Skocz do zawartości

Vixen Porta na stalowych nogach 1,75


Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest tajemnicą , że aluminiowe nogi są lekkie i przyjemne, ale pod warunkiem

że nie doładujemy ich ciężarem powyżej 2-3 kilogramów. Będąc posiadaczem Maka 127

Porta na firmowych nogach sprawowała się całkiem nieźle. Ale po zmianie na Maka 150

no to już jednym słowem - masakra. Drgania trwają ok 5 sekund , każde dotknięcie

pokrętła ostrości , rozmazany obraz. Każdy kto doświadczył doładowanych aluminiowych

statywów wie o co chodzi. Cały teleskop trzęsie się jak osika i najlepiej nic nie dotykać

I tutaj stało się niemożliwe (według opinii znawców tematu).Przy pomocy jednej tarczki

mamy Portę na stalowych nogach. Projekt powstał dla statywu z CG5/EQ6 , więc nie uwzględniłem

jednej istotnej rzeczy, mianowicie w statywie dla EQ3/5 jest wypustka ustalająca dla głowicy

paralaktycznej. Dlatego proszę o uwzględnienie tego elementu , jeżeli jest potrzebny.

W moim przypadku ten dzyndzel został wycięty i zrobiłem otwór M4 pod elemet ustalający

jak w nogach z CG5/EQ6. Ale co kto lubi.

Gwint wewnętrzny to M10x1,5, jakby co gwintowniki są dostępne.

Waśnie z uwagi na ten gwint powstały dwa rysunki.

Ale jego wykonanie nie sprawiło tokarzowi problemu.

 

Koszty wykonania tarczy to 100-120 zł , nogi EQ3/5 - 400 zł

 

 

Cały projekt jest OTWARTY

 

Pozdrawiam Aleksander Halor

DSC00582.JPG

DSC00584.JPG

DSC00593.JPG

DSC00594.JPG

porta.jpg

PORTA003.pdf

PORTA004.pdf

Edytowane przez Aleksander H.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to ten statyw: http://deltaoptical.pl/stalowy-statyw-sky-watcher-eq3-2eq5,d612.html ?

Bo nie do końca rozumiem notki o wypustce ustalającej. Ona jest. Czy Ty masz wersję bez czy ją uciąłeś? I jeśli jej nie masz to po co ten otwór M4?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj , już uzupełniam opis.

Bazą wyjściową projektu były nogi CG5 z takim siodłem na głowicę

(na tym zdjęciu widać wyraźnie szczegóły)

http://deltaoptical.pl/baza-do-statywu-do-montazu-cg5,d1463.html

W tym statywie cypel ustalający to kostka stalowa tak na oko 8x8 mm i wysoka na ok 15 mm

wkręcana w otwór na obwodzie siodełka.

 

Ale docelowo głowica stoi na takich nogach:

http://deltaoptical.pl/stalowy-statyw-sky-watcher-eq3-2eq5-bialy,d1336.html

 

i tak jak w zaznaczonym przez Ciebie statywem cypel ustalający jest odlewem

Został wycięty a w jego miejsce zrobiony otwór M4 , do późniejszego wykorzystania.

Generalnie można też frezować tarczę, tak aby nie wycinać cypla, jak kto woli.

 

Czy teraz wszystko jasne ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokup sobie podkladki antywibracyjne. Wierz mi warto.

 

Uzywalem ich w swojej Porcie + Equinox 80 - efekt byl taki ze drgania zanikaly po okolo 1 sekundzie. Roznica kolosalna.

 

 

Pozdr. Artur

 

 

Tylko, Arturze , projekt powstał pod uciągnięcie Maka 150 i refraktora 120/600

Choć wczoraj w terenie wisiał na nim refraktor SW 150/750 + szukacz 9x50 + LVW8

a tego już podkładki + aluminium nie uciągną , zresztą EQUINOX , choć to piękny sprzęt

waży nie więcej niż lustrzanka + dobry tele 300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokup sobie podkladki antywibracyjne. Wierz mi warto.

Uzywalem ich w swojej Porcie + Equinox 80 - efekt byl taki ze drgania zanikaly po okolo 1 sekundzie. Roznica kolosalna.

 

Na jak mocno wysuniętych nogach sprawdzałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nogi wysuniete na 80 % Kilku forumowiczow to sprawdzilo u mnie w domu naocznie, efekt tlumienia jest bardzo wyrazny. Naprawde warto zainwestowac w te podkladki. Sprawdzalem je na betonie i ubitej zemi, dla podkladek bez roznicy, tlumi drgania w niecala sekunde.

 

Wieszalem Equinoxa 80 + Eos 400D + Grpip :-)

Testowane tez na ETX 125 - rewelacja.

 

Konstrukcja tych podkladek powoduje ze tlumi drgania wlasne teleskopu, teraz kompletuje sprzeta i do swojego LX 200 8'' tez zamawiam te podkladki.

Ta rozowa substancja a'la guma to jakis chyba polimer ktory bardziej przypomina kit ale taki gumowaty (cos jak ta zabawka - plastelina ktora sie odbija od podlogi)

 

Pozdr. Artur

 

P.S. Podkladki mozna kupic a w razie niespelnienia oczekiwac z godnie z prawem mozna odeslac :-)

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladajc ten filmk sie usmialem, dokaldnie tak samo sie zachowywala moja porta z Eqiunoxem bez podkladek. Z podkladkami amplituda jest duzo mniejsza po pierwsze bardzo mala, pod drugie sklada sie praktycznie z dwoch skokow jeden wiekszy drugi praktycznie niezauwazalny czas okolo niecalej sekundy. Testowalem na Saturnie przy x 150. Widzac ten film moge spoojnie zareczyc ze podkladki przynajmniej dwukrotnie ten efekt zmniejszaja.

Przy uzywaniu oryginalnych mikroruchow efekt drgan wogole nie wystepuje !

Pozdr. Artur

P.S. Fajny ten temat na astronocach. Gratulki

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, ale ja serio pytam - gdzie widzisz poprawę? U siebie bo kupiłeś podkładki czy masz dostęp do jakichś avików z podkładkami?

 

 

Kurcze , teraz namieszałem (grypa filipińska albo pomroczność jasna - do wyboru)

Uparłem sie że drugi awik to podkładki, a tam jak byk stoi - na wyciągniętych nogach na max.

 

polaris - Przepraszam bardzo , fiorina01 - "gościu" nie jest na miejscu

 

Pozdrawiam , i przepraszam.

Edytowane przez Aleksander H.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... fiorina01 - "gościu" nie jest na miejscu ...

 

co takiego jest nie na miejscu ? gosciu ? przeciez to normalne slowo jak kazde inne, jak wolisz moze być kolega :-)

 

Pozr. Artur

P.S. Na przyszlosc czytaj dokladnie wątki i nie mieszaj, choc pomylki to ludzka rzecz.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.