Skocz do zawartości

DO industrialu


Rekomendowane odpowiedzi

Tydzień temu miałem możliwość  zarejestrowania takiego widoku z tarasu  PKiN.  Przejrzystość około godz. 17  była wprost fenomenalna. Kozienice odległe o 69,7km jak na dłoni.  Po prawej na linii horyzontu widać także dawne wysypisko w Łubnej - odległość do niego to ok. 24 km.

Canon 70D ogniskowa 200 mm, trochę powiększone.

 

 

 

 

IMG_0717a.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Art 69 napisał:

Tydzień temu miałem możliwość  zarejestrowania takiego widoku z tarasu  PKiN.  Przejrzystość około godz. 17  była wprost fenomenalna. Kozienice odległe o 69,7km jak na dłoni.  Po prawej na linii horyzontu widać także dawne wysypisko w Łubnej - odległość do niego to ok. 24 km.

Canon 70D ogniskowa 200 mm, trochę powiększone.

Pomiędzy elektrownią a wysypiskiem widać dwie czerwono-białe wieże, które wydają się być dość daleko. Ciekawe co to jest.

W kadrze powinna się załapać wieża widokowa w Mniszewie, ale 200 mm to chyba za mało na tak mały obiekt.

Edytowane przez łukaszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te maszty sprawdzałem wcześniej. Dodatkowe powiększenie i sporo kontrastu pokazują wyraźnie że są to kratownicowe słupy energetyczne.  Pomimo odległości widać charakterystyczne malowanie i przewody symetrycznie zwieszające się  ku dołowi.

Co do niespełna 30 metrowej wieży w Mniszewie to brak jej widoczności spowodowany jest nie poprzez użycie "krótkiego" obiektywu a bardziej ze względu na jej mizerną wysokość i posadowienie na stos. małym wzniesieniu.  Ta wieża ma zapewniać panoramę na dolinę Wisły a nie na odległą Warszawę. 

Co innego panorama  z nieczynnego wysypiska w Łubnej - w sieci ne znalazłem fotek ale jeżeli się kiedyś pojawią to z pewnością będą wymiatać.

 

 

 

IMG_0717a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2021 o 20:21, łukaszw napisał:

Na moim zdjęciu widać ich 19 (w tym najdalszy), ale na szerszej panoramie znalazłem jeszcze kilka po prawej. Wszystkich jest tam chyba 27.

Dzisiaj wpadłem przelotnie do Kazimierza Dol. i przy okazji wszedłem na basztę żeby policzyć dokładniej te wiatraki pod Iłżą. Faktycznie wizualnie naliczyłem ich 27 szt. przez 20 krotną lunetę. Zerknąłem też w stronę Radomia którego nie widać, ale w jednym miejscu wystawał jakby kawałem komina. Azymut pasował do elektrociepłowni "Radom Południe" odległej 58,8 km. Jest tam komin o wysokości 119 m. i to może być jedyna budowla w Radomiu widoczna z kazimierskiej baszty.

Przechwytywanie.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lemarc napisał:

Dzisiaj wpadłem przelotnie do Kazimierza Dol. i przy okazji wszedłem na basztę żeby policzyć dokładniej te wiatraki pod Iłżą. Faktycznie wizualnie naliczyłem ich 27 szt. przez 20 krotną lunetę. Zerknąłem też w stronę Radomia którego nie widać, ale w jednym miejscu wystawał jakby kawałem komina. Azymut pasował do elektrociepłowni "Radom Południe" odległej 58,8 km. Jest tam komin o wysokości 119 m. i to może być jedyna budowla w Radomiu widoczna z kazimierskiej baszty.

Ciekawe, tego komina się nie spodziewałem. To może być jedyne miejsce w okolicy, z którego go widać. W takim razie jest też spora szansa na maszt RON Radom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2021 o 21:02, Art 69 napisał:

Tydzień temu miałem możliwość  zarejestrowania takiego widoku z tarasu  PKiN.  Przejrzystość około godz. 17  była wprost fenomenalna. Kozienice odległe o 69,7km jak na dłoni.  Po prawej na linii horyzontu widać także dawne wysypisko w Łubnej - odległość do niego to ok. 24 km.

Canon 70D ogniskowa 200 mm, trochę powiększone.

 

Faktycznie widocznosc jak na Warszawe zabojcza. Masz inne azymuty sfotografowane rowniez?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2021 o 09:32, lemarc napisał:

Farma wiatrowa pod Iłżą w Kieleckiem widziana z zamku w Janowcu. Średnia odległość 51 km.

 


Mości Lemarcu.... Zostawmy tą uroczą miejscowość na Mazowszu.... Nasza ona Mazowiecka, radomska a nie Świętokrzyska....

PS. Na poniższym zdjęciu to może być ciepłownia Radom Południe.... Był na północy Radomia komin ciepłowni północnej i miał 155m , ale poległ wyburzony 14 sierpnia b.r...

Fajne fotki ....Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2021 o 21:57, łukaszw napisał:

Pomiędzy elektrownią a wysypiskiem widać dwie czerwono-białe wieże, które wydają się być dość daleko. Ciekawe co to jest.

W kadrze powinna się załapać wieża widokowa w Mniszewie, ale 200 mm to chyba za mało na tak mały obiekt.

 

Popracowałem więcej nad poniższym zdjęciem z nadzieją że uda się zlokalizować tą wieże w Mniszewie ale sprawa jest trudniejsza niż myślałem.  Na mapie poprowadziłem linię prostą łączącą taras PKiN z wieżą i mozolnie lokalizowałem budynki widoczne na zdjęciu nad którymi ona przebiega. 

A -  blok przy ul. Puławskiej

B -  charakterystyczne dwa bloki przy ul. Białej Koniczyny

C -  budynek Canal+ zwieńczony masą anten na ul. Pory

D -  mikroskopijna z dystansu  18 km  wieża kościoła w Konstancinie

E -  kratownicowe słupy energetyczne jeden w Mniszewie odległy o 47,4 km  a słup F nieco bliższy już po drugiej stronie Wisły.

Strzałka nad linią wskazuje potencjalną lokalizację.  I zasadniczo wszystko jest pięknie ale wieży "cóś" nie widać.  :mad:

 

 

IMG_0717.jpg

Edytowane przez Art 69
.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, krzychb napisał:


Mości Lemarcu.... Zostawmy tą uroczą miejscowość na Mazowszu.... Nasza ona Mazowiecka, radomska a nie Świętokrzyska....

PS. Na poniższym zdjęciu to może być ciepłownia Radom Południe.... Był na północy Radomia komin ciepłowni północnej i miał 155m , ale poległ wyburzony 14 sierpnia b.r...

Fajne fotki ....Pozdrawiam

Dawno nie oglądałem mapy administracyjnej wo. Mazowieckiego, a Góry Świętokrzyskie tuż obok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, lemarc napisał:

Na tle farmy wiatrowej pod Iłżą widać dużo bliższe wieżyczki kościołów w Tymienicy Nowej po lewej i w Ciepielowie po prawej.

Byłem wczoraj na wzgórzu w Parchatce, prawdopodobnie na tym, z którego 10 lat temu było widać Góry Świętokrzyskie. Warunki delikatnie mówiąc nie powalały - zamglenie spore, chociaż niezła ostrość, a komarów cała masa. Po mocnej obróbce udało się wycisnąć kilka wiatraków k. Iłży z odległości ponad 60 km - w tym kierunku przejrzystość była najgorsza. Do powtórzenia w lepszych warunkach (uwaga na kleszcze).

Na Góry Świętokrzyskie już raczej nie ma tam szans - las na sąsiednim wzgórzu zasłania ten kierunek.

IMG_7345.jpg

Edytowane przez łukaszw
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/14/2021 at 9:57 PM, krzychb said:


Mości Lemarcu.... Zostawmy tą uroczą miejscowość na Mazowszu.... Nasza ona Mazowiecka, radomska a nie Świętokrzyska....

PS. Na poniższym zdjęciu to może być ciepłownia Radom Południe.... Był na północy Radomia komin ciepłowni północnej i miał 155m , ale poległ wyburzony 14 sierpnia b.r...

Fajne fotki ....Pozdrawiam

 

Iłża historycznie to Małopolska ( od XIII -  XIV wieku najbardziej na północ wysunięta część prepozytury kieleckiej )  , geograficznie  Wyżyna Kielecka . z Mazowszem wspolną ma tylko administraję :) a z tymi podziałami administracyjnymi  bywa różnie  :) 

 

 

 

Edytowane przez quack87
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lemarc napisał:

Mam fotkę z Parchatki (2015 r.) farmy wiatrowej koło miejscowości Poręby, z odległości 49,3 km. Wtedy był tam jeden wiatrak. To jest kierunek północny, w tle budynki Puław.

Ten wiatrak też było widać, ale z innego miejsca, bardziej na północny zachód (tutaj). Nadal jest tylko jeden, w granicach administracyjnych miejscowości Sokół. Oprócz Puław widać również Dęblin - na tym zdjęciu jest widoczny blok po prawej. Z tego samego punktu widać też Elektrownię Kozienice.

Wiatraki koło Iłży widać stąd.

 

W dniu 14.09.2021 o 21:57, krzychb napisał:

Zostawmy tą uroczą miejscowość na Mazowszu..

Mazowsze jako region to wyłącznie kraina historyczna, która nie sięga tak daleko na południe. Jest dokładnie tak, jak napisał @quack87
 a województwo mazowieckie ma z Mazowszem tyle wspólnego, co np. łódzkie z Łodzią - wzięło od niego nazwę, obejmuje też jego teren, ale granice ma zupełnie inne.

Edytowane przez łukaszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, quack87 napisał:

 

Iłża historycznie to Małopolska ( od XIII -  XIV wieku najbardziej na północ wysunięta część prepozytury kieleckiej )  , geograficznie  Wyżyna Kielecka . z Mazowszem wspolną ma tylko administraję :) a z tymi podziałami administracyjnymi  bywa różnie  :) 

 

 

 

 

9 minut temu, łukaszw napisał:

 

Mazowsze jako region to wyłącznie kraina historyczna, który nie sięga tak daleko na południe. Jest dokładnie tak, jak napisał @quack87
 a województwo mazowieckie ma z Mazowszem tyle wspólnego, co np. łódzkie z Łodzią - wzięło od niego nazwę, obejmuje też jego teren, ale granice ma zupełnie inne.


Echhhh ale mordujecie.:laugh: A ja Iłży i tak nie oddam:movingtongue:.... Chodziło mi o woj. mazowieckie w którym obecnie Iłża się znajduje...Odniosłem się do podziału administracyjnego w nawiązaniu do postu Lemarca.  Świętokrzyskie  jest piękne i ma masę fantastycznych miejsc i miejscowości i bez Niej. Iłża zostaje w mazowieckim i koniec... kropka.... A jak tyle o niej wiecie to powiedzcie ile schodków prowadzi na zamek hęee? 

Ps.  Zamek obecnie przechodzi remont. W przyszłym roku zachęcam do odwiedzenia tego miejsca.... Ładnie wyeksponowany św. Krzyż... Zdaje się, że kiedyś wypatrzyłem też i kościół na radomskich Glinicach. Na pewno widać też chłodnię elektrowni w Świerżach Górnych (Kozienice) .... I pewnie znacznie, znacznie więcej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do materiału zebranego z tarasu PKiN w Niedzielę 5 września.  Do analizy trafiła tym razem fotka pokazująca kierunek północny. Ten rejon  szczególnie mnie ciekawi ze względu na możliwość  ujrzenia jakiegoś industrialu z Ciechanowa.  Wytypowałem dwa obiekty i tradycyjnie poprowadziłem linię na mapie w kierunku Pałacu. Jednocześnie  starałem się odnaleźć jakieś charakterystyczne budynki nad którymi ona przebiega i które oznaczyłem na zdjęciu.

Myślę że mogę w ten sposób potwierdzić widoczność przynajmniej dwóch obiektów: odległej o 76,7km wieży  nadajnikowej  (wys. ok 125m) i nieco bliższego komina ciepłowni. Jego wysokość to również ok. 120m ale położony jest niżej niż nadajnik który umieszczono  na wzgórzu.

Linia prosta do tych obiektów  przebiega przebiega:

B - obok charakterystycznych bloków na dzielnicy Nowodwory ,

C - przy nowym budynku na ulicy Bitwy pod Rokitną 

Dodatkowo zaznaczyłem:

D - przekaźnik w Świerczu odległość - 51,5 km.

F- Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego - 7 km.

 

IMG_0691-1.thumb.jpg.17aa5fcd52ffe838040f2be91fee249d.jpg

 

capture_002_06092021_211417.jpg.902a41b2141fc46c6371f5873a703d5e.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista obiektów powyżej 100 m wysokości potencjalnie widocznych z dachu Varso w Warszawie (230 m), oddalonych o ponad 50 km, przy standardowej refrakcji atmosferycznej, z uwzględnieniem lasów:

komin EC-4 Łódź 114 km
maszt RTCN Przysucha/Kozłowiec 101 km
rafineria w Płocku 99 km
maszt RTCN Ryki 95 km
maszt RON Radom 92 km
komin Cukrowni Glinojeck 84 km
wieża SLR Osmolin 80 km

wieża TON Ciechanów 77 km, komin w Ciechanowie 75 km
wieża w Łowiczu 73 km
Elektrownia Kozienice 70 km
kominy w Skierniewicach 63 km
maszt radiowy w Bartnikach 58 km
komin w Wyszkowie 52 km

 

Elektrownie wiatrowe:
okolice Kutna 105-107 km - drzewa powyżej 15 m mogą zasłaniać
na pd. od Mławy 99-102 km - las powyżej 23 m może zasłaniać
Pszczółki-Szerszenie 95 km - jw. las może zasłaniać
Zleszyn 95 km
okolice Koluszek 94 km
okolice Sokołowa Podlaskiego 81-91 km
okolice Raciąża 88 i 84 km
Brzeźno 87 km, Goworówek 85 km
okolice Ciółkowa i Woźników 83-87 km
na pd.-wsch. od Gąbina 77-84 km
między Rawą Mazowiecką a Lipcami Reymontowskimi 74-82 km
okolice Ciechanowa max. 81 km
okolice Jedlińska 79 km
okolice. Makowa Mazowieckiego max. 77 km
Sokół 71 km
okolice Korytnicy max. 64 km
na pn-wsch. od Płońska 61 km

 

Odległości zaokrąglone do pełnych kilometrów.

Niższe obiekty trudniej znaleźć ze względu na brak odpowiedniej mapy, ale jeśli drzewa nie urosły za bardzo, to widać np. wieżę widokową w Mniszewie (ok. 49 km).

Edytowane przez łukaszw
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.