Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Droga Mleczna ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Pentax K-5 ; obiektyw Pentax 24mm ; naświetlane 10 sek ; ISO 3200 ; stack 29 klatek w DSS.

Mam nadzieję, że prawidłowo oznaczyłem widoczne obiekty, a może ktoś jeszcze coś wypatrzy.

 

PS. Zdjęcia niewyostrzane.

 

Widoczna jest jeszcze M55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Piękne zdjęcie! Ślicznie widać kolory gwiazd składowych. Szczególnie urzeka składnik B wraz z jego nieziemską czerwienią :) Wskaźnik barwy niby tylko 1,30, ale w zestawieniu z żółtą gwiazdą Bessela (składowa A) o wskaźniku 1,07, czerwień 61Cyg A wydaje się naprawdę wyrazista i kontrastowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy fotografii statywowej.

Obiekty z katalogu Messiera czyli M27 i M71 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Pentax K-5 ; obiektyw Pentax 135mm ; naświetlane 5sek ; ISO 12800 ; stack 12 klatek w DSS.

Mam nadzieję, że prawidłowo oznaczyłem widoczne obiekty, a może ktoś jeszcze coś wypatrzy.

 

PS. Zdjęcia niewyostrzane.

 

M27 i M71 6 07.07.2016a.jpg

M27 i M71 6 07.07.2016aa.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy fotografii statywowej.

Obiekty z katalogu Messiera czyli M27 i M71 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Pentax K-5 ; obiektyw Pentax 135mm ; naświetlane 5sek ; ISO 12800 ; stack 12 klatek w DSS.

Mam nadzieję, że prawidłowo oznaczyłem widoczne obiekty, a może ktoś jeszcze coś wypatrzy.

 

PS. Zdjęcia niewyostrzane.

 

Skąd tak dużo niewyostrzanych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd tak dużo niewyostrzanych?

 

Wyostrzanie powoduje też wzrost i uwydatnienie szumu. Mam za mało klikniętych klatek żeby wyostrzać.

 

 

Widoczna jest jeszcze M55

 

 

Na którym zdjęciu widzisz to M55 ?

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt z katalogu Messiera czyli M26 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

 

Mam nadzieję, że prawidłowo oznaczyłem widoczny obiekt, a może ktoś jeszcze coś wypatrzy.

 

Niestety to nie M26, a M11. M26 jest trochę bardziej na południe i nie załapała się na zdjęciu.

 

 

 

Obiekty z katalogu Messiera czyli M27 i M71 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Szkoda, że tutaj nie miałeś kadru odrobinę przesuniętego na zachód, bo zmieściłaby się jeszcze gromada Wieszak (Cr 399). Zresztą widać jej fragment, ale bez haczyka.

 

Pozwoliłem sobie dorysować do zdjęcia trasę dojścia do Wieszaka.

 

post-23992-0-93945300-1468530397_op.jpg

Edytowane przez majer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niestety to nie M26, a M11. M26 jest trochę bardziej na południe i nie załapała się na zdjęciu.

 

 

 

Poprawiłem tą M26 na M11 - dzięki.

 

 

Slawek to jest zupelnie bez prowadzenia czy uzywasz funkcjonalnosci Pentaxa polegajacej na ruchomej matrycy?

 

Zdjęcia oczywiście bez jakiegokolwiek prowadzenia, bez ruchomej matrycy czyli bez funkcji astrotrakera Pentaxa.

 

Teraz należy sobie zadać pytanie, jeśli tyle da się zarejestrować na 4 lub 5 sekundowych expozycjach bez prowadzenia za ruchem nieba, to ile wyjdzie korzystając z Astrotrakera wbudowanego w lustrzankę Pentax K3 II przy wydłużeniu expozycji do 30-40 sek i obniżeniu ISO i zestakowaniu większej ilości zdjęć ?

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krakus, jakie masz światło w tym obiektywie? Focisz na max. otwartej przesłonie?

No i najważniejsze: gdzie jest takie niebo? :)

 

Wszystkie moje zdjęcia prezentowane powyżej / oprócz Drogi Mlecznej wykonanej obiektywem Pentax 24mm / są robione obiektywem Pentax 135 f 2,8 na otwartej przysłonie. A miejscówka to Beskid Sądecki okolice Piwnicznej, nie są to Bieszczady ale i tak coś widać. Na zdjęciu Drogi Mlecznej widać duże zaświetlenie z lewej strony kadru od jakiejś miejscowości.

 

Wszystkich początkujących i nie tylko - zachęcam do fotografii statywowej, bo dysponując dowolną współczesną lustrzanką cyfrową i kieszonkowym statywem, można zrobić podobne zdjęcia obiektów astronomicznych. A jak się komu to spodoba to w przyszłości można się przesiąść na kamerki i montaże paralaktyczne.

 

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że pytam w odpowiednim miejscu, kamera z obiektywem daje mi 3,68"/pix jakie czasy mogę stosować, by kadr nie był pojechany, i jak to policzyć?

Ja bym to policzył tak:

Obrót ziemi: 360st/24h = 1296000arcsek/86400sek = 15arcsek/1sek

Tak więc maks bez śledzenia: (3,68*1)/15=0,245 sekundy

PS. Zakładając naturalnie że liniowy rozmiar plamki dyfrakcyjnej jest nieskończenie mały i rozpatrujemy ruch gwiazdy równolegle do krawędzi piksela oraz na całej jego szerokości/wysokości ;)

Edytowane przez MrOD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Na którym zdjęciu widzisz to M55 ?

 

Na zdjęciu z M26, M7, M6 http://astropolis.pl/topic/28505-fotografia-statywowa/page-58?do=findComment&comment=631393 . (Proponuję zrobić kiedyś samą CrA w zbliżeniu lub inne gwiazdozbiory przy horyzoncie)

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam też M11 zaznaczona jest, jako M26. Krakus: posty można edytować, może podmień źle opisane zdjęcia na takie z prawidłowym opisem i zmień odpowiednio tekst postu aby nie wprowadzać czytelników w błąd?

 

W załączniku jest to starsze zdjęcie, na którym dodałem położenie kilku innych M-ek, 2 IC-ki i jedno NGC.

 

post-23992-0-72731800-1468426011_op.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam też M11 zaznaczona jest, jako M26. Krakus: posty można edytować, może podmień źle opisane zdjęcia na takie z prawidłowym opisem i zmień odpowiednio tekst postu aby nie wprowadzać czytelników w błąd?

 

W załączniku jest to starsze zdjęcie, na którym dodałem położenie kilku innych M-ek, 2 IC-ki i jedno NGC.

 

attachicon.gifpost-23992-0-72731800-1468426011_op.jpg

 

Wielkie dzięki za korektę i dodanie nowych M-ek. Już poprawione i wstawione zamiast starego zdjęcia.

Już widzę że trzeba będzie powtórzyć sesję i kliknąć Drogę Mleczną w okolicach Strzelca, przymykając mój obiektyw Pentax 24mm o jedną działkę a nie na otwartej przysłonie, bo obiekty wyszły mydlane no i wyszła na brzegach koma.

Właśnie wybieram się w góry z namiotem i kieszonkowym statywem, tak że może znowu coś kliknę na niebie / o ile Księżyc pozwoli / .

A tak w ogóle to zbieram miedziaki na Pentaxa K3 II z wbudowanym fabrycznie astrotrakerem. Wtedy to dopiero będzie przeskok jakościowy jeśli chodzi o fotografię statywową obiektów astronomicznych.

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy fotografii statywowej.

Galaktyki M81 i M82 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Pentax K-5 ; obiektyw Pentax 135mm ; naświetlane 5sek ; ISO 12800 ; stack 14 klatek w DSS.

M81 i M82c.jpg

M81 i M82 cc.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje dla @Krakusa wydzielić osobny temat. Bo to co robi jest genialne.

 

Eeetam - plotki!

 

Animacje:

 

20160717115428-984566a9.gif

 

20160717122001-e930a624.gif

 

więcej animacji na mojej stronie:

 

http://odziwo.pl/index.php?/category/4

 

Aby animacja "ruszyła", należy kliknąć na mojej stronie prostokątny piktogram / znajdujący się po prawej stronie w pasku tuż pod banerkiem z piorunkami / i przestawić rozmiar zdjęć na "rozmiar zdjęć pierwotny".

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze zdjęcie "pod księżyc" od Rummelsberg, 81m n.p.m.

( mniej więcej pomiędzy Berlinem i Szczecinem, (52.912983N, 13.982143E))

 

Swiatło na horyzoncie przeważnie od Berlina. Nad młodą gruszą wisi Saturn.

Mars po prawej stronie niestety już był za chmurami, i to do konca nocy. :(

 

 

2016_07_19M_0004MESZ_EOSM_Brodowin_Rummelsberg_Wesensee_0003_DT03___1620x1080pix.jpg

Canon EOS-M - ISO640 - 15sec - stary ale fajny objektyw Olympus OM Zuiko auto-W 3,5/28mm otwarte

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie! :)

 

Edytowane przez zorza_polarna
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.