Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio jak nastawiałem sobie aparat, podczas przeglądania kontrolnego zdjęcia zobaczyłem dziwną czarną plamę. Z początku myślałem, że to brud, czy coś w ten deseń, spróbowałem znowu i co najlepsze ta plama się przemieściła. Trochę miałem 'mindfaka' ale poczekałem kilkanaście sekund, znowu zdjęcie.. i znowu ta plamka, tylko że kawałek dalej. Tak jakby leciała powolutku na niebie i była widoczna tylko na zdjęciu, na niebie nie było nic a nic. Zachowywała się jak jakaś satelitka, to znaczy jeśli chodzi o prędkość przemieszczania się, przynajmniej co da się wywnioskować ze zdjęć. Może to coś znanego, może nie, ktoś się z tym spotkał? Jakieś pomysły?

IMG_1305 jpg.jpg

IMG_1306 jpg.jpg

IMG_1307 jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu porównałem do satelitek, bo biorąc pod uwage czas w jaki się przemieszczał, względem 'własnego' odmierzanego czasu, ale całkiem możliwe spojrzenie. Niby nic nie widziałem, ale będe wiedział na przyszłość. Pytanie z innej beczki tak przy okazji, astrofoto i zwykły filtr uv w celu 'ochrony' obiektywu, bardzo to przeszkadza? Warto zdejmować w trakcie nocnych sesji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! 

 

Dopiero zaczynam zabawę z astrofotografią i na ten moment mogę sobie pozwolić na robienie zdjęć telefonem (w niedługim czasie chcę kupić aparat, ale muszę najpierw ogarnąć ustawienia naświetlania, ostrości itp). Póki co wychodzi to tak, jak na załączonych zdjęciach - miałem ustawienia:
- ISO 1000
- S - 30
- EV - 0
- ostrość auto
- AWB - balans bieli - auto? nie umiem się tym obsłużyć

 

czy myślicie, że jestem w stanie wyciągnąć coś więcej? Zdjęcia bez obróbki - odnośnie tego, na start program GIMP będzie wystarczający? 

 

 

IMG_20190922_012835.jpg

IMG_20190922_012528.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja wrzucę, nieudolnie wycelowana podwójna gromada Perseusza, ale się jako tako załapała.

No i po obróbce. Od razu zaznaczam, że to moje pierwsze podejście do obróbki, zdjęcie nie zbyt wyostrzone, gwiazdki poruszone. Jak na pierwsze astrofoto którego nie aż taki wstyd pokazać - ja jestem zadowolony.
50mm f/1.4 @1.8

10sec - jedna klatka

ISO-800

 

perseusz6.jpg

Edytowane przez Artegs
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj z ostatniej nocy, ustrzelony z okna Pas Oriona razem z M42 crop
Kolejne nieudolne próby obróbki, może kiedyś się nauczę :P

Stack 40 zdjęć + 20dark
Canon 50mm/1.4 na f/1.8
4 sek
iso 400

 

Jakieś rady co do obróbki? Krytyka mile widziana
 

Orion stack LR4.jpg

Edytowane przez Artegs
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo spontanicznie znalazłem się w Bukowinie T., a noc 1/2 października była niezwykle gwieździsta. Miałem tylko lustrzankę, statyw za 30zł, lornetkę 10x50 do obserwacji, ale przy okazji zrobiłem pierwszą w tym sezonie M31:)

Nikkor 55-200mm f/5.6 (200mm), 52x2.5s, ISO 12800, Nikon D5300. Łączny czas naświetlania to tylko 2min 10s. :)

Zdjęcie z lekkim cropem, zredukowane do B&W, resize 50%, DSS, Fitswork, Gimp. Gwizdy lekko zaokrąglone w Fitsworku.

M31_2019_10_01_52x2500ms_ISO_12800.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
1 godzinę temu, DarX86 napisał:

Korzystając z pogodnej nocy poczyniłem mojego najdłuższego startrailsa ok 12h :) 
Canon 6d, Samyang 14mm f/4, iso800 850x50s

Ale długi! Gwiazdy zatoczyły połowę okręgu - najlepiej widać to na Polarnej.

A to drzewo tak zamaszyście rozkręciło całą sferę niebieską...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moja pierwsza Andromeda :)

Pentax-M 200mm F4, statyw za 45 zł, około 80 klatek po 3 sek, iso 9000, składane w DSS, potem obróbka w RawTherapee i Gimp.

Strzał z okna w Poznaniu przy kiepskich warunkach, dlatego musiałem sporo ponaginać histogram. Księżyc też nie pomagał. Miałem też problem z dopasowanie flatów, ale chyba wyszło nieźle.

and20191215mini.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Galaktyka NGC 6946 (Fajerwerk) po lewej i gromada NGC 6939 po prawej.

2061 klatek po 3 sek, ISO 5000, Pentax-M 200mm F4. Poznań, 22.01.2020r, warunki dobre (jak na miasto). Używałem DSS, Gimp i Fitswork.

Aby obliczyć maksymalny czas naświetlania jednej klatki, korzystam ze strony: https://www.lonelyspeck.com/advanced-astrophotography-shutter-time-calculator/

Crop 100%:

NGC6946_crop.jpg.3a078336492fc30dc36f41be9e91a034.jpg

 

Jednak zabytkowy obiektyw o ogniskowej 200mm to trochę za mało. Tu cały kadr:

NGC6946_cale.thumb.jpg.6fbc89b90f9fcdea7879812c926979c5.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Agent Smith napisał:

Całkiem fajne. Jakiego telefonu i appki użyłaś?

Telefon Xiaomi Redmi Note 7

f1.8,16s,ISO 400

Aplikacja fabryczna taka jak była już zainstalowana.Przyznam że pogoda mi wtedy sprzyjała,następne zdjęcia które robiłam już niestety były do d....

Trochę to zdjęcie podciagnelam w Snapseed;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, AnkaSkakanka said:

Telefon Xiaomi Redmi Note 7

f1.8,16s,ISO 400

Aplikacja fabryczna taka jak była już zainstalowana.Przyznam że pogoda mi wtedy sprzyjała,następne zdjęcia które robiłam już niestety były do d....

Trochę to zdjęcie podciagnelam w Snapseed;)

No tak, fon z camera2 API... Spróbuj tego:

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.seebi.deepskycamera

Jest w wersji beta, autor będzie wdzięczny za feedback

My z resztą też ;)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Agent Smith napisał:

No tak, fon z camera2 API... Spróbuj tego:

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.seebi.deepskycamera

Jest w wersji beta, autor będzie wdzięczny za feedback

My z resztą też ;)

Powodzenia!

Mam zainstalowana tą aplikację ale przyznam że nie potrafię z niej korzystać;(

To znaczy umiem zrobić zdjęcie,ustawić to wszystko ale nie potrafię później przenieść tych zdjęć do mojej galerii żeby je obrobić...są tylko w tej apce.moze jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, AnkaSkakanka said:

Mam zainstalowana tą aplikację ale przyznam że nie potrafię z niej korzystać;(

To znaczy umiem zrobić zdjęcie,ustawić to wszystko ale nie potrafię później przenieść tych zdjęć do mojej galerii żeby je obrobić...są tylko w tej apce.moze jakieś sugestie?

Jak wyjaśnia autor tutaj: https://www.deepskycamera.de/en/proversion.php aplikacja nie jest planowana jako narzędzie do obróbki a jedynie/aż wykonywanie serii zdjęć przeznaczonych do dalszej klasycznej obróbki - stackowania itd. 

Zdjęcia należy więc przenieść do PC i obrabiać tam dalej.

Jestem w kontakcie z autorem i planuję wkrótce większy feature na temat tej apki.

Stary tuned :)

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Agent Smith napisał:

Jak wyjaśnia autor tutaj: https://www.deepskycamera.de/en/proversion.php aplikacja nie jest planowana jako narzędzie do obróbki a jedynie/aż wykonywanie serii zdjęć przeznaczonych do dalszej klasycznej obróbki - stackowania itd. 

Zdjęcia należy więc przenieść do PC i obrabiać tam dalej.

Jestem w kontakcie z autorem i planuję wkrótce większy feature na temat tej apki.

Stary tuned :)

Czyli jeśli dobrze zrozumiałam to muszę przenieść zdjęcia z aplikacji do kompa i tam je zestackowac a następnie obrabiać w jakimś tam wybranym programie?przepraszam za durne pytania ale zielona na razie jestem i wszystkiego się uczę...

A sama aplikacja bardzo fajna;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.