Skocz do zawartości

DO industrialu


Rekomendowane odpowiedzi

... Obok po prawej to Tartak w Bestwinie. Kolejny komin niżej to w Czechowicach przy ul. Elizy Orzeszkowej - wg map teren był powiązany z farmacją ...

 

Uzupełniłem. Zweryfikuj tartak i komin z farmacji, bo nie jestem pewien, czy dobrze je zlokalizowałem.

http://dl.dropbox.co...ecP6-opis-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Industrial nigdy mnie wprawdzie specjalnie nie kręcił, ale jak się nie ma, co się lubi... Wczoraj trafiłem w miejsce, z którego nie było widać nic interesującego, oprócz Masywu Ślęży. Wrzucam zatem legnicką hutę miedzi i samą Legnicę, widziane spod górki Rataj na Pogórzu Kaczawskim (koło Myśliborza, znana z Małych Organów Myśliborskich w nieczynnym kamieniołomie bazaltu).

To tylko 18-20 km, ale dla dociekliwych na horyzoncie jest cała fura kominów.

huta.jpg

Legnica.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Industrial nigdy mnie wprawdzie specjalnie nie kręcił, ale jak się nie ma, co się lubi... Wczoraj trafiłem w miejsce, z którego nie było widać nic interesującego, oprócz Masywu Ślęży. Wrzucam zatem legnicką hutę miedzi i samą Legnicę, widziane spod górki Rataj na Pogórzu Kaczawskim (koło Myśliborza, znana z Małych Organów Myśliborskich w nieczynnym kamieniołomie bazaltu).

To tylko 18-20 km, ale dla dociekliwych na horyzoncie jest cała fura kominów.

Krzysiek - na Twoim miejscu nie lekceważył bym tak tego industrialu widocznego na zdjęciach. Np. na zdjęciu z Legnicą widać na horyzoncie (którym są w tym przypadku prawdopodobnie Wzgórza Dalkowskie ) jakiś apokaliptycznie wyglądający wysoki obiekt przemysłowy - prawdopodobnie to coś z kopalni miedzi pomiędzy Polkowicami a Głogowem, a więc odległośc całkiem spora. Na zdjęciu z hutą miedzi jest jeszcze więcej odległych obiektów przemysłowych. Nie mam pojęcia co to jest, ale oczami wyobraźni sięgam gdzieś aż pod Rudną-Gwizdanów i Nową Sól ...

Tak przy okazji te zdjęcia udowadniają, że industrialne klimaty to nie tylko domena Górnego Śląska i centralnej Polski. Okazuje się, że najbardziej lesista część kraju, tj. w tym przypadku pogranicze ziemi Legnickiej i woj. Lubuskiego ma się czym w tym temacie pochwalić :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagromadzenie zakładów, w tle Huta Katowice, fotka z Magury

c0c737fe.jpg

 

Rafał, jeśli cały materiał jaki napstrykałeś (te wspomnane 900zdjęć) jest tak dobrej jakości, to ja przerzucam się na wspomnianą kiedyś przez kogoś na forum hodowlę rybek akwariowych... Jeszcze rok, dwa temu potrafiliśmy ledwo rozpoznać kominy na zdjęciach GOPu z Beskidów, tak teraz nagle widzimy napisy na chłodniach elektrowni Jaworzno... Szacun i respect :notworthy:!!!

 

P.S. Cel na najbliższe lata - aby te napisy były czytelne :lol:...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrykos, nie wiem czy to Gliwice, ja rozpoznaje na tej fotce tylko Mikołów.

3c0f7dbc.jpg

 

Rafał czapki z głów :notworthy: Na tym zdjęciu widać mój blok!!!

Twoje fotki są niesamowite!

 

PS. To wszstko działa na mnie jak demotywatory :szczerbaty: chyba przerzucam się na te rybki :szczerbaty:

 

I jeszcze jedno. Nad jednym z kominów (chyba EC Szombierki) coś widać, być może klepaczke lub rtcn koszęcin

Edytowane przez Maroko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek - na Twoim miejscu nie lekceważył bym tak tego industrialu widocznego na zdjęciach. Np. na zdjęciu z Legnicą widać na horyzoncie (którym są w tym przypadku prawdopodobnie Wzgórza Dalkowskie ) jakiś apokaliptycznie wyglądający wysoki obiekt przemysłowy - prawdopodobnie to coś z kopalni miedzi pomiędzy Polkowicami a Głogowem, a więc odległośc całkiem spora. Na zdjęciu z hutą miedzi jest jeszcze więcej odległych obiektów przemysłowych. Nie mam pojęcia co to jest, ale oczami wyobraźni sięgam gdzieś aż pod Rudną-Gwizdanów i Nową Sól ...

 

Luki, czy ty nie chcesz mnie przypadkiem sprowadzić na złą drogę? Złapałem się na zastanawianiu, co to za kominy. Obiekty o wyglądzie, jak to ładnie nazwałeś, apokaliptycznym, to zapewne KGHM, komin na lewo od huty to może elektrociepłownia w Lubinie lub Głogowie (ta ostatnia nigdy nie została uruchomiona, ale 200-metrowy komin ma), natomiast co do 2 biało-czerwonych kominów na prawo od huty to nawet nie mam pomysłu.

Tu jest jeszcze raz zdjęcie huty z obrobionymi fragmentami horyzontu (znowu mam w domu 24-bitowy kolor, to jednak jest różnica). Ledwo te kominy widać i podejrzewałem, że to może huta miedzi w Głogowie, ale tam kominów jest więcej i są pomalowane w drobną kratkę. Chyba, że ostatnio coś przemalowali...

Ech, góry są o wiele łatwiejsze do identyfikacji.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I jeszcze jedno. Nad jednym z kominów (chyba EC Szombierki) coś widać, być może klepaczke lub rtcn koszęcin

 

 

Dzięki za miłe słowa, dobre fotki to zasługa w 70% dobrych warunków, w 30% aparatu. Leon tego dnia robił Jesiniki aparatem kompaktowym i jakoś się da, wyszły mu rewelacyjnie.

 

P.S. Patrykos mam nadzieje, że Tu są w końcu Gliwice, rozpoznaje radiostację, bardziej na lewo już nie mam, bo zasłaniały drzewa.

459f3e1b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktory komin runał w Chorzowie?? O jej wiem ze azoty ale ,ktory??

 

Miałem pisać o tym już kilka dni temu, ale wyleciało mi z głowy. Wychodzi na to, że rozbierają do zera oba niższe kominy, zostaje tylko jeden, ten najwyższy. Ciekaw jestem, czemu wybrali żmudną i jak się okazuje bardzo niebezpieczną metodę rozbiórkową, zamiast wysadzenia, pewnie w pobliżu są jakieś używane budynki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolwi tartak z farmacją na odwrót...

 

 

Przestawiłem tartak i farmację. W ostatnie dni udało mi się zrobić zdjęcia do tej panoramy w nieco lepszych warunkach, ale całą zabawę popsuł Rafał, bo z jego zdjęć będziemy obiekty rozpoznawać po napisach na czerwonych tabliczkach obok wejść :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A szkoda ze rozberaja;/ juz zbuzyli 170 metrowy a zostawili 100 metrowy w ELCHO , rozebrali 110 i 100 metrowy ale zostawili 140 metrowy z Azotow. Jak tak dalej pójdzie to za EC Zabrze tez sie zabiorą - za te male ;p A potem za Zabrze-Makoszowy i rozwala to 150metrowe cacko ;/ Szkoda na prawde bo to piekne obiekty :/ P.S godzina na forum jest nie przestawiona;p

Edytowane przez neon94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dzisiejszego wypadku w Chorzowie, bo widzę że przez cały dzień pojawiło się wiele sprzecznych informacji. Żaden komin się nie zawalił. Zawaliło się rusztowanie wewnątrz jednego z niższych kominów na którym stali robotnicy. Komin wyższy pozostanie taki jaki jest (140m) a mniejsze mają zostać rozebrane do wysokości 30m. Dlatego też ich nie wysadzają a rozbierają ręcznie.

 

http://www.tvs.pl/informacje/26322/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poco do 30 metrow . Co im to da? nie rozumie tego;/ Tak łądnie to wygladało a teraz jakies dwa kominki ;/ Moze teraz wreszcie pomysla o dodaniu mocniejszych swiatel na ten wyzszy :D

 

@athomer wiem ale to dla mnie tak jakby w Nowym Yorku zaczac burzyc drapacze chmor;/ oraz mosty. Znam kilka brzydkich kominow a jakos stoja , a te z Azotow ładne były ;/ No cóz ja wole widziec kominy niz jakies drapacze chmor budowane tylko dla tego aby ustanowic rekordy w wysokosci ;/

 

P.S vrg - jak widac nawet radio ESKA ma błędy bo gadali ze zawalilo sie 30 metrow od gory;/

Edytowane przez neon94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Co im to da? nie rozumie tego;/ Tak łądnie to wygladało a teraz jakies dwa kominki [...]

 

Obawiam się, że podstawowa funkcja kominów to nie "ładnie wyglądać" :), i decyzje o rozbiórkach i innych modyfikacjach są podejmowane z innych powodów. Musisz też zrozumieć, że pomimo że jesteś fascynatem tych budowli, dla większości ludzi komin szpeci miasto a nie jest ozdobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luki, czy ty nie chcesz mnie przypadkiem sprowadzić na złą drogę? Złapałem się na zastanawianiu, co to za kominy. Obiekty o wyglądzie, jak to ładnie nazwałeś, apokaliptycznym, to zapewne KGHM, komin na lewo od huty to może elektrociepłownia w Lubinie lub Głogowie (ta ostatnia nigdy nie została uruchomiona, ale 200-metrowy komin ma), natomiast co do 2 biało-czerwonych kominów na prawo od huty to nawet nie mam pomysłu.

Tu jest jeszcze raz zdjęcie huty z obrobionymi fragmentami horyzontu (znowu mam w domu 24-bitowy kolor, to jednak jest różnica). Ledwo te kominy widać i podejrzewałem, że to może huta miedzi w Głogowie, ale tam kominów jest więcej i są pomalowane w drobną kratkę. Chyba, że ostatnio coś przemalowali...

No i sytuacja (przynajmniej częściowo) się wyjaśniła. Na podstawie położenia widocznych na zdjęciach obiektów (bliższy i dalszy plan) ustaliłem zarówno co widać, jak i przybliżone miejsce wykonania fotki: http://www.heywhatsthat.com/?view=B04A35UG .

To, co wydawało mi się być szybem kopalnianym pomiędzy Polkowicami a Głogowem (ZG "Sieroszowice") to w rzeczywistości szyb ZG "Lubin" obok Rynarcic - tak więc w tle zdjęcia z Legnicą załapał się własnie Lubin.

W tle zdjecia z hutą miedzi "Legnica" załapały się tylko (i aż) Polkowice - konkretnie po prawej szyby i kominy ZG "Rudna" , a po lewej fragmenty industrialu z kominem - na pewno też w Polkowicach z tym, że tu nie znam nazw własnych w/w obiektów.

Komin elektrociepłowni w Głogowie co prawda jest wysoki ( 214 m) , ale położony jest na poziomie 76 m npm, czyli w sumie szczyt komina wychodził by na wys. 290 m npm - może i wystawał by nieco nad horyzontem, ale wydaje mi się, że na zdjęciu nie załapał by się i tak - powinien znaleźć się nieco bardziej w lewo - już poza kadrem. Podobnie ma się sprawa z szybem ZG "Sieroszowice" - ten położony jest wyżej - ok. 180 m npm, ale chyba również znalazł by się po lewej poza kadrem.

Teraz wystarczy tylko połączyć oba zdjęcia w panoramę, nadać tytuł "panorama KGHM-u z przedgórza sudeckiego", wystąpić do zarządu tej spółki o dofinansowanie bieżącej działalności redakcji DO i wrzucić na str. główną DO jak link sponsorowany... :D

P.S. - jeszcze a propos tego, co nazwałem "apokaliptycznie wygladajacym obiektem" - otóż wzięło mi się to stąd, że niegdyś, kiedy mój ojciec pracował w Lubinie ja, jeszce jako dziecko zapamiętałem szyb kopalni "Sieroszowice" znajdujący się na końcu znanej mi wówczas drogi tuż przed skrętem na Głogów jako położony właśnie na końcu świata, a wygląd tego wysokiego szybu - pamiętam to do dziś - napawał mnie strachem ... :D

Legnica1 OPIS.JPG

huta1 OPIS.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje luki_ Mnie za bardzo praca nie pozwala na takie zabawy, a korciło mnie by to rozszyfrować. Teraz wiedząc co tam jest mogę na szybko napisać takie małe uzupełnienie odnośnie nazewnictwa. Tak więc w Lubinie komin to EC Termal Lubin, potem Rynarcice Szyb L-VI. Na drugim zdjęciu od lewej to ZG Polkowice-Sieroszowice - Szyb Główny, komin EC Polkowice (Energetyka sp. z o.o.), ZG Rudna - Szyb RVI. W tym zlepku czterech obiektów szyby + kominy, prawy szyb w KWK Rudna to szyb R-1 Zg Rudna. No i oczywiście na pierwszym planie Huta Miedzi Legnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Luki: no brawo, ja dość szybko się poddałem, gdy nie wyszły kominy elektrociepłowni. Skoro chciało Ci się robić symulacje, to o miejsce można było po prostu spytać, w końcu wiem, skąd robiłem zdjęcie...

Pomysł z linkiem sponsorowanym jest może i niezły, ale niestety - te dwa zdjęcia nie dadzą się złożyć w panoramę... Z drugiej strony dałeś świadectwo, jak bardzo zmienił się nasz region świata. Ćwierć wieku temu w ogóle nie przyznałbym się, że zrobiłem takie zdjęcie, z obawy przed oskarżeniem o szpiegostwo ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Merti: Dzięki za pomoc i szczegółowe rozeznanie tematu. Nie mogę sie tylko zgodzić z tym, że szyb skrajnie z lewej to szyb gówny ZG "Sieroszowice" bo to już przerabiałem -na zdjęciu wyszedł by z lewej strony już poza kadrem. Ten obiekt, który tu widać znajduje się na terenie EC Polkowice w pobliżu tego komina, którego nazwę sam trafnie rozszyfrowałeś.

@Krzysiek: Oczywiście, że mogłem napisać skąd dokładnie było robione zdjęcie, ale myślę, że dużo się nie pomyliłem... . Poza tym co to by było za wyzwanie, gdybym miał już wszstko na tacy - tak musiałem trochę pokombinować i pogłówkować :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.