Skocz do zawartości

DO industrialu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kiedys wrzuciłem gdzieś panoramę GOPu z hałdy Szarlota w Rydułtowach, żeby nie szukać oto interesujący mnie fragment:

Panorama Budryk opis3_cr.jpg

Ostatnio zrobiłem nocną fotkę i doszły jakieś światełka, wcześniej (w 2009) nic tam nie majaczyło.

IMGP4620b txt small.JPG

Wie ktoś co to może być?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie to sprawdzam Merti i mi wyszło:

 

1. Szyb KWK Wujek

2. Dymy huty Ferrum (nie jestem pewien)

3. Stalprofil Katowice (stare Panewniki)

4. Kompleks szpitali na Ligocie

5. Ramża.

 

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, obfitość plonu przerosła mnie, proszę o pomoc w identyfikacji obiektów. Panorama z Babiej Góry (w podczerwieni). Gołym okiem widać było tylko słup pary z El. Jaworzno III, a w (takiej sobie) lornetce 10x50 w miarę wyraźnie budynki nie dalsze niż Katowice.

 

 

http://www.flickr.com/photos/97382381@N07/9527261641/

 

Dla wygody wrzuciłem też na zoom.it:

 

http://www.zoom.it/Ym7f

 

 

Po obejrzeniu innych zdjęć i przykładaniu linijki na mapach Google zidentyfikowałem już wstępnie niektóre:

 

14 - KWK "Ziemowit"
15 - KWK "Piast"

16 - KWK "Wesoła"

18 - EC Katowice

19 - Oświęcim

21 - Zakłady Chemiczne "Oświęcim"

23 - EC Będzin

24 - d. PZPS "Chełmek"

25 - Air Products (Oświęcim)

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za linijką ;)

 

1 należy do 2 ;)

3- KWK Makoszowy

4- Tychy

5- KWK Halemba

6- EL Zabrze

7- EC Tychy

8- KWK Czeczot

9- KWK Pokój

10- KWK Brzeszcze

11- Fiat Tychy

12- EL Szombierki

 

17- KWK Wieczorek

20- KWK Saturn albo Jowisz (?)

 

EL2 to nie jest, tylko EL Łagisza

 

Podaj dokładne koordynaty to resztę znajdę ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to łatwiej ;):)

 

22- To jest Żyleta, szpital widać obok ;)

26- Os. Środula, Sosnowiec, a nad 23 os. Syberka

 

...i chyba mamy wszystko ;) Oczywiście więcej tak jest ale tego dnia niezłe mleko było, że nawet filtr IR nie pomógł ;)

 

A tak poza nawiasem to masz zdjęty filtr z matrycy aparatu czy tylko nakręcany stosujesz, łatwo było usunąć go?

Jeśli to pierwsze to zrób eksperyment i użyj dodatkowo wpierw filtra polaryzacyjnego, a na niego nakręć irke siedemset dwudziestkę i porównaj foty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to kamera PGR Chameleon mono (której normalnie używam do Słońca) z filtrem Astronomik Planet IR Pro 742. Do tej panoramy użyłem obiektywu Pentor 135 mm/2.8. Radę z filtrem polaryzacyjnym już słyszałem, chętnie wypróbuję.

Dziękuję ponownie, zaraz uzupełnię opisy.

 

Uzupełnione: http://www.zoom.it/XNtH

 

PS. Myślę, że to "Saturn", nie "Jowisz", bo obydwie są niemal na tej samej linii wzroku i obydwie mają po 2 kominy. Jednak widać tylko jedną parę, więc sądzę, że to ta bliższa.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Znów wyniosłem dobytek na Babią, tym razem miałem obiektyw Tamron 80-250/3.8 (poprzednio: 135 mm). Opisuję jeszcze panoramy (bo tym razem mam też stronę północną), niebawem zamieszczę. Przykładowe ujęcie (Jaworzno III):

 

jaw3.jpg

 

Obiektyw nie jest zbyt ostry z Nikonem, ale z Chameleonem w podczerwieni przy długich ogniskowych - obraz żyleta, nawet na pełnej dziurze.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie; jak koledzy trafnie zauważyli w wątku o widoczności, od północnego zachodu po północny wschód wisiała gęstniejąca w miarę upływu dnia mgiełka. Np. jak wyszedłem (krótko po 13), gołym okiem widziałem bez problemu wieże El. Jaworzno III i El. Łaziska (wtedy też trzaskałem Ireny), ale po 16 już zniknęły.

 

Ale przynajmniej skala obrazu większa, a i kilka nowych obiektów widać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem opisywać panoramę:

 

http://www.zoom.it/DVYm (uwaga - chyba przez rozmiar obrazka wtyczka Silverlight ma tutaj tendencję do zawieszania się; lepiej ją wyłączyć (jeśli się ma); strona będzie ciągle działać, acz nieco mniej płynnie)

 

Surowy obrazek: http://farm8.staticflickr.com/7293/9728421966_8a6d6f396a_o.png

 

Pomiędzy „Krupińskim” a „Dębieńskiem” majaczy chyba Góra św. Anny. Jak poprzednio, identyfikowałem obiekty na podstawie zdjęć satelitarnych w Google Maps, przykładają linijkę narzędzia „pomiar odległości”. Wszystko chyba dobrze, jedynym „strzałem” jest kupka jasnych pikseli zidentyfikowana jako Miasteczko Śląskie, ale położenie pasuje.

 

Zabawnie było z ZEC Bytom; cztery bliźniacze kominy zauważyłem dość szybko, ale nie mogłem nigdzie znaleźć informacji o nich. W końcu w trybie Google Street View przeczytałem nazwę na tablicy przy bramie z regulaminem korzystania z parkingu :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie; jak koledzy trafnie zauważyli w wątku o widoczności, od północnego zachodu po północny wschód wisiała gęstniejąca w miarę upływu dnia mgiełka. Np. jak wyszedłem (krótko po 13), gołym okiem widziałem bez problemu wieże El. Jaworzno III i El. Łaziska (wtedy też trzaskałem Ireny), ale po 16 już zniknęły.

 

Ale przynajmniej skala obrazu większa, a i kilka nowych obiektów widać.

 

Fajnie WielkiAtraktorze, że działasz w Irce. Większość z nas nie ma takich możliwości bądź nie wie jak się za to zabrać. Choć jakiś czas temu udało się jednej osobie zrobić przypadkiem zdjęcie Tatr w podczerwieni (a właściwie na tle bliskiej podczerwieni zachodzącego Słońca) z odległości ponad 170 km: http://astropolis.pl/topic/36822-podnoszenie-horyzontu/page-2?do=findComment&comment=441084 Widziałeś już to? Dobrze odświeżyć ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie WielkiAtraktorze, że działasz w Irce. Większość z nas nie ma takich możliwości bądź nie wie jak się za to zabrać. Choć jakiś czas temu udało się jednej osobie zrobić przypadkiem zdjęcie Tatr w podczerwieni (a właściwie na tle bliskiej podczerwieni zachodzącego Słońca) z odległości ponad 170 km: http://astropolis.pl/topic/36822-podnoszenie-horyzontu/page-2?do=findComment&comment=441084 Widziałeś już to? Dobrze odświeżyć ten wątek.

 

Ciekawa sprawa. Liczę na to, że i mnie się uda, na Babią wrócę ze sprzętem nie raz. Co do IR, to też mnie trochę zdziwiło, że nie widziałem więcej prób – z tego co czytałem i widziałem, efektowne zdjęcia (zwykle roślinności, wiadomo) ludzie robią po prostu lustrzankami z usuniętym filtrem IR znad sensora i z założonym IR-pass na obiektywie (bo wszystkie kolorowe filtry Bayera na CMOSie przepuszczają mniej lub bardziej podczerwień, więc ma to sens). Na pewno światła jest mniej, ale w końcu do dalekich zdjęć można sobie pozwolić na dłuższą ekspozycję. Jeśli wśród dalekosiężnych forumowiczów jest ktoś, kto ma Canona "mod" do astrofoto, zachęcam do prób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, praktycznie nic (możliwe, że jakieś szczątkowe światło by się zarejestrowało). Oczywiście po usunięciu filtra (czy zastąpieniu go dedykowanym szkiełkiem ochronnym) autofokus fazowy może okazać się niedostrojony (i to w różnym stopniu dla IR i dla widzialnego, tj. gdy na przedzie założymy UV/IR cut do celów normalnej fotografii). Tu jest dość obszernie opisane: http://www.astrosurf.com/luxorion/photo-ir-uv.htm

 

Operację można równie skutecznie wykonać na kompaktach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Witam.

Kiedys wrzuciłem gdzieś panoramę GOPu z hałdy Szarlota w Rydułtowach, żeby nie szukać oto interesujący mnie fragment:

attachicon.gifPanorama Budryk opis3_cr.jpg

Ostatnio zrobiłem nocną fotkę i doszły jakieś światełka, wcześniej (w 2009) nic tam nie majaczyło.

attachicon.gifIMGP4620b txt small.JPG

Wie ktoś co to może być?

 

Benji a w drugą stronę fotki nie masz? Chętnie zobaczyłbym Radlin, Wodzisław, Jastrzębie, Ostrawę i Karwinę nocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.