Jump to content

Obserwatorium - kilka pytań


_Zibi_
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Ostatnimi czasy myślę nad obserwatorium, gdyż często zdarza się tak że wieczory są pochmurne, a później okazuje się że jest ładne czyste niebo, rozkładanie sprzętu po ciemku lub dosłownie na chwile to strata czasu, poza tym była by to skuteczna osłona przed wiatrem i takie rozwiązanie pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie obserwacji ;)

 

Pomysł polega na zaadoptowaniu strychu, a raczej jego części.

Miejsce to budynek gospodarczy na peryferiach małego miasteczka.

Strych wygląda tak:

 

http://nocneniebo.pl/af/SL373805.JPG

 

Interesuje mnie właśnie ta część, miejsce na obserwatorium planuję oddzielić ścianami z płyt kartonowo gipsowych wewnątrz izolowanych tak aby ciepło zgromadzone w letni dzień nie przenikało do wnętrza i zabezpieczyć przed kurzem. Sam budynek nie posiada ogrzewania więc nie będzie to miało wpływu na warunki.

Wielkość pomieszczenia 2,8m x 2,8m przy czym długość może być większa, wysokość 2,7m w wyższej części i 2,3m w niższej.

Planuje zastosować odsuwany dach drewniana rama a na niej profile C z rolkami (dach jest drewniany kryty papą więc łatwo będzie wszystko razem skręcić.

Dach byłby odsuwany w kierunku opadania dachu budynku.

Podłoga to żelbetonowy strop o grubości 16cm.

 

Teraz kilka pytań:

-Czy taki pomysł ma w ogóle sens?

-Czy strop nie będzie przenosił wibracji? (uważam że jest wystarczająco sztywny zwłaszcza w rogu budynku ale mogę się mylić)

-Czy montaż ustawić na standardowym statywie czy lepiej zastosować słup na stałe przymocowany do podłogi?

-Jaka powinna być wielkość otworu w dachu (ja planuje maksymalną możliwą)?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

 

P.S. Jakiś czas temu wymienili u mnie wszystkie sodówki na nowe z płaskimi kloszami :D

Edited by _Zibi_
Link to comment
Share on other sites

Każdy stały punkt na obserwacje ma sens, ważne by były jakie takie warunki (czyli ograniczenie LP).

Wielkość nie gra tak dużej roli. Wszystko jest uwarunkowane konstrukcją budynku. Chodzi o to by jak najmniej zmieniać konstrukcję poddasza ( koszty). Ja też takie coś wykonałem i dosyć dobrze się spisuje( zobacz wątek: punkt obserwacyjny K.P).

Co do stropu musisz sprawdzić doświadczalnie. Ustaw montaż mniej więcej w miejscu gdzie w przyszłości będzie stał teleskop i poskakaj, zauważysz czy występują drgania ( można zaangażować drugą osobę ). W przypadku dużych drgań trzeba by było przebić się do dolnego pomieszczenia i tam osadzić rurę do posadowienia teleskopu.

Dach odsuwany może być w kierunku spadu, ale szyny prowadzące musiałbyś puścić w poziomie.

 

Najlepiej jakbyś zajechał do mnie ( to tylko 60 km) i na własne oczy obejrzał konstrukcję, by nie popełnić tych błędów, które wynikły u mnie.

 

Pozdrawiam.

Edited by Rodan
Link to comment
Share on other sites

1. Jak najbardziej ma sens

2. Stropem nie musisz się totalnie przejmować jesli:

a) nie zamierzasz tam specjalnie chodzić czy skakać. Mówiąc prost do obserwacji wizualnych ( nie mam doświadczenia ) pewnie wystarczy bo nawet jak zatrzęsiesz budynkiem samym sobą to odczekasz ta chwilę czy dwie aż wszystko się wytłumi

b ) do focenia strop nigdy nie jest za cienki. Wszystko zależy na jakiej ogniskowej chcesz focić. Ja u siebie jadę na 500mm na stropie rzędu 5cm (tak, pięć cm) i jak siedzę obok a nie chodzę to jest OK. Jeśli zdarzyło by się, że jednak nawet twoje chodzenie przeszkadza to ustawiasz sesję a następnie odchodzisz i przez zdalny pulpit włączasz naświetlanie

c) jeśli jeżdżą obok pociągi to może być kiepsko - patrz Hans

d) jeśli jeżdżą obok TIRy to może być dobrze a może nie być - patrz piotrs

3. Ja bym odsuwał dach "obok" a nie w dół spadku.... zasuwanie takiego dachu ( wciąganie ) może nie był łatwe....

4. Ja bym zrobił odsuwany dach i tam ustawił zwykły statyw. Statywy są spoko jak się ich nie rusza za bardzo. Jak stwierdzisz, że chcesz mieć lepiej to zrobisz sobie coś "większego". Nie od razu Rzym zbudowano.

5. Pomaluj papę na biało, podobnie jak ściany i w ogóle wszystko.

 

Zawsze warto spróbować. Z rozwalaniem dachu zrób tak by w razie niepowodzenia można było sprawę szybko i łatwo odbudować.

Powodzenia!

Edited by philips
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za informacje.

 

Rozważałem ten temat już w innym miejscu i doszliśmy do wniosku że będzie ok. Strop sprawdziłem i jest bardzo sztywny, trzeba naprawdę mocno tupać lub skakać aby spowodować wibracje.

Tiry jeżdżą obwodnica jakieś 2km z hakiem od miejsca obserwacji, pociągi bliżej ale tylko 2-3 i to w ciągu dnia ;)

 

Ze statywem to będę musiał sprawdzić, chciałbym głowicę maksymalnie wysoko aby mieć jak największy obszar nieba do obserwacji.

 

Zastanawiam się z czego zrobić ściany (planuje płytę karton-gips tylko nie wiem czy zwykłą czy zieloną odporną na wilgoć)

Link to comment
Share on other sites

jeżeli pomieszczenie nie będzie ogrzewane, to wyłącznie zielone G-K, takie płyty poza zielonym kolorem, mają dodatki antygrzybiczne i mniej chłoną wilgoć, czyli mniej puchną, co do wyboru słup czy statyw, to zależy co będziesz miał na montażu;

jeżeli teleskop Newtona, to wystarczy statyw, przy każdym innym, wygodniejszy jest pier z rury

Link to comment
Share on other sites

przy lekkiej i przewiewnej konstrukcji drewnianej, ten czas na wychłodzenie jest pomijalny, różnica temperatury nawet w największe upały np. powyżej 30°C np. w moim obserwatorium wynosi najwyżej 3-4°

lecz w Twoim, masz wokół materiały o wiele wyższym współczynniku akumulacji termicznej (murowane ściany, żelbetowy strop)

zgrubnie szacując, przy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji i wyizolowaniu tej przestrzeni, czas nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu minut

Link to comment
Share on other sites

Aktualnie to będzie refraktor. Zapomniałem dodać jedno zasadnicze pytanie, ile czasu (latem) od otwarcia dachu potrzeba na wychłodzenie pomieszczenia 3x3x2,7m?

 

W moim przypadku (obs odrobine wieksze od sumasowego, lekka drewniana konstrukcja na fundamencie, dach dodatkowo kryty onduliną) różnica temperatur w lato dochodzi do max 10*C pod koniec dnia. Po otworzeniu dachu przez pierwsze 5 minut czuć gwałtowne ruchy powietrza. Widać to też nieco dłużej na kamerach i wykresie guidera. Sytuacja uspokaja sie po okolicach kwadransa. W zime problem nie występuje. Wszystko gotowe do pracy w chwili otwarcia dachu.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

W moim przypadku (obs odrobine wieksze od sumasowego, lekka drewniana konstrukcja na fundamencie, dach dodatkowo kryty onduliną) różnica temperatur w lato dochodzi do max 10*C pod koniec dnia. ...

 

no bo niechciałeś słuchać i posadowiłeś obserwatorium na ławie fundamentowej (ciągłej) zamiast na bloczkach (słupkach), które zapewniają przewiew

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.