Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy na plejadach coś zarejestrujesz oprócz gwiazd, ponieważ próbowałem z iso 12800 i same gwiazdy, bez mgławic, to jest dużo za krótki czas.

 

Mi dopiero przy 400x2s i ISO 6400 dopiero coś udało się uchwycić. Ledwo, ledwo. A o Kalifornii to raczej można zapomnieć, chyba że masz coś w stylu Samyanga 85mm f/1.4. Innym ciemniejszym sprzętem to chyba uchwycisz tyle samo mgławicy, co ta fotka z Plejadami.

Plejady 2.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a podasz przysłonę? Jak na to to jest bardzo dobrze chyba! :) Wyżej masz moją andromedę... Przy niej nawet i takie plejady mnie bardzo zadowolą :) Hmmm, może heliosem, 58mm więc czas można wydłużyć, tylko przysłonę będę musiał przymknąć pewnie do f3-3.5 To samo z pallasem 135mm, gdzie na pełnej dziurze mydło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mi dopiero przy 400x2s i ISO 6400 dopiero coś udało się uchwycić. Ledwo, ledwo. A o Kalifornii to raczej można zapomnieć, chyba że masz coś w stylu Samyanga 85mm f/1.4. Innym ciemniejszym sprzętem to chyba uchwycisz tyle samo mgławicy, co ta fotka z Plejadami.

 

To nieźle, ja miałem 111 klatek, więc pewnie to było zbyt mało , więcej nie próbowałem, bo myślałem, że się nie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś w ogóle zarejestrować tę mgławicę, to praktycznie liczy się sama światłosiła + warunki. Z 135mm będziesz miał oczywiście większą skalę (poprawnie? chodzi mi o większe pole widzenia, przy czym obiekt będzie mniejszy). Z f/5.6 ledwo się łapała, ale przy f/4.0 i jaśniej spokojnie powinna ujawnić się niebieskawa mgławica. To kwestia jasności powierzchniowej, nie całkowitej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh no ok, Coraz więcej rozumiem :)
Nadal się uczę, mam strasznie okrojone możliwości sprzętowe. Aktualnie zaczynam od zera zbierać na Canona 650D. Dużo czytam że szkła ważniejsze, ale nie w tym przypadku, zdecydowanie wolę body z wiekszymi możliwościami (i nie mam tu na myśli tylko iso i szumy), niż Nikon D40 (który z resztą nie jest mój tylko siostry :D ). Na Canona uzbieram może do przyszłego roku, więc do tego czasu musze sobie radzić z tym co mam ;) I nie mam zamiaru się poddawać :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe możliwości daje 600D + głowica paralaktyczna niż 6D na statywie :) Przy ograniczonym budżecie warto zastanowić się o jakiś tańszy zestaw do prowadzenia. Pracowałem z Virtuoso wartym 400-600 złotych, a efekty były bardzo zadowalające - to wydłużenie do 30s (do 300mm) daje ogromne możliwości w porównaniu do fotografii statywowej. Tylko jakoś nigdy nie daje radę przekonać, jeśli ktoś ma mały budżet. Za każdym razem słyszę potem, że udało się jednak dozbierać jeszcze parę setek więcej i kupuje montaż paralaktyczny (tam EQ3-2 czy coś). No wiadomo, każdy odradzi z powodu rotacji pola i braku sensu późniejszej rozbudowy (wymiana na metalowy dovetail jest jeszcze okej), ale jak liczy się dodatkowo mobilność (do plecaka i na rower!) i GO-TO, to naprawdę warto. Ale jak ktoś ma 800-1.000, no to już ma wybór (a nawet trochę większy). Ja go kupiłem jak byłem w kiepskiej sytuacji z pieniędzmi (sam zarezerwowałem sprzęt aż na 3 tygodnie) i tymczasowo warto było się pobawić. Mówię tymczasowo, bo apetyt rośnie wraz z kolejnymi fotkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chcę 650D a potem Głowicę Star adventurer ;) Jak już mam zbierać na głowicę, to Virtuoso jednak zbyt ograniczony (30 minut itd.) i wolę dozbierać do Adventurera ;) Ale to już plany, których z pewnością nie zrealizuję przez kolejne dwa lata.

Edytowane przez Kajetan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem :) Jak coś, to granica wynosi 30 minut, a nie 25. Rozumiem, że chcesz zostawiać na całą noc, aby tam sobie focił?

U mnie to było podobnie, tylko że HEQ5. Zanim na niego dozbieram (choć to już za nieco ponad miesiąc), to kupiłem od jutomiego używany - praktycznie nic nie tracisz, tylko czasem ciężko znaleźć chętnego do zakupu ;) A tak, dłuższej przerwy w foceniu nie było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to z czasem jakoś słabnie jakość? Wyrabia się że ciężko znaleźć kupca?

Kilkuletnie montaże działają jak nowe. Być może po jakimś ekstremalnym czasie można zauważyć jakieś zmiany, ale generalnie zadbany montaż będzie np po 5 latach działał jak nówka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na południu Polski i takie coś jak obłoski srebrzyste to marzenie, ale gdy wyskoczyłem na balkon coś zwróciło moją uwagę.. Co prawda już traciły na jasności ale to mogły być obłoki? Bo nigdy wcześniej tego nie widziałem.

Tak, to są na pewno obłoki srebrzyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj polować na NGC 7000.
Wnioski? Zupełnie nie trafiłem z kadrem.... koma mi bardzo dużo zjadła, mimo przymknięcia przysłony. Dodatkowo obróbka leży u mnie poniżej poziomu piekła.
Daję dwie wersje.
jedna po obróbce w pixinsight LE + Lr
a druga po krótkiej obróbce w Lr
PixInsight ma dużą przewage jeżeli chodzi o wyrównywanie tła, i krzywe, jednak nie umiem wyciągnąć w nim koloru...
sporo mógł tez obciąć księżyc.
Daję też stack, może ktoś się pobawi i wyciągnie więcej. Nie wiem też czy to co tam majaczy po prawej to mgławica ameryka...
Stack -> https://www.dropbox.com/s/4wjt6oqwxdxbysc/ngc7000.TIF?dl=0
Parametry to:
light- 166
dark- 171
bias- 189
flat- 86
Parametry to Iso 1600, 10s f 2.8

20160625-ngc7000 2.jpg

20160625-ngc7000_compressed.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.