Jump to content

Komety na sierpień 2009


 Share

Recommended Posts

W sierpniu na naszym niebie będzie gościć jedna kometa jaśniejsza od 10 mag (C/2006 W3, o jasności około 9 mag) i widoczna w lornetce 10x50 oraz jedna kometa o jasności nieznacznie mniejszej od 10 mag (217P/LINEAR). Kometa 22P/Koppf, która również wg efemerydy miała przez cały sierpień być jaśniejsza od 10 mag, ma obecnie jasność około 11 mag i słabnie, w związku z czym nie opisuję jej poniżej.

 

 

C/2006 W3 (Christensen) – kometa przeszła już przez peryhelium i obecnie powoli oddala się od Słońca. Odległość od Ziemi będzie pozostawać mniej więcej stała. Kometa obecnie jest nieznacznie jaśniejsza od 9 mag i pod ciemnym niebem można ją wypatrzeć nawet lornetką 10x50, natomiast dostrzeżenie jej nawet w niewielkim teleskopie nie sprawia żadnych problemów (oczywiście pod warunkiem, że niebo jest wystarczająco ciemne). Jasność komety do końca miesiąca powinna pozostać na poziomie 9 mag. Kometa zaczyna miesiąc w Lisku, w drugiej połowie miesiąca znajdzie się w gwiazdozbiorze Strzały a w ostatnich dniach miesiąca przejdzie do Orła:

 

Christensen VIII 09.jpg

 

Przez cały miesiąc kometa będzie świecić wysoko nad południowym horyzontem. Do 3 sierpnia kometę będzie można obserwować na bezksiężycowym niebie nad ranem, później aż do 13 sierpnia w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc.

 

 

 

217P/LINEAR - kometa ta została odkryta w 2001 roku. W momencie odkrycia nie zdawano sobie sprawy z jej "kometarnej" natury, stąd jej ówczesne oznaczenie P/2001 MD7 (LINEAR) zawiera dwie litery - tak jakby to była planetoida. Kometa podczas tamtego powrotu osiągnęła jasność około 11.5 - 12.0 mag. Tym razem kometa będzie bliżej Ziemi i osiągnie większą jasność (aktualnie jej jasność jest oceniana na około 11 mag). Okres obiegu tej komety wokół Słońca wynosi 7.83 roku, a przez peryhelium (w odległości 1.22 j.a. od Słońca) przejdzie 9 września 2009 roku. W ciągu miesiąca jasność komety powinna rosnąć i pod koniec sierpnia powinna ona być dość dobrze widoczna w niedużych teleskopach (pod ciemnym niebem) jako obiekt o jasności około 10.0 - 10.5 mag. Do 12 sierpnia kometa będzie się przesuwać przez gwiazdozbiór Wieloryba na wschód, później przejdzie do Erydana i pozostanie tam do końca miesiąca:

 

217P VIII 09.jpg

 

Przez cały miesiąc kometa będzie widoczna o świcie nad południowo-wschodnim horyzontem. Początkowo będzie świecić około 20-25 stopni nad horyzontem, pod koniec miesiąca jej wysokość wzrośnie do około 25-30 stopni. Od 4 do 17 sierpnia w obserwacjach komety będzie przeszkadzał Księżyc - później będzie ją można obserwować na bezksiężycowym niebie. Kometa z na ciemnym niebie z dala od miast powinna być dość dobrze widoczna w niedużych teleskopach.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 • Like 9
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Korzystając z dobrej pogody wybrałem się wczoraj na obserwacje. Niebo było przejrzyste i gołym okiem byłem w stanie dostrzec gwiazdy do około 6.8 mag.

Obserwacje rozpocząłem około godz. 0:30 od przyjrzenia się komecie C/2006 W3 (Christensen). Okazało się, że do jej odnalezienia wystarczyła jedynie przybliżona znajomość jej położenia. Kometa była w lornetce widoczna bez problemu jako okrągły dość mocno skondensowany obiekt. Zarówno wyglądem jak i jasnością przypominała pobliską gromadę kulistą M71. Jej jasność oceniłem na 8.1 mag, a średnicę jej głowy na 6'. Około godz. 1:00 wyciągnąłem mój 20 cm teleskop. W teleskopie kometa była bardzo jasna i ciężko byłoby ją przeoczyć przeczesując okolice gwiazdozbioru Strzały.

 

Później skierowałem teleskop w kierunku komety 22P/Koppf (o której pisałem w temacie "Komety na lipiec"). Ta kometa była znacznie słabsza - jej jasność oceniłem na 11.1 mag przy średnicy głowy równej 3'. Pomimo tego jej odnalezienie w 20 cm teleskopie nie sprawiało problemu.

 

Po tej komecie postanowiłem się odnaleźć lornetką kilka słabych obiektów mgławicowych (w oczekiwaniu na kolejną stosunkowo jasną kometę - 217P/LINEAR). W lornetce (Nikon Action EX 10x50) bez trudu odnalazłem M1, M74, M77 (wyglądała zupełnie jak pobliskie gwiazdki) oraz galaktykę NGC 253. Przyjrzałem się również pięknie się prezentującym galaktyką M31, M33, M81 i M82.

 

Po godz. 2:30 wystarczająco wysoko nad horyzont wzniosła się kometa 217P/LINEAR. W teleskopie znalazłem ją (podobnie jak C/2006 W3 w lornetce) bez znajomości dokładnej pozycji - wycelowałem teleskop "na oko" w okolice gdzie miała być kometa i przeglądałem otoczenie tego miejsca. Kometa była nieduża i dość mocno skondensowana. Jej jasność oceniłem na 10.1 mag przy średnicy głowy około 3'. W kierunku PA~240 stopni można było dostrzec "zaczątek" warkocza o długości około 2'.

Później - po godz. 3:00, gdy kometa wzniosła się jeszcze wyżej, postanowiłem wypatrzeć ją w lornetce. Kometa była słabo dostrzegalna - wyraźnie słabsza od pobliskich gwiazdek o jasnościach 9.4, 9.7 mag i jednocześnie nieco jaśniejsza od gwiazd o jasnościach 10.4, 10.5 mag. W lornetce wyglądała jak lekko rozogniskowana, słaba gwiazdka.

 

Obserwacje zakończyłem około 3:30, gdy z zachodu zaczęły nadciągać cirrusy.

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.