Skocz do zawartości

DO industrialu


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Zdjęcia z niedzielnej wyprawy, z ruin zamku w Olsztynie. Niekoniecznie dalekie obserwacje, warunki na pd, zach średnio słabe, na południu coś tam się burzyło, na północy trochę lepiej. Troszkę szkoda widoków na południe przysłoniętych przez Sokole Góry. Najdalszym obiektem była ledwo widoczna Elektrownia Bełchatów (57 km), którą zresztą też odwiedziłem tego dnia, ale zdjęcia dam później.

olsztyn czwa1.jpg

olsztyn czwa2.jpg

olsztyn kamiensk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zatem Panowie i Panie, powracam po nieobecności. Nocni obserwatorzy niech poznają nowy punkt na horyzoncie. Komin KWK Siemianowice, tak ten najwyższy ceglany o którym wspominał ORJ doczekał się oświetlenia! :)

 

dsc1584l.jpg

 

troszkę później

 

dsc1585w.jpg

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka ujęć z kopalni z Bełchatowa, chyba w najbardziej przekształcającej krajobraz formie industrialu. Odkrywka jest bardzo dynamicznym obszarem, żadne mapy, zdjęcia sat., zumi, google itp nie oddają aktualnej sytuacji regionu, tam gdzie wg mapy mam drogę mamy ogromną dziurę. Ogólnie miejsce robi spore wrażenie swoimi rozmiarami pod każdym względem (np koparki 3). Panorama (1) została zrobiona z punktu widokowego na odkrywkę, z samej hałdy zdjęcia nie wyszły najlepiej, kiepska widoczność. W zachodniej części kompleksu kilkanaście(??) km od Góry Kamieńsk wyrasta nowa ogromna hałda której też nie mam na żadnych mapach, nie jest tak dobrze widoczna z daleka bo jest jasno-szara, na rekultywację jeszcze trochę poczeka. Zdjęcie 2 zrobione z Góry Kamieńsk.

belchatow odkrywka.JPG

belchatow halda.JPG

belchatow koparka.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacho >> czy ja dobrze widzę, że przy elektrowni stoi już ta nowa 180-metrowa chłodnia kominowa ? Przy tych mniejszych 132 metrowych wygląda tak potężnie jak "nowa" przy El Łagisza 133-metrowa (do tej pory najwyższa w Polsce) obok tych mniejszych 70-metrowych.

 

I pomyśleć że w Jaworznie powstanie 200 metrowy kolos obok 90metrowych kurdupli, masakra :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrg zgadza się, to nowy wysoki na 154m blok (858 MW) i nowa chłodnia kominowa (180m). Na chwilę obecną blok i chłodnia są zarówno pod względem wysokości jak i mocy numerem 1 w kraju. Na razie jeszcze nie został oficjalnie otwarty, ale wszystkie testy rozruchowe wskazują na to że już we wrześniu popłynie z niego prąd, a z chłodni pójdzie "dymek".

 

Co do Jaworzna to cóż, Wrocław będzie miał Sky Tower a my będziemy mieli chłodnię.

belchatow nowy blok 858.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się "klatka" wejściowa na ten komin i te pięterka :)

Dla porównania: katowicki Altus jest prawie tak duży jak prawa chłodnia ;)

Kolejne porównanie: chłodnia w Jaworznie będzie duża jak wysokość foty, wyżej wrzuconej przez Stacha, aż pod "sufit" tego zdjęcia :D

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zatem Panowie i Panie, powracam po nieobecności. Nocni obserwatorzy niech poznają nowy punkt na horyzoncie. Komin KWK Siemianowice, tak ten najwyższy ceglany o którym wspominał ORJ doczekał się oświetlenia! :)

 

dsc1584l.th.jpg

 

troszkę później

dsc1585w.th.jpg

Dobre pytanie kiedy wreszcie dadzą też nowe, mocne światła na kominie Huty Katowice. Toż to dwustu metrowy kolos stojący na drodze podchodzenia samolotów do Pyrzowic...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji komin w KWK Siemianowice ma 130 metrow?? Sugeruje sie lista przeszkod lotniczych wedlug ktorej koskownia jadwiga ma 113 metrow a kominy z Miasteczka Śląskiego po 120 metrow . A z kolei ciekawe kiedy daja mocniejsze oswietlenie na Azotach ... z Radzionkowa przy ładnej pogodzie ledwo co je widac :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę offtopowo, bo będą to bardzo bliskie obserwacje. Elektrownia Opole w Brzeziu, podjechaliśmy tam akurat w południe, a tamtejszy zegar wybił dwunastą jak na jakiejś wierzy kościelnej. Bardzo podoba mi się malowanie tych chłodni, czy jest jeszcze gdzieś podobne malowanie nie licząc kraciastej Łagiszy i logo firm? Elektrownia aktualnie przygotowuję się do rozbudowy o 2 nowe bloki po 800/900 MW każdy oraz 2 nowych chłodni. Nie mogę nigdzie znaleźć wysokości tych nowych chłodni (chyba że to jest jeszcze w fazie projektowo-przetargowej że tak powiem) Na wizualce ze strony tamtejszej elektrowni widać że będą wyższe od tych obecnych, coś jakby 150 m.

opole brzezie.JPG

opole zegar.JPG

opole nowe bloki.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benji coś dla ciebie ;)

 

Z BK 75 km:

DSC_9901.jpg

 

A w kierunku północnym ładnie widoczny Sky Tower(97,5 km), niezłe to bydle...

DSC_9921.jpg

 

Później wrzucę jakiegoś zooma

Świetne, czekam na większy zoom na Sky Tower a także jeśli masz coś oczywiście też i na Gliwice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

19 czerwca w Bielsku zrobiła się widoczność jakiej nie obserwowałem w mojej krótkiej karierze dalekiego obserwatora. Niestety pojawiła się późnym popołudniem i czasu wystarczyła tylko na spacer po lotnisku w Aleksandrowicach. Lotnisko to jest dosyć ciekawe do obserwacji. Nie jest wysoko, leży tylko 405 m n.p.m, a widać od Pszowa, Rydułtów, Rybnik na zachodzie po Trzebinię Chrzanów na zachodzie.

Załączam widoczek na el. Sierszę. Wygląda jakby leżała całkiem niedaleko, a jest to ponad 50 km. Po drodze widać kominy zakładów chemicznych w Oświęciumiu i kop; Janinę w Libiążu. Co to jest za kopczyk po lewej stronie - nie potrafię go znaleźć na mapach.

Drugi widoczek jest na blok w Wapienicy, za którymi wybudowano Żory i El. Rybnik.

Na więcej zdjęć zapraszam do albumu na picasie : https://picasaweb.go...feat=directlink

Cudów dalekoobserwacyjnych tam nie ma, ale niektóre zdjęcia są do obejrzenia.

post-18139-0-15376000-1308640297_thumb.jpg

post-18139-0-17592900-1308640319_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna by była taka duża "GIGAPANORAMA" od Wrocławia aż po GOP i Ostrawę :) Kto wie czy nie było by to największe foto w Polsce?

Pewnie taka panorama składałaby się z wielu tysięcy zdjęć. Nie powiem, już kiedyś próbowałem wykonać coś takiego..., ale z marnym skutkiem bo mam za słaby sprzęt by poskładać wszystko do kupy <_<

 

Wczoraj wykonałem panoramę z Pradziada obejmującą tylko południową część GOPu aż po miasto Bruntal i w oryginale ma wymiary 79864x5224, a to tylko 1/3 horyzontu o którym piszesz ;)

 

A to z niedzieli z BK(zapomniałem tylko załączyć zapis w RAW :()

 

Gop z BK.jpg

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fali sukcesów Roberta moje wyczyny będą niczym :) Pogoda cały czas wietrzna, na kamerce gliwickiej Jesenik praktycznie nie znikał, więc wybrałem się dzisiaj, jak się potem okazało, ostatni już raz na PO Ostra G. 430 w Trzebini - Krze, ponieważ po raz pierwszy "w karierze" symulacje pomyliły się, zaryzykuję stwierdzenie, że grubo.

 

Wg symulacja z PO Ostra G. Pradziad powinien być między nadajnikiem w Mikołowie a EL Rybnik. Jak pisałem wyżej było wietrznie , a seeing pozwalał na DO ale po dzisiejszej obserwacji stwierdzam że rzeczywistość nie dogoniła symulacji, zawiniły drzewa...

 

Dla porównania z symulacją zdjęcie obejmujące interesujący mnie horyzont, i jak widać, nic nie widać :)

gdzieTENpradziad.jpggdzieTENpradziad_crop.jpg

Wszedłem nawet na słupa 10m nad ziemie ale i tak nic nie widać było. Tak więc ten punkt jest już spalony.

 

Na osłodę sfociłem trochę industrialu...

Altus_EC-Zabrze.jpg

 

Z dedykacją dla kolegi Benji - Szarlota 74.6km

Szarlota_74.6km.jpg

 

W kierunku północnym chyba złapałem komin ZEC Myszków 46 km

ZEC_Myszkow.jpg

 

i startującego ptaszka w osobnym temacie... :Salut:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg symulacja z PO Ostra G. Pradziad powinien być między nadajnikiem w Mikołowie a EL Rybnik. Jak pisałem wyżej było wietrznie , a seeing pozwalał na DO ale po dzisiejszej obserwacji stwierdzam że rzeczywistość nie dogoniła symulacji, zawiniły drzewa...

Merti widze że doszedł Cię ten sam problem co mnie z czeladzkim punktem obserwacyjnym ;) Wg symulacji czubek Pradziada powinien nad Chorzowem Starym wystawać ale symulacja nie bierze pod uwagę tego, ze Chorzów Stary jest tak stary że są tam po prostu co najmniej kilkumetrowe drzewa, o blokach mieszkalnych nie wspominając :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieża telewizyjna w Berlinie (Berliner Fernsehturm) z Polski?

Większość rekordowych lokalizacji to niestety las. Jedynym miejscem gdzie obserwacja teoretycznie wydaje się możliwa są pola pomiędzy wioskami Wysoka a Troszyn, na zachód od miejscowości Dębno. To i tak 84km więc będzie graniczyło z cudem aby po drodze nie przeszkadzał jakiś inny las, linia energetyczna czy zabudowania przedmieść samego Berlina. Wyzwanie generalnie dla mieszkańców lubuskiego aby sprawdzić ten teren ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że twMichał zrobił symulację z samego czubka. Ja zszedłem do 270 metra i wtedy zostaje jedno jedyne niezalesione miejsce koło miejscowości Krzymów w gminie Chojna. Niecałych 80 km

Edytowane przez Paweł W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.