Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

I jedno jest takie niebo

Bieszczadzkie niebo sierpniowe...

IMG_2043-5.thumb.jpg.4bd23963f5cedf7691481341d32894da.jpg

 

 

Moje pierwsze zdjęcie DM z którego jestem zadowolony i zarazem pierwsza obróbka w Lightroomie.

6 sierpnia 2018,  bacówka PTTK pod Jaworcem - niebo czarne jak smoła, ale wilgoć i mgła skutecznie utrudniały zadanie. :)

 

Pojedyncza ekspozycja Canon 80D + kit 18-55mm na pełnej dziurze (f/3,5) i ISO 3200, 15 sek. na statywie.

 

Ponieważ dopiero zaczynam uczyć się postprodukcji, mam pytanie - czy idę w dobrą stronę? Nie jestem fanem "malowania" DM, sztucznych zafarbów i dowalania Clarity na maksa by pokazać coś, czego nie ma na zdjęciu. Czy dałoby się tu jeszcze coś ciekawego wyciągnąć? Dla porównania załączam surowego JPG.

Wielkie dzięki za wszelkie wskazówki. :) 

edit: wrzuciłem nową wersję, bo tamta była z laptopa i nie wyszło tak, jak chciałem. ;)

 

 

 

IMG_2043.JPG

Edytowane przez grogmir
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam kilka wersji zdjęć z Olczy koło Zakopanego. Panorama została wykonana z 6 pionowych kadrów, natomiast startrails został wykonany w programie Startrails z opcją "fade in".

 

Nikon D610,(ISO2000-6400) 20s,

Nikon 17-55 f/2.8@2.8-4.0,

statyw.

_DSC2961 - _DSC2966-2.jpg

_DSC3022-3.jpg

Startrails-Tatry-Perseidy-2.jpg

Edytowane przez Zybert
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

okolice M35, t=154 s, ISO 1600

Wstępne zdjęcie okolic gromady galaktyk w Piecu t=153 s, ISO 1600 (ciekaw jestem efektu zdjęcia jakbym naświetlał ten obszar co najmniej 30 minut - ale to chyba nie na moje możliwości sprzętowe) https://pl.wikipedia.org/wiki/Gromada_w_Piecu

m35.jpg.01f40101fe10c0afedb91ce41b69193a.jpg

fornax_1.jpg

fornax_a1.JPG

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znane i popularne obiekty gwiazdozbiory w szerszym ujęciu (ISO 800/1600, t=  od ok 2,5 minuty do 5 minut, aparat Olympus E-PM2- od 80mm do 300mm):

M31 i M33 oraz NGC &%@ razem, Trójkąt i Baran +M33 +M74 - razem, M81 + 2 razem, Polarna gwiazda + NGC 188 razem, M101 + drzewa - razem

m31_m33_1600.jpg

m33_tri_ari.800.jpg

m81.82.150.jpg

ngc188.jpg

m101.jpg

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/6/2018 at 10:25 PM, Event Horizon said:

Ogniskowa nie taka i niebo miejskie zamiast wiejskie, ale coś tam widać :-)

plejady.jpg

Jesienne Plejady,  Szczecin

Samyang 135/2 ED UMC, f/2, 17x 6min, ISO 100, CMOS

 

/WS

Zdjęcie fajne, faktycznie "coś tam widać" ;) , ale chyba nie w tym dziale - tu prezentujemy osiągnięcia bez użycia prowadzenia (stąd 'statywowa") :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Agent Smith napisał:

Zdjęcie fajne, faktycznie "coś tam widać" ;) , ale chyba nie w tym dziale - tu prezentujemy osiągnięcia bez użycia prowadzenia (stąd 'statywowa") :)

Przecież z użyciem statywu też można prowadzić - jak dla mnie fotografia statywowa nie wyklucza prowadzenia- niektórzy umieszczają tu posty z tradycji - gdyby temat nazywał się fotografia "bezprowadzeniowa" to wtedy tak.

Edytowane przez heweliusz
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooops... cóż, najwidoczniej ta drobna dystynkcja do mnie nie dotarła, przepraszam. :)

Zwalcie to na zużyte oczy :)

A więc żeby mi wyklarować aktualnie uznawaną terminologię: 

Gdzie są w takim razie, i jak się nazywają "fotografie statywowe" w moim rozumieniu, czyli złożone z wielu krótkich, nieprowadzonych ekspozycji ?

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież te prowadzone zdjęcia za ruchem nieba - nie są fotografią statywową, a że ktoś je umieszcza w dziale dla zdjęć nie prowadzonych - to już inna sprawa. A na statywie trzyma się choćby montaż paralaktyczny EQ6, więc to też będzie fotografia statywowa? Proponuję ten dział zostawić tylko dla zdjęć nie prowadzonych za ruchem nieba i nie mieszać. Przecież dla zdjęć z prowadzeniem za ruchem nieba, można utworzyć nowy dział albo wykorzystać jakiś istniejący.

A poniżej kilka moich zdjęć statywowych i naprawdę bez żadnego prowadzenia za ruchem nieba.

 

Galaktyka Wir ( M51 ) - ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba ( z 22 października 2016) . Fotografowana lustrzanką Pentax K-5 ; obiektyw Pentax DA 300 f 4 ; naświetlane 4 sek na ISO 12800 ; stackowane 37 klatek w DSS ; statyw kieszonkowy. Zdjęcie niewyostrzane. Pełen kadr.

M51o.jpg

 

Galaktyka ( M33 ) - ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba ( z 22 października 2016) . Fotografowana lustrzanką Pentax K-5 ; obiektyw Pentax DA 300 f 4 ; naświetlane 3 sek na ISO 25600 ; stackowane 15 klatek w DSS ; statyw kieszonkowy. Zdjęcie niewyostrzane. Pełen kadr.

M33 pazdziernik 2016x.jpg

 

M8, M20 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.
Pentax K-5 ; obiektyw Pentax 135mm ; naświetlane 4sek ; ISO 12800 ; stack 18 klatek w DSS : statyw kieszonkowy.

5a07.07.2016x.jpg

 

Galaktyki M 81 i M82 - fotografowane ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Fotografowane 28.01.2017. Lustrzanka Pentax K-5, obiektywem Pentax DA 300mm f 4 ; naświetlane 3 sek na ISO 25600, statyw kieszonkowy, bez prowadzenia za ruchem nieba, pełen kadr. Stack 51 klatek w DSS. Zdjęcie niewyostrzane.

 

M81 M82 28.01.2017zz.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Agent Smith napisał:

Zdjęcie fajne, faktycznie "coś tam widać" ;) , ale chyba nie w tym dziale - tu prezentujemy osiągnięcia bez użycia prowadzenia (stąd 'statywowa") :)

Tak to rozumiem i zgadzam się z tym co napisał @Krakus Fotografia statywowa - a że bez prowadzenia, druga część zdania dla mnie oczywista

Ten dział pokazuje co można osiągnąć tą metodą, a można wiele i zachęcić do astrofotografii tych którzy nie mają czasu, albo kasy na zakup zestawu do prowadzenie za ruchem nieba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2018 o 14:25, heweliusz napisał:

Przecież z użyciem statywu też można prowadzić - jak dla mnie fotografia statywowa nie wyklucza prowadzenia- niektórzy umieszczają tu posty z tradycji - gdyby temat nazywał się fotografia "bezprowadzeniowa" to wtedy tak.

 

Jak się prowadzi statyw (bez montażu)?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, heweliusz napisał:

Mój kolega np robił na oko chyba za pomocą lunetki celowniczej a jak z montażem to Sky Watcher Adventure w moim przypadku

W takim razie ja również wyrażę opinię, że na zdjęcia prowadzone SWA powinny trafiać do innego wątku, żeby nie mylić ludzi :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.