Skocz do zawartości

Zaćmienie słońca 2009-07-22 relacja


ralf

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie z Wenus, jest przecudnej urody! Dziękuję za relację i zazdroszczę.

Małe wyjaśnienie, na zdjęciu z rybiego oka widać koronę słoneczną, Wenus można odnaleźć jako mały punkcik przy górnym brzegu zdjęcia.

Edytowane przez ralf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja ralfa to najlepsza relacja z TSE 2009 jaką widziałem - zwięzła, na temat i bogato ilustrowana.

Animacja Matta też świetna.

Dzięki za obie rzeczy :Salut:

 

PS. Czy możecie zdradzić czy i z jakim biurem podróży wybraliście się na to zaćmienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS. Czy możecie zdradzić czy i z jakim biurem podróży wybraliście się na to zaćmienie?

 

Ja bylem z biurem TUI a wyprawa byla organizowane przez portal astronomie.de

 

Pomeczylem sie troche z korona, bo chmury romywaly detal. Ponizej jak do tej pory najlepsza wersja, stack z 5 zdjec.

 

Korona_Sofi_2009.jpg

 

Do tego pierscionek z brylantem:

 

Diamandring.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Matt
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja ralfa to najlepsza relacja z TSE 2009 jaką widziałem - zwięzła, na temat i bogato ilustrowana.

Animacja Matta też świetna.

Dzięki za obie rzeczy :Salut:

 

PS. Czy możecie zdradzić czy i z jakim biurem podróży wybraliście się na to zaćmienie?

Dzięki :)

Ja byłem z Air Tours Kraków

 

Zrobiłem testowo w picasie filmik w HD z trzeciego kontaktu:

 

Matt: Dobry pomysł ze stackowaniem, też sobie obiecuję tak zrobić jak tylko obejrzę wszystkie zdjęcia z Chin za jednym razem :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moją grupą usadowiliśmy się na południowym parkingu mostu Hangzou Wankuahi (tutaj).

Pogoda od samego rana, mimo porannego przecierania się, była zgodnie z prognozami paskudna: deszcz i gęste chmury. W zasadzie bez większej nadziei rozłożyliśmy sprzęt i razem z międzynarodową ekipą czekaliśmy na koniec tego horroru.

_MG_4310_astrocamp.JPG _MG_4400_astrocamp.JPG

 

Cóż, dokładnie na trzy minuty przed drugim kontaktem wokół Słońca zaczęło robić się jakoś pustawo. Strzeliłem machinalnie kilka fotek z kitowego obiektywu...

TSE2009_MG_4415.jpg

 

...zanim dotarło do mnie, że przecież stoję obok niemal gotowego Sky Watchera 1300mm.

Live View w takiej chwili jest bezcenny.

TSE2009_MG_4425.jpg

 

Drugi kontakt nadszedł zaskakująco szybko. Nie wszystkie zdjęcia wyszły tak ładnie i nie ma sensu ich załączać.

Niestety w najważniejszej chwili dotknąłem czegoś w montażu i zdjęcie wyszło jak wyszło. To chyba przez emocje, trudno o rutynę w takich momentach.

TSE2009_MG_4448.jpg

 

Z rozmów z uczestnikami wynika, że nikt nie wierzył że w czasie fazy całkowitej zobaczymy tutaj cokolwiek. Ja z resztą też. Cały czas padał deszcz, mój zestaw był non stop pod parasolem. Widok pierścienia korony w takich warunkach był po prostu wstrząsający.

 

TSE2009_MG_4452.jpg

 

Po ok. trzech minutach korona zniknęła w zasadzie całkowicie. Zgubiłem kadr i nie zdążyłem już na trzeci kontakt. Wizualnie wyglądało to tak że na jednostajnie czarnej powierzchni chmur pojawiła się jedna biała gwiazdka. Wśród tej nocy widok niezapomniany.

Ponowne ustawienie strzętu zajęło mi trochę czasu.

 

TSE2009_MG_4468.jpg

 

Pogody po trzecim kontakcie wystarczyło na raptem dziesięć minut. To jest moje ostatnie sensowne zdjęcie tego zaćmienia. Potem wszystko wróciło do normy: szare chmury bez śladu tarczy.

 

TSE2009_MG_4542.jpg

Edytowane przez narwik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.