Skocz do zawartości

Rozeta i Koński Łeb


amator2

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Rozeta jest duża i jasna ale rozległa na niebie więc zobaczysz ją raczej gołym okiem lub lornetką typu 7x50 ale pod naprawde czarnym, zimowym niebem a o Końskim Łbie to raczej zapomnij poza fotografią :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do Rozety to nie wiem, ale raczej będzie widoczna. Jeszcze jej nie widziałem, ale się zorientuję.

Ale o Końskim Łbie to możecie zapomnieć :(

Nie ma szans by ją dostrzec. Widać ją tylko na świetnych zdjęciach w obserwatoriach i w teleskopie Hubble'a.

W warunkach amatorskich amen. Patrzyłem na jej okolice i nawet nie ma halo. Sprawdzę przy ciemnym niebie, ale wiem że nic nie będzie widać. Choć samą frajdę robi obserwacja miejsca, w którym jest ta słynna niemal niewidoczna mgławica.

Jeśli ktoś ją widział to proszę powiedzieć gdzie, jak i czym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham??????

A kto tu mówi o zakładaniu. Wiem to że nie będzie widoczna bo sporo wiem na ten temat i sporo słyszałem. Nawet posiadacze dużych amatorskich teleskopów jej nie widzieli, a jeżeli już tak no to proszę odpowiedzieć na moje powyższe pytania.

Koński Łeb to mgławica ciemna i widoczna tylko dlatego, że przysłania jasną.

 

Można ewentualnie spróbować na fotkach o dłuuuuuugich ekspozycjach i życzę szczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, nie bądź takim pesymistą :wink: . Ja także usiłowałem kiedyś zobaczyć ją z CAMK-u w Warszawie(!), ale przy tak jasnym niebie to wiadomo, że nie miałem żadnych szans. Jednak w najbliższych planach (o ile będzie pogoda), mam małą ekspedycję na wieś pod czarne niebo, gdzie oprócz kilku słabych komet, zamierzam ,,zaatakować'' Koński Łeb moją (jaśniejszą niż ptmowska) 25-tką, przy pomocy ,,habety''. (taki koński duet :wink: ). I choć zdaję sobie sprawę z tego, że nie będą to widoki jak z HST, jednak sądzę, że to przedsięwzięcie zostanie uwieńczone sukcesem :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquarius, jak będziesz się wybierał za miasto to daj znać. Chętnie się też wybiorę. A jeśli chodzi o Horse Head to na Kudłaczach po wypiciu wzmacniacza widziałem ją nawet gdy byłem już w namiocie. I wcale nie potrzebowałem do tego teleskopu :lol::lol::lol: Cholera! już nie mogę się doczekać sierpnia. I nie tylko ja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Witam. Co do Rozety to nie wiem, ale raczej będzie widoczna. Jeszcze jej nie widziałem, ale się zorientuję.

Ale o Końskim Łbie to możecie zapomnieć :(  

Nie ma szans by ją dostrzec. Widać ją tylko na świetnych zdjęciach w obserwatoriach i w teleskopie Hubble'a.

W warunkach amatorskich amen. Patrzyłem na jej okolice i nawet nie ma halo. Sprawdzę przy ciemnym niebie, ale wiem że nic nie będzie widać. Choć samą frajdę robi obserwacja miejsca, w którym jest ta słynna niemal niewidoczna mgławica.

Jeśli ktoś ją widział to proszę powiedzieć gdzie, jak i czym?

 

W tym miejscu zaznaczonym na czerwono zakładasz z góry i wmawiasz sobie ze jej nie zobaczysz, czy nie czytasz swoich postow przed umieszczeniem na forum ???

 

Ps. Widać ją także przyzwoicie na amatorskich fotkach począwszy od 200mm ogniskowej robionych przy czarnym niebie tak więc w jednym poscie masz jeszcze jeden Zonk :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam to krzysiowi Gałdemu udało się na fotce uwiecznić K,oński łeb, a wykorzystał 130mm lustro w Pegasusie Bresera. Janusz dlaczego nie ma na rynku luster 130mm tylko rynek jest zalany 114mm lusterkami? Co to za dziwy rozmiar 114mm. Może to z jakiś cali albo innych yardów wynika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wyżej podaliście link do ponoć Waszych zdjęć. Tak to zrozumiełe. Jak źle to powiedzcie.

Ale to nie są zdjęcia robione amatorskim sprzętem- raczej Hubble'm. Ja już te zdjęcia gdzieś widziałem na stronach Hubble'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak chyba można zobaczyć koński łeb...

 

"Another somewhat less-used line filter is Lumicon's H-Beta. As the name indicates, the filter only lets through the H-Beta emission line of Hydrogen, and is best known for its effect on the Horsehead Nebula, the California Nebula, the Coccoon Nebula, and a few others. On an 8" to 10" scope, the Horsehead Nebula goes from near invisibility to visibility, and the California Nebula becomes fairly easy, gaining a great deal of contrast and filamentary detail. An improvement over non-filter use for additional objects like M42/43, the North America Nebula, and a few others can also be noted, but in many cases, these other objects can appear somewhat better overall in the UHC or OIII filters. The H-beta can also be used to observe some of the structural details of some brighter nebulae by comparing the H-beta view with that in other filters. However, the H-beta does not usually work well on most planetary nebulae, as it nearly wipes out some of them and greatly dims most of the rest. The total number of emission nebulae which the H-beta will significantly improve is somewhat limited. Many of these "H-beta" objects tend to be fairly faint to begin with (like the Horsehead) and require larger apertures for decent views even with the filter. Unless you REALLY like looking at these faint H-beta targets, you may be able to do without the H-Beta filter".

 

Link do całego artykułu.

http://www.cloudynights.com/accessories/filters.htm

 

PT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam to krzysiowi Gałdemu udało się na fotce uwiecznić K,oński łeb, a wykorzystał 130mm lustro w Pegasusie Bresera. Janusz dlaczego nie ma na rynku luster 130mm tylko rynek jest zalany 114mm lusterkami? Co to  za dziwy rozmiar 114mm. Może to z jakiś cali albo innych yardów wynika?

no ale Końskiego Łba można ustrzelić nawet mniejszym sprzętem, nie jest to obiekt mały

album_pic.php?pic_id=101

robione to obiektywem D=70mm F=300mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka postów wyżej podaliście link do ponoć Waszych zdjęć. Tak to zrozumiełe. Jak źle to powiedzcie.

Ale to nie są zdjęcia robione amatorskim sprzętem- raczej Hubble'm. Ja już te zdjęcia gdzieś widziałem na stronach Hubble'a.

 

Misku drogi, to co Ci pokazalem to zdjecia nie moje ale powazanego na calym swiecie astroamatora z USA, fakt ze wygladaja jak z Hubbla, ale to kunszt i sprzet robia cuda...

 

P.S. Jaki sprzet posiadasz z ciekawosci pytam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 90mm Uniwersała, ale już w przyszłym tygodniu 120mm biorę. No oczywiście po za lornetkami w tym 20x60 na statywie.

No dobra- to ten Koński Łeb przez jaki telep jest widoczny (chodzi o średnicę)?

 

Nie jestem Shwarzeneggerem jezeli chodzi o astro ale misku drogi 90mm firmy U z tego co wiem niewiele sie rozni od golego oka... bez obrazy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie 50 cm. i jeszcze Arizona czy po prostu ciemniutkie niebo. Mój Boże :?

Ten U fakt że nie jest zbyt dobry, też go wymieniam i doskonale o tym wiem, ale stwierdzenie, że nie różni się zbytnio od oka to już lekka przesada. Idzie nim sporo zobaczyć, ale oczywiście jest za mały.

Wyniki moich obserwacji opisuję na forum astronomia.pl

Muszę przyznać, że jestem lepszy od kilku forumowiczów, jeśli chodzi o wyniki obserwacji. Kilka razy mi gratulowali. Oczywiście NIE MA MOWY o moim wywyższaniu się- tylko wtedy widziałem więcej niż inni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.