Skocz do zawartości

Bino z dwóch achro 120/600? Da się?


tater

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, sporo czasu temu przymierzałem się do budowy 15 cm bino-newtona, jednak moje plany skończyły się...właśnie na owych planach. Powodów wtedy było kilka, m.in. brak dostatecznych funduszy, ale po przemyśleniu również rozmiary i mobilność takiego sprzętu. Na dodatek szybka rozbudowa mojej mieściny, przesunęła dobre miejsce na obserwacje z niecałych 100 metrów do minimum kilometra od mojego mieszkania.

Teraz, po upływie czasu pojawił się pomysł złożenia w bino dwóch krótkich i lekkich reflektorów Sky-Watcher 120/600.

 

Powody takiego wyboru:

 

  • niska waga - niecałe 4 kg
  • krótka tuba - mniejsze gabaryty i szersze pole widzenia
  • przeznaczenie na DSy - aberracja nie będzie przeszkadzać
  • wyciąg 2"

Teoretycznie wszystko wydaje mi się OK, ale są niepewności:

 

  1. Czy ogniskowe tych teleskopów będą wystarczająco zbliżone, żeby dawały jednakowy obraz dla każdego oka?
  2. Czy przy wykorzystaniu 2 par kątówek (żeby dostosować tory optyczne do rozstawu oczu) da się wyostrzyć obraz bez ingerencji w wyciąg/tubę?

Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba lepszy jest sposób z piłowaniem rury. najmniejsza możliwa winietacja i najmniejsza możliwa liczba odbić.

dwie kątówki na tor optyczny dałyby tylko dostosowanie szerokości oczu, a jeszcze wypadałoby dla wygody zrobić zakręt 90 stopni... konstrukcja musiałaby wyglądać jak koszmarny sen hydraulika ^_^

 

piłuja teleskopy najlepsi, piłujmy więc i my! :rolleyes:

tutaj lorneta taka jak chcesz 120/600

w taki sam sposób bino skywatcher 100 ED

i jeszcze na deser 127 ED

 

co do wątpliwości na temat ogniskowych - wygląda na to że nie ma problemu z dopasowaniem skoro tyle razy się udało :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłowanie brzeszczotem tubusa zapewnia bardzo małą dokładność równoległości czuł. Doskonale pamiętam jak ok roku czasu temu robiłem to na tokarce. Dorabiałem całe wrzeciono z dwoma korkami z tekstolitu, wtedy na małych obrotach zabielałem 2 czoła z jednego zamocowania (idealna równoległość czuł tubusa względem siebie)

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuu, na taki patent nie wpadłem, sprytne to! Tym sposobem nawet oszczędzam na dodatkowych 2 kątówkach, no i obserwacja znacznie wygodniejsza. Tylko szkoda trochę ciachać nowiutką tubę - w takim wypadku bym się chyba musiał rozejrzeć za czymś używanym, przynajmniej tym do skrócenia.

 

Pozostaje jeszcze kwestia skrócenia tubusa metodą profesjonalną, jak pisze Mitek, bo sam na pewno nie uzyskam potrzebnej przecyzji.

 

Niemniej cieszy mnie to, że takie bino jest to do zrobienia, skoro komuś już się to udało. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje że tu warsztat bardziej jest potrzebny do wykonania tej skrzynki, bo o ile jestem sobie w stanie wyobrazić w domowych warunkach obcięcie tuby to już z tymi płytami/profilami żeby ta skrzynka trzymała kąty to czrno widzę. Ciekawe ile waży całość, ta skrzynka jednak musi być dośc pancerna żeby utrzymać kolimację.

Ale sam pomysł "od czapy" - podoba mi się. Znaczy do dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z warsztatem to nie problem, bo mój ojciec ma znajomego ślusarza, może on da radę taką tubę skrócić i wykonać elementy niezbędne do justowania teleskopów między sobą.

Ja sam do dyspozycji mam warsztat stolarski z maszynami i narzędziami, gdzie mógłbym dorobić z drewna/sklejki resztę.

 

W tym obciętym refraktorze kątówka trochę zbliży się do obiektywu. Czy powinienem się obawiać winietowania i jeśli tak, to w jakim stopniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o EMS, to odpada, bo koszt samej pary takich specjalnych kątówek jest raczej poza moim zasięgiem.

Teoretycznie mógłbym sam złożyć 2 kątówki 45 st., ale pojawiły by się problemy z precyzyjną regulacją położenia tych nasadek - tak przynajmniej mi się wydaje, skoro w takim EMS zastosowano coś takiego i dodają instrukcję dokładnego wyrównania obrazów. W tym przypadku koszt też jest większy niż w rozwiązaniach z linków od Szuu.

 

Z resztą w EMS zastosowano chyba lusterka, a te 2 nasadki są pryzmatyczne - jak to by wpłynęło na jakość obrazu i jego orientację w okularze?

Co do cięcia tuby, może i tak by się bez niego nie obyło, w końcu tor optyczny trochę się wydłuża z tymi nasadkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do budowy bino,są użyte 2x ED 100/900 F9,to po obcięciu wyciągu,w jednej sztuce i usunięciu przegród z wyciągu będzie dobrze.

Wg mnie przy 2x ED 120/900 F7,5 ,będzie potrzebny wyciąg 3".

Ale przy 2x 120/600 F5 (duży kąt wiązki światła),wygląda na to,że już na wejściu do nasadki kątowej 2",cała wiązka światła się nie zmieści.Do nasadki kątowej,trzeba włożyc przedłużkę ~140 mm.Nie wiem jak w tym podanym linku do 2x120 im to wyszło?

 

Posty połączone przez moderatora

 

Przeglądałem to jeszcze raz i na ile zrozumiałem tłumaczenie z Google,to jest tak:

http://forum.astrono...rohr#Post599419

Rozstaw oczu powyżej 67 mm (powinno byc od 58mm).Im większy rozstaw oczu,to krótsza przedłużka z prawej strony,bo lewy tubus może byc niżej.

Lewa nasadka kątowa 2",max skrócona od góry.Okular w pobliżu lustra.

Przyznaje,że z powodu kosztów nie wymienił wyciągu na 3".

Prawa strona lekko winietuje.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mam prowizorycznie na płycie MDF i klocku drewnianym złożone bino z 2x ED Orion 100/900PRO.Powieszone jest na AZ3.Ale brak przeciwwagi i przy dużym kącie podniesienia,samo leci wdół.Ale można od spodu przykręcic dovetail i powiesic na paralaktyku.Koszty minimalne,roboty mało.A po sprawdzeniu,zrobic wersję docelową w metalu.

Lewa tuba-kolimacja w pionie.Prawa tuba-kolimacja poziomo,z regulacją rozstawu oczu od 59mm(na otworach podłużnych w płycie podstawy).Ustawienie nasadek kątowych pionowo i równolegle do siebie,na obejmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przy moim rozstawie oczu, chyba około 62 mm, winietowanie będzie znaczne i raczej niedopuszczalne.

Długa tuba lub zamiana wyciągu na 3", raczej nie wchodzą w rachubę.

Zostaje ewentualnie opcja, którą zastosowałeś (chyba, że to był cytat z forum?) w swoich EDkach. Może wklej jakieś fotki i napisz coś więcej o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2x ED 100/900 robione wg tego linku:

http://www.astronomieclub-volkach.de/1877717.htm

ale zamiast robic całą skrzynkę,dałem tylko płytę MDF 18mm grubości,200x300mm.Lewą stronę podniosłem na klocku drewnianym dł 300mm,wys 107mm,szer 70mm.Na płycie MDF z prawej strony rowki podłużne,pod mocowanie obejm,rozstaw 200mm.Prawą tubę przykręcic na środku rowków.Lewą tubę przykręcic od góry do klocka,rozstaw 270 mm i z jednej strony klocka.Teraz klocek dopasowac,żeby tuby miały twój rostaw oczu.Zaznaczm,że to jest prowizorka,ale dośc sztywna.

Aparatu i drukarki niestety nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do " Mitka "

Czytałem w twoich postach,że projektując wyciąg,rysujesz przebieg wiązki światła.Czy mógłbyś tu wrzucic takie rysunki przebiegu wiązki światła w refraktorze,od obiektywu,do okularu,bez uwzględnienia innych elementów np nasadki kątowej i wyciągu?

Np okular 70 *,refraktor F5 (120/600-150/750) i drugi rys okular 70* refraktor F7,5 (120/900).Ja dla swoich potrzeb,liczę tylko w przybliżeniu,przeswity w różnych miejscach,ale przyjmuję,ze stożek światła ma wierzchołek ostry.Ty uwzględniałeś pole własne okularu,i stożek był ścięty.Znając długośc torów optycznych i przeswity np: różne przedłużki,lub nasadka bino WO 100mm przeswit ~22mm,Baader Planetarium 110mm/23mm,dalej nasadka kątowa SW 2"-107mm/46mm,redukcja 2"/1,25"-10mm,dalej wyciąg -zależy jaki 2",czy 3",długośc/prześwit na wlocie.Dorysowując to na rys,będzie wiadomo,w ktorym miejscu jest za mały prześwit.Przeważnie za długi wyciąg i za małej średnicy obcina światło,a przy nasadce bino lub przedłużce np 110mm i wiecej,wlot do nasadki kątowej,przy refraktorze F5.Ciekawe,czy z twoich rysunków będzie podobnie,czy robię duży błąd??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lusterka to sporo zabawy w kolimację, własnoręcznie chyba ciężko takie coś wykonać.

Obrotowe wyciągi to pewnie większa precyzja przy ostrzeniu, przydatna szczególnie w tak jasnym sprzęcie.

Waga faktycznie trochę duża, spodziewałbym się max 10kg bez montażu, a tu 2kg więcej. Chyba ten układ lusterek z fokuserami aż tyle nie waży?

 

 

Tak się teraz zastanawiam i jakoś nie mogę sobie wyobrazić - jak będą zorientowane względem siebie obrazy dla każdego oka, używając 2 par kątówek, ale ta druga para ustawiona prostopadle do osi optycznej teleskopów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim położeniu jak podałeś (kątówki lustrzane),dają obraz obrócony o 90*,jedna strona w prawo,druga w lewo i jeszcze różnica góra/dół.Sprawdzałem to na kątówkach.Prawa i lewa strona bino,bedzie tylko wtedy współpracowac,jeżeli dwie nasadki kątowe lustrzane będą w jednej płaszczyżnie,ale obraz pozostanie całkowicie odwrócony i obserwacje na wprost,tak jak przez lornetkę.Może byc jeszcze taki układ,że nasadka kątowa 2" (lustro),będzie pionowo,a do niej wkładany zestaw neutralny,dwie nasadki połączone razem.Obraz będzie,taki jaki daje,ta ustawiona pionowo,czyli w tym przypadku obraz ziemski pionowo,a poziomo odwrócony.Profesjonalnie to robią tak:

http://www.binoptic.de/frames.html

Popatrz na ceny.

Czekam na ten rysunek wiązki światła,bo to jest konieczne,żeby o czyms myslec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nasadki by przewyższyły znacznie ceną 2x SW 120/600,jeżeli są wogóle do dostania.Jeżeli nadal masz zamiar zrobic bino 2x SW 120/600,to przy naszych możliwościach,tylko wg tego co podał "szuu"

http://acv.foren-city.de/topic,397,-binoprojekt.html#4

przegladaj całośc,bo tam są różne opcje.Trzeba uważac przy przenoszeniu,żeby nie rozkolimowac i chyba jest to skolimowane dla konkretnego rozstawu oczu.Nie zauważyłem regulacji rozstawu oczu?

Ja rezygnuję z bino 2x 100/900,bo z balkonu tak jasno,że oprócz Księżyca i Jowisza i to przy małych powiększeniach nic nie widac.Szukam czegoś mobilnego i chyba będzie to refraktor SW 150/750 + nasadka bino Baadera.Nie obejdzie się bez wymiany wyciągu na 3".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor SW 150/750 + nasadka bino Baadera.Nie obejdzie się bez wymiany wyciągu na 3".

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dla sprawdzenia,czy cała wiązka światła z obiektywu,dostanie się do okularu,rysuję na papierze mm stożek światła dla danego refraktora np F5 (120/600,lub 150/750).Z tym,że powinien to byc stożek ścięty.W płaszczyznie ogniska średnica stożka zależna od okularu,długośc = ogniskowa,duża średnica=apertura.Nawet w uproszczeniu, przyjmuję że stożek jest ostry,to w tym przypadku wychodzi mi tak: nasadka bino Baader-110mm(tor optyczny)+ nasadka kątowa SW 2" z redukcją-117mm +rura do mocowania nasadki 35mm =262mm.Prześwit nasadki 46mm. 600:262x46=105mm (120mm) lub 750:262x46=131,5mm (150mm).Czyli już na nasadce kątowej,jest za mały prześwit,a jeszcze wyciąg 2".Jeżeli stożek światła będzie ścięty,to będzie jeszcze gorzej.

Mam takie pytanie:jak obliczyc średnicę stożka w płaszczyżnie ogniska,dla okularu 32mm-52*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie:jak obliczyc średnicę stożka w płaszczyżnie ogniska,dla okularu 32mm-52*.

 

bardzo orientacyjnie bez uwzgledniania konstrukcji okularu

 

FieldStop = 52*32/57,3=29mm w praktyce dla ploosla jest to 27mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.