Skocz do zawartości

Sony Exmor R


P.Janowski

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.sony.jp/products/overseas/contents/pickup/contents/avchd_hdd_hdr_xr500v/48239hd_2_1_1_exmor_r_cmos_sensor_r/index.html

 

Sony chyba niedługo wypuści dość rewolucyjne matryce do swoich nowych lustrzanek (A950, A750) - wg mnie robią wrażenie fotek w całkowitek ciemności. Wątek Adama dot. kamery dedykowanej do AstroFoto dawał już dużo do myślenia co do zastosowania matryc/chłodzenia ich w urządzeniach specjalizowanych - ale niestety drogich. Być może to sie zmieni (Exmor R) ;)

 

Sony zapowiedziało prezentację 2 nowych lustrzanek 22. września http://www.sony.pl/hub/gra-o-zmierzchu/block/3

 

a tutaj link do plotek o nowych sprzętach SONY

 

a tutaj manual do SONY A850, ktory był przez chwilę dostępny na oficjalnej stronie (mi się udało, ale na drugi dzień go już go nie było). A850 nie bedzie posiadało matrycy Exmor R - będzie miało od A900 ale sam aparat bedzie trochę zubożony funkcjonalnie w stosunku do A900.

 

 

 

P.

Edytowane przez P.Janowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o, ta zmiana technologiczna jest analogiczna do przejścia od oka kręgowców do oka mięczaków :D

 

w tradycyjnych CMOSach i w oku człowieka kabelki idą bez sensu wierzchem zasłaniając komórki światłoczułe.

a u ośmiornicy i w nowych matrycach Sony podłączenia są już od spodu czyli prawidłowo.

400px-Evolution_eye.svg.png

1 - komórki światłoczułe

2 - włókna nerwowe

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to nic nowego. Po prostu dotychczas droga, profesjonalna technologia idzie pod strzechy. To matryca back-illuminated od Sony. Bardzo cieszy ten kierunek, bo może zaczną te matryce szybciej się rozwijać - choć nie są bez wad. Markowe kamery można kupić od dawna.

 

Topowym przykładem matryc back-illuminated jest firma Fairchilde http://www.fairchildimaging.com/

O ile dobrze pamiętam, w teleskopie Hubble'a taka siedzi. Cena niestety zabija... FLI Proline z matrycą FC kosztuje... 150 tys euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

zobaczymy co z tego wyniknie - ładne zdjęcie z cyklu "my zajefajni" każdy może pokazać

trzeba poczekać na testy w polu

no i z tego co mi się obiło o oczy na forum Sonolty :Boink:

ta matryca ma trafić na początek do jakichś kompaktów

ale mogę się mylić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zresztą jakiś zaczatek tego już w zwykłych korpusach pod postacią DRO - które na prawdę czyni cuda i wyciągla nieźle rozpiętość tonalną całej foty

normalnie potrzebne by byłu ze 3 strzały i składanie HDRa

minusem w "starych" body - mam A700 - jest to że działa tylko na JPGach a szkoda - ciekaw jestem jak by wyszło na DSach z ARW :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) wyciągla nieźle rozpiętość tonalną całej foty normalnie potrzebne by byłu ze 3 strzały i składanie HDRa

 

Zacznijmy od tego, że większość współczesnych matryc ma znacznie większą rozpiętość tonalną niż nasze oczka (czy to co mogą pokazać nasze monitory). To co u Ciebie jest wyciągnięte w JPG spokojnie uzyskasz np. suwaczkami Fill Light/Recovery np. w ACR czy Lightroom mając RAWa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówimy o matrycy - i jej możliwościach

napomniałem jedynie że jest namiastka dużych możliwości ale nie działa na RAWach a szkoda ...

chodziło mi o focenie w terenie gdzie raczej nie używasz takich rzeczy nie taszczysz full kompa żeby obrabiać fotki tym bardziej z pełnym zestawem softów, w innym położeniu są szczęśliwcy z kopułami :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie te możliwości matrycy są odwzorowane (a może zapisane :D ) w RAW. Nigdy nie przyszło by mi do głowy obrabiać fotek w terenie. Szczególnie, że po co mi takowe w terenie. Idę focić, przychodzę do domu i pracuję sobie w ACR, żeby uzyskać to co chcę. Nie widzę tu potrzeby, aby robił to za mnie komp w aparacie. Prawda? :Beer:

 

BTW... tak na prawdę ta namiastka pracuję niejako na RAWach, bo na czym by niby miała? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony juz wypusciło te matryce na rynek (w kompaktach WX-1 i TX1 : http://www.fotografuj.pl/News/Sony_TX1_i_Sony_WX1_kompakty_z_nowa_matryca_Exmor_R_CMOS/id/3185 ). Tez mam A700 (od tygodnia, wczesniej A200) - i DRO lv3 w A700 juz ładnie daje - ale HDR daje znacznie więcej w rozpiętości tonalnej. Matryce do dużej rozpiętości tonalnej były Fuji S5Pro. Te matryce Exmor-R czy inne BSI pozwolą juz na wysokie czułości przy minimalnych szumach - do astro jak znalazł;). Nawet dopracowane zwykłe matryce CMOS dają super efekty - przykład film z D3s przy iso 102 tys ! :

;)

 

P.

Edytowane przez P.Janowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.