Jump to content

Poziomowanie montażu a dokładność ustawienia na polarną


Piotrek L.
 Share

Recommended Posts

Wielokrotnie słyszałem i czytałem opinie, że przy ustawianiu montażu względem osi nieba z użyciem wbudowanej lunetki, ze specjalną mapką, nie musimy bawić się w jego poziomowanie, że to tylko taki bajer, który nie ma żadnego wpływu na dokładność ustawienia osi montażu z osią nieba! :o

No cóż, zobaczmy czy tak jest...

Jako przykład weźmiemy bardzo popularny typ lunetki biegunowej, jaką możemy spotkać w wielu montażach.

 

mapka.jpg

 

Typowa mapka, prawda? W tym przypadku (dla lepszego zilustrowania problemu) mapka jest ustawiona pod jeden konkretny ale i specyficzny dzień i godzine, czyli 1 listopada o północy, kiedy Gwiazda Polarna jest ustawiona centralnie nad biegunem nieba, co oczywiście skutkuje odwróconym obrazem w naszych lunetkach (warunek konieczny dla naszego przykładu -> obserwator znajduje się na centralnym południku naszej strefy czasowej, czyli w naszej strefie jest to 15 stopień długości geograficznej!!!)

 

 

I teraz trzy różne przykłady:

 

1. Montaż jest wypoziomowany:

 

montaz wypoziomowany.jpg

 

Ładnie widać, że wszystko jest w porządku, montaż jest ustawiony prawidłowo!

 

2. Montaż jest przechylony o 5 stopni

 

montaz przechylony 5 stopni.jpg

 

O prosze, coś już jest nie tak, a mamy przechył tylko 5 stopni a oś montażu nie pokrywa się z NCP!

 

3. Montaż jest przechylony o 10 stopni:

 

montaz przechylony 10 stopni.jpg

 

I proszę, oś naszego montażu już jest odchylona od właściwej pozycji wystarczająco dużo, że o ile w przypadku obserwacji wizualnych to żaden problem, to przy astrofotografii będziemy mocno odczuwać, że coś jest nie tak (problemy z ustawieniem Go-To, rotacja pola przy astrofoto)!

Żeby nie było aż tak źle to należy dodać, że poziom musimy złapać na lini Wschód-Zachód, a kompletnie nie potrzebujemy mieć dokładnie ustawionego poziomu na lini Północ-Południe, ponieważ i tak możemy skorygować to ustawieniem kąta nachylenia!

Mówiąc inaczej, interesują nas dwie nogi montażu, Południowo-Wschodnia i Południowo-Zachodnia! Północna noga nas nie obchodzi!

Zresztą wystarczy popatrzeć na system ustawiania montażu w firmie Takahashi, gdzie mamy libelkę do "poziomowania fabrycznie zjustowanej lunetku, tylko w lini Wschód-Zachód, co tylko potwierdza moje spostrzeżenia!

 

polarna tak.jpg

 

 

Z własnych doświadczeń, wyszło mi na to, że o wiele lepiej jest poświęcić troszkę czasu na zjustowanie lunetki ( dokładny opis mamy na stronie Astronoce.pl - > http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13 ), a w czasie przygotowań do focenia na poziomowanie montażu, co może nam oszczędzić straconej nocy i materiału, który np może być obarczony sporą rotacją.

A więc poziomice w dłoń i do dzieła, szkoda pogodnych nocy :D

Pozdrawiam :Beer:

 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Przecież to oczywiste, że przy niewypoziomowanym statywie jestes poprostu gdzie indziej na świecie i o innej godzinie i nie mozna zostawić mapki na tej samej dacie i godzinie.

Link to comment
Share on other sites

Przecież to oczywiste...

 

Taaa... Jak by to było tak oczywiste dla wszystkich, to bym nie skrobał tego wszystkiego :lol:

Nawet nie wiesz ile razy słyszałem i czytałem tą bajkę o braku konieczności poziomowania, przy ustawianiu na polarną :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ale takie lunetki są rzadko spotykane, w stosunku do tej o której pisze a którą daje SW i kilka innych firm, a "legenda" o poziomowaniu przeniosła się na wszystkie typy lunetek biegunowych :huh:

Zresztą ten przykład lunetki Takahashi jest tam po to, żeby "zasygnalizować" inne konstrukcje nie wymagające poziomowania, a cały temat po to żeby nowicjusze nie żyli legendami ;)

Pozdro :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Piotrek, jezeli prawidlowo przeprowadza sie procedure ustawiania montazu na polarna za pomoca lunetki biegunowej, to nie ma zadnego znaczenia, jak jest ustawiony sam montaz - moze byc nawet do gory nogami.

 

Samo poziomowanie moze przyspieszyc procedure, choc w praktyce wcale tak nie jest. Przeciez generalnie zawsze montaz jest +/- poziomo, a to wystarczajacy punkt do rozpoczecia procedury (ustawienia osi godzinowej, etc.).

 

Po to wlasnie krecisz Ra z lutentka zeby odnalezc sie z godzina. Mamy tylko trzy zmienne - godzina (czas), azymut, elewacja - koniec.

Link to comment
Share on other sites

Adam zgłupiałem totalnie... :unsure:

Przecież jak kręcisz Ra, to ustawiasz godzine i date, więc montaż musi stać równo, bo inaczej będą przekłamania co do ustawienia w biegun, co dokładnie widać na diagramach!

Jeśli przyjmujemy że lunetka była justowana przy wypoziomowanym montażu (co chyba powinno mieć miejsce), to później też powinno się mieć ten montaż wypoziomowany, bo musimy zaczynać z tego samego początkowego ustawienia montażu!

Jeśli np przy justowaniu lunetki biegunowej montaż był przechylony w lewo o 5 stopni, a przy ustawianiu montażu w terenie montaż się przechyli o 5 stopni ale w prawo, to błąd już będzie dwa razy większy, co nie zaprzeczysz, że w astrofoto ma już duże znaczenie.

Musimy mieć wyjściowe ustawienie montażu, które będzie stałe, bo inaczej to można tą całą lunetkę wywalić i korzystać tylko z dziury w osi Ra montażu, w końcu też powinno być dobrze jeśli nie musimy się bawić w dokładność :mellow:

Poza tym jeśli nie potrzeba poziomować, to po jaką cholerę Takahashi dodaje tą libelkę??? Przecież to zbędny dodatek.

Olśnijcie mnie, bo nie kumam teraz nic a nic :huh:

Link to comment
Share on other sites

przyjrzałem się Piotrze Twoim rysunkom i wnioski są następujące:

Polaris jest odległa od bieguna około 50' łuku i taki promień ma kółko w lunetce biegunowej. Przy błędzie w poziomowaniu montażu na poziomie 5o błąd ustawienia bieguna jest "na oko" około 10 razy mniejszy od promienia kółka czyli wynosi około 5'

pytanie teraz brzmi: czy to dużo czy mało? Na pewno zależy to od ogniskowej teleskopu i wielkości oraz rozdzielczości matrycy

 

musimy też pamiętać, że nawet przy idealnym wypoziomowaniu montażu za pomocą lunetki nie ustawimy osi idealnie. Powodem są niedoskonałości wykonania lunetki, jej kolimacji oraz wzroku obserwatora. Może się mylę ale oszacowałbym te błędy na poziomie kilku minut łuku czyli podobnego rzędu jak błąd poziomowania

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Poprawcie mnie jesli sie myle, ale czy pozniejsze ustawianie montazu wzgledem 3 gwiazd mozliwie od siebie oddalonych nie niweluje braku poziomego ustawienia montazu?

Na potrzeby wizuala będzie to raczej wystarczające, ale przy astrofoto nie uniknie się rotacji pola.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.