Skocz do zawartości

Teleskop Sky-Watcher SK909AZ3


Tomiix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po obserwacjach lornetką i przeczytaniu forum zdecydowałem się na zakup teleskopu Sky-Watcher SK909AZ3.

Myślę że na początek to dobre rozwiązanie ze względu na obserwacje balkonowe oraz od czasu do czasu na działce , pogoda trochę utrudnia mi to nowe hobby, ale już udało mi się zaobserwować księżyc , jowisza itp.

Mam pytanie odnośnie okularów jakie można zastosować do tego sprzętu chodzi mi głownie narazie do planet (jakie polecacie budowy i jakiej marki ewentualnie)przez te załączone można patrzeć ale to nie jest chyba nic dobrego no i max to chyba 5mm.

 

dzieki za informacje i jeszcze raz wszystkich pozdrawiam

Tomiix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że coś w granicach 7-9 do planet. Ale może lepszym rozwiązaniem byłby jakiś lepszy np LVW 17 + barlow. Myślę że taki zestaw będzie lepszy niż pakowanie się w dwa okulary osobno do planet i osobno do DS. Czemu tak lepiej ? Bo strata jasności na soczewce barlow w odniesieniu do planet nie przeszkadza - czasem nawet pomaga bo polepsza kontrast. Natomiast 17 bez barlowa byłby już fajnym okularem do większości DS w zasięgu Twojego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leech10 ma rację. Zakup LVW do takiego taniego refraktorka to już jazda po bandzie. Tym bardziej,że F/10 poradzi sobie doskonale na Plosslach, a jak ktoś chce już koniecznie szerokokątny okular do DS, to przy tej światłosile może być coś taniego, np. Swan 15-20 mm albo jakis szerokątny 15-20 mm z innej stajni [Antares, SW -rzucam w ciemno]. Przemyślenia wymaga natomiast okular planetarny, bo tu trzeba mądrze dobrać maksymalne powiekszenie, ale pomyśleć też o wysunięciu źrenicy wyjściowej. To ostatnie komplikuje sprawe jeśli chodzi o Plossle i ortoskopy. Natomiast co do maksymalnego powiększenia... Teoretycznie ta tuba pozwala na 180x [okular 5mm], ale: montaż AZ3 ze spora tuba 90/900 może już mieć problemy z drganiami przy takim powerze -to jest rzecz do sprawdzenia w praktyce lub do konsultacji z innymi użytkownikami. Bezpieczniej zatem będzie wybrać coś w granicach 6mm [150x]. LV 6mm, albo jakis tańszy z wysuniętą źrenicą. Możesz oczywiście użyć Barlowa [najlepszego, jaki możesz kupic] i okularów z przedziału 10-12mm zamiast tego. Z drugiej strony użycie Barlowa ma sens w teleskopach z naprawde krótką ogniskową, gdzie sensowny dobór okularów planetarnych to prawdziwy ból głowy. Tu tak źle nie jest i warto wyeliminować dodatkowy element.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za sugestie no też się już zastanawiałem nad 6 lub 7 mm .Obawiam się o drgania przy maksymalnym powiększeniu rzędu 180x.

Może jakiś użytkownik 909 ma okulary w przedziale 5-9 mm i podzieli się swoją opinią.

pozdrawiam

Edytowane przez Tomiix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nie mam coprawda tego sprzetu ale z doswiadczenia wiem ze zabawa w granicach 2D nie jest najlepszym pomyslem. Nie ma sensu pakowac sie sprzetem z powiekszeniami rzedu 180. Ok na ksiezyc jeszcze moze byc ale pamietaj ze detalu juz nie przybywa, a jedunie powiekszasz to co jest i coraz trudniej jest wyostrzyc. Dla takiego sprzetu optymalnie bedzie cos okolo 120-130 na planety. Na ksiezyc tak jak wsponialem, mozna wiecej ale w lecie nasz satelita jest nisko wiec warunki obserwacyjne sa sredniej jakosci. Postaraj sie wycelowac np. w 7mm okular. Jesli masz nieco kasy i nie przeszkadza ci mala odleglosc od oka moze byc ortoskop, ewentualnie plossl. Dobre plosle niezle wspolracuja z Barlowami ale to tez dodatkowy wydatek. To co zyskujesz to niezla odleglosc oka od soczewki. Mozna dac plossla 15 plus barlowa x2 i masz 7.5mm z sensownym ER. Ale jak Ci odleglos oka od soczewki orto nie przeszkadza to taka 7 bedzie jak znalazl. Ale tu cenna uwaga- zima soczewka okularu zaparowuje bo oko jest blisko a jest cieple i wilgotne. Ale trzba przyznac ze obraz uzyskiwany z okularow ortoskopowych jest bardzo wysokiej jakosci. Choc w ciemnym sprzecie jest podobny do tego, z dobrych plossli.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za sugestie no też się już zastanawiałem nad 6 lub 7 mm .Obawiam się o drgania przy maksymalnym powiększeniu rzędu 180x.

Może jakiś użytkownik 909 ma okulary w przedziale 5-9 mm i podzieli się swoją opinią.

pozdrawiam

Owszem, mam taki teleskop, chociaż na montażu EQ 2. Moim zdaniem najsensowniej jest zacząć od tych okularów, które otrzymasz razem z teleskopem. Popatrzysz przez nie i będziesz miał już niejaką orientację, czego Ci jeszcze potrzeba i w jakim kierunku pójść.

Te fabryczne okularki to kellnery 10 i 25 mm. W recenzji zamieszczonej na Astroforum poświęcono im całkiem sporo uwagi. Warto ją przeczytać.

Po kilku miesiącach używania teleskopu zapragnąłem nowego okularu, który byłby dobry zwłaszcza do planet. Wahałem się pomiędzy ortoskopem a plosslem. Ostatecznie wybór padł na Sky-Watcher SWA Plossl 9 mm. Ma niewątpliwą przewagę nad fabrycznym kellnerem w postaci większego pola. Jednak nie ma takiej „rewolucji jakości”, jakiej się spodziewałem. Jest też znacznie cięższy, co stwarza trudne zadanie dla wyciągu i (nieco mniej trudne) dla montażu.

Moim zdaniem lepiej jest nabyć do tego teleskopu okular o dłuższej ogniskowej i łączyć go z barlowem, niż krótkoogniskowy o bardzo małym ER.

Podsumowując, raz jeszcze napiszę, że na Twoim miejscu zacząłbym od fabrycznych okularów, zebrał doświadczenia, i po jakimś czasie wrócił do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.