Skocz do zawartości

Baader UHC-S czy Baader Neodymium Moon&Skyglow?


Ucio

Rekomendowane odpowiedzi

Przejrzałem całe forum i tematy poświęcone tym filtrom i nigdzie nie znalazłem odpowiedzina nurtujące mnie pytanie :)Wiadomo ze Baader Neodymium Moon&Skyglow spokojnie bedzie wspołgrał w synta 6 cali, usunie troche lp naturalnego i nie tylko, poprawi kontrast na planetach ale mnie głownie interesują mgławice i galaktyczki czyli delikatne mgiełki, i moje pytanie czy w warunkach mocno zaświetlonego nieba czyli w Poznaniu nie lepiej zainwestować w Baader'a UHC-S, boję się tylko że w połaczeniu z kitowym okularem z synty,(niby to jest ploss 10 mm ale mocno ściemnia obraz) bedzie obraz mgławic za ciemny i mocno filr je "zgasi". Dodatkowo do UHC-S zalecane jest te 8 cali minimum także moje pytanie brzmi: czy do 6 calowego teleskopu warto kupic UHC-S czy lepiej kupić Neodymium Moon&Skyglow biorąc pod uwage że 90% obserwacji jest w warunkach max 3,5 mag w zenicie?? Proszę o szybkie odpowiedzi do zapowiadają nieżłą pogode a już wczoraj obraz M 57, M81 i 82 itp całkiem mnie "rozpalił" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo się naczytałem o UHC-S, chcąc go stosować zamiennie do wizuala i do foto w ramach walki z LP. Z opinii które znalazłem wynika że wcale nie jest potrzebne 8" żeby wykorzystać ten filtr i spokojnie wystarcza 6" aby wykorzystać jego potencjał. W teście na astronocach jest nawet wyraźnie zaznaczone że jest to bardzo jasny filtr - więc i do mniejszych aperatur się nada.

 

Myślę że do końca tygodnia kupię sobie ten filtr więc przeprowadzę testy, tyle że będę brał w oprawie 2".

 

Co do tego Moon&skyglow niestety nie mogę nic powiedzieć...

 

Natomiast kitowy okular 10mm jaki jest dodawany do SW to niestety tragedia :/ A przynajmniej ten mój, szok zaznałem jak kupiłem Hyperiona 8mm z przeznaczeniem do kulek i mgławic planetarnych, a Hyperion to przecież średniej klasy okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe nad hyperionem 8 mm właśnie też się zastanawiam w drugiej kolejności po filtrze który chciałbym zamówić jeszcze w tym tygodniu. A co do wielkości filtra właśnie, może to troche lamerskie pytanie ale co tam :) czy jeśli kupie filtr 2 calowy to bede mogł go używać z redukcją i okularami 1,25 czy 2 calowy filtr działa tylko z 2 calowymi okularami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz stosować filtry 2" z okularami 1,25" po zastosowaniu odpowiedniej redukcji z gwintem filtrowym. Koszt czegoś takiego to ok 80zł.

Co do fitru Baader Neodymium Moon&Skyglow to posiadam takowy i skutecznie użytkuję z Syntą 8". Mam go prawie cały czas wkręconego podczas obserwacji z obrzeży miasta. Faktycznie, filterek ściemnia trochę niebo przy sztucznym zaświetleniu jak i przy blasku księżyca. Główną jego zaletą to jednak fakt, iż jest to szkliełko kontrastujące, stąd najlepsze efekty daje na planetach (czerowna plama na Jowiszu lepiej widoczna, tak jak i pasy) i gromadach otwartych, gdzie pięknie uwydatania kolory pojedynczych gwiazdek. Całkiem przyzwoicie patrzy się też na łysego, ładnie przepalonego, pozbawionego poświaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej mieć kątówkę 2" i filtr wkręcić tam. W to ładujesz redukcję i wygodnie żonglujesz okularami bez potrzeby "kręcenia" filtrem.

eeeee ... że niby kątówkę do Newtona?

a można wiedzieć w jakim celu?

szyję można połamać i z wyostrzeniem będzie spory problem :ha:

 

sprawdzałem M&S w 5" pod przyzwoitym niebem i na DS-ach nie było różnicy podczas gdy w 8" UHC-S wyraźnie poprawiał kontrast. Niestety nie sprawdziłem UHC-S w 5". Obiecuję, że następnym razem się poprawię :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie miałem jeszcze okazji zerkać przez UHC-S ani przez Neodymka, ale czytając opinie o tych filtrach sądz ze warto mieć oba :szczerbaty:.Moim następnym zakupem będzie właśnie Neodymium Moon&Skyglow aktualnie zerkam tylko przez filtr wąskopasmowy Baader O-III 1,25 w syncie 12 i twierdzę że na niektórych obiektach mgławicowych widok powala (filtr mocno ściemnia wycina znaczną część gwiazd i zmienia kolory)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz stosować filtry 2" z okularami 1,25" po zastosowaniu odpowiedniej redukcji z gwintem filtrowym. Koszt czegoś takiego to ok 80zł.

Co do fitru Baader Neodymium Moon&Skyglow to posiadam takowy i skutecznie użytkuję z Syntą 8". Mam go prawie cały czas wkręconego podczas obserwacji z obrzeży miasta. Faktycznie, filterek ściemnia trochę niebo przy sztucznym zaświetleniu jak i przy blasku księżyca. Główną jego zaletą to jednak fakt, iż jest to szkliełko kontrastujące, stąd najlepsze efekty daje na planetach (czerowna plama na Jowiszu lepiej widoczna, tak jak i pasy) i gromadach otwartych, gdzie pięknie uwydatania kolory pojedynczych gwiazdek. Całkiem przyzwoicie patrzy się też na łysego, ładnie przepalonego, pozbawionego poświaty.

a gdzie można kupić taką redukcje 2/1,25 z gwintem na filtr?szukałem ale nie mogę znaleźć-zapodaj jakiś namiar na to :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie miałem jeszcze okazji zerkać przez UHC-S ani przez Neodymka, ale czytając opinie o tych filtrach sądz ze warto mieć oba(...)

 

Ja miałem okazję i miałem oba. IHMO - warto mieć tylko Moon&Skyglow (zmniejsza nieco turbulencje atmosfery).

Co do redukcji - to chyba chodzi o redukcję 1.25 do wyciagu 2 cale. Przeważnie taka redukcja ma gwint filtrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie można kupić taką redukcje 2/1,25 z gwintem na filtr?szukałem ale nie mogę znaleźć-zapodaj jakiś namiar na to :rolleyes:

 

Prosze:

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=69_84&products_id=537

 

Ja miałem okazję i miałem oba. IHMO - warto mieć tylko Moon&Skyglow (zmniejsza nieco turbulencje atmosfery).

Co do redukcji - to chyba chodzi o redukcję 1.25 do wyciagu 2 cale. Przeważnie taka redukcja ma gwint filtrowy.

Taka złączka dołączana jest do Synty, jednak jest to wersja bez gwintu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem okazję i miałem oba. IHMO - warto mieć tylko Moon&Skyglow (zmniejsza nieco turbulencje atmosfery).

Co do redukcji - to chyba chodzi o redukcję 1.25 do wyciagu 2 cale. Przeważnie taka redukcja ma gwint filtrowy.

Taka złączka dołączona jest do Synty, jednak jest to wersja bez gwintu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na necie taką fotkę:

 

Jupiter1.jpg

 

"10 inch reflector on a Dobsonian mount (unguided). Camera - Celestron Neximage CCD camera used in combination with a Celestron Ultima 2x barlow and a Baader Neodymium skyglow filter"

 

Bez filtra wyszłaby jasna kropa z ledwie widocznymi pasami? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Akurat pięknie się złożyło i miałem to szczęście przetestowania OIII, UHC-S, Neodymium w LightBridge 16" i refraktorze SW150/750

Okularem testowym były SWAN'y 25 i 33 (rozmiar 2 cale). Obiekt testowy : mgławica Vaila, Neodymium bez zmian , UHC-S - uwypuklenie różnicy tło-mgławica

OIII - nie wiem czy mnie oczy zawiodły , czy coś ale cud : wspaniała mgławica ze wszystkimi detalami widoczna bez żadnego problemu

Oczywiście są to moje odczucia , ale kilka osób wpadło w euforię przy tak wspaniałym widoku tej mgławicy, wyglądała jak na zdjęciu.

Faktycznie inne obiekty poza mgławicami nie nadawały się do oglądania przez ten filtr.

 

Był jeszcze H-alfa, ale całkiem niewizualny , coś na zasadzie : kto zgasił światło ?

Edytowane przez Aleksander H.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neodymium, OIII , UHC każdy z tych filtrów ma inne zastosowanie.

Porównywanie ich między sobą nie ma sensu.

Wrażenia Aleksandra H. pokrywają się z ich przeznaczeniem.

 

Bez filtra wyszłaby jasna kropa z ledwie widocznymi pasami? :szczerbaty:

 

Nie było by aż tak źle. Neodymium to typowy filtr planetarny , "poprawia" seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.