Skocz do zawartości

DO industrialu


Rekomendowane odpowiedzi

To kominy Nowej Huty . Nie wiem czy do GOPu nie będą one za nisko. Może Rafał kiedyś upoluje Ostrawę z Katowic sądząc po jego ostatnich wyczynach - jest coraz bliżej :D

 

Tak wyglądają z Szarloty IMGP6170.JPG 

 

Z Gliwic może właśnie rydułtowska hałda zasłaniać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

W miniony weekend byłem w Beskidach (Ustroń), niestety widoczność nie rozpieszczała (przynajmniej w ciągu dnia, niestety rano nie wybrałem się nigdzie wyżej), pomimo że ze Śląska była piękna co było widać na zdjęciach w głównym wątku.

 

Żeby nie wrócić bez żadnych zdjęć pstryknąłem kilka panoram (z jednej z ustrońskich "piramid") z naciskiem na industrial.

Ale ponieważ okolice granicy polsko-czeskiej i samych Czech pod kątem industrialu to ciągle dla mnie mało znany teren mam prośbę o potwierdzenie czy na tej panoramie widać kominy Ostrawy:

 

pano1a.jpg

 

i czy na tej dobrze oznaczyłem kopalnie i hałdę.

pano2a.jpg

 

 

(Przy okazji pytanie jak ta kopalnia właściwie się nazywa Pawłowice czy Pniówek?)

 

Odległości oczywiście mało imponujące ale traktuję te zdjęcia "szkoleniowo", chciałbym w końcu zapamiętać wygląd i lokalizację tych wszystkich Boryń, Zofiówek, Jas-Mosów itd :Boink:

 

 

Tak gwoli ścisłości najdalsza zidentyfikowana obserwacja - Szarlota 47km, jak widać warunki takie sobie

 

Szarlota.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Athomer - Na pierwszej panoramce te kominy wyglądają na w miarę blisko , może to Trinec. Ten budynek ze znakiem zapytania - masz go może bliżej? Nic mi to nie mówi, może to już Cieszyn być. Następnie masz wzniesienie które prawdopodobnie zasłania kierunek na Ostrawę. 

 

Na drugiej panoramce widać od lewej Hotel Diament, szpital górniczy i ledwo majaczy KWK Jas-Mos (szyb). Później masz osiedla Jastrzębia. Na prawo od hałdy z Boryni powinna majaczyć kopalnia. No i na końcu KWK Pniówek w Pawłowicach :szczerbaty:. A pod nią widać Kaplicówka i te słynne ufo we Skoczowie (wieża ciśnień chyba).

 

No i na fotce z Szarlotą widać osiedle przy ec Moszczenica, w środku hotel Diament i na prawo KWK Jas-Mos, a nad nią dwa kominy chyba z koksowni Marcel.

 

Jutro poszukam fotek z drugiej strony, to wrzucę :Salut:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Athomer - Na pierwszej panoramce te kominy wyglądają na w miarę blisko , może to Trinec. Ten budynek ze znakiem zapytania - masz go może bliżej? Nic mi to nie mówi, może to już Cieszyn być. Następnie masz wzniesienie które prawdopodobnie zasłania kierunek na Ostrawę. 

 

 

Benjidzięki za rozjaśnienie mroków dot okolic Jastrzębia. Co do potencjalnej Ostrawy jest ona oddalona od miejsca zrobienia zdjęcia ok 42km a Detmarowice o ok 32 km. Wydaje mi się, że podejrzane kominy mogą być te kilka km dalej. Ogniskowa zdjęć do 200mm (300mm w ekwiwalencie).

 

Widoczne bloki to wg mnie Cieszyn dlatego moje podejrzenia co do Ostrawy ale oczywiście nie upieram się. Mam jeszcze zdjęcie w tym samym kierunku i chyba też z tymi kominami robione z Równicy, przeanalizuję jeszcze dzisiaj wieczorem i wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem na szybko panoramkę z rydułtowskiej hałdy na te same obiekty:

 

Panorama 2bsmall.jpg

 

A co do tych kominów to co raz bardziej jestem przekonany że to czeski Trinec

 

IMGP1619bsmall.jpg W końcu to największa huta w Czechach więc stawiam na nią ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie to na 100% nie Trzyniec (w lini prostej mam z domu do huty 8km) zobacz na GE, Trzyniec jest na pewno schowany za górkami, to co Masz Athomer podpisane Ostrawa to chyba Karvina będzie

 

edit:

 

chyba jednak Ostrava (coś podpisane jako Kuncice w GE ) :) a nie Karvina

 

ten "?" to będzie Stonava (juz chyba z 10 razy edytowałem ten post :) )

 

 

a najlepiej podaj Athomer z której "piramidy" robiłeś tę panoramę wtedy będzie łatwo określić

Edytowane przez tc_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Tc_ pisze że "?" to Stonava , to po przeciągnięciu linii z Twojego hotelu do Nowej Huty w GE przechodzi ona mniej więcej po prawej stronie chyba szybu kopalni (Stonava).

 

Karwina powinna być bardziej na północ (w prawo).A te kominy (Komin i chłodnia) to będzie Trinec.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co jest podpisane Ostrava na zdjęciu 1. to Nowa Huta Ostrava-Kuncice http://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%A1_hu%C5%A5 a Ten " ? " to kopalnia Havirov-Sucha, teraz jestem tego na 99% pewien

 

Benji, Trzyńca na 100% nie widać z tego miejsca

Edytowane przez tc_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak dla mnie (konesera widoku najwyższego komina Arcelor Mittal w Ostrawie z okna własnego mieszkania ;) na pierwszej panoramie wyraźnie widoczny jest ów komin wystający ponad Osiedlem Pogórze w Cieszynie. Pod znakiem zapytanie kryje się kopalnia CMS koło Stonawy.

 

Benji, na Twoim zdjęciu Orłowa zamieniła się w Karwinę, a co za tym idzie Hawierzów w Trzyniec. Ale za specjalistę od industrialu się nie uważam i kłócić się o to co tu napisałem nie zamierzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie analizuję dokładnie moje zdjęcia. Na mojej pierwszej panoramie Trinec się nie załapał (fizycznie jest poza kadrem poza tym zasłonięty górami), a kominy na 100% należą do Arcelor Mittal Ostrava (Kuncice) i to łącznie z tym skrajnie lewym widocznym zza wzniesienia Grodziska (tutaj poglądowe linie w GM)

 

A tutaj panorama z Równicy (duże mniejsza ogniskowa 70mm) gdzie widać Trinec i Ostrave:

pano_cr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to jakoś nie przekonuje. Na tej panoramce z Równicy można się zgodzić bo wszystko ładnie widać , nawet chyba Jeseniki.

 

Ale na tej Twojej pierwszej panoramce , gdzie masz podpisane Ostrawa(?) ... jakoś za blisko są te kominy. 

 

Ale to moje zdanie i może masz rację, a ja widzę tę odległość z mojej strony i nie dowierzam :Boink:

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale na tej Twojej pierwszej panoramce , gdzie masz podpisane Ostrawa(?) ... jakoś za blisko są te kominy. 

 

 

 

Benji, no co ty, przecież nie dalej jak kilka dni temu na stronie DO pisaliśmy o skróceniu perspektywy przy długich ogniskowych. Panorama z Równicy robiona na 70mm, pierwsza z hotelu 200mm, stąd różnica. Zwróć uwagę na bloki w Cieszynie. Na zdjęciu z Równicy też je widać, i widać też że między nimi a kominami Ostrawy nie ma żadnych innych kominów które mogły wejść w kadr. Poza tym nie rozmawiamy przecież o jakiś szalonych odleglościach a jedynie ok 40km :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba masz rację. Nie będę się tu spierał, a jeszcze wczoraj siedziałem nad tym i już mi coś nie pasowało - różnica w obiektywach :szczerbaty::Boink:

 

Poza tym lokalizacja tej górki po prawej na obu panoramach mnie zmyliła. 

 

Wygląda na to że widoczność praktycznie kończyła się na tej hucie, bo reszty Ostravy nie widać nie wpominając już o elektrowni Trebovice.

 

Zwracam Honor :notworthy:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś dzisiaj oglądał Fakty na TVN, albo miał dość wcześnie rano do pracy mógł zaobserwować w Warszawie niespotykanie niską inwersję. Mgła sięgała chyba poniżej 100mnpt, a ponad nią wystawały najwyższe w Warszawie biurowce i kominy.

Wczoraj w nocy zauważyliśmy to samo z Rafałem. Na południu inwersja trzymała się ok. 400 m npm. Nie wiem jak było z rana, bo u mnie z okna (<250 m npm) była mgła totalna, wnioksuję więc że rano kisiło się przy ziemi, pytanie czy np. na Skalnym (400 npm) było już czyte niebo. Wątpie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że jutro będzie podobna inwersja :)

 

Zauważyłem że z Szarloty widać 10 elektrowni, albo przynajmniej kominów .

 

IMGP1516b.jpg IMGP8746small.jpg IMGP1672small.jpg IMGP6066small.jpg

 

IMGP6235small.jpg IMGP6154small.jpg IMGP9184bsmall.jpg IMGP6077opissmall.jpg

 

Chodziło mi o czynne elektrownie :Salut:

 

 

IMGP6021small.jpg

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że do Górki Szczęśliwickiej mam od siebie 40minut jazdy.

Na Kabatach mam wprawdzie wysoką górkę, tzw. Kazurkę, ale z niej nie ma takiego ładnego widoku na centrum. Za to bardzo ładny widok na kierunki południowe. A że w tamtym kierunku jest tylko lasek kabacki, to nie ma też przeszkód w postaci spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwę wam tą pisaninę o Beskidzie Śl :) .... Doszedłem do wniosku, że nic już więcej nie opiszę z braku czasu i dlatego przedstawiam Panoramę Śląska z nad Wadowic, którą w lecie zostawił tu Simirak (zalazłem mu na pewno za skórę :szczerbaty:)

 

Panorama jest słabej jakości, bo po 1. tego dnia było lekkie mleko więc wydobywanie szczegółów było problematyczne; a po 2. powiedział mi że obiektyw niby łapał ostrość ale potem w domu stwierdził, że tak łapał lecz nie na nieskończoność <_< .

 

Szczerze, opis tej panoramy, jak teraz widzę, to był pikuś no ale czas... Dodatkowo zostawiłem dwa punkty, które nie potrafię rozszyfrować. Jeden to kominy koło KWK Murcki. Drugi to komin w tle koło EC Katowice - ORJ stwierdził że to Siemianowice więc pewnie tak jest, ja myślę że coś dalej... Po trzecie pewnie dało by się coś jeszcze dopisać...

 

Zapraszam Was do zapoznania się z nią....

Slask_znad_Wadowic.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi to komin w tle koło EC Katowice - ORJ stwierdził że to Siemianowice więc pewnie tak jest, ja myślę że coś dalej...

Albo KWK Jowisz albo Andaluzja. Ale na Andaluzji są dwa kominy z tego co pamiętam. Nie wiem skąd dokładnie było robione zdjęcie ale na przedłużeniu linii Wadowice-EC Katowice wychodzą Wojkowice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.