Skocz do zawartości

Nowości na dalekieobserwacje.eu


Rekomendowane odpowiedzi

Na DO pojawiła się właśnie zaskakująca dla każdego, kto zna widok na zachód z południa Katowic panorama Jeseników ze Wzgórza Wandy. Zdjęcie wykonane z wieży przeciwpożarowej koło ul. Murckowskiej, autorem strażnik dalekich widoków zawsze na posterunku Rafał :)

 

A tutaj widok z Kostuchny - i kto by pomyślał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Dalekich Obserwacjach opisujemy także nasze bieżące obserwacyjne wyzwania, które wyznaczają główny nurt działań zespołu DO w terenie w najbliższym czasie. Zachęcamy do przeczytania i przyłączenia się do zasugerowanych działań. Wspólnie zamieńmy legendy w fakty! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna odsłona widoków z najwyższego punktu Katowic (Wzgórza Wandy) z tego samego dnia co Jeseniki - klik.

 

Patrząc w tą samą stronę z Kostuchny można dojść do wniosku, że długość niby się nie liczy, ale wysokość tak i to bardzo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna odsłona widoków z najwyższego punktu Katowic (Wzgórza Wandy) z tego samego dnia co Jeseniki - klik.

 

Rewelacja !!

widok na Babią jak z Zawoi, a na Tatry jak z Pienin ;)

 

@Rafał:

jak to możliwe, że w tak upalny dzień (wówczas w Gliwicach do +34'C), można ustrzelić tak odległe góry?

w jakiej porze dnia była taka widzialność? jakim sprzętem strzelałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja !!

widok na Babią jak z Zawoi, a na Tatry jak z Pienin ;)

 

@Rafał:

jak to możliwe, że w tak upalny dzień (wówczas w Gliwicach do +34'C), można ustrzelić tak odległe góry?

w jakiej porze dnia była taka widzialność? jakim sprzętem strzelałeś?

 

Zasada jest prosta, jak dzień wcześniej przejdą burze to następnego dnia trzeba mieć "aparat" na pulsie.

 

Fotki z godziny 14:00, aparat Olympus E-410 + obiektyw Orestegor 500mm F5.6

 

Tego dnia Mateo informował o dobrych warunkach z Bieszczad, Zbyszek zrobił jeszcze lepsze zdjęcia Śląska z Biskupiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Dalekich Obserwacjach opisujemy także nasze bieżące obserwacyjne wyzwania, które wyznaczają główny nurt działań zespołu DO w terenie w najbliższym czasie. Zachęcamy do przeczytania i przyłączenia się do zasugerowanych działań. Wspólnie zamieńmy legendy w fakty! :)

To ja może dorzucę swoja propozycję. Otóż, tak jak juz kiedyś pisałem, można za jednym zamachem pobić dwa rekordy: przekroczyć magiczna granicę 300 km (admin musiał by załozyć nowa kategorie na DO: >300km) i jednoczesnie uchwycić prawie z "naszych" gór Rumunię. Szczyt, z którego jest to możliwe to Kralova Hola w Niżnych Tatrach na Słowacji. Z jej wierzchołka "przy sprzyjających wiatrach" można dostrzec Góry Zachodnie (Munti Apuseni), a konkretnie masyw Vladeasy w Rumunii i to (przynajmniej w teorii) całkiem nieźle: http://www.heywhatsthat.com/?view=U8GJTL6K . Co ciekawe, taki widok jest też możliwy z niektórych wierzchołkw tatrzańskich, ale już znacznie gorzej ( z Kralowej widok na SE jest nieprzesłonięty).

Jesli chodzi o możliwośc zobaczenia Rumunii z Polski, to są tylko dwa szczyty, z których jest to możliwe: Tarnica i Halicz w Bieszczadach. Tutaj odległosci nie są tak spelktakularne, bo ok. 140 - 170 km (chodzi o inne góry - Gutii na NW Rumunii), ale sam fakt uchwycenia ich z Polski jest dość ekscytujacy. Widok z Tarnicy: http://www.heywhatsthat.com/?view=LCEF7PLR . Będąc na Tarnicy trzeba celować obiektyw w okolice wierzchołka widocznego doskonale juz po stronie ukraińsko - zakarpackiej szczytu Pliszka - G. Gutii powinny pojawic sie lekko po jego lewej i prawej str.

Wiadomo, że to tylko teoria, ale może komuś z szanownego grona forumowiczów uda się, będac akurat w tych stronach (wszak mamy środek sezonu urlopowego) trafić na odpowiednią pogodę i porę i uwiecznić takie własnie widoki.

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I może jeszcze jedna obserwacja, pozornie błacha, jednak ciekawa z geograficznego punktu widzenia wzgórza Hurka pod Opawą z naszej Wandy - klik. Czy Forumowicze miszkający bliżej naszej południowej granicy kojarzą ten maszt telewizyjny na szczycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że znam trochę te rejony i ciągu ostatnich 3 tygodni przejeżdżałem w pobliżu Odrzańskich Wierchów dwa razy, mogę z pełnym zdecydowaniem napisać, że z drogi Hlucin - Opava tego typu szczyt z masztem nie rzuca się w oczy, dlatego też mam pewne wątpliwości czy dobrze wskazaliście kierunek i czy na pewno na szczycie Hurka znajduje się jakikolwiek maszt? Niedaleko na zachód w miejscowości Jakobovice jest jakaś drewniana wieża widokowa, może to ona złapała się na zdjęciu?

 

P.S. Znalazłem na stronie miejscowości Hlubocec wzmiankę o 60 metrowej wieży na Hurce, na panoramio zdjęcie -> http://www.panoramio.com/photo/202434 więc już nie mam wątpliwości. Bardzo podoba mi się ta obserwacja, a fakt, że dopatrzyliście się tej wieży z Murcek, a ja nie zwróciłem na nią uwagi z 10 km jest mocno zastanawiający (tym bardziej że po drodze wypatrywałem zamków w Grodźcu nad Morawicą, który leży kawałek dalej).

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I może jeszcze jedna obserwacja, pozornie błacha, jednak ciekawa z geograficznego punktu widzenia wzgórza Hurka pod Opawą z naszej Wandy - klik. Czy Forumowicze miszkający bliżej naszej południowej granicy kojarzą ten maszt telewizyjny na szczycie?

 

 

Jutro jak znajdę tylko czas to rano będe obserwował :D . Z tego co pamietam to w okolicy czeskiego Hat'u (na zachód ) na wzgórzach jest kilka wiatraków które jakiś rok stoją. Wieża powiem szczerze nie pamiętam - ale bardzo prawdopodobne że jest- poprostu gorzej jest indentyfikować obiekty w CZ bo nie jestem tam tak często jak w PL.

Tak próbowałem przyjrzeć się czy nie widać jakiś obiektów z mojego powiatu na foto coś tam widać ale za słaba jakość zeby rozpoznać niestety.

 

Ta hałda, kominy i szyby na foto to są Łaziska Grn.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I może jeszcze jedna obserwacja, pozornie błacha, jednak ciekawa z geograficznego punktu widzenia wzgórza Hurka pod Opawą z naszej Wandy - klik. Czy Forumowicze miszkający bliżej naszej południowej granicy kojarzą ten maszt telewizyjny na szczycie?

 

Jak wyście ją wyciągli? ja ją odemnie mam małą a co dopiero z tak daleka.

 

 

z Szarloty

 

IMGP6753s.JPG

 

dalej na prawo są wiatraki o których Int wspominał

 

IMGP6754s.JPG

 

I z Pogrzebienia

 

IMGP6305s.JPG

 

Kolega Int pytał się o Wodzisław z Szarloty

 

IMGP9401s.JPG

 

Wzgórze Hurka leży na prawo (północ) od Hostalkowic patrząc z hałdy, a ten maszt to chyba zwykła telefonia komórkowa.

 

:Salut:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku chcemy umieszczać przeszłe i przyszłe informacje o aktualizacjach strony dalekieobserwacje.eu. W ten sposób odciążymy główny wątek z postów, które nie dotyczą prowadzonych tam najczęściej dyskusji.

 

Wątek pozostawiam otwarty dla wszystkich, abyście mogli umieszczać tutaj swoje spostrzeżenia i uwagi związane z funkcjonowaniem strony i zamieszczanych na niej treści. Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto dzisiejsza panorama Jeseników w Góry Św. Doroty (pierwsza od góry) autorstwa Rafała. Pragniemy zwrócić uwagę, że Śnieżnik (wg Heywhatsthata) widoczny jest ze szczytu Dorotki na lewym stoku Biskupiej Kopy (skrajna góra z prawej strony), tymczasem panorama wykonywana była z polany dużo poniżej szczytu, gdyż tylko tam znajduje się ekspozycja na zachodni horyzont. Warto jednak walczyć o wyższe miejsce widokowe na Dorotce, gdyż jest ona jednym z najdalszych (o ile nie najdalszym) miejsc, z którego widać Śnieżnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł z Galerią na stronie DO. Jedak jest jedno "niedociągnięcie". Galeria wyświetla tylko pierwsze zdjęcie z każdego wpisu na stronie przez co wiele najciekawszych zdjęć nie jest wyświetlanych w Galerii.

Zauważyłem to na przykładzie moich Tatr z Doroty, nie ma ich w Galerii dlatego że zostały umieszczone razem z innymi zdjęciami z tego dnia, razem z Babią Górą i Pilskiem, i to właśnie Pilsko jako pierwsze zdjęcie widnieje w Galerii. A Tatr mimo że to było główne osiągnięcie brak.

Da się coś z tym zrobić ? A może tak różnych obserwacji nie powinno się razem umieszczać ?

 

 

Przy okazji co do uwag do strony: jest możliwość aby pojawił się w górnym menu przydatny link do kamery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł z Galerią na stronie DO. Jedak jest jedno "niedociągnięcie". Galeria wyświetla tylko pierwsze zdjęcie z każdego wpisu na stronie przez co wiele najciekawszych zdjęć nie jest wyświetlanych w Galerii.

Zauważyłem to na przykładzie moich Tatr z Doroty, nie ma ich w Galerii dlatego że zostały umieszczone razem z innymi zdjęciami z tego dnia, razem z Babią Górą i Pilskiem, i to właśnie Pilsko jako pierwsze zdjęcie widnieje w Galerii. A Tatr mimo że to było główne osiągnięcie brak.

Da się coś z tym zrobić ? A może tak różnych obserwacji nie powinno się razem umieszczać ?

 

Przy okazji co do uwag do strony: jest możliwość aby pojawił się w górnym menu przydatny link do kamery?

 

Witam, zgadza się skrypt skanuje każdy wpis, wyszukuje pierwsze zdjęcie i tworzy miniaturkę. Gdyby w Twoim wpisie przestawić pierwsze zdjęcie na Tatry, to pojawiłyby się w galerii.

Jeśli istnieje inny skrypt skanujący wszystkie zdjęcia to daj znać: Skryptu można szukać tutaj: http://wordpress.org/extend/plugins/

 

Przy okazji jest tam kilka tysięcy skryptów, jeśli jest jakiś ciekawy, to dajcie znać mogę go zainstalować.

 

Link do Kamery u góry, byłby ok, ale zrobiłoby się ciasno. Ja bym wywalił lub pozmieniał dział DEM, tam chyba już nikt nie zagląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do Kamery u góry, byłby ok, ale zrobiłoby się ciasno. Ja bym wywalił lub pozmieniał dział DEM, tam chyba już nikt nie zagląda.

 

ja ostatnio pobrałem sobie kilka paczek ...

 

Przycisk "Pogoda ICM dla Katowic" skrócić do "Pogoda" lub "Meteorogram" i zmieści się spokojnie dodatkowy button "Kamera". :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wielki powrót PPB do dalekich obserwacji po długiej podróży przynosi nam zaskakujące ujęcia gór Ałajskich i Pamiru. Sam fakt, że z takiej odległości obiekty mogą być aż tak bardzo wyraźnie nie jest nawet w połowie tak fascynujący, jak przygoda, którą przeżył Paweł przez ostatnie miesiące. Zainteresowanym polecam geobloga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.