Skocz do zawartości

Komety na sierpień 2009


Piotrek Guzik

Rekomendowane odpowiedzi

W sierpniu na naszym niebie będzie gościć jedna kometa jaśniejsza od 10 mag (C/2006 W3, o jasności około 9 mag) i widoczna w lornetce 10x50 oraz jedna kometa o jasności nieznacznie mniejszej od 10 mag (217P/LINEAR). Kometa 22P/Koppf, która również wg efemerydy miała przez cały sierpień być jaśniejsza od 10 mag, ma obecnie jasność około 11 mag i słabnie, w związku z czym nie opisuję jej poniżej.

 

 

C/2006 W3 (Christensen) – kometa przeszła już przez peryhelium i obecnie powoli oddala się od Słońca. Odległość od Ziemi będzie pozostawać mniej więcej stała. Kometa obecnie jest nieznacznie jaśniejsza od 9 mag i pod ciemnym niebem można ją wypatrzeć nawet lornetką 10x50, natomiast dostrzeżenie jej nawet w niewielkim teleskopie nie sprawia żadnych problemów (oczywiście pod warunkiem, że niebo jest wystarczająco ciemne). Jasność komety do końca miesiąca powinna pozostać na poziomie 9 mag. Kometa zaczyna miesiąc w Lisku, w drugiej połowie miesiąca znajdzie się w gwiazdozbiorze Strzały a w ostatnich dniach miesiąca przejdzie do Orła:

 

Christensen VIII 09.jpg

 

Przez cały miesiąc kometa będzie świecić wysoko nad południowym horyzontem. Do 3 sierpnia kometę będzie można obserwować na bezksiężycowym niebie nad ranem, później aż do 13 sierpnia w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc.

 

 

 

217P/LINEAR - kometa ta została odkryta w 2001 roku. W momencie odkrycia nie zdawano sobie sprawy z jej "kometarnej" natury, stąd jej ówczesne oznaczenie P/2001 MD7 (LINEAR) zawiera dwie litery - tak jakby to była planetoida. Kometa podczas tamtego powrotu osiągnęła jasność około 11.5 - 12.0 mag. Tym razem kometa będzie bliżej Ziemi i osiągnie większą jasność (aktualnie jej jasność jest oceniana na około 11 mag). Okres obiegu tej komety wokół Słońca wynosi 7.83 roku, a przez peryhelium (w odległości 1.22 j.a. od Słońca) przejdzie 9 września 2009 roku. W ciągu miesiąca jasność komety powinna rosnąć i pod koniec sierpnia powinna ona być dość dobrze widoczna w niedużych teleskopach (pod ciemnym niebem) jako obiekt o jasności około 10.0 - 10.5 mag. Do 12 sierpnia kometa będzie się przesuwać przez gwiazdozbiór Wieloryba na wschód, później przejdzie do Erydana i pozostanie tam do końca miesiąca:

 

217P VIII 09.jpg

 

Przez cały miesiąc kometa będzie widoczna o świcie nad południowo-wschodnim horyzontem. Początkowo będzie świecić około 20-25 stopni nad horyzontem, pod koniec miesiąca jej wysokość wzrośnie do około 25-30 stopni. Od 4 do 17 sierpnia w obserwacjach komety będzie przeszkadzał Księżyc - później będzie ją można obserwować na bezksiężycowym niebie. Kometa z na ciemnym niebie z dala od miast powinna być dość dobrze widoczna w niedużych teleskopach.

 

Pozdrawiam

Piotrek

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Korzystając z dobrej pogody wybrałem się wczoraj na obserwacje. Niebo było przejrzyste i gołym okiem byłem w stanie dostrzec gwiazdy do około 6.8 mag.

Obserwacje rozpocząłem około godz. 0:30 od przyjrzenia się komecie C/2006 W3 (Christensen). Okazało się, że do jej odnalezienia wystarczyła jedynie przybliżona znajomość jej położenia. Kometa była w lornetce widoczna bez problemu jako okrągły dość mocno skondensowany obiekt. Zarówno wyglądem jak i jasnością przypominała pobliską gromadę kulistą M71. Jej jasność oceniłem na 8.1 mag, a średnicę jej głowy na 6'. Około godz. 1:00 wyciągnąłem mój 20 cm teleskop. W teleskopie kometa była bardzo jasna i ciężko byłoby ją przeoczyć przeczesując okolice gwiazdozbioru Strzały.

 

Później skierowałem teleskop w kierunku komety 22P/Koppf (o której pisałem w temacie "Komety na lipiec"). Ta kometa była znacznie słabsza - jej jasność oceniłem na 11.1 mag przy średnicy głowy równej 3'. Pomimo tego jej odnalezienie w 20 cm teleskopie nie sprawiało problemu.

 

Po tej komecie postanowiłem się odnaleźć lornetką kilka słabych obiektów mgławicowych (w oczekiwaniu na kolejną stosunkowo jasną kometę - 217P/LINEAR). W lornetce (Nikon Action EX 10x50) bez trudu odnalazłem M1, M74, M77 (wyglądała zupełnie jak pobliskie gwiazdki) oraz galaktykę NGC 253. Przyjrzałem się również pięknie się prezentującym galaktyką M31, M33, M81 i M82.

 

Po godz. 2:30 wystarczająco wysoko nad horyzont wzniosła się kometa 217P/LINEAR. W teleskopie znalazłem ją (podobnie jak C/2006 W3 w lornetce) bez znajomości dokładnej pozycji - wycelowałem teleskop "na oko" w okolice gdzie miała być kometa i przeglądałem otoczenie tego miejsca. Kometa była nieduża i dość mocno skondensowana. Jej jasność oceniłem na 10.1 mag przy średnicy głowy około 3'. W kierunku PA~240 stopni można było dostrzec "zaczątek" warkocza o długości około 2'.

Później - po godz. 3:00, gdy kometa wzniosła się jeszcze wyżej, postanowiłem wypatrzeć ją w lornetce. Kometa była słabo dostrzegalna - wyraźnie słabsza od pobliskich gwiazdek o jasnościach 9.4, 9.7 mag i jednocześnie nieco jaśniejsza od gwiazd o jasnościach 10.4, 10.5 mag. W lornetce wyglądała jak lekko rozogniskowana, słaba gwiazdka.

 

Obserwacje zakończyłem około 3:30, gdy z zachodu zaczęły nadciągać cirrusy.

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.