Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Może trochę nietypowo, bo nie szerokie kadry, ale wciąż ze statywu. Generalnie bawię się od jakiegoś czasu nowym sprzętem i sprawdzam ile jestem w stanie z niego wycisnąć. I wczoraj nawet już coś sensownego wyszło, mimo kiepskich warunków (widoczność ok 4.5 mag)

 

Na pierwszy rzut Gromada Podwójna. Z tej fotki jestem chyba najbardziej zadowolony. To tylko 6 sekund, ale zasięg ponad 11 mag. Jak na razie to moja najlepsza próba uchwycenia tego obiektu.

 

9467611780_4eddb4f02e_z.jpg

Double Cluster in Perseus constelation - 2013-08-07 by AstroTripper2000, on Flickr

 

Następnie Andromeda. Niestety nie mogłem jakoś poradzić sobie z kolorami. Jak bym nie kombinował to cały czas było coś nie tak.

9468844354_8c7738fd85_z.jpg

Andromeda Galaxy (M31) and M101 - 2013-08-07 by AstroTripper2000, on Flickr

 

I na koniec Polarna. 30 x 60 sekund i zasięg 13.5 mag.

9465810275_a3b4a8c33e_z.jpg

Polaris and NGC 188 - 2013-08-07 by AstroTripper2000, on Flickr

 

Wszystko to ustrzelone Olympusem E-PL1. Fajny aparacik, ale do astrofoto nie nadaje się kompletnie. Pierwsza generacja matryc Micro 4/3 nie powala, delikatnie mówiąc. Chyba już jako tako wyczaiłem, jak sobie poradzić z bardzo niefajną charakterystyką szumu i dziesiątkami tysięcy ciepłych pikseli. Ale za dużo z niego pewnie nie wycisnę. Tyle tylko, że wyleczył mnie z chęci kupna lustrzanki.

Edytowane przez astrotripper
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę nietypowo, bo nie szerokie kadry, ale wciąż ze statywu. Generalnie bawię się od jakiegoś czasu nowym sprzętem i sprawdzam ile jestem w stanie z niego wycisnąć. I wczoraj nawet już coś sensownego wyszło, mimo kiepskich warunków (widoczność ok 4.5 mag)

 

Na pierwszy rzut Gromada Podwójna. Z tej fotki jestem chyba najbardziej zadowolony. To tylko 6 sekund, ale zasięg ponad 11 mag. Jak na razie to moja najlepsza próba uchwycenia tego obiektu.

 

9467611780_4eddb4f02e_z.jpg

Double Cluster in Perseus constelation - 2013-08-07 by AstroTripper2000, on Flickr

 

Następnie Andromeda. Niestety nie mogłem jakoś poradzić sobie z kolorami. Jak bym nie kombinował to cały czas było coś nie tak.

9468844354_8c7738fd85_z.jpg

Andromeda Galaxy (M31) and M101 - 2013-08-07 by AstroTripper2000, on Flickr

 

I na koniec Polarna. 30 x 60 sekund i zasięg 13.5 mag.

9465810275_a3b4a8c33e_z.jpg

Polaris and NGC 188 - 2013-08-07 by AstroTripper2000, on Flickr

 

Wszystko to ustrzelone Olympusem E-PL1. Fajny aparacik, ale do astrofoto nie nadaje się kompletnie. Pierwsza generacja matryc Micro 4/3 nie powala, delikatnie mówiąc. Chyba już jako tako wyczaiłem, jak sobie poradzić z bardzo niefajną charakterystyką szumu i dziesiątkami tysięcy ciepłych pikseli. Ale za dużo z niego pewnie nie wycisnę. Tyle tylko, że wyleczył mnie z chęci kupna lustrzanki.

Andromeda tak ze statywu po prostu?

Mógłbyś podać setup?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andromeda tak ze statywu po prostu?

Mógłbyś podać setup?

Olympus E-PL1, trochę styrany obiektyw manualny Pancolar electric 50/1.8 na pełnej dziurze, 147 ekspozycji po 4 sekundy, 116 darków, ISO 800. Ta Andromeda to crop z centrum, przy takiej przysłonie koma dewastuje wszystko poza środkiem kadru. Prawdę mówiąc byłem trochę zaskoczony, że przy 4 sekundach coś w ogóle mi wyszło.

 

Natomiast pozostałe fotki robiłem przy przysłonie f/2.5. Jakby co to szczegóły są w opisach zdjęć na flikerze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj znowu pomęczyłem Andromedę. Zwiększyłem ISO do 1600 i czas do 5 sekund (już trochę gwiazdki się robią jajowate). Coś koło 140 klatek. Stackowałem DSS, a potem obróbka Kritą. Efekty tej próby bardziej mi się podobają, nawet chyba kolory trochę lepiej mi wyszły.

 

9492662693_d689ab2549_c.jpg

Andromeda from a tripod - 2013-08-11 by AstroTripper2000, on Flickr

 

A na dokładkę Plejady. Tu już niestety tylko 2.5 sekundy, ale za to prawie 200 klatek. Szału nie ma, tak daleko od bieguna z taką ogniskową ze statywu za wiele nie powalczę.

 

9492917285_cf0a0f9e6b_c.jpg

Pleiades from a tripod - 2013-08-11 by AstroTripper2000, on Flickr

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fali Perseidów zabrałem się trochę za astro statywowe. Najpierw pstrykam a potem czytam ;-) Stąd efekty. A to mój ostatni time laps:

oraz prośba o pomoc w identyfikacji obiektów, które aż żal było jeszcze zmniejszać, więc podaję link do katalogu na picasie. Wątpliwe są skomentowane "?" Aparat C550D i kit. Serie ekspozycji 15s i 20s, f4, ISO 1600. https://picasaweb.google.com/108341295022129067669/AstroProby?noredirect=1

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów.

 

Jestem tutej nową osobą. Astrofotografią interesuję się od niedawna. Geneza tego zainteresowania jest dość prosta. Narzeczona interesuje się astronomią od czasów podstawówki, więc by poszerzyć nasze wspólne zainteresowania postanowiłem zająć się amatorsko astrofoto.

 

Posiadam Nikona D3000 oraz prosty ale stabilny statyw.

 

Przez ostatnie kilka dni kożystałem z czystego nieba w Łódzkiem usiłując zrobić jakieś dobre zdjęcia.

Posiłkując się radami z różnych forów, ustawiłem czas naświetlania 20-30 sekund...

... no i niestety. Celując w wielkią niedźwiedzicę, uzyskałem tylko kilka gwiazdek na zdjęciu (tzn. sam wielki wóz) reszta zdjęcia czarna.

 

Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś spróbuje pomóc mi w ustawieniu aparatu tak, by zdjęcia zawierały trochę więcej niż kilka najwiekszych gwiazdek.

 

Napomknę, że zdjęcia były robione w okolicach godziny 23:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów.

 

Jestem tutej nową osobą. Astrofotografią interesuję się od niedawna. Geneza tego zainteresowania jest dość prosta. Narzeczona interesuje się astronomią od czasów podstawówki, więc by poszerzyć nasze wspólne zainteresowania postanowiłem zająć się amatorsko astrofoto.

 

Posiadam Nikona D3000 oraz prosty ale stabilny statyw.

 

Przez ostatnie kilka dni kożystałem z czystego nieba w Łódzkiem usiłując zrobić jakieś dobre zdjęcia.

Posiłkując się radami z różnych forów, ustawiłem czas naświetlania 20-30 sekund...

... no i niestety. Celując w wielkią niedźwiedzicę, uzyskałem tylko kilka gwiazdek na zdjęciu (tzn. sam wielki wóz) reszta zdjęcia czarna.

 

Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś spróbuje pomóc mi w ustawieniu aparatu tak, by zdjęcia zawierały trochę więcej niż kilka najwiekszych gwiazdek.

 

Napomknę, że zdjęcia były robione w okolicach godziny 23:00

 

W zagadnieniu fotografii statywowej oprócz czasu naświetlania istotne są takie parametry jak ISO, przysłona, oraz warunki naświetlania na końcu sam postprocesing. Być może obraz, który uzyskałeś jest jak najbardziej prawidłowy dla w/w prze ze mnie elementów.

Nic prostszego jak pochwalić się swoim zdjęciem na forum - byle nie w pełnej rozdzielczości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna noc podczas, której próbowałem złapać trochę nieba... no i jest o "niebo" lepiej :P (wiem, słaby żarcik)... w każdym razie, już czymś mogę się pochwalić. Póki co pojedyncza klatka, bez jakichkolwiek obróbek. Na zdjęciu można doszukać się Andromedy, oraz plejad :)

 

 

post-23926-0-20020100-1376816816_thumb.jpg

post-23926-0-79224100-1376816866_thumb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna noc podczas, której próbowałem złapać trochę nieba... no i jest o "niebo" lepiej :P (wiem, słaby żarcik)... w każdym razie, już czymś mogę się pochwalić. Póki co pojedyncza klatka, bez jakichkolwiek obróbek. Na zdjęciu można doszukać się Andromedy, oraz plejad :)

 

Już całkiem nieźle. Popracuj jeszcze nad balansem bieli by kolory naturalniej wyglądały (jeżeli robiłeś zdjęcia w formacie Raw to możesz to edytować albo w photoszopie albo digital photo professional. Ten drugi powinien być dołączony na płycie z aparatem).

Ostrość też nie jest jeszcze idealna. Popracuj nad tym, a zobaczysz o wiele lepsze efekty.

 

edit.

 

właśnie zauważyłem, że masz Nikona. Digital photo profesional jest programem dla Canona. Dostłeś jakiś program do obróbki z aparatem, w którym możesz zmieniać balans bieli plików Raw?

Edytowane przez bamus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Na forum konto mam na forum już jakiś czas,dużo czytałem ale pisać to pisałem tylko w dziale regionalnym.

Postanowiłem też się podzielić tym,co udało mi się zrobić pod czas nocnych wypadów na pole.Zdjęcia zrobiłem w czasie ostatniego wypady,seeing dobry,pojedyncze klatkki iso800 20s,które stackowane widać.

Dodam,bo wypada-jako że to oficjalny wpis na forum,że mam na imię Tomek,mieszkam pod Suwalski,dosyć ciemnym niebem :rofl:

 

Group 8-IMG_9269_IMG_9330-32 images.jpg

bc1f62a939.jpeg

f4da842a8e.jpeg

g.jpg

Group 1-IMG_8983_IMG_8987-5 images (2).jpg

h (2).jpg

hjiouyo8y.jpg

huklhk (2).jpg

Startrails.jpg

yuiti.jpg

Edytowane przez Tomek76
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.