Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Cześć wszystkim. Mój pierwszy orion i na drugim ledwo widoczna M31. Na orionie nie ta ostrość, ustawiałem na matówce celując w jowisza, ale jak widać to jeszcze nie to. Robione nikonem d3100 i kitowym 18-55. Orion 20x10s, andromeda 10x10s, iso 1600, f/4,5.

post-23370-0-10693800-1362428426_thumb.jpg

post-23370-0-70678500-1362428446_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Z uwagi na niepogodę, bawię się starym materiałem, poprawiam co nieco, wywalam light pollution, a oto i efekty. Galaktyka w Andromedzie, moja ulubiona i niema co się temu dziwić. B)

 

3faf88fba8.jpg


Sprzęt, obiektyw pentacon 135 mm na gwint m42 zamocowany do Canona 350D co w przeliczeniu daje ogniskową 216 mm. Zdjęcie zrobione bez prowadzenia, a powstało poprzez zestackowanie zdjęć tego samego obiektu. Czasy 17x6s, 5x8s, 2x6s, 7x5s Iso 1600 przysłona 2.8. Współautorem tej fotki jest mój kolega Astroobserwator z tego forum.

Edytowane przez Teleskop
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie...

 

Wasze zdjęcia są tak piękne, że chciałbym je zachować na dłużej w jednym miejscu. Czy byłoby dużym nietaktem, gdybym umieścił kilka z nich w moim Facebook'owym albumie ze zdjęciami nieba, który chce utworzyć? Oczywiście każde zdjęcie miałoby opisanego autora i źródło pobrania, a sam album wyraźnie opisany jako zbiór zdjęć różnych autorów. Nie chcę sobie niczego przypisywać... Pytam o zgodę, ponieważ nie chciałbym, aby któryś z autorów poczuł się urażony tym, że wykorzystano jego fotkę w sposób, którego on nie aprobuje.

 

Może jestem przewrażliwiony, ale nie jest to zwykłe przelinkowanie fotki, tylko jej kopiowanie, a to już nie to samo i w moim odczuciu wymaga zgody autora :)

Jeżeli ktoś sobie tego nie życzy, to w pełni go rozumiem i uszanuję decyzje.

 

 

PS. Jeszcze się zastanowię... być może zrezygnuję z tego pomysłu... nie do końca mi pasuje umieszczanie cudzych fotek na swoim profilu. Ale to też kwestia waszego odzewu...

Edytowane przez WilkFenris
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie...

 

Pozazdrościłem i wczoraj wieczorem chciałem sprawdzić, czy mój kompakt jest w stanie cokolwiek zdziałać. Niestety pogoda popsuła się kompletnie, ale zanim naszły chmury udało mi się strzelić jedną fotkę o 22:30. Chmury naszły nad mój dom dosłownie kilka minut później. Było bardzo jasno, więc cudów nie ma. Na fotce widać piękne ciemnoniebieskie niebo, a głównym bohaterem jest Arktur ;)

 

I tak jestem w szoku, że cokolwiek wyszło, choć wymagało to katowania fotki w PS.

 

Jedna klatka 10s ISO-400 f/2.7 robiona na najprostszym możliwym statywie, kompaktem SONY DSC-H9.

Trochę wstyd, no ale niech leci w eter...

 

Ps. To moja pierwsza fotka nieba, jaką kiedykolwiek wykonałem i pierwsza fotka w życiu, którą musiałem obrabiać cyfrowo. Nie mam o tym kompletnie pojęcia i wszystko szło na wyczucie ;)

DSC09656 - Kopia.JPG

Edytowane przez WilkFenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak... w tym aparacie ręcznie można ustawić 3 parametry (mniej więcej, bo też są tylko progi np. naświetlanie mam 10 - 13 - 15 - 20 - 25 sekund itp.). Reszta to automaty z opcją wyboru A albo B i koniec. Matryca powoduje duże szumy przy długich czasach naświetlania, i na fotce wyłazi mnóstwo brudu. Nie za bardzo da się cokolwiek z tym zrobić. W końcu to jest kompakt... tym się robi fotki na wycieczce i na urodzinach cioci, a nie astrofotografię :P

 

To, że cyfrowo nie potrafię prawidłowo obrabiać fotek to inna bajka ;) Fotkę zrobiłem bardziej na zasadzie "sprawdźmy czy się da". Nie mam zamiaru zajmować się astrofotografią, inwestować w sprzęt itp. więc można krytykować do woli hehehe...

 

A tak serio, to może ktoś powie co można zrobić lepiej? Może mi się kiedyś przyda do jakiś fotek wieczorem przy ognisku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w mojej małpce Canona IX "cośtam" mam m.in. tryb zdjęć nocnych i fajnie się sprawdza przy "ogniskowo-pifkowych wieczorach" Niestety ma matrycę CMOS i F/2,7 i rozgwieżdżone niebo pokazuje "spekatakularne niezidentyfikowane obiekty kosmiczne" Choć przy odrobinie zabawy z ustawieniami (manual) i pod dobrym niebem można "coś" ustrzelić, ale ja też jestem ortodoksyjnym wizualowcem ;) .

Jeżeli robię poglądowe zdjęcia gwiazd ( bo nic innego raczej nie wychodzi) używam trybu czarno/biały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak serio, to może ktoś powie co można zrobić lepiej?

Zawsze można spróbować stackowania. Ja własnej lustrzanki nie mam, toteż czasami strzelam swoim kompaktem i co nieco da się z takich fotek wycisnąć.

 

Poniżej szeroki strzał na panstarrsa. Tu akurat trochę miałem zabawy, bo musiałem zestackowac osobno raz na gwiazdy, raz na ziemię i potem to połączyć w Gimpie. Nawet jestem zadowolony z rezultatów. Tylko mój kompakt potrafi fotki zapisać w RAW i to może robić różnicę. Musiałbyś spróbować, czy przy JPG takie zabawy mają sens.

 

8620547160_5a99b9a147_z.jpg

Comet C/2011 L4 (PANSTARRS) - 2013-04-03 21:45 CET by AstroTripper2000, on Flickr

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Cześć. Weekend spędzam poza stolicą u znajomych na działce. Nie brałem astro sprzętu bo wiedziałem że spotkanie będzie zakrapiane. Ale statyw miałem.

ISO 1600 przysłona 3,2 oraz 3,5 - 30 sekund.

System Konica Minolta.

PS.

Celowo nie usuwałem LP.

DrogaMleczna.jpg

DrogaMleczna2.jpg

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moja pierwsza próba (a właściwie testowa) aparatu Canon EOS 60D. Mała Niedźwiedzica i okolice. Celem wybrania było uwiecznienie komety Lemmon, której wcześniej niestety nie byłem w stanie wcześniej zobaczyć (ona tam jest, jako gwiazdka o jasności ok. 10 mag). Jestem średnio zadowolony z wyniku, ponieważ po stackowaniu musiałem zjechać gammą aż do poziomu 0.1. Zasięg 10.5 mag. również mnie nie satysfakcjonuje (oczekiwałem 11.5-12.0 mag). Stack 16 fotek zwiększył zasięg jedynie o 1 mag. Myślę, że to wina zbyt jasnego zdjęcia po stackowaniu. Aparat dostałem dopiero dwa dni temu, dlatego najpierw muszę przejrzeć wszystkie potrzebne opcje. I dojść do wprawy nowym aparatem.

 

Canon EOS 60D, przysłona f5.6, ISO 3200, 16x30s, obiektyw kitowy 18-55mm (18mm), bez żadnego statywu (położony na ziemi).

 

Będę potrzebował ciemniejszego miejsca (miałem zasięg 5.75 mag) i napędu do mojego montażu, zanim zacznę robić niezłe zdjęcia. Moim celem jest zasięg 14.0 mag. bez teleskopu.

 

EDIT: Problemy z dodaniem zdjęcia. Uploaduje się, niby jest ok, a jest tylko jakiś plik o wadze 23B.

Lemmon 2.png

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.