Skocz do zawartości

Pomoc w zakupie lornetki


kristelos

Rekomendowane odpowiedzi

lornetka z dobrymi referencjami : Pentax PCF WP II 20x60, obecnie do dostania za ok. 1100 - 1200 zł - np.:

http://fotozakupy.pl

Jednak jeżli idzie o zastosowania ziemskie to lepiej chyba zapytać na forum optyczne.pl:

http://forum.optyczne.pl/viewforum.php?f=7&sid=bff9238de433b7e04706d1db26cefd87

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należy kupować lornetek z Zoomem (było już o tym dziesiątki razy), a broń Boże tanich lornetek z zoomem.

 

Pentax 20x60 ma baaaardzo małe pole widzenia. Poza tym jest bardzo w porządku.

 

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś przekop się przez:

 

http://www.optyczne.pl/12.1-artyku%C5%82-Jak_kupowa%C4%87_lornetk%C4%99_.html

 

i

 

http://www.optyczne.pl/10.1-artyku%C5%82-Wszystko_co_chcia%C5%82by%C5%9B_wiedzie%C4%87_o_lornetkach_ale_wstydzisz_si%C4%99_zapyta%C4%87.html

 

Na optyczne. pl znajdziesz też testy i rankingi. Wybierz wstępnie jakiś model i wtedy dopytuj o szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasciwie to chcialbym wiedziec jedno... czy z odleglosci 30 km, uda mi sie zobaczyc np 60 metrowy obiekt (np wieżowiec)... zakładając ze jest na niego widocznosc optyczna, niechce zagladac do okien tylko go np zidentyfikowac przy uzyciu Celestron SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubuś, obiekty które chcesz obserwować z tych 30km to dość duże konstrukcje, łatwo rozpoznawalne nawet w mniejszych lornetkach, z powieskzneiem ok. 10x Domyślam sie,że tego typu obserwacje bedziesz robił w ternie, wiec targanie 70-milimetrowych szkieł to nieporozumienie. Wystarczy Ci dobra lorneta klasy 10x50, 12x50 lub nawet mniejsza 40-tka, 30-tka], o ile obserwacje będą przy pełnym świetle dziennym i dobrej widzialności [patrz niżej]. Jako uzupełnienie może być jakaś lunetka obserwacyjna z powiększeniem ze 20x, nawet bez żadnego zooma [tanie i lekkie Yukony 20x50 i 30x50 były kiedyś w Delta Optical], którą używać bedziesz z podparcia [barierka/płot, słup, gałąź] lub ze statywu/ministatywu. Polecam patent z pętla z linki, która możesz zakręcić wokół ewentualnej podpory [typu słup/drzewo/barierka].

Dlaczego taki zestaw? Wielkrotnie na wyjazdach turystycznych obserwowałem w górach [ważne zastrzeżenie -dobra widzialność wysoko nad terenem] odległe o kilkanaście, kilkadziesiat, a nawet ponad 100km obiekty typu przekaźniki telewizyjne, wieże widokowe, stacje kolejek górskich czy stacje meteo. Sprzętem jak podałem będą bez problemu rozpoznawalne, o ile pozwala na to przejrzystość i stabilność atmosfery. Z odległości do 30km powinny być jeszcze widoczne większe szczegóły architektoniczne takich budowli. Podane czynniki są krytyczne jeśli chodzi o widzialność i praktyczną rozdzielczość w tym przypadku, a nie powiększenie czy średnica apertury sprzętu. Nie masz zatem co wchodzić w lunety obserwacyjne z zoomem, zwłaszcza te o dużej aperturze [60mm i wiecej], chyba,że będziesz pracował o świcie lub zmierzchu. To samo dotyczy lornetek. Powiększenia 10-15x zwykle wystarczają, a dla odleglejszych obiektów, jak bedziesz chciał zobaczyć drobne detale, to te 20x będzie O.K., no i zamiast statywu możesz jeszcze użyć jakiegoś oparcia itp. patentu, co przekłada się drastycznie na gabaryty i wagę sprzętu noszonego w teren.

Większe powiększenia, w granicach tego, co zwykle oferują lunety obserwacyjne z zoomem [do 60x na ogół] bedą przez 80% przypadków bezużyteczne ze względu na warunki atmosferyczne, a w dobrych wszystko co trzeba zobaczysz już przy tych 10-20x... Miałem okazje kiedyś oglądac ptaki pod drugiej stronie Wisły przez sprzęt znajomego ornitologa [japonska luneta z zoomem, statyw] i widać było, co z rozdzielczością przy dużym powiększeniu wyrabiaja ruchy rozgrzanego powietrza tuż nad poziomem gruntu.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Lornetka zoom to marny pomysł, bo to wcale nie jest luneta i lornetka w jednym - ma zawężone [nieraz znacznie] pole widzenia wzgledem normalnej lornetki przy małym powiekszeniu lub nieco gorszą jakość optyczną obrazu. A do tych "wyzoomowanych" powiększeń i tak musisz użyć statywu.

Edytowane przez Jarek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie dokładnie sprawę iż widoczność na odleglość 30 km w ogromnym stopniu uzależniona jest od przejrzystości powietrza, obecnie używam lornetki 7x50 i lunety 20x60 ale niestety luneta to jakis ruski wynalazek slabej jakości, lornetka 7x50 spokojnie sięga do 15 km obserwacji terenu dla moich potrzeb

 

OK dzięki za nakreślenie tematu, wiem co dokupić jesli chodzi o lornetkę.

 

Chciałbym do kompletu dokupić coś do robienia zdjęć dla dokumentacji tak zeby spełniało takze fukcje lunety

pomyślalem nad:

 

niedrogi zestaw: Yukon 20-60x50 z adapterem do aparatu, koszt jakies 450 zl + aparat

droższy: Celestron VistaPix IS70, - 1300 zl

 

+ oczywiscie statyw do tego

 

moze polecacie cos innego ?

Edytowane przez kubus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dokumentacji to Ci wystarczy aparat z teleobiektywem lub któraś z tych idiotycznych cyfrówek z ultrazoomem po naście-20x. Serio. Te ostatnie aparaty to dziadostwo [którego w zasadzie nie polecam, kiepska jakośc zdjęć], tym niemniej uzyskujesz nimi ogniskowe w granicach 400-500mm, na których z odległości kilkudziesieciu km budynki powinny być rozpoznawalne. Ja mam zdjęcie góry w Turcji, na którym po powiększeniu na monitorze widać było na górze budynek obserwatorium astronomicznego, a na stoku słupy kolejki linowej. Robione z odległosci kilkudziesięciu km [sądze,że w granicach 35km conajmniej, nie mam mapy pod ręką] dobrym kompaktem cyfrowym z zoomem 4x, ale z nałożonym DOBRYM optycznie telekonwerterem nasadkowym 2x. Wypadkowa ogniskowa ok. 250mm dla malego obrazka. Niektore aparaty z zoomem 10x koncza sie na tele na ekwiwalencie 350-380mm,a te z 12x zoomem sięgają już 400mm, a jeszcze powinny dawac jako takiej jakości obraz. Pytanie, jakiej jakości zdjęć potrzebujesz -jesli wystarczy tylko zarys obiektu na mocno wykadrowanej [powiększonej] fotce, to będzie O.K. Jesli to ma byc dobre zdjecie to ideałem byłaby jakas tania lustrzanka cyfrowa,z podpietym teleobiektywem 300-500mm [krótszym, jak to będzie lustrzanka Olympusa systemu 4/3]. Ów obiektyw to może być nawet jakiś manualny na M42, który za grosze można dostac na allegro, więc nie musisz iść w koszta.

Ten adapter foto do Yukona [lub innej lunety obserwacyjnej], to zależy, czy pod lustrzankę, czy pod projekcję afokalną z kompaktem, bo to są zupełnie różne rozwiazania sprzętowe,łatwo się naciąć.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Spróbuję załączyć to zdjęcie w oryginale, ma 1.6 MB, widok z okolic Termessos na Bakirli Dagi, może wygooglasz gdzieś dystans na mapie

 

EDIT: Sprawdziłem googlem, i wychodzi mi jednak,że to było jednak ok. 18-20km, musiałbym dystans dokładnie na mapie w domu sprawdzić, bo dałbym głowe,że powinno byc więcej. Tym niemniej zdjęcie jest w naprawde niewielkiej skali, to tylko z 250mm, któryś z super zoomów chyba sobie poradzi z 30km dystansem, choć lepsze efekty da lustro z długim tele. Kolega robił Canonen z tele 300mm [rzeczywistym, w przeliczeniu na mały obrazek to ok.450mm] z Jaworzyny Krynickiej obserwatorium na Łomnicy w Tatrach, pięknie było widać szczegóły budynku. A to JEST kilkadziesiąt km.

DSC01132.JPG

Edytowane przez Jarek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.