Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj w ramach testu statywu popełniłem dwie fotki statywowo - balkonowe. Dlatego zdjęcia kiepskie bo: po pierwsze z balkonu, po drugie zaraz pod kadrem świeci sodówka (co widać na zdjęciu), a po trzecie nie wiem co mnie skusiło i robiłem fotki starym obiektywem Helios (już wiem, że ostatni raz).

Niewiele wyszło ale i to cieszy.

Na zdjęciach Strzelec "podzielony na dwie części". Nawet przy takich krótkich fotografiach coś tam na zdjeciach jednak można znajomego odnaleźć.

 

Strzelec1.JPG Strzelec2.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt to aparat Canon 350D z obiektywem Helios 50/2 posadzony na statywie. Zdjęcia wykonywane z mojego balkonu ok godziny 23:00-23:30.

Pierwsze zdjęcie to: 14 zdjęć po 13s na ISO 1600 50mm/F2,8

Drugie zdjęcie to: 22 zdjęcia po 13s na ISO 1600 50mm/F2,8

 

Zdjęcia bez jakichkolwiek obróbek (tego jeszcze nie potrafię) - jedynie składane i podciągane w DSS

 

Do takich zdjęć przydałby się dobry obiektyw (będę się rozglądał może ktoś będzie sprzedawał) i oczywiście ciemne niebo. W weekend jak pogoda dopisze to podczas obserwacji ustrzelę także coś ze statywu tym razem z kit'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza próba zrobienia galaktyki m31 teleobiektywem, oczywiście bez prowadzenia. Obiektyw pentacon 135 mm na gwint m42 zamocowany do Canona 350D co w przeliczeniu daje ogniskową 216 mm. Czasy 17x6s, 5x8s, 2x6s, 7x5s Iso 1600 przysłona 2.8. Fotka obrabiana na szybko, wciąż sie ucze obróbki więc na pewno można jeszcze coś z tego wyciągnąć.

m31 1280px.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astromiłośnik

Pierwsza próba zrobienia galaktyki m31 teleobiektywem, oczywiście bez prowadzenia. Obiektyw pentacon 135 mm na gwint m42 zamocowany do Canona 350D co w przeliczeniu daje ogniskową 216 mm. Czasy 17x6s, 5x8s, 2x6s, 7x5s Iso 1600 przysłona 2.8. Fotka obrabiana na szybko, wciąż sie ucze obróbki więc na pewno można jeszcze coś z tego wyciągnąć.

 

http://forum.astropolis.pl/topic/32904-galaktyka-w-adromedzie/page__p__396989?do=findComment&comment=396989

 

Jak widzisz na przykładzie mojej pracy, można więcej wyciągnąć, choć sam uważam, że można jeszcze więcej :szczerbaty:.

Edytowane przez Astromiłośnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze podejście do tematu, więc proszę o wyrozumiałość :)

Canon 350D i KITowy obiektyw na 18mm wycelowany w Łabędzia. Widoczne winietowanie (pojaśnienie na środku kadru to też wina winiety?)Szumnie i chyba trochę przesadziłem z obróbką, której (jeśli chodzi o astrofoto) również dopiero się uczę. Efekty jak efekty ale za to jak cieszą! :)

labedzs.jpg

 

EDIT:

dorzucam drugą, niestety dopadły ją przydrożne latarnie. M31 mniej więcej w centrum kadru.

m31s.jpg

Edytowane przez devart87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze podejście do tematu, więc proszę o wyrozumiałość :)

Canon 350D i KITowy obiektyw na 18mm wycelowany w Łabędzia.

 

M31 mniej więcej w centrum kadru.

Czy mógłbyś podać czas ekspozycji i ISO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba z teleobiektywem Canon USM IS 70-300mm ustawionym na 160mm

14 x 5s; 6 x 4s; 8 x 3s; 4 darki; ISO-1600

5-cio sekundowe sesje były chyba za długie bo widać ruch gwiazd.

Trochę mało materiału i te latarnie przy drodze... ale cieszę się, że M110 jest dostrzegalna :)

Następnym razem ucieknę gdzieś dalej.

 

3m31.jpg

Edytowane przez devart87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jowisz i Uran (w czerwonej rameczce), około 3 rano 21.08.2010, crop 100% ze zdjęcia zrobionego obiektywem 24mm sensorem 24x36mm (całe zdjęcie wrzucę, jak je porządnie obrobię), ISO 1600, 10x20s, statyw foto, 10 darków, 10 biasów. Niby nic, ale początkującego bardzo cieszy :-D To moje pierwsze "poważniejsze" zdjęcie astro:

 

jowisz.jpg

Edytowane przez Michał Terajewicz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje dalsze wypociny. Tym razem mgławica Ameryka i inne mgławiczki w Łabędziu:) Zdjęcie powstało jakies 10 km o Krakowa i niestety zarejestrowało sie tez spore lp, które próbowałem usunąć z w miare dobrym skutkiem w Photoshopie.

Aparat Canon 350 D, stack z 32 klatek po 15s i 1 darka. Obiektyw Canon 50 mm, f 1/8@2. Niestety podczas obróbki na rogach wychodzi spore winietowanie i za bardzo nie wiem jak sie tego pozbyć:(

Ameryka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko - jak ostrzycie gwiazdki przy dużej aperturze? Nieskończoność czy na hiperfokalną?

I drugie pytanko - ktoś testował w takich zastosowaniach Sigmę 50 mm f/1.4 EX DG HSM?

Pozdrawiam, T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko - jak ostrzycie gwiazdki przy dużej aperturze? Nieskończoność czy na hiperfokalną?

I drugie pytanko - ktoś testował w takich zastosowaniach Sigmę 50 mm f/1.4 EX DG HSM?

Pozdrawiam, T.

 

ostrość na gwiazdach nie pokrywa się z nieskończonością (niestety). ostrość gwiazd jest ułamek obrotu przed i jak masz Live View to ładnie możesz wyostrzyć na jasnej gwieździe, inaczej to musisz metoda prób i błędów próbować złapać najlepszy obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam. Jeden model za wcześnie. Łapanie "na czuja" to masakra. Mam pojedyncze za..biste klatki i mnóstwo kichy, z kolosalną przewagą tej drugiej. Co gorsza, te najlepsze to nie te, które miały być najlepsze, więc pewnie czas podciągnąć sprzęt. Pytałem o hiperfokalną, bo przy kompromisowym otwarciu przysłony teoretycznie powinienem złapać gwiazdki w GO (nie wyszło, ale chciałem się upewnić, czy to nie mój błąd).

Powalczę, bo mam pewien projekt na myśli. Dzięki :)

Pzdr, T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Oto mój jednoklatkowiec z miłym akcentem, w postaci ISS :) . Fotka świeża, z przelotu o 20:35 CEST. Całe niebo było zasnute chmurami. Na szczęście w kierunku, w który skierowany był aparat zrobiła się spora dziura i coś było widać. :)

iss2.JPG

Ostrość ustawiona do bani, ale lepiej jest mi ustawić ją bardzo ciężko. Przy mikrym wyświetlaczu Canona 300d to jest wyczyn...

czas 105s

ISO 800

f/3,5

obiektyw kitowy ustawiony na 18mm

 

pozdrawiam

Mateusz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowy na forum, astronomią zainteresowałem się jakiś może miesiąc temu;) Szczególnie spodobały mi sie zagadnienia astrofoto, a z racji narazie zupełnego braku sprzętu postanowiłem sprawdzić, co moge osiągnąć swoim kompaktem Konica Minolta Dimage Z3. W ostatni piątek korzystając z chwili czystego nieba przy obecnej wspaniałej pogodzie;) ustrzeliłem dwa ujęcia.

 

Pierwsze z nich wycelowane zupełnie dla testu w losowy obszar nieba, nie mam pojecia co przedstawia. Klatki po 13sek z przesłona 3.5 na ogniskowej 35mm z iso400.

Stack w DSS z 13 klatek + 2 darki + offset + flat. DSS 'wybrał' 80% najlepszych klatek.

Oto co z tego wyszło:

fotka.jpg

 

Druga próba wycelowana została w okolice Kasjopei. Klatki po 13sek z przesłona 3.2 na ogniskowej 35mm z iso400.

Stack w DSS z 29 klatek + 6 darków + offset + flat. Ja po przednio 80% najlepszych klatek.

Wynik:

kasjopea.jpg

 

Dla dodatkowej informacji fotki były wykonane z statywu do makrofoto za 3,20zł który osadzony został w dziurkach wywierconych w desce, żeby nie przewracał się pod ciężarem aparatu;)

To na tyle z mojego wykonanego w partyzanckich warunkach przywitania z astrofo (choć narazie powinno być chyba 'astrofoto').

 

Pozdrawiam

daryush

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Statywowy jednoklatkowiec.

Próba uchwycenia komety Hartley 103P; przez dziurę w chmurach; z balkonu; 3km od centrum Poznania. To ta zielona, jedwie widoczna mgiełka między Schedarem a Zeta Cas.

 

IMG_6387_1.JPG

 

Canon 350D + Takumar 50/1,4 @ 1,4

8sek; ISO 400; około 20% kadru; bez resize

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.