Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.03.2024 o 22:08, Paweł Sz. napisał(a):

Orion z początku marca :) 
Sony A7II, Samyang 20mm 1.8 + Nisi StarSoft Filter, 13s, iso 1600, 1 klatka

Obróbka LR + PS

 

DSC00425copy.thumb.jpg.05f4e54f45304db12d7f9474479fc728.jpg

 

 

@Paweł Sz., fotka super,

 

:like:

 

... a ponieważ w pobliżu ekliptyki, zawsze lubię sobie popatrzeć co tam załapało się z SSO. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko dewastacji Twojego kadru? ;)

 

PawelSzSSO_07-03-2024.thumb.jpg.f8cb8384b5de376a31027e1940490f24.jpg

 

 Fotę robiłeś 7 marca? Wskazywałaby na to pozycja Westy.

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, suchyy napisał(a):

 

@Paweł Sz., fotka super,

 

 

... a ponieważ w pobliżu ekliptyki, zawsze lubię sobie popatrzeć co tam załapało się z SSO. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko dewastacji Twojego kadru? ;)

 

 

 

 Fotę robiłeś 7 marca? Wskazywałaby na to pozycja Westy.

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Nie ma problemu ;) Tak, 7 marca :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pytanie techniczne. Oczywiście tam gdzie jest jedna klatka jest ono bezprzedmiotowe. Jednak wiele fotek jest opisanych jako składy z kilkunastu ujęć.

Zakładając, że jest to fotografia statywowa w czystej postaci to przynajmniej część kolegów nie używa trackera.

 

I o taką sytuację mi chodzi, brak trackera i kilkanaście kilkunastosekundowych ujęć.

Czy w przerwach między ujęciami korygujecie kierunek patrzenia aparatu, aby obiekty nie uciekały z kadru, czy zostawiacie to na później programowi do stackowania godząc się z obcięciem kadru?

A może po prostu ten 1 stopień obrotu w ciągu 4 minut to tak niewiele, że przesadzam z tym swoim inżynierskim podejściem i nie powinienem tym sobie i innym zawracać glowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, JurekN napisał(a):

I o taką sytuację mi chodzi, brak trackera i kilkanaście kilkunastosekundowych ujęć.

Czy w przerwach między ujęciami korygujecie kierunek patrzenia aparatu, aby obiekty nie uciekały z kadru, czy zostawiacie to na później programowi do stackowania godząc się z obcięciem kadru?

A może po prostu ten 1 stopień obrotu w ciągu 4 minut to tak niewiele, że przesadzam z tym swoim inżynierskim podejściem i nie powinienem tym sobie i innym zawracać glowy?

Poniekąd sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :-).

Ten watek powstał właśnie po to aby robic zdjęcia bez "trackera", czyli aparat postawiony sztywno na statywie fotograficznym.

Podstawowa rzecz przy tego typu krajobrazach to krótka ogniskowa która pozwala na dłuższe czasy naświetlania.

 

Czas naświetlania dobierasz eksperymentalnie  w zależności od tego jaką masz ogniskową i w taki sposób abyś na pojedynczym zdjęciu nie widział ruchu gwiazd. Była tu kiedyś jakaś formułka na to ale polecam eksperymenty.

W przypadku mojego zdjęcia powyżej, czas dla pojedynczej klatki był 20 sekund. Przy tym czasie i przy tej ogniskowej jak widać gwiazdki są punktowe.

Aparatu nie ruszasz w czasie gdy robi zdjęcia. Ja ustawiam interwałometr i leci.

Na serii 30 klatek oczywiście widać juz minimalny ruch gwiazd ale to załatwia Ci Sequator.

To jest banalny w obsłudze programik który ma opcję "freeze ground", tzn stackuje obszar nieba z moich 30 lekko przesuniętych klatek w jedną, nie ruszając innych elementów krajobrazu. 

 

Rozwijając Twoje pytanie dalej, gdybyś zastosował "trackera" to na jednej klatce miałbyś nieruchome niebo ale poruszoną resztę krajobrazu. Wtedy też mógłbyś zastosować Sequator do stackowania ale musiałbyś podmienić krajobraz z jakiegoś dodatkowego zdjęcia które było zrobione bez trackera / z wyłączonym trackerem.

Ot i cała magia takich zdjęć...

 

Edytowane przez pki1234
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, pki1234 napisał(a):

Aparatu nie ruszasz w czasie gdy robi zdjęcia. Ja ustawiam interwałometr i leci.

Na serii 30 klatek oczywiście widać juz minimalny ruch gwiazd ale to załatwia Ci Sequator.

To jest banalny w obsłudze programik który ma opcję "freeze ground", tzn stackuje obszar nieba z moich 30 lekko przesuniętych klatek w jedną, nie ruszając innych elementów krajobrazu. 

Ta odpowiedź załatwia temat.

Niestety w ostatnim czasie nie ma możliwości jakiejkolwiek sensownej rejestracji. Stąd pytanie.

Dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, JurekN napisał(a):

Pytanie techniczne. Oczywiście tam gdzie jest jedna klatka jest ono bezprzedmiotowe. Jednak wiele fotek jest opisanych jako składy z kilkunastu ujęć.

Zakładając, że jest to fotografia statywowa w czystej postaci to przynajmniej część kolegów nie używa trackera.

 

I o taką sytuację mi chodzi, brak trackera i kilkanaście kilkunastosekundowych ujęć.

Czy w przerwach między ujęciami korygujecie kierunek patrzenia aparatu, aby obiekty nie uciekały z kadru, czy zostawiacie to na później programowi do stackowania godząc się z obcięciem kadru?

A może po prostu ten 1 stopień obrotu w ciągu 4 minut to tak niewiele, że przesadzam z tym swoim inżynierskim podejściem i nie powinienem tym sobie i innym zawracać glowy?

Tutaj masz kalkulator plus objaśnienie-https://www.lonelyspeck.com/advanced-astrophotography-shutter-time-calculator/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jacek160 napisał(a):

 

Szkoda, że część z kolegów nie zrozumiała pytania. :(

Pytanie dotyczyło korekty ustawienia aparatu pomiędzy konkretnymi ujęciami a nie kalkulacji czasu otwarcia migawki.

 

Krótko mówiąc chodziło mi o to, że po godzinie fotografujemy już trochę inny kawałek nieba (różnica 20% szerokości kadru przy obiektywie o kącie 75 stopni)

 

Bardziej spodziewałem się stwierdzenia "Weź przestań to nie apteka i tak później kadrujesz" niż wykładów z zasad: "500", "300" czy NPF.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc zdjęcia ze statywu korzystam z kalkulatura który podałem,zasady 500,300 czy inne podają z grubsza maksymalny czas otwarcia migawki aparatu.Co do przesunięć kadru to programy do stackowania obojętnie czy to DSS,Siril czy Sequator robią tą robote za ciebie.Można sobie wybrać klatke referencyjną do której program będzie dopasowywał wszystkie klatki. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Jacek160 napisał(a):

... Co do przesunięć kadru to programy do stackowania obojętnie czy to DSS,Siril czy Sequator robią tą robote za ciebie.Można sobie wybrać klatke referencyjną do której program będzie dopasowywał wszystkie klatki. 

Pięknie dziękuję. To jest dokładnie to o co pytałem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.