Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie ostrość jest ok, a jedynie czas mógłby być krótszy.

Fotografowałem ten obiekt Pentaxem K3 i obiektywem 135 mm z czasem 2 sekund, na dłuższe czasy nie mogłem sobie pozwolić bo gwiazdki stawały się kreskami.

Inny przykład - widziałem Twoje zdjęcie M33 na 135 mm z czasem 4 sekund, gwiazdki punktowe w miarę, dobrze to wygląda. Ja przed tygodniem sfotografowałem M33 też na 135 mm z czasem 3 sekund, a gwiazdki lekko pojechane.

I tak się zastanawiam czy przy doborze czasów naświetlania ze statywu ma też znaczenie wielkość matrycy, a konkretnie ilość pikseli? K3 ma ich drugie tyle co K5 jak dobrze pamiętam

 

To dziwne że gwiazdy z M33 na Twoim zdjęciu mają inne przesunięcie niż ten sam obiekt na moim zdjęciu. No chyba że użyliśmy różnego cropa - wykadrowując M33 . Bo wielkość przesunięcia czyli kreski z gwiazd na tym samym obiekcie na niebie - fotografowanym ze statywu, powinna być oczywiście taka sama dla różnych aparatów formatu APSC / ale tych samych ogniskowych obiektywu / . A co do czasów naświetlania obiektów na niebie, przy fotografowaniu ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba, to wpływ na te czasy ma odległość na niebie od gwiazdy polarnej / deklinacja obiektu / i ogniskowa obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość przesunięcia liczona w pikselach zmienia się oczywiście wraz z rozmiaren piksela, czyli w wypadku dwóch matryc tego samego rozmiaru, wraz ze zmianą ilości pikseli. Im piksele drobniej upakowane, tym więcej pikseli przypada na odcinek po którym dryfują gwiazdy przez jakiś czas. Ale wyświetlając całe zdjęcie, bez powiększania z obu aparatów, to przesunięcie powinno się zdawać takie samo (tzn tyle wynosi tyle samo % szerokości zdjęcia na przykład). Po powiększeniu obu zdjęć do 1:1, na zdjęciu z bardziej upakowanych pikseli kreska będzie zajmować więcej pikseli.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czyli w wypadku dwóch matryc tego samego rozmiaru...wyświetlając całe zdjęcie, bez powiększania z obu aparatów, to przesunięcie powinno się zdawać takie samo (tzn tyle wynosi tyle samo % szerokości zdjęcia na przykład). Po powiększeniu obu zdjęć do 1:1, na zdjęciu z bardziej upakowanych pikseli kreska będzie zajmować więcej pikseli.

 

Tak też właśnie myślałem i super, że tak ładnie to wyłożyłeś, bo teraz mam pełniejszą jasność :)

Po powiększeniu 1:1 dany obiekt będzie większy na matrycy 24 Mpix niż 12 Mpix (obie apsc) to oczywiste, więc i przesunięcie gwiazd będzie większe gdy będziemy to zdjęcie oglądać 1:1

Przesiadając się z Pentaxa Kr który ma 12 Mpix, na K3 z 24 Mpix - mile zaskoczył mnie fakt, że fotografie Księżyca z obiektywu 300mm wyglądały na K3 tak jakbym miał obiektyw 600 mm do Kr.

Zmieniając puszkę apsc na bardziej upakowaną pikselami, kupiłem w pewnym sensie obiektyw 600 mm i myślę, że taką poprawkę trzeba brać przy doborze czasu naświetlania ze statywu, albo i nie trzeba, bo kto komu karze oglądać zdjęcia w skali 1:1, nie zawsze jest to wskazane :)

podsumowując na czas naświetlania ze statywu ma wpływ: nie tylko deklinacja obiektu i ogniskowa obiektywu, ale też rodzaj matrycy - ilość pikseli (jeśli oglądamy 1:1)

 

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak też właśnie myślałem i super, że tak ładnie to wyłożyłeś, bo teraz mam pełniejszą jasność :)

Po powiększeniu 1:1 dany obiekt będzie większy na matrycy 24 Mpix niż 12 Mpix (obie apsc) to oczywiste, więc i przesunięcie gwiazd będzie większe gdy będziemy to zdjęcie oglądać 1:1

Przesiadając się z Pentaxa Kr który ma 12 Mpix, na K3 z 24 Mpix - mile zaskoczył mnie fakt, że fotografie Księżyca z obiektywu 300mm wyglądały na K3 tak jakbym miał obiektyw 600 mm do Kr.

Zmieniając puszkę apsc na bardziej upakowaną pikselami, kupiłem w pewnym sensie obiektyw 600 mm i myślę, że taką poprawkę trzeba brać przy doborze czasu naświetlania ze statywu, albo i nie trzeba, bo kto komu karze oglądać zdjęcia w skali 1:1, nie zawsze jest to wskazane :)

podsumowując na czas naświetlania ze statywu ma wpływ: nie tylko deklinacja obiektu i ogniskowa obiektywu, ale też rodzaj matrycy - ilość pikseli (jeśli oglądamy 1:1)

 

 

No ale to jest zwykłe cropowanie, bo rzeczywiste przesunięcie gwiazd, musi być na każdym aparacie takie same / przy założeniu że używamy lustrzanek o tych samych wymiarach fizycznych matryc, obiektywów o tej samej ogniskowej i zdjęcie dotyczy tego samego obiektu na niebie/. I tu dochodzimy do absurdu, bo z tego wynika, że im mniejsza matryca, to tym mniejsze przesunięcie obiektów na niebie, / przy fotografii statywowej /. To w takim razie róbmy fotografię statywową na mało upakowanych matrycach, np. na 10 Megapixelowych. Ale jak zauważyłeś to przy mniejszej matrycy, obrazy tych obiektów na niebie też będą mniejsze.

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka galaktyk w konstelacji Smoka.

Przy okazji zajrzałem jeszcze dalej w głąb kosmosu i wycieczkę w czasie odbyłem - NGC 5908 to najbardziej odległy obiekt jaki udało mi się sfotografować - 182 mln lat świetlnych

 

21.09.2016

 

Pentax K3

Pentax M 50 mm 1,7 @ 2,8 (crop)

ISO 1600

22 x 6 sek

Smok_10-3_opis3.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała Niedźwiedzica z 50 mm - 50 % oryginalnej rozdzielczości.

Oraz crop z tego samego zdjęcia lecz z pełnowymiarowego obrazka - okolice gwiazdy 22 UMi z widoczną galaktyką NGC 6251 - mój osobisty rekord odległości utrzymał się jeden dzień,

choć ta fotografia i z wcześniejszego posta została wykonana tej samej nocy, to kadr z Małą Niedźwiedzicą wrzuciłem do DSS dopiero dzisiaj.

NGC 6251 odległa o 322 mln lata świetlne.

Co w tym czasie działo się na Ziemi ? Trylobity miały się całkiem dobrze na naszej planecie, dopiero 70 mln lat później wielkie wymieranie permskie przeniosło te stawonogi do historii, a podniosło kurtynę dla dinozaurów - przedstawienie musi trwać dalej...

Przy okazji osiągnąłem 14 mag, to moja rekordowa wartość. Pewnie dałoby się jeszcze dalej, gdybym nie przymykał przysłony, ale że głównym celem była sama Mała Niedźwiedzica i chęć zniwelowanie komy...

 

21.09.2016

 

Pentax K3

Pentax M 50 mm 1,7 @ 2,8

ISO 3200

11 x 8 sek

 

02MN_kadr.jpg

01MN_res.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mała ilość klatek wzięła się stąd, że tej nocy byłem w bardzo dobrej miejscówce i chciałem jak najwięcej obiektów sfotografować, chociaż wiem, że nie tak to powinno wyglądać, lepiej skupić się na

konkretnym celu. Najwięcej materiału poszło na kadry: Smoka, Łabędzia i Cefeusza.

Mała Niedźwiedzica była na zakończenie sesji, rzutem na taśmę.

 

darki i biasy zrobiłem w sierpniu na jakimś obiekcie na próbę i źle to wyszło, ale na pewno zrobiłem coś nie tak - z pewnością za mało ich miałem, albo niewłaściwie ich użyłem (po prostu złożyłem je razem w DSS wraz z light frame)

Poczytam na ten temat i przy następnej okazji wrócę z tymi narzędziami.

 

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Galaktyka Wir ( M51 ) - ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba ( z 22 października 2016) .

Fotografowana lustrzanką Pentax K-5 ; obiektyw Pentax DA 300 f 4 ; naświetlane 4 sek na ISO 12800 ; stackowane 37 klatek w DSS ; statyw kieszonkowy ;

Zdjęcie niewyostrzane. Pełen kadr.

 

M51zz.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyka Wir ( M51 ) - ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba ( z 22 października 2016) .

Fotografowana lustrzanką Pentax K-5 ; obiektyw Pentax DA 300 f 4 ; naświetlane 4 sek na ISO 12800 ; stackowane 37 klatek w DSS ; statyw kieszonkowy ;

Zdjęcie niewyostrzane. Pełen kadr.

 

 

Jak w DSS zestackowałeś pełen kadr 16MP matrycy ? Przeskalowałeś DNG ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak w DSS zestackowałeś pełen kadr 16MP matrycy ? Przeskalowałeś DNG ?

 

Ja nie robię zdjęć w DNG tylko w PEFach.

Zdjęcia pokazują cały kadr z lustrzanki Pentax K-5 ale z wyciętymi po stackowaniu brzegami / nakładających się kolejno klatek /.

 

A tu kolejny obiekt - galaktyka Wiatraczek M101 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba ( z 22 października 2016) .

Fotografowana lustrzanką Pentax K-5 ; obiektyw Pentax DA 300 f 4 ; naświetlane 4 sek na ISO 25600 ; stackowane 42 klatki w DSS ; statyw kieszonkowy ;

Zdjęcie niewyostrzane. Pełen kadr.

M 101 pazdziernik 2016z.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kajetan - wygląda dosyć czarnobiało...

Rozumiem, że stackowanie DSS?

PixInsight LE nie czyta (chyba) domyślnie 32bitowych stacków z DSS.

Można chyba czymkolwiek zapisać stacka z 32b na 16b i wtedy już pixinsight daje radę. Przynajmniej ja tak robię :)

Spróbowałbym jeszcze raz zestackować, może z większą selekcją (50% najlepszych klatek)? Ponad 1000 sekund naświetlania, to jednak jest sporo materiału jak na statyw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak DSS, on automatycznie wyrzuca tiff 16b i nie idzie, czarny obraz w pixie i nic wiecej, w Lr normalnie sa dane. Tiff 32b wywala jakis dziwny, do niczego sie nie nadaje.
O kolorze na gwiazdach moge zapomniec, nigdy mi sie nie udalo na stacku.
I co da większa selekcja? Teraz dalem na 75% i stackowalo sie 6h.

Edit. ale za to czyta 32B FITSY :)

Edytowane przez Kajetan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.