Skocz do zawartości

Synta 8" okular krótkoogniskowy czy barlow


loleksy

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze witam wszystkich bardzo serdecznie, to mój pierwszy post na forum. Mam takie pytanie. Zakupiłem synte 8" i zastanawiam się czy dla uzyskania większego powiększenia dokupić okular krótkoogniskowy czy soczewkę barlowa, a tak w ogóle czy stosowanie większych powiększeń niż 120x(okular 10mm) jest wskazane w przypadku synty (chodzi głównie o planety)dodam, że warunki do obserwacji mam raczej dobre. Do najbliższego miasta 20km a do latarni 2km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.Też jestem posiadaczem Synty 8 (od obrej połowy roku)no i,też miałem podobny dylemat.W rozwikłaniu wątpliwoścci pomogło mi to,że miałem okazje kilka razy użyć barlowa w swym zestawie.Moje odczucia są takie,że:okular 25mm z barlowem daje troche miejsze powiększenie niż dokładany do zestawu okular 10mm.Natomiast 10mm z barlowem (x2 takiego używałem)jak dla mnie zaduży power niedałem rady ustawić ostrości.Zrobiłem tak kupiłem sobie Baader hyperion 8 mm co daje power x150.Obserwowałem Jowisza i naprawde daje rade przy tym powiększeniu,nawet jakiś leprzy okularek o ogniskowej 7mm (przy dobrej pogodzie)też by sie nadawał.Osobiście proponował bym kupić leprzy okular krótkoogniskowy no i jakiś filterek planetarny,bo te planetki są coś jasne :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

to nie jest kwestia tego czy tym sprzętem jest sens mieć większe powiększenia niż 120x.

Sam osobiście obserwowałem tydzień temu tym teleskopem Jowisza z powiększeniem 300x (okular LVW 8mm + Barlow Soligor 2")- widać było szczegóły w pasach, cień jednego z księżyców na tarczy i Wielką Czerowną Plamę.

Także kwestia jest taka: jaki Barlow, do jakiego okularu się go podpina (ten 10mm z Synty nie jest high-endowy) i czy są aktualnie warunki na powiększenia powyżej 120x. Sprowadza się to między innymi do tego, że im więcej się przeznaczy pieniędzy na lepszy sprzęt (lepsza optyka, większe pole widzenia) tym większa szansa że się raz na jakiś czas zobaczy widoki zmieniające życie.

Z tego co piszesz, mieszkasz w rejonie gdzie nie musisz w zasadzie wyjeżdżać z domu żeby obserwować- pozazdrościć.

Jeśli liczą się finanse (czyli nie masz na cały garnitur okularów) to Barlowa zawsze warto mieć w kolekcji- wydaje mi się. Wtedy kupując 2 bardzo dobre okulary- np. LVW 13mm i 8mm masz dodatkowy ekwiwalent 6,5mm oraz 4mm. Tego ostatniego użyjesz bardzo rzadko, ale jak już się tafi... Albo LVW 22mm i 13mm + Barlow (wtedy dodatkowe ogniskowe to 11mm i 6,5mm).

Warto też nabyć jakiś okular długoognikowy do przeglądu nieba ( w tym przypadku 30-35mm) i oglądania obiektów rozciągłych. Taki okular z barlowem 2x da Ci też kolejną ogniskową (15-17mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.