Skocz do zawartości

Lustrzanka czy Kompakt do Dobsona 8' lub 10'


Bartek24

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam się nad zakupem aparatu bo chciałbym połaczyć obserwacje teleskopem z robieniem zdjęc nie musza byc to profesjonalne zdjęcia ale chciałbym aby w miare one wyglądały dlatego chciałbym się zapytać jaki najlepiej sprzet do tego użyć

czy aparat kompaktowy zwykly cyfrowy czy lustrzanke

moj budzet jest niestety ograniczony powiedzmy będzie on mogl się zamknąć na najtanszej lustrzance lub jakimś srednio dobrym aparacie kompaktowym

 

Teleskop ktory zamierzam używać do moich obserwacji to Dobson synta 8' lub 10' (raczej 8')

jeszcze nie zakupiłem teleskopu ale wczesniej dowiedziałem się ze najlepiej wypada kupic dobsona

 

Niestety nie moge kupić teleskopu z wbudowanym aparatem bo nie bede miał takiej frajdy z fotografowania nieba jak w przypadku gdy jest to namacalne z aparatem w ręku lub na statywie

 

Piszcie jakie konkretnie modele poleacie i jakie są maksymalne czasy naświetlania i czy musze dokupować dodatkowe przejsciowki jezeli chcialbym polozyc aparat do teleskopu

 

Pozdrawiam

post-15644-124886069399_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety, ani sytna na dobsoine, ani kompakt do astrofoto się nie nadają. minimum to teleskop na dobrym montażu paralaktycnznym plus dobra lustrzanka. napisz jaki jest twój budżet, to może uda się coś uskładać na fotografowanie na szeroko (montaż + aparat z obiektywem), ale teleskop do obserwacji może już nie starczyć

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zastanawiam się nad zakupem aparatu bo chciałbym połaczyć obserwacje teleskopem z robieniem zdjęc nie musza byc to profesjonalne zdjęcia ale chciałbym aby w miare one wyglądały dlatego chciałbym się zapytać jaki najlepiej sprzet do tego użyć

czy aparat kompaktowy zwykly cyfrowy czy lustrzanke

Body cyfrówki jest lepsze, niż kompakt.

 

Teleskop ktory zamierzam używać do moich obserwacji to Dobson synta 8' lub 10' (raczej 8')

jeszcze nie zakupiłem teleskopu ale wczesniej dowiedziałem się ze najlepiej wypada kupic dobsona

Dobson i astrofoto ... :zle:

Co najwyżej sfotografujesz Księżyc, Słońce (z filtrem), jaśniejsze planety i b. jasne komety, bo dobson NIE MA NAPĘDU, przez co czas naświetlania jest ograniczony do ułamka sekundy !!!

Do astrofoto potrzebujesz montażu paralaktycznego (najlepiej z napędem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop ktory zamierzam używać do moich obserwacji to Dobson synta 8' lub 10' (raczej 8')

jeszcze nie zakupiłem teleskopu ale wczesniej dowiedziałem się ze najlepiej wypada kupic dobsona

Montaż dobsona jest tani i prosty w obsłudze, ale nie nadaje się do robienia długo-czasowych fotografii.

Jedyne zdjęcia jakie bez problemu można robić taką Syntą, to zdjęcia Księżyca i Słońca.

 

Piszcie jakie konkretnie modele poleacie i jakie są maksymalne czasy naświetlania i czy musze dokupować dodatkowe przejsciowki jezeli chcialbym polozyc aparat do teleskopu

Maksymalny czas ekspozycji zależy m.in. od: dokładności prowadzenia montażu paralaktycznego, zanieczyszczenia nieba światłem, czy w końcu fotografowanego obiektu. Jak przejrzysz zawartość działu Astrofotografia, to zauważysz, że czas pojedynczych ekspozycji waha się od kilku do kilkunastu minut.

 

Jeżeli chodzi o podłączenie lustrzanki do takiej Synty, to potrzebna jest przejściówka z bagnetu aparatu na gwint T2.

W przypadku lustrzanek Canona jest to TAKA przejściówka.

 

EDIT:

Znowu się spóźniłem. :szczerbaty:

Edytowane przez ansmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wypowiedzi

 

czyli jednak dowiedziałem sie ze ziemia zbyt szybko się porusza zeby zdąrzyć zrobić zdjęcia przy naświetlaniu

 

Czyli nawet te najbliższe nam DSy przy naświetlaniu 30 sekundowym

bedą rozmazane ?

 

Czy jest możliwość kupienia dobrego teleskopu za ok. 1500 - 2000 ktory zasiegiem swoim i jasności światlosiły dorównuje dobsonowi 8'

 

czy lepiej sugerujecie kupić dobsona a do astrofoto kupic osobny teleskop

z tym ze wtedy ten teleskop do astrofoto nie mogl by przekroczyć kwoty 1000 zł wiec podejrzewam ze będzie kiepski

 

Ostatnie pytanie... czy zwykle kompakty za ok. 500-600 zl ktore mają napisane czas migawki 30 - 1/4000 mogą naświetlać niebo przez kilka minut ?

czy aby ten czas jest ograniczony do 30 sek.

Edytowane przez Bartek24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nawet te najbliższe nam DSy przy naświetlaniu 30 sekundowym

bedą rozmazane ?

Zależy to od ogniskowej aparatu i deklinacji fotografowanego obiektu.

czy lepiej sugerujecie kupić dobsona a do astrofoto kupic osobny teleskop

Raczej tak, lub do tuby 8' dokupić hq5 lub 6 ...

Ostatnie pytanie... czy zwykle kompakty za ok. 500-600 zl ktore mają napisane czas migawki 30 - 1/4000 mogą naświetlać niebo przez kilka minut ?

czy aby ten czas jest ograniczony do 30 sek.

Jest ograniczony :angry: Niestety musi być czas "B"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobra rzecz zaczynać od wszystkiego na raz. Może poczekaj do jakiegoś zlotu (np. w Jodłowie) albo skontaktuj się z lokalnymi astroamatorami - pewnie chętnie Ci pozwolą uczestniczyć w sesji i zobacz co się z czym je. W międzyczasie poobserwuj niebo gołym okiem, to nie wstyd... Akurat teraz noce krótkie, wiec i tak nie zaszalejesz z teleskopem, a gołym okiem to chociaż Persejdy powyłapujesz. Nie trzeba od razu robić fotek i strzelać z 10-cio calówki do wszystkiego. Żeby dobrze dobrać sprzęt to na prawdę trzeba wiedzieć po co. Jeśli jesteś świeży, możesz się baaardzo rozczarować a szkoda by było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin ma racje!

Weź pod uwage, że to nie jest tak, że jak będziesz miał teleskop i aparat to już będziesz robił zdjęcia.

Astrofoto to temat rzeka, z niekończącą się listą problemów i problemików do rozwiązania i okiełznania.

Poszukaj na forum tematów dotyczącyc guidingu, zależności ogniskowej do jakości prowadzenia teleskopu przez montaż a w szczególności konieczności posiadania montażu paralaktycznego do astrofotorafii mgławic i galaktyk.

Od razu nadmienie, że montaż klasy EQ1 czy EQ2 to wogóle się nie nadaje do astrofoto, EQ3-2 może być na początek ale tylko z krótkimi ogniskowymi (max 130mm) a powinieneś mieć minimum EQ5, choć dużo łatwiej i dokładniej będzie Ci z minimum HEQ5.

Ogniskowe jakimi powinieneś zaczynać focić nie powinny przekraczać 500mm (z dobrym montażem)!!!

Poza tym opcja ``szukaj`` się kłania i czytaj dużo i sie ucz, zanim cokolwiek zaczniesz!

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.