Skocz do zawartości

Jak rozwinąć Celestrona 130 EQ MD ?


Ned

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu stałem się posiadaczem wymienionego w temacie teleskopu (wraz z całym inwentarzem w postaci dwóch okularów 10 oraz 20 mm, a także najprostszym napędem jednoosiowym). Dodam, że jestem astronomicznym laikiem i jest to mój dziewiczy instrument ;>

 

 

[ http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=62&ProdID=503 specyfikacja owego tworu. ]

 

 

Widzę, że budzi on pewne kontrowersje, które w pełni rozumiem po wstępnym obyciu się z nim.

Abstrahując jednak od jego wad, aby nie psuć sobie zabawy zaakceptowałem stan faktyczny (przynajmniej tymczasowo) i powoli myślę co dalej ?

 

Chciałbym rozwinąć bazę sprzętową tak, aby móc wycisnąć z niego jeszcze trochę a jednocześnie nie wywalić kasy w błoto. Znaczy to tyle, że wolałbym nabywać już sprzęt który przyda mi się również w przypadku zmiany teleskopu na lepszy.

 

Prosiłbym zatem o propozycje z Waszej strony. Będę niezmiernie wdzięczny. (dla ścisłości chodzi mi o propozycje okularów, soczewek, filtrów i co Wam jeszcze przyjdzie do głów)

 

Drugie pytanie jest bardziej szczegółowe. O ile dobrze zrozumiałem post odnośnie zdolności rozdzielczej teleskopu, dla mojego sensownym maksymalnym powiększeniem byłoby ok. 120x. Zatem chciałbym dokupić coś aby owo powiększenie uzyskać. Lepszym rozwiązaniem będzie tu Barlow czy odpowiedni okular ? Liczę na Waszą pomoc przy wyborze.

(na ten zakup chciałbym przeznaczyć w tej chwili około 200 zł i jest to plan na najbliższe dni)

 

 

(Jeśli to coś pomoże: mieszkam w mieście z dużym zanieczyszczeniem świetlnym, natomiast logistycznie jest nieźle ponieważ dysponuję samochodem i mogę się przemieścić poza miasto. Jeszcze nie mam predyspozycji co do obserwowanych obiektów, na razie wielką radochę sprawia mi Jowisz i jego księżyce)

 

Korzystając z okazji chciałbym powiedzieć wszystkim dzień dobry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to zanim zaczniesz wydawać pieniądze proponuję abyś nacieszył się tym co masz. Poznaj lepiej sprzęt i jego możliwości. Pieniądze zawsze zdążysz wydać.

 

Barlow (x2) jest bez sensu dla Ciebie, bo masz okulary 20mm i 10mm, tak więc da ci on 20mm->10mm (co już masz) i 10mm->5mm. Lepiej więc byłoby kupić okular 5 lub 6 mm (wybrałbym 6mm). Jaki? I tu problem, bo okulary tanie krótkoogniskowe mają bardzo mało odsuniętą źrenicę wyjściową co jest niewygodne a jak nosisz okulary to już kaplica.

 

Ergo:

- poznaj lepiej sprzęt zanim zaczniesz wydawać kasę

- za 200zł nie kupisz dobrego okularu 6mm (chyba, że okazja używka)

- masz telepa F/5 - wymagający dla okularów - te niskiej jakości będą praktycznie niezdatne do użytku (oczywiście poziom "niezdatności" zależy od oczekiwań)

- okulary jak obiektywy do aparatów - kupuje się te docelowe, potem tylko zmieniasz teleskopy a okulary z Tobą zostają (a w świecie foto zmieniasz tylko body).

 

Tyle ode mnie, ale znając "chorobę" początkującego astroamatora i tak mnie nie posłuchasz i wydasz te pieniądze bez sensu. Oby nie. :Beer:

Edytowane przez starczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posłucha, oj nie , power to marzenie początkującego :szczerbaty:

 

A tak na serio , przemyśl 122 razy zanim coś dokupisz , najlepiej to nie kupuj nic na chwilę obecną

i tak sensowne użyteczne powiększenie w Polsce to ok 200-250 ale z większą aperaturą

Weź sprzęt na jakiś zlot , powkładaj różne okularki i wtedy zadecydujesz .... o zmianie teleskopu :helo:

 

Wiem , bo też tak miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- za 200zł nie kupisz dobrego okularu 6mm (chyba, że okazja używka)

 

SW UWA58 sa niezławymi okularami za 199zł

 

ps. do Neda: widziałeś ostro pasy na Jowiszu? poszukaj coś o sprawdzaniu kolimacji na gwaiazdach i sprawdź. założe sie, że kolimacja twojej tuby jest kiepska i trzba by ją sprawdzic i ewentualnie poprawić.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Faktycznie nie posłuchałem Waszych rad, ale tylko dlatego, że nie sprawdzałem wątku, spodziewając się niesłusznie, że nikt mi już nie odpowie ;)

 

Dokonałem pewnych zakupów.

Wydałem nieco więcej niż zakładane 200 zł ;>

Nie żałuję.

 

Pierwszym został Vixen NLV 5 mm ( i już wiem dlaczego seeing jest tak ważny przy powiększeniach ;> )

Drugim T-Ring do EOS'a

a w drodze jest regulowany filtr polaryzacyjny Oriona (obserwacja planet i księżyca okazała się ciekawsza niż się spodziewałem, ale Jowisz i Łysy dają po oczach)

 

 

Co do pasów na Jowiszu, nie widziałem, jest jasny jak żarówa, przez co ma jednolity kolor.

 

Co do kolimacji, być może. Sprawdzę koniecznie.

 

Dodam jeszcze, że to koniec rozwoju sprzętowego na dłuższy czas.

Z tego co widzę da się już na takim zestawie czegoś nauczyć. Pozdr

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.