Skocz do zawartości

Wymuszone studzenie katadioptryków


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z faktu, że tylu ekspertów jest on-line; inny wątek

Myślę, jakby tu przyśpieszyć chłodzenie katadioptryów, w szczególności tych, które nie mają soczewek na pęku zbieżnym (jak to określa fachowo nasz Janusz :) ---> np Intes.... :Loveit:

:!: Tak sobie myslę, jakby tu przyśpieszyć wymianę powietrza:

Wszyscy zalecają skierować telepa meniskiem w dół, ciepłe powietrze uchodzi twedy przez dziurę w lustrze.

A gdyby tak pompować do tubusa przez dziurę w lustrze zimne powietrze.... Ciepłe by uchodziło tą samą drogą.... Po kilkukrotnej wymianie objętości tubusa temperatura wewnątrz powinna się obniżyć....

:!: A gdyby tak przed obserawcjami obłożyć tubus lodem (w workach foliowych, żeby nie zamoczyć) czy okład z lodu da rezultat? Jeli tubus jest z aluminium, szybko będzie przewodził ciepło...

 

Co wy na to? Może macie inne patenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście nie bardzo podobaja się oba proponowane przez Ciebie sposoby.

1) Wraz z powietrzem napompujesz do wnętrza teleskopu mnóstwo kurzu, pyłu ew. wilgoci i innego paskudztwa.

2) Przy takim szokowym i z konieczności bardzo nie równomiernym chłodzeniu, mogą nie wytrzymać naprężeń i popękać szklane elementy optyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wymuszanie chłodzenia w taki sposób nic nie da. Chodzi przecież o to, by równomiernie rozłożyć temperaturę w masie szkła, a to niestety musi trochę potrwać. Szkło ma dość duży opór cieplny i to właśnie powoduje wolne wyrównywanie temperatury. Nic nie pomoże nawet przepłukanie wnętrza teleskopu ciekłym azotem lub innym chłodziwem.

:wink:

 

Pozdrawiam - Localizer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Koledzy spokojnie!!! widzę że dalej nie kumacie w ząb idei ASCT nie trzeba koniecznie chłodzić szybko lustra bo to i tak potrwa do godzinki czasu ale trzeba zdmuchnąć z nad niego poduszkę cieplego i turbulentnego powietrza, ot i cała idea i obserwować można po sekundzie od włącznie optymalnie rozmieszczonych wentylatorków 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś praktyczne wskazówki jak szybko (ale bez wstrząsu termicznego)

ostudzić 6-cio calowego Maka :?:

 

Działac można wielokierunkowo. Albo przerobić go montując system ASCT co będzie wymagało podziurawienia tubusa oraz bardzo ostrożnego używania systemu. Myśłę o tym o czym napisał Aquarius tzn takie załączenie wentylatorów aby nie wdmuchnąc do środka kurzu i wilgoci. Mysłę ze innym sposobem jest wstępne wychłodzenie np. w garażu (jak ktoś ma garaż) Ja tak robię. Kiedy nie miałem garazu to ładowałem sprzęt na parę godzin przed wyjazdem do nieogrzewanego samochodu. Po takim wstępnym wychłodzeniu Mak powinien zupełnie wychłodzić się po około max godzinie do tego czasu mozemy oglądać M-ki, ustawaić montaż na polarną, a po godzince podziwiać szczegóły na planetach. Innym rozwiazaniem jest trzymanie tubusa w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O  :!:  to mi się podoba:

Każdy okular w przegródce na jajeczko :lol:  

Tubus obok jogurtów :Loveit:  

Piwo razem z atlasem nieba :Beer:  

a wędliny na parataktyku :lol:  

 

To się nazywa astronomia amatorska....

 

Ja mówię poważnie. U mnie w piwnicy stoi mało używana duża lodówka. Mak 6" wlazł by do niej bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, wiem.  

 

Przy okazji: czy masz jakieś doświadczenia z focal reducroem do Meade'a lub celestrona??

 

Nie mam taki reduktor miał w swoim Meade Przemas z Gdańska. Miał z tym jakieś problemy ale z tego co pamiętam to przy obserwacjach wizualnych miał jakieś winietowanie czy cos. Janusz będzie coś wiedział więcej bo razem walczyli z tymi problemami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wlasnie najlepsze systemy Mak-Cas i RC sa chlodzone przez wentylacje wnetrza. Oczywiscie przez jakis czas jest w okularze kaszanka straszna bo i miesza sie wewnatrz powietrze i szklo jest chlodzone z 2 stron, ale caly proces sumarycznie przyspiesza kilka razy. Jednak z reguly wentylatory sa wyposazone w specjalne mikrofiltry. Nikt nie dmucha do srodka powietrza bez filtracji.

 

Jakis taki wentylator produkowal albo mial produkowac Orion Optics z UK.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.