Skocz do zawartości

DO industrialu


Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie, wieże to kościół św. Joachima albo św. Tomasza a tak to bloki na Środuli, ul. Gwiezdnej, ul. Lenartowicza - fajne zdjęcie, skąd zrobione?

 

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=507213.96085980814,215889.94002499012,507867.47648480814,216244.62752499012&variant=KATASTER

 

Stadion Śląski z Grodziska w Jaworznie 29km

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=521086.0030828898,257227.17952458886,521732.4874578898,257571.32014958886&variant=KATASTER

kce_z_grodziska_600.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dzisiaj uchwycić elektrownię w Bełchatowie, ze 100km!. Niestety widać tylko dym, nie ma kominów (zastanawiam się czy ograniczenie to widoczność czy topografia terenu i odległość). Zamieszczam zdjęcia.

Miejsce obserwacji: wzgórze Bałczyna (278 m n.p.m)

Zamieszczam też symulację z Kashmir 3d wykonaną przez forumowicza vrg.

b1.JPG

ecb.jpg

belchatow.jpg

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po przejściu frontu powietrze mocno się przeczyściło. Z obwodnicy Lublińca doskonale widać Jesienik, ale nie tam skierowałem obiektyw aparatu. Na początek dym/para z Elektrowni Bełchatów. Ten główny słup pochodzi z nowego komina, który jak widać "paruje" wyjątkowo efektywnie. Nigdy wcześniej nie udało mi się zobaczyć z tego miejsca tych "dymów", a od początku sierpnia widać je ość regularnie. Często jest to słup dymu bezpośrednio dotykający podstawy chmur, a bywa że niebo jest bezchmurne, to tam często jest jakiś cumulus z pępowiną do ziemi, jednym słowem ciekawe zjawiska się tam dzieją. Zapewne jest to związane z zasadą działania nowego komina i większą ilością gorącego ciepła z niego się wydobywającą. Przy dobrych warunkach bez problemu powinno go być widać z dwukrotnie większej odległości - tutaj puszczam oczko do dalekich obserwatorów z GOPu i nie tylko - wypatrujcie dymów na północy. Odległość na zdjęciu 1 wynosi 79 km. Zdjęcie 2 to wierzchołek komina EC Opole - 55 km. Swoją drogą to w Jaworznie się dopiero będzie działo jak postawią tam tego 200m kolosa.

Lubecko 110828b.JPG

Lubecko 110828c.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sobie przypominam (nie wiem czy nawet o tym gdzieś nie pisałem), że na początku wakacji będą na PO Oberża za GSD (czyli na północy) przy niemal bezchmurnym niebie widziałem coś co mogło być słupem pary ... A jak wiadomo na północy nie ma nic oprócz małych ciepłowni w Czewie i Myszkowie. Trzeba będzie uważniej śledzić chmurki na horyzoncie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sobie przypominam (nie wiem czy nawet o tym gdzieś nie pisałem), że na początku wakacji będą na PO Oberża za GSD (czyli na północy) przy niemal bezchmurnym niebie widziałem coś co mogło być słupem pary ... A jak wiadomo na północy nie ma nic oprócz małych ciepłowni w Czewie i Myszkowie. Trzeba będzie uważniej śledzić chmurki na horyzoncie :szczerbaty:

 

Tu masz prawdopodobnie Belchatów Z Góry Siewierskiej, fotka zrobiona 2009.05.13 wtedy robiłem Tatry oraz Jeseniki.

Fotka robiona najprawdopodobniej z miejsca gdzie jest betonowy krąg, lub druga opcja to silos koło nadajnika. Jak ktoś się nudzi, to może dojść po dachach budynków czy kierunek jest OK.

 

Dalej w poszukiwaniu Bełchatowa lecimy na Skrzyczne.

Te większe dymy przy dachu budynku Emitela to na Bank EC Tychy, te dalsze raczej Dąbrowa Górnicza niż Bełchatów.

P5134218_belchatow_1200.jpg

PC301733_resize.jpg

PC301807_resize.jpg

PC301808_resize.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy Lublińca otwarto paszownie McDonalda, w związku z tym wieczorami świeci tam ichnie logo na dość wysokim słupie. Dodam, że świeci bardzo intensywnie, cała okolica jest pożądnie doświetlona. Z tamtej okolicy widać Anaberg, Jesieniki, wzniesienia od Toszka do Tarnowskich Gór. Tak więc całkiem możliwe jest że na nocnych zdjęciach może wam się pojawić nowy jaskrawo - żółty obiekt, tymbardziej że w okolicy nie ma tak jasnych świeteł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało dalekoobserwacyjnie ale jako ciekawostka:

 

Widok na Katowice z wieży spadochronowej [ZDJĘCIA]

 

35-metrowa wieża spadochronowa to najbardziej charakterystyczne miejsce parku Kościuszki. To rekonstrukcja wieży przedwojennej, która służyła do trenowania skoków spadochronowych. Na co dzień na wieżę nie można wchodzić, ale gdy już uzyska się zgodę, widok na Katowice zapiera dech w piersi. - Przede wszystkim na wieży mocno trzęsie - mówi Dawid Chalimoniuk, fotoreporter "Gazety", którego zdjęcia prezentujemy.

http://katowice.gazeta.pl/katowice/56,35019,10206810,Widok_na_Katowice_z_wiezy_spadochronowej__ZDJECIA_.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dzisiaj uchwycić elektrownię w Bełchatowie, ze 100km!. Niestety widać tylko dym, nie ma kominów (zastanawiam się czy ograniczenie to widoczność czy topografia terenu i odległość). Zamieszczam zdjęcia.

 

To ja w takim razie chciałbym zaprezentować podobną obserwację, ale w drugą stronę czyli z Góry Kamieńsk na południe. Dokładnie na horyzoncie nad zamkiem w Olsztynie unosi się ewidentnie chmura kondensacyjna z jakiegoś komina. Tylko nie wiem z jakiego :)

 

post-18664-0-59305200-1314888027_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja w takim razie chciałbym zaprezentować podobną obserwację, ale w drugą stronę czyli z Góry Kamieńsk na południe. Dokładnie na horyzoncie nad zamkiem w Olsztynie unosi się ewidentnie chmura kondensacyjna z jakiegoś komina. Tylko nie wiem z jakiego :)

 

cotozakomin.jpg

Wystarczy prostą linię po mapie przeciągnąć i wychodzi na to że to El. Łagisza :)

Kashmir mówi że brakuje niestety aż stu metrów wysokości hałdzie Kamieńsk ażeby dostrzec czubek tego komina. A wydaje się że jest tuż tuż ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy prostą linię po mapie przeciągnąć i wychodzi na to że to El. Łagisza :)

 

VRG, przeciągnąłem sobie taką prostą, tylko co z tego skoro ja nie znam w ogóle industrialu na Zagłębiu :) więc mogłem sobie tylko gdybać co to jest...

Teraz już wiem, gdzie jest El. Łagisza :) Czyli całkiem niezła odległość 97 km :)

Edytowane przez gkj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zauważyłem, że rozbierają jeden z kominów Huty Pokój na Frynie (Nowy Bytom), jak się okazuje docelowo rozbiorą oba. Kolejny po chorzowskich Azotach landmark industrialny / punkt odniesienia pójdzie w zapomnienie :/...

 

Oto one w czerwcu (zdjęcie bardzo nie-DO, z Chorzowa B)):

3385.jpg

 

Ciekawe czy do słynnego pieca też się dobiorą :g:...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy Lublińca otwarto paszownie McDonalda, w związku z tym wieczorami świeci tam ichnie logo na dość wysokim słupie. Dodam, że świeci bardzo intensywnie, cała okolica jest pożądnie doświetlona. Z tamtej okolicy widać Anaberg, Jesieniki, wzniesienia od Toszka do Tarnowskich Gór. Tak więc całkiem możliwe jest że na nocnych zdjęciach może wam się pojawić nowy jaskrawo - żółty obiekt, tymbardziej że w okolicy nie ma tak jasnych świeteł.

 

Robercie, czyń swoją powinność. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszt RTCN Chrzelice(26,5 km) oraz elektrownia wiatrowa w Lipnikach (73 km) z Góry Świętej Anny.

Masz Chrzelice oraz El wiatrowa Lipniki z GSA4.jpg

Masz Chrzelice oraz El wiatrowa Lipniki z GSA 5.jpg

Masz Chrzelice oraz El wiatrowa Lipniki z GSA 6.jpg

 

:Salut:

Hej Robercie, teraz to już wiem co to za wiatraki są. Będąc niedawno w Jesienikach widziałem je, tylko za żadne skarby nie potrafiłem skojarzyć co to za wiatraki, nigdy wcześniej tam ich nie było. Podobno stoją tam dopiero od czerwca. Moje zdjęcie zrobione jest z Biskupiej Kopy, z tego parkingu przy drodze.

fyrloki.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Robercie, teraz to już wiem co to za wiatraki są. Będąc niedawno w Jesienikach widziałem je, tylko za żadne skarby nie potrafiłem skojarzyć co to za wiatraki, nigdy wcześniej tam ich nie było. Podobno stoją tam dopiero od czerwca. Moje zdjęcie zrobione jest z Biskupiej Kopy, z tego parkingu przy drodze.

 

Wiatraki zaczęli stawiać w marcu, 01.07 miała zacząć działać elektrownia. Jest ich 15 sztuk. Te mają wysokość 125 m. W moich okolicach na przedgórzu sudeckim tj w pasie od Paczkowa po Prudnik ma powstać jeszcze kilka takich elektrowni wiatrowych. :blink: , a najwyższe mają mieć nawet 160 m. W mojej miejscowości już zlikwidowali jeden maszt pomiarowy, a w okolicy jest ich jeszcze kilka.

 

http://forum.nysa.pl/viewtopic.php?t=15275

 

A tak wyglądają ze szczytu Biskupiej Kopy:

DSCN9505.JPG

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa nowych farm to jak dla mnie to doskonała wiadomość, obracające się śmigła działają na mnie wręcz hipnotyzująco. W mojej okolicy również miało być tak pięknie, a skończyło się jak zwykle, byli nawet już chętni inwestorzy - a wyszło tak http://sites.google.com/site/psllubliniec/news/niedlawiatrakow , dodam że wiatraki miały stać na okolicznych górkach, i były by widoczne z bardzo wielu km. Maszty pomiarowe stały, podobno wyniki pomiarów były bardzo obiecujące, ale cóż, może temat wróci w niedalekiej przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Świętokrzyskim także miało budować się wiele dużych farm wiatrowych - na razie stoi kilka małych, prywatnych wiatraków mniej więcej od Koszyc do Kazimierzy Wielkiej na południu województwa. Nie wyróżniają się one zbytnio w krajobrazie.

Podobno mieli budować sporą farmę w okolicach Ostrowca Św. Miałem też okazję rozmawiać z gościem który chciał stawiać dużą farmę wiatrową między Chmielnikiem a Staszowem lub w okolicach Wodzisławia. Wiatraki miałyby mieć 170m wysokości po 2,5MW lub 4MW każdy.

 

Dużo naprawdę wiatraków postawiono ostatnio w Beskidzie Niskim, w środkowej i wschodniej części pasma. Widać je dobrze z trasy Jasło-Krosno, sporo jest też w okolicy Rymanowa.

 

Nie mniej jednak w branży (i nie tylko w Polsce) działa paru spryciarzy, który kupują ziemię po zaniżonej cenie, dokonują odrolnienia, a następnie... sprzedają ją z zyskiem jako działki rolne, gdyż występują na nich gleby bardzo dobrej jakości. Tak było w Czechach i na Słowacji, gdzie rolnicy pozbyli się ziemi pod budowę elektrowni słonecznych, które w niektórych przypadkach w ogóle nie powstały.

 

Ja jestem zwolennikiem "zielonej" energii. Wcale nie wydaje mi się, żeby wiatraki psuły krajobraz tak jak to robią np. dymiące kominy czy linie napowietrzne. Ciekawe jest też, że czasem protestujących mieszkańców przeciwko wiatrakom wspierają... ekolodzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem "zielonej" energii. Wcale nie wydaje mi się, żeby wiatraki psuły krajobraz tak jak to robią np. dymiące kominy czy linie napowietrzne. Ciekawe jest też, że czasem protestujących mieszkańców przeciwko wiatrakom wspierają... ekolodzy.

 

OT:

I słusznie, ponieważ o energii z wiatraków nie można mówić "zielona". Tu pasuje określenie - odnawialna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miał być pokaz sztucznych ogni w Bielsku-Białej, wiec z Mateuszem spotkaliśmy się na hałdzie kostuchna. Bielskiego pokazu nie widzieliśmy, były ognie na linii Katowice - Łysa Góra, ale niestety były tak daleko, że aparat nic nie zarejestrował.

 

Pojawiły się za to dziwne smugi na wysokości miasta Tychy.

Na pierwszym planie KWK Boże Dary, w tle światełka od lewej (Góra Żar, Hrobacza Łąka, Skrzyczne)

DSC_7786_sh_1200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.