Skocz do zawartości

Dwie kamery z chipem KAF16803


jureq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Orzeł wylądował wczoraj po południu :D .

Po miesiacu oczekiwania (od zamówienia) równocześnie odebrałem dwie kamerki:

APOGEE Alta U16M

FingerLake PL16803

Każda kamerka przybyła z dedykowanym kołem filtrowym na 7 filtrów kwadratowych 50mm.

Obie kamerki wyposazone są w ten sam chip Kodaka KAF-16803E 4096x4096 pixeli, przy wielkości pixela 9um. Chip ma wymiary 37x37mm i przekątną ponad 52mm. To już nie jest "full frame" - to "big frame".

 

Zaraz napiszę więcej...

Jurek

Cam_6.JPG

Cam_14.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei...

 

1. Czas oczekiwania na kamery ... krótki B) w obu firmach około miesiąca.

2. Koszt - można zobaczyć na stronach www - generalnie dużo i dlatego warto kupić w USA bezpośrednio, bo mimo cła i vatu i tak jest taniej niż w Europie. Na dodatek kupując w USA czekamy tylko miesiąc, a w Europie to nie wiadomo - np. niemiecki dealer Apogee zaoferował dostawę U16M w ... październiku :banan: Ciekawostka - ceny podawane w cennikach dealerów w Europie są najczęściej nieaktualne (za kazdym razem proponowano wyższe ceny.

3. Pierwsze wrażenia - fatalne :szczerbaty: kamery przyszły w kartonowych pudełkach, trochę większych niż pudełka od butów, szczególnie Apogee - kamera owinięta folią bąbelkową i umieszczona w pudełku, podobnie koło filtrowe (FLI umieścił kamerę w gąbce). Jakoś tak ... ubogo :blink:

Wyposażenie:

kamera

zasilacz + kabel zasilający

kabel USB

karta z testem kamery

w przypadku kamery FLI jeszcze kartka, żebym sobie software ściągnął z netu

w przypadku Apogee CD z softem i dokumentacją (napiszę dalej o niej)

 

w przypadku kół filtrowych było:

koło filtrowe,

zasilacz + kabel zasilający

kabel USB

 

Mało trochę, nie? :angry:

 

Wygląd zewnętrzny - bez zastrzeżeń, wyglądają solidnie, ale w zasadzie nie odbiegają poziomem wykonania od np. STLa SBIGa. Ponizej zdjęcie z porównaniem nowych kamer z "koniem roboczym" astrofoto kamerą SBIG STL11000M.

Pierwsze zaskoczenie - gdzie są złączki do teleskopów? Kamery kończą się ... dziurami :ha: ?

Kamera Apogee ma gwint 2,5"-20, FingerLake 2,55"-24, ciekawe, nie mogli sie dogadać?

Na szczęście koła filtrowe mają wyjście takie samo - 3,005"-24.

Zasilacze - nie robiłem fotek bo to ... przerażające - chińskie tanie zasilacze (12V 5A Apogee, 12V 10A FLI), dokładnie takie same na Wolumenie w Warszawie są po 30 zł. Co ciekawe Apogee dodaje taki sam zasilacz do zasilania koła filtrowego (5A!), FLI przebija dostarczając zasilacz 12V 0,5A ze ... składanymi wtykami do kontaktu.

Rozumiem, że wszyscy tną koszty, ale te zasilacze to przesada...

 

cdn.

Cam_25.JPG

Cam_15.JPG

Cam_21.JPG

Cam_7.JPG

Cam_17.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były negatywy, to teraz trochę pozytywów :D

 

FLI - oprócz gniazda zasilania, USB, dodatkowego gniazda AUX (wyzwalanie kamery etc.), wbudowany dwuwejściowy hub USB i dodatkowe dwa wyjścia 12V - fantastyczny pomysł - akurat do zasilania i sterowania focuserem i kołem filtrowym. Naprawdę miły i praktyczny dodatek - to miód, dziegieć - wyjścia 12V są trochę nietypowe, ale w niedzielę będę szukał na Wolumenie.

APOGEE - dodatkowe gniazda RJ widoczne na fotce to RS232, ciekawe... może się przydadzą

Obie kamery mają mechaniczne migawki o średnicy 62mm firmy Melles-Griot, które powinny wytrzymać ok. miliona cykli.

Połączenie z kołem filtrowym - Apogee używa do tego dodatkowej płyty o grubości ok. 6mm, FLI montuje się na wystającym z kamery krótkim kominku i kontruje trzema wkrętami. Różny sposób połączenia kół filtrowych powoduje, że koło filtrowe FLI "zjada" mniej backfocusa i to prawie 1 cm mniej (koło FLI jest poza tym cieńsze o 2mm od Apogee.

Koła filtrowe są na filtry kwadratowe 50mm. Dlaczego kwadratowe, a nie okrągłe? Po prostu przekątna chipa KAF16803 to ponad 52mm czyli ponad 2", a kwadratowy filtr 50mm ma przekątna ponad 60mm.

Niestety filtry kwadratowe są droższe, co dziwne bo przecież są bez opraw (mocowane są za pomocą dwóch wkrętów).

Cam_5.JPG

Cam_11.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią - był czas przywyknąć. Ja już miałem dwie kamery od FLI i wiem, że pakowanie i akcesoria tych gadżetów są takie, jakie są. Mimo to, jak dla mnie, to top jakościowy. W samej konstrukcji - zero oszczędzania. Wszystko CNC.

 

No dobra, żeby coś z tego było dobrego, to jak znajdziesz czas, zrób testy porównawcze. Mam sporo w skrzynce informacji, jak bardzo Proline dystansuje Apogee. Ciekawe, czy testy empiryczne tego dowiodą. Apogee ma podobno potworny problem z RBI (generalnie wszystkie 16803 mają z tym bolączkę). Trzeba sprawdzić jak działa chłodzenie, w jakim czasie osiąga temperaturę brzegową i ile ona wynosi. W tej klasie kamer chłodzenie jest jednym z głównych wyznaczników efektywności. Można też pomierzyć szumy w biasie, ilość padniętych kolumn (w tej klasie norma jest bodajże nawet do 10 kolumn). Mam wiele darków i biasów z tych kamer i najlepsza jak na razie ma tylko dwie bad kolumny. Zmierzyć warto też czas zczytania pełnej klatki (w wersji low speed).

 

No i prośba, żebyś te darki (600 sek -40 stopni) wysłał mi na maila (adam@jesion.pl). Albo najlepiej wrzuć na ftp i wyślij linka, bo one "trochę" ważą (64 mega 1 plik).

 

Ostatnia prośba, jak uda Ci się znaleźć wtyczki do FLI (12V) to please - kup mi kilka sztuk (najlepiej z kablem :P ).

 

To rzadka okazja porównać bezpośrednio te dwie topowe kamery do astrofotografii, więc mam nadzieję, że dasz nam tę satysfakcję ;). O ile mi wiadomo, to pierwsze egzmeplarze 16803 w Polsce, tym bardziej od FLI w opakowaniu Proline.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora na zainstalowanie driverów, softu, etc.

 

Najpierw FLI - ściągnąłem soft z netu, jakoś tak skromnie - z 5MB :blink: Wydrukowałem sobie jedyny podręcznik do kamery (12 stron!) - przewodnik jak zainstalować kamerę. Okazuje się, że jest własny soft do obsługi kamerki oraz plug-in do MaximaDL. Soft jest dość prosty i tak nie przewiduję jego uzycia B) . Plug-in do maxima - okazuje się, że trzeba go ręcznie wgrać do katalogu z pluginami, odpalam Maxima - i jest ! Jako "FLI-new". podobnie koło filtrowe. trochę dłubania, ale wszystko chodzi ok. kontrola chłodzenia, brakuje mi kontroli prędkości wentylatorów (chodzą dosyć głosno, dźwiek jest trochę wyjący, co jest zrozumiał bo są małe).

 

APOGEE - jest CD ! Wkładam do napędu - otwiera się menu i ... kupa. Za pomoca menu nie mozna nic zainstalować (jakaś niedoróba!). trzeba wejść do katalogu z driverami i zainstalować je "z buta".

Dołączam kamerę, wykrywa się, instaluje. Odpalam Maxima - tragedia, nie widzi kamery! Odinstalowuję, ponowna instalacja, etc. znacie to wszyscy :szczerbaty: i ... nic. Mailuje do supportu Apogee i przyjemne zaskoczenie - prawie natychmiastowa odpowiedź "ściągnij se nowy soft, bo to co na CDcie to antyk". Ściągam, instaluję, DZIAŁA! No to teraz koło - NIE DZIAŁA (tzn. maxim go nie widzi). Kolejny mail do Apogee. "A jaką masz wersję Maxima, kolego" - się mnie pytają - 4.58 odpowiadam. No to sorry, musisz kupić nowszą wersję, gdyż koło filtrowe Apogee współpracuje z Maximem od wersji 4.61. Fajnie - kilka stówek $ extra !

Zapytałem czy jest driver do CCDSoft - jest i kosztuje $99 ... to jest rekord swiata - wydajesz kilkanaście k$ i się dowiadujesz, że za driver musisz dopłacić extra $100.

Bilans wczorajszego dnia - FLI + koło zainstalowane, wszystko chodzi, chłodzi, wybiera, filtruje etc., Apogee - kamera- chodzi, koło nie chodzi.

Wynik meczu: 1:0 dla FLI.

Testy chłodziarek, darki i inne jutro, tj. dzisiaj.

Pozdrawiam,

Jurek

Cam_27.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, trochę podchodzisz do tego, jak do sprzętu typowo konsumenckiego ;). To nie są zabawki dla typowego "kowalskiego". Dedykowane są raczej do zaawansowanych obserwatoriów, więc zasilacz dodawany jest tylko proforma, żebyś w domu to podpiął (no i zapewne dostałeś wersję z kablem dla Polski - ja dostałem). I tak to się podpina do bardziej zaawansowanego zasilania, które każdy w obserwatorium ma. Instrukcja to też raczej proforma, bo tu się zakłada, że wiesz co kupujesz i do czego to służy ;). W normalnych warunkach instrukcja do takiego sprzętu (gdyby podchodzić jak do TV kupionego w MM) to musiałaby mieć z 1000 stron. Przy okazji soft, etc.

 

Za kompatybilność FLI cenię. Od 2 lat nie miałem z żadną ich kamerą absolutnie żadnego "zonka" - także kołem filtrowym. Za problemy z Apogee nie odejmowałbym jej punktów, bo faktycznie używasz antycznego Maxima :P. Daruj jej... Jak widać, to nie był problem nie do przeskoczenia. Nie podoba mi się tylko konieczność płacenia za pluginy.

 

Szykujesz nam fantastyczny wątek. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... te darki (600 sek -40 stopni) ...

Ostatnia prośba, jak uda Ci się znaleźć wtyczki do FLI (12V) to please - kup mi kilka sztuk (najlepiej z kablem :P ).

 

Miałem już iść spać, ale co tam sobota :banan:

 

Temperatura zewnętrzna była 25 stopni (pomieszczenie klimatyzowane):

FLI - minimalna temperatura na jaką udało mi się "ściągnąć" kamerę to -35 stopni, ale przy 100% uzyciu coolera, przy 85% było to -30 stopni. To jest mniej niż przy małych matrycach, ale to jest bardzo dobry wynik (jak na tę wielkość detektora). Do -30 schładzała się w ok. 10minut, do -35 prawie dwa razy dłużej.

APOGEE - minimalna temperatura to -25 stopni (100%), przy 80-85% było to -20. To jeszcze do wytrzymania, ale czas schłodzenia z +25 do -20 wyniósł ... ponad GODZINĘ. Właśnie przed chwilą dostałem mailem wiadomość od gościa z APOGEE, żebym przeinstalował firmware (mam 29, a przysłał mi 35) i zmienił DLLa) co ma przyspieszyć schładzanie dwukrotnie. Dziwne jest w Apogee, że podczas schładzania cooler nie pracuje na 100% tylko zaczyna od 1, po 15 minutach jest 25%, po 30 minutach 50, po godzinie 85% - dziwne, moze faktycznie nowy firmware pomoże. Poza tym sterowane coolerem z Maxima no powiedzmy jest niepewne (czasem po wyłączeniu coolera wciśnięcie przycisku "cooler on" nie włącza go).

Coolery - 1:0 dla FLI (właściwie to 10:0).

Cholera, znalazłem w Sky and Telescope 06 2007 - był opis Alty U9000 (tylko inny chip CCD) i "...the cooler is very well regulated, typically holding the CCd's temperature fixed to within 0.1degC, but on camera startup it cools the chip rather slowly... I typically gave it one hour to stabilize before shooting images..." -testował Dennis DiCicco, zcyli się zgadza. Przeinstaluję firmware i zobaczę co bedzie. Godzina to przegięcie...

 

Oczywiscie jak znajdę wtyczki to kupię dwie garście :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli FLI poszła delta 60 stopni. To genialny wynik jak na chip 37x37. Ciecz pewnie dołoży następne 10-15 stopni. Zaskoczony jestem czasem schładzania Apogee. Godzina to bardzo, bardzo dużo. Moja FLI Microline schładza KAF3200 delta 60 stopni w parę min. (około 3-4).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli FLI poszła delta 60 stopni. To genialny wynik jak na chip 37x37. Ciecz pewnie dołoży następne 10-15 stopni. Zaskoczony jestem czasem schładzania Apogee. Godzina to bardzo, bardzo dużo. Moja FLI Microline schładza KAF3200 delta 60 stopni w parę min. (około 3-4).

 

Niestety, ww to wersje Air-cooling, zamawiając kamerę trzeba wybrać wersję (a są trzy - air, liquid i dual). Ale dual to za pół roku... a i to nie wiadomo. Ja zresztą nie miałem nigdy przekonania do zestawu rurek i pompki B) ... To samo Apogee.

 

A propos ubogiego wyposażenia - po prostu uważam, ze pewne dodatki nie są drogie, a byłyby bardzo wartościowym dodatkiem - np. walizka typu Peli na cały komplet, dodatkowy soft - np. Maxim czy CCDsoft.

No i jakakolwiek dokumentacja (w postaci elektronicznej) bo ani we FLI, ani w APOGEE jej NIEMA!

Trzeba się zdrowo naszukać na firmowych stronach FLI i APOGEE, żeby znaleźć rysunki złożeniowe (zwymiarowane) kamery i koła, co ciekawe APOGEE Alta U16M na rysunku ma prosty niegwintowany otwór (w rzeczywistości jest tam gwint 2.5"-20) - to nie jest przejaw profesjonalizmu tylko nieprofesjonalizmu! Bo dokumentacja jest po to, żeby korzystać z niej a nie z suwmiarki i miernika. Ja jestem po prostu przyzwyczajony do korzystania z dobrego manuala, a tu nie ma go w ogóle!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe uwagi odnośnie niedociągnięć obu stajni sugerują, że QSI z bardzo dużym pietyzmem podeszła do zdobywania rynku i konkurowania z czołówką. Jak pisałem w mojej recenzji 583WSG, jeśli chodzi o detale wszystko jest perfect - walizka, kluczyki, manual, rysunki, specyfikacje, sama kamera bez zarzutu. Zasilacz też bardzo OK, choć nie profi.

 

Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem było dla mnie trafienie na grupę dystkusyjną QSI na yahoo. Kopalnia wiedzy, a także, co ciekawe, miejsce będące polem dyskusji producentów i specjalistów z branży. Praktycznie na każdy problem odpowiadają od razu chłopaki z QSI, ale grupa jest także regularnie czytana przez ludzi od Maxima, a także ze Starlighta itd. Zadziwiające, że tak to działa. Bardzo wysoki poziom dyskusji.

 

Powodzenia z nowymi kamerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by jeszcze wspomnieć, że jest specjalna wersje Apogee Alta (od niedawna) z nowym chłodzeniem. Obudowa ma symbol D09 (także wersja "ciekła".

http://www.ccd.com/pdf/altamech_d9.pdf

 

Osiąga wtedy performance zbliżony do Proline. Pomijam kwestię, że wygląda tak samo jak FLI :szczerbaty:

Obrazek 4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświęciłem trochę czasu, żeby zgłębić literaturę w temacie problemów z czasem chłodzenia Apogee. Okazuje się, że sytuacja jest kuriozalna i opiera się na micie, w który wierzy twórca tej kamery.

 

Zauważono, że matryce z czasem ulegają uszkodzeniu. To fakt. Problemem jest powód tych degradacji. Apogee uważa (uważało, bo powoli się wycofuje z tych bredni), że powodem powstawania tzw. ciemnych kolumn są naprężenia mechaniczne wynikające ze zbyt szybkiego chłodzenia/ogrzewania. Tak więc w firmware kamery wprowadzono procedurę mocno spowalniającą cały proces. Do tej teorii teoretycznie przyczynił się Ron Wodawski, który rzucił w którejś z książek hasło, że przy małych chipach nie można chłodzić więcej niż 80%, a przy tych największych granicą jest 60% działania TEC. Nikt nigdy tego nie poparł żadnymi empirycznymi dowodami i tak właśnie powstał mit - na bazie autorytetu Rona.

 

Kamery Apogee są już od jakiegoś czasu, tak samo jak FLI. Wszyscy twórcy zaawansowanych kamer pukają się w głowę na te teorie, o uszkadzaniu się matryc przez naprężenia. Oczywiście proces degradacji dużych chipów następuje w takim samym stopniu, jak np. FLI, przy których twórca mówi wyraźnie - żadnych restrykcji przy chłodzeniu. Możesz sobie używać nawet 100%, albo wyłączyć kamerę przy włączonym coolerze. To nie ma żadnego znaczenia ponieważ proces ogrzewania w zamkniętej szczelnie kamerze jest i tak powolny. Problemy mogłyby wystąpić przy bardzo gwałtownej zmianie temperatury, nie uzyskiwalnej w naturalnym procesie.

 

Dlaczego jednak nie powinniśmy używać 100%? Tylko i wyłącznie dlatego, że zależy nam na regulacji temperatury z dokładnością do jednostek, a do tego potrzebujemy mieć zapas mocy, ze względu na fluktuacje temperatury w czasie całej sesji.

 

W takim razie, co jest powodem ewidentnej degradacji jakości kosmetycznej matrycy? To już jest jasne - radiacja w postaci np. słynnych cosmic rayów. Tak objawiają się te degradacje:

http://www.narrowbandimaging.com/images/kaf6303_dark_10min_neg15.jpg

Z czasem na naszej matrycy pojawiają się nowe "blokady" i przez to dark columns.

 

Całe szczęście, tego typu defekty dobrze znoszą się chłodzeniem. Tak więc w rzeczywistości te degradacje nie mają większego znaczenia przy kamerach z tak wydajnym chłodzeniem, jak np. Proline. Przed tego typu niszczycielskim promieniowaniem nie możemy się ochronić - nawet jakbyśmy kamerę zakopali, czy zanurzyli na dno oceanu. To proces na który totalnie nie mamy wpływu. Kupujmy więc kamery najmłodsze, na jakie nas stać. Oczywiście nie mamy gwarancji, że jakiś producent do nowej kamery nie wsadzi matrycy, która leżała w magazynie 5 lat ;) . Były np. całe serie Sbig 11K które tych defektów w postaci linii w dark frame miały całe tony. Może tu jest wytłumaczenie?

 

Wracają do Apogee -bo od tego się cała sprawa zaczęła, w tej chwili, jeżeli dostępny jest już nowy soft, oznacza to, że Apogee zarzuca całkowicie mit o uszkadzaniu się matrycy poprzez naprężenia spowodowane "szybki" chłodzeniem. Powtórzę, absolutnie nie ma żadnych danych naukowych potwierdzających teorię twórcy Apogee. W tekstach można znaleźć ostrzejsze słowo - "nonsens".

 

Za to "podobno" prawdziwą wadą i problemem Apogee jest dostający się kurz do wnętrza kamery i koła filtrowego - "PODOBNO".

 

Wiedza przedstawiona w tym poście pochodzi od m.in. Gregorego, twórcy kamer FLI, oraz od Richarda Crispa (szef Semiconductor Technology and Application, http://www.tessera.com/).

 

Przy okazji polecę świetny artykuł autorstwa Richarda zawierający sporo informacji o RBI (NASA Tech-brief):

http://www.narrowbandimaging.com/images/rbi_nasa_tech_briefs_april2009.pdf

 

To ważna treść dla każdego, kto ma kamerę z chipem od kodaka (KAF), czyli 3200, 6303, 9000, 16803, etc. Przy okazji, nowe Proline'y mają wbudowane diody NIR do zaświetlania (przepełniania) matrycy i w ten sposób eliminują RBI. To duży plus ponad Apogee, która ma z tym wyjątkowy problem.

 

Wrzucam jeszcze diagram obrazujący skalę różnych matryc.

chip_sizes.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za przerwę,

dzisiaj, zgodnie z zaleceniami serwisu Apogee, załadowałem nowy firmware do kamery (kamera, która przyszła miała ver.29, a nowy firmware to ver.35, co jest interesujace, ponieważ z "papierów" kamery wynika, że ostateczny test przeszła 27 lipca). No i ulga :helo: - chłodzenie kamery dostało kopa - schłodzenie kamery z +24 do -20 stopni zajmuje mniej niż 20 minut, czyli trzy razy mniej niż poprzednio. Dalej jednak jest ten ciekawy :Boink: patent - chłodzenie zaczyna się od "1% power cooling" i ciągnie do góry tyle, że teraz duuużo szybciej. Przy -20 jest 68% obciążenia coolera, więc wydaje się, że spokojnie można by pociągnąć do -25, niestety kamera ciągnie do -24, a następnie pojawia się "feedback" z kamery, żeby podwyższyć temperaturę do ok. -22. Potwierdzałoby to co pisał Jesion o Apogee.

Aha, po wgraniu Maxima w wersji 5.07, obsługa koła filtrowego Apogee jest ok. Koło działa (w sensie szybkości zmiany filtrów) trochę szybciej niż koło FLI i trochę ciszej B) .

Ciekawe - migawki w obu kamerach nie są całkowicie światłoszczelne - przy robieniu darków trzeba zasłonić chipa zaślepką, bo przy oświetleniu dziennym trochę światła "wpełza" na matrycę. Oczywiście w warunkach teleskopu i nocy ten problem nie wystapi, ale kurdę jest!

Jutro zrobię darki w temperaturze -20 i spróbuję je pokazać. Postaram się zrobić też darka przy tej temperaturze z STL11000M i też dać do porównania (mimo, że chip w SBIGu to interline, ale myślę, że porównanie będzie ciekawe, tym bardziej, że wszystkie mają pixel 9um).

 

Pozdrawiam,

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka konstrukcja shuttera zawsze wpuści trochę światła w dzień. Po prostu nie do tego to służy, więc trzeba przywyknąć ;)

 

Czekam na te darki z wielką niecierpliwością. Zastanawiam się, jakby tu zrobić test na RBI, choć bez gwiazd może być trudno, chociaż... Może naświetlić jakąś jasną scenę, a następnie zrobić darka. Tylko nie wiem, czy RBI nie objawia się mocniej przy długich czasach. Trzeba by sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem darki, tylko nie wiem jak je wrzucić, no bo fity mają po 32MB, wrzucam zatem zrzut ekranu z Maxima z trzema darkami: od lewej Apogee, FLI, SBIG. Wszystkie 10minut, przy -20stopni.

Generalnie - FLI i APOGEE dają w tej samej temperaturze podobne darki (nawet bardzo podobne), SBIG daje trochę inny typ darka, ale to jasne bo to zupełnie inny typ matrycy (interline). Aha APOGEE ma martwą kolumnę - niestety prawie w środku :angry:

Ciekawostka - od +24 do -20 stopni SBIG STL11000M schładza się dokładnie tak szybko jak FLI czyli ok. 10 minut.

 

Kolejne spostrzeżenia - praca kamer (FLI i APOGEE) w trybie focus przypomina odgłosy ... małej młockarni - migawka jest bardzo głośna, w tej dziedzinie SBIG jest bezkonkurencyjny - jakieś 10 razy cichszy.

darki_10min.jpg

Edytowane przez jureq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pliki. Zrobiłem szybkie pomiary i analizę. Na razie suche dane, za chwilę komentarz.

 

Szum tła (std dev):

 

FLI (-30C) - 10

FLI (-20C) - 10

Apogee (-20C) - 8

Sbig (-20C) - 20

 

Szum całkowity 500x500 pikseli średni (std dev):

 

FLI (-30C) - 30

FLI (-20C) - 70

Apogee (-20C) - 110

Sbig (-20C) - 270

 

Z powyższego zestawienia wynika wręcz nokautująca przewaga KAF16803 nad KAI11002 w każdym aspekcie. O sprawności kwantowej wiemy z danych i ona jest na pewno znacząco wyższa w przypadku KAF. To co wyszło z analizy darka to znacznie mniejszy szum tła oraz większego obszaru (ilość hot/jasnych pikseli). Przypominam, że testowany Sbig ma matrycę klasy 1, a Apogee i FLI "zaledwie" klasę standardową, która jest odpowiednikiem klasy 2 (nie ma klasy 1 w KAF16803).

 

SBIG - bias nie jest równomierny, widać bardzo dużo fluktuacji jasności, duży gradient pionowy, do tego sporo patternów w tle. Pojawiają się całe długie białe linie ciągnące się od dołu. Praca z tym chipem będzie wymagała starannego przygotowania plików kalibracyjnych, w tym biasów.

 

Apogee - bardzo dobry wynik jeżeli chodzi o szum tła (odczytu). Jest naprawdę świetny, ciut lepszy niż w FLI. W analizie większego obszaru ustępuję FLI już znacząco, choć oczywiście nie na tyle, żeby to miało realne znaczenie przy pracy. W tle widać delikatne fluktuacje jasności, a także subtelne patterny/zakłócenia. Widoczna jest jedna "padnięta" kolumna, co na tę klasę jest absolutnie tolerowalne, a do tego i tak kosmetycznie wyprzedza o całe długości Sbiga 11K Klasa 1. To jest dla mnie duże zaskoczenie.

 

FLI - tak, jak powyżej zauważyłem, Apogee ma delikatnie mniejszy szum w tle (prawdopodobnie mniejszy szum odczytu o kilka elektronów). Wynik szumu tła przy obydwu kamerach jest genialny. Prawdopodobnie oscyluje w granicach c.a 8 elektronów, co jest przysłowiowym - marzeniem. Kolejne cechy są już na korzyść FLI, zarówno kosmetyka klatki, jak i równość bias'a. Nie ma co pisać, są książkowe. Na całej powierzchni idealny szum gaussowski.

 

W tym teście dałbym punkt FLI, ale to tylko proforma. W praktyce nie powinno to mieć zauważalnego znaczenia. Padnięta kolumna w Apogee też nie będzie stanowiła żadnego problemu. To test Jurka, więc on decyduje ;) .

 

Swoją drogą, KAF16803 praktycznie zawsze mają jakąś padniętą kolumnę, więc chyba trafiła Ci się ta w Proline fartem ;) .

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...
W dniu 8/10/2009 o 10:57 PM, jureq napisał:

Sorry for the break,

today, according to the Apogee service recommendations, I loaded a new firmware for the camera (the future camera had ver. 29, and the new firmware was ver. 35, which is interesting, because the camera's "papers" show that the final test passed on July 27) . And relief : Helo: - camera cooling got a kick - cooling the camera from +24 to -20 degrees takes less than 20 minutes, which is three times less than before. Still, there is this interesting : Boink:patent - cooling starts with "1% power cooling" and pulls up so much that now much faster. At -20 there is 68% load on the cooler, so it seems that you could easily pull to -25, unfortunately the camera pulls to -24, and then "feedback" from the camera appears to raise the temperature to around -22. It would confirm what Ash wrote about Apogee.

Oh, after uploading Maxima version 5.07, support for the Apogee filter wheel is ok. The wheel works (in terms of filter change speed) a little faster than the FLI wheel and a little quieter B).

Interesting - the snapshots in both cameras are not completely lightproof - when you make dark you need to cover the chip with a blank, because in daylight some light "crawls" on the matrix. Of course, in the conditions of the telescope and at night this problem will not occur, but damn it!

Tomorrow I will make gifts at -20 and try to show them. I will try to make a dark at this temperature with STL11000M and also give it to compare (even though the chip in SBIG is interline, but I think the comparison will be interesting, especially since they all have a 9um pixel).

 

Best regards,

 

Jurek

Hi Jurek,

 

can you send me your newest firmware for Apogee U16M / F16M to info@elsterland-sternwarte.de ? We have a F16M and cooling to delta -45 takes 40minutes :(

 

cs though

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.