Skocz do zawartości

Wizualna porażka z M 31


eReS

Rekomendowane odpowiedzi

O! Widać że zaczynacie tryskać energią :)

Każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii. Do wyrażania swojego niezadowolenia/zadowolenia mogą posłużyć plusy i minusy oraz uzasadnienie swojego zdania. Jak najbardziej można także napisać post "co o tym sądzę".

Jednak zdecydowanie nie na miejscu są posty zawierające jawne, osobiste ataki na osobę.

To co? Trzeba będzie zamknąć wątek?

 

Proszę o spokój. Wyjaśniajcie sobie proszę na PW, a jeżeli już wyjaśniacie ostro, to niech to nie wychodzi poza PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj wszystkie na raz, a ja sobie wybiorę ;)

 

 

P.S: Sorry za offtopic, ale przynajmniej troszkę napięcie rozładowane.

 

1) otwarte to dS nie DS

2) otwarte to DS inaczej

3) ja sie nie miesci w polu ogniskowej 1300 to znaczy, że nie DS

4) żeby widziec jakieś gwiazdy nie trzeba teleskopu

5) to w jakim telepie mieszczą sie wszystkie hiady? (te z małego wozu też)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja postaram się merytorycznie ;).

Mam i używam MT-800 do wizuala. Używam z nim okularów LVW 22 i 8. Sprawdzają się one bardzo dobrze podczas obserwacji. Pole widzenia jest duże i jak na moje oko dobrze skorygowane pod względem wad, biorąc pod uwagę, że to f4. Dodatkowo miałem też kiedyś LV 5 ale sprzedałem , ze względu na niewygodną muszlę oczną (była twarda i ciężko się ją odwijało, a musiałem to robić aby móc obserwować w okularach korekcyjnych na nosie. Teraz LV zostały zastąpione przez serię NLV i tam tego problemu nie ma). Okular o ogniskowej 5 mm warto jednak mieć, powiększenie 160x jest przydatne do małych ds-ów i planet. Różnica między NLV(LV) a LVW dotyczy pola widzenia i jest naprawdę wyraźna, oczywiście na korzyść LVW. Patrząc przez LV ma się mniej lub bardziej wrażenie patrzenia przez "studnię", co niewątpliwie zmniejsza atrakcyjność widzianego obrazu. W przypadku obserwacji planet i innych małych obiektów nie ma to aż takiego znaczenia, gdyż one i tak zwykle mieszczą się w polu, jedynie szybciej znikają z pola widzenia , co bardziej martwi posiadaczy dobsonów ;). Podsumowująć okulary LVW 22 i 8 to bardzo dobry wybór do tego teleskopu. Niestety za jakością idzie też odpowiednia cena. Co do okularu 5 mm, myślę, że z tych trzech, tutaj najmniej istotne jest pole widzenia i można odpuścić sobie LVW na rzecz NLV.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) otwarte to dS nie DS

2) otwarte to DS inaczej

3) ja sie nie miesci w polu ogniskowej 1300 to znaczy, że nie DS

4) żeby widziec jakieś gwiazdy nie trzeba teleskopu

5) to w jakim telepie mieszczą sie wszystkie hiady? (te z małego wozu też)

 

 

Wybieram 2 i 3.

2) Kurcze, a ja cały czas myślałem, że gromady otwarte to też DS :(

3) Czyli "Ameryka" albo "Veil" to nie DS :(

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja postaram się merytorycznie ;) ...................

Dzięki, że choć jeden wypowiedział się na moje pytanie ad rem. Co do tekstu Jalego nie uraził mnie tylko raczej rozbawił bo znam też takich co twierdzą, że samochodem poniżej 2000cm3 nie da się jeździć albo lustrzanki poniżej 10tys nie nadają się do robienia zdjęć. Generalnie punkt widzenia zależy od zasobności portwela bo jak ktoś powiedział wyżej lornetką DS-y też można oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) otwarte to dS nie DS

2) otwarte to DS inaczej

3) ja sie nie miesci w polu ogniskowej 1300 to znaczy, że nie DS

4) żeby widziec jakieś gwiazdy nie trzeba teleskopu

5) to w jakim telepie mieszczą sie wszystkie hiady? (te z małego wozu też)

Hmmm... Myślę, że trzeba po prostu określić ile to jest "deep" - najlepiej w latach świetlnych;) Albo wyróżnić podklasę DSów pozagalaktycznych i wypromować skrót EG lub XG (od extragalactic).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.