Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.04.2020 o 13:10, Zybert napisał:

Fota z poniedziałkowej nocy. Jest to stack około 60 klatek po 20s bez prowadzenia. Oczywiście jest to wschodząca wiosenna Droga Mleaczna.

Co jest ważnego na tym zdjęciu? Ano to, że na dole po lewej stronie znajdują się trzy planety Mars i Saturn oraz Jowisz. 

Zdjęcie wykonałem podczas ostatniego nocnego wypadu 13km na południe od Lublina.

Pozdrawiam,

Kamil

 

Dane: Nikon D750, Nikon 20mm F/1.8@2.5 ISO3200, statyw fotograficzny. Obróbka: Sequator, Lightroom.

Droga_Mleczna_SEQUATOR-2.jpg

Droga Mleczna SEQUATOR-2-described.jpg

Super zdjęcia,możesz mi zdradzić jak zrobić stack z  tylu zdjęć bez prowadzenia ,żeby gwiazdy nie były rozjechane.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2020 o 17:12, gozdzik napisał:

Super zdjęcia,możesz mi zdradzić jak zrobić stack z  tylu zdjęć bez prowadzenia ,żeby gwiazdy nie były rozjechane.

Głównym narzędziem do tego jest właśnie program Sequator, polecam się z nim zaprzyjaźnić. Można zrobić to także w Sirilu o ile pamiętam, a także w photoshopie, ale trochę inną techniką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyka NGC2403 i okolice + bonus 

 

Pełny kadr:

NGC2403b.thumb.jpg.8ce75ff277acbee8d59595cc8afd71e6.jpg

 

Wycinek zdjęcia z powiększeniem 100% na galaktykę NGC2403:

NGC2403acrop100.jpg.3a6dfb28e611405378a1a057aca6e9fa.jpg

Niestety te dwie gwiazdy leżące "na" galaktyce psują nieco efekt :/

 

 

Na dole kadru pokazały się dwie małe, ale baaardzo odległe galaktyki:

NGC2403bMALE.jpg.11fda5dc8a18c6fec078d390977130d5.jpg

Galaktyka NGC2347 jest odległa o 220 mln lat świetlnych od Ziemi, a według innych pomiarów aż o 293 mln lat świetlnych!

 

Opis wykonany za pomocy Astrometry.net + kometa ATLAS :)

NGC2403aOpis.thumb.jpg.4667ba23fe925364d671f9b28ef486d3.jpg

 

Parametry:

Pentax K-5 z obiektywem Pentax M 4/200 (piksel na zdjęciu to 5" kątowych) ze statywu bez prowadzenia. Centrum Poznania, strzały z okna, 31 marca-4 kwietnia 2020.

Zdjęcia robiłem przez 3 wieczory, łącznie około 5 tys. klatek po 3 sekundy, czyli ponad 4 godziny. Czas jednego zdjęcia obliczyłem ze strony https://www.lonelyspeck.com/advanced-astrophotography-shutter-time-calculator/

Czułość w aparacie ustawiona na ISO 2000, ale to nie ma znaczenia ze względu na "iso invariance".

Fragment zdjęcia z kometą to stack około 500 zdjęć.

 

Sposób obróbki:

1. Najpierw każde zdjęcie w formacie RAW wyeksportowałem do TIFa w programie RawTherapee podnosząc kontrast, ustawiając balans bieli i przede wszystkim korygując dystorsję obiektywu. 

2. Stackowałem (łączyłem) TIFy w programie DeepSkyStacker po około 450 klatek (gdy do programu wrzucam więcej, to się wiesza) i 50 flatów. Za każdym razem wskazywałem klatkę referencyjną, żeby kadr był odpowiedni, a nie rozjechany. Powstało 11 plików, każdy to połączenie około 450 zdjęć.

3. Pliki wstępnie obrobiłem w programie Fitswork (dwukrotnie wyrównałem płaskoć tła) i w Gimpie tak, żeby każdy z obrazów miał taką samą jasność i kontrast.

4. Stackowanie końcowe w DeepSkyStacker 11 plików.

5. Obróbka końcowa w Gimpie - modyfikacja krzywych, czyli kontrastu. Gwiazd nie potrafię naprawić, każda próba dawała zbyt sztuczny efekt.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z wyłączenia ulicznych świateł w Krakowie, zrobiłem dzisiaj ok godz 1 - serię 9 klatek  galaktyk M81 i 82. Fotografowane z  Dostrzegalni Astronomicznej na Kozłówku dnia 15.04.2020 ; lustrzanka Pentax K-5; obiektyw Pentax 2,8/135 ; naświetlane 6 sek na f 2,8 ISO 1600 ; ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba ; wycinek kadru ; zlepek 9 klatek składanych w DSS.

M81 M82 Kraklów1.jpg

M81 M82 Kraklów2.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Tomek_Wlkp napisał:

Krakus, dlaczego tylko 9 klatek?! Nie mogłeś zrobić chociaż ze 100 zdjęć? Do tego kilkanaście flatów i efekt byłby super :)

 

Nie robiłem teraz tego co piszesz, bo wcześniej pod ciemniejszym niebem i podobną techniką zrobiłem  zdjęcie M81 i M82 ale z lepszym efektem. Kraków z częściowo wyłączonymi światłami i tak nie ma ciemnego nieba tak jak w górach.

 

Galaktyki M81 i M82 - fotografowane ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba. Fotografowane 28.01.2017. Lustrzanka Pentax K-5, obiektywem Pentax DA 300mm f 4 ; naświetlane 3 sek na ISO 25600, statyw kieszonkowy, Stack 51 klatek w DSS. Zdjęcie niewyostrzane.

M81 M82 28.01.2017zz.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba złapałem kometę C2019Y1 . Fotografowane z  Dostrzegalni Astronomicznej na Kozłówku w Krakowie dnia 22.04.2020  ok godz 1 ; lustrzanka Pentax K-5; obiektyw Pentax 2,8/135 ; naświetlane 6 sek na f 2,8 ISO 800 ; ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba ; wycinek kadru ; zlepek 2 klatek składanych w DSS. Trudność złapania tej komety polegała na tym, że nie widziałem jej w lornetce 8 x 42 ani w podglądzie na ekranie swojej lustrzanki Pentax.

C2019Y1zz1.jpg

C2019Y1z1.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyka Bodego i okolice, po miesiącu zbierania materiału :D 
Czwarta co do wielkości galaktyka na naszym niebie. Położona blisko gwiazdy Polarnej, co umożliwia stosowanie dłuższych czasów naświetlania nie mając montażu z prowadzeniem.

 

Powiększenie 100%, wycinek kadru:

Bodego2020-crop.jpg.ad5565bceb06c98e46805af39c56b3a5.jpg


Cały kadr:

Bodego2020.thumb.jpg.356ac1710d68c5c22f7fc019ad35c5df.jpg

 

Na zdjęciu widocznych jest w sumie 11 galaktyk  
NGC 2959 i NGC 2961 są oddalone o ponad 200 mln lat świetlnych od Ziemi.
NGC 3231 to mało efektowna gromada gwiazd.
NGC 3063 to gwiazda podwójna, a poniżej NGC 3065 i 3066 to dwie małe galaktyki oddalone o ok. 90 mln lat świetlnych.

Bodego2020-opisy.thumb.jpg.6ceba577a81240959d0298c916a5c397.jpg

Stack około 6500 zdjęć po 4 sek. Obiektyw Pentax M 200/4 przymknięty do f/5,6. Statyw fotograficzny bez prowadzenia.

Używałem RawTherapee (korekcja dystorsji i balans bieli), DeepSkyStacker (stackowanie), FitsWork (płaskoć tła) i Gimp (ostateczna korekcja kontrastu, kolorów itd). Opis obiektów z astrometry.net
Poznań, kwiecień 2020 r.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Tomek_Wlkp napisał:

.

 

Powiększenie 100%, wycinek kadru:

 

Poza wytrwałością w zbieraniu materiału należy docenić i podkreślić, że @Tomek_Wlkp użył słów "Powiększenie 100%, wycinek kadru" - zamiast słowa crop.

Moje wyrazy uznania za stosowanie języka polskiego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteor z  22.04.2020 godz 01.06. - fotografowany z  Dostrzegalni Astronomicznej na Kozłówku w Krakowie ; Naświetlane 6 sek ; obiektyw Pentax 135mm f 2,8. Był też po północy jasny  bolid lecący ze wschodu na północ, ale oczywiście celowałem gdzie indziej / w kometę w okolicach Kasjopei /, więc szkoda.

 

1556553415__IGP0730wer4dz.jpg.d03c1e51c3cd6c56283d66c97479134e.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Zastanawialiśmy się ze znajomymi ostatnio nad tą Dostrzegalnią. Dwaj koledzy ostatnio tam byli z 12 lat temu. Mam takie pytanie do Ciebie, Jak tam wygląda wejście? Tzn do kogo i gdzie się zgłaszać, oraz jak ta być w nocy? Bo widzę, że zdjęcia o 1 robisz, a oficjalnie "otwarte" to jest na 3 godzinki wieczorem. Opowiedz coś więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Paniki napisał:

Hej. Zastanawialiśmy się ze znajomymi ostatnio nad tą Dostrzegalnią. Dwaj koledzy ostatnio tam byli z 12 lat temu. Mam takie pytanie do Ciebie, Jak tam wygląda wejście? Tzn do kogo i gdzie się zgłaszać, oraz jak ta być w nocy? Bo widzę, że zdjęcia o 1 robisz, a oficjalnie "otwarte" to jest na 3 godzinki wieczorem. Opowiedz coś więcej :)

Dołączam się do pytania. Czy jest tam jakiś "prąd" dostępny? Chętnie rozłożyłbym majdan i pofocił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie ze względu na wirusa - sama Dostrzegalnia jest nieczynna, ale do tarasu widokowego na wysokości 12 piętra mam klucz, Sam taras i Dostrzegalnia  wygląda tak:

http://odziwo.pl/index.php?/category/1319

 

Prądu niestety nie ma , trzeba mieć własny. Miejsca na tarasie jest dla kilku osób ze sprzętem. Niebo po wyłączeniu świateł ulicznych Krakowa,  po północy - jak na zdjęciu powyżej  z meteorem. Gdybyście mieli jakiś pomysł na foty po piszcie. Może uda się zgrać terminy, obiekty z pogodą, z Księżycem i koronawirusem też.

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, AnkaSkakanka napisał:

A to moje próby złapania obiektu głębokiego nieba...no i jest!!!Galaktyka Wiatraczek;)szum masakryczny,ostrość do bani ale jest!!!gdzieś tam u dołu z prawej strony majaczy jako slaba mgielka...czas zebrać porządny materiał...

To teraz zaprogramuj aparat / timer w aparacie a jak nie masz, to zakup programowalny wężyk spustowy /, żeby Ci kliknął ze sto zdjęć a potem zestakuj, choćby w darmowym DSS. Wtedy zobaczysz obiekt w pełnej krasie. U mnie to wyszło tak / oczywiście ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba/:

 

 

M 101 pazdziernik 2016z.jpg

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tomek_Wlkp napisał:

Ale to inny wiatraczek. Anko Skakanko, na Twoim zdjęciu jest galaktyka M 51 "Wir".

Oczywiście że "Wir"nie wiem skąd ta pomyłka bo sprawdzałam chyba z 10 razy na Sky safari i czytałam o niej w necie...polowalam na nią ponieważ jest prawie w zenicie i mam dobry widok na nią z ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.