Skocz do zawartości

Fotografia statywowa


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, PawlU81 napisał:

Macie Dobry i szybki patent na ustawienie ostrości ? Maska bahtinowa sprawdza się w obiektywach np:18-55 mm ?

 

U mnie się nie sprawdzała. Ja kieruję obiektyw na jasną gwiazdę i staram się sprawić, aby była jak najmniejsza i najjaśniejsza. Póki co do 50mm ta metoda jeszcze mnie nie zawiodła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2022 o 23:24, JKbooo napisał:

Mój chyba drugi w życiu astroportet i tym razem jestem bardzo zadowolony, więc czuję potrzebę podzielenia się tym zdjęciem. :D

 

Miejscówka okazała się bardziej zaświetlona, niż się tego spodziewałem. Zebrałem parę minut materiału z niebem w focusie, ale droga mleczna była ledwo widoczna, więc postanowiłem wykorzystać pojedyncze zdjęcie z gwiazdami out of focus, tak aby jednak coś się działo na tym niebie. Przyznam, że to zdjęcie byłoby awykonalne moimi poprzednimi body APS-C. D610 kupiłem na jesień zesżłego roku, a wciąż nie wychodzę z podziwu jak czysty obrazek daje na ISO 3200 (w porównaniu do Canona 600D i Nikona D7100). To w połączeniu ze światłosiła f/1.4 pozwala znacznie skrócić czas ekspozycji, a więc też ruch osoby fotografowanej.

 

Strasznie zakotwiczyłem się w DSach ostatnimi czasy, aż zapomniałem jaką radość może sprawiać focenie nieba szerokim kątem. Bardzo odświeżające doświadczenie.

 

Eq: Nikon D610 + Samyang 24mm f/1.4 + SWSA 2i na Bentro Tortoise 34C

 

2 panele:
- dół: 15s ; f/1.4 ; ISO 3200

- góra: 30s ; f/2 ; ISO 400 ; prowadzone

 

Uuups... Miało być w temacie fotografia z niebem w tle. Proszę o przeniesienie jeśli jest taka opcja.

 

kfiatky.jpg

 

     Jednak, masakrycznie nieostre gwiazdy, psują cały efekt poniekąd ciekawej kompozycji. :icon_rolleyes:

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, suchyy napisał:

    Jednak, masakrycznie nieostre gwiazdy, psują cały efekt poniekąd ciekawej kompozycji. :icon_rolleyes:

 

Z gwiazdami out of focus niebo pod tak zaświetlonym niebem jest niemalże puste, bo gwiazdy są jak szpileczki, a drogę mleczną ledwo widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Galaktyka Wir M51

 

Zdjęcie wykonane zwykłym aparatem bez żadnego sprzętu astro.

 

Wir.jpg.d78e75c5a93c24196943c60ea2373fc8.jpg

 

Pentax K-5 + M200/4

stack 3800 zdjęć

 

Przy tym zdjęciu popełniłem następujące błędy:

-aparat zamocowałem na zwykłym statywie fotograficznym, bez prowadzenia za ruchem nieba,

-zdjęcie wykonałem w centrum Poznania, pod mocno zaświetlonym niebem,

-pojedyncze zdjęcia w stacku miały krótki czas naświetlania - tylko 2 sek.

-obiektyw powinien mieć większą światłosiłę - przymknąłem do 5,6 żeby zyskać na ostrości,

-za duży kąt widzenia jak na tak mały obiekt,

 

Postaram się w przyszłości nie popełniać tych błędów :D 

 

 

Pełny kadr:

full3800.thumb.jpg.39926a46de91d6307307c5c8738161e9.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2022 o 18:42, PawlU81 napisał:

Macie Dobry i szybki patent na ustawienie ostrości ? Maska bahtinowa sprawdza się w obiektywach np:18-55 mm ?

 

Zdjęcie: X-T1 18-55mm, 36x20s 

droga mleczna2.jpg

 

Przy tym obiektywie maska się nie sprawdzi. Zrób jak wspomnieli koledzy z ustawieniem ostrości na jasną gwiazdę dodatkowo możesz chwilowo rozjaśnić ekran w aparacie co ułatwi cały proces.

Na zdjęciu brak pierwszego planu :(

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Tym razem na wakacjach pogoda dopisała i mogę się pochwalić takim oto widoczkiem.
Jest to ręczne złożenie pięciu zdjęć, oddzielnie gwiazdki i teren połączone na końcu. 

 

Ze statywu, niemod. Canon 1200D, Sigma C 18-300mm, 18mm, F/3.5, 5x25s, ISO 1600

 

Widok na Niedzicę od strony Czorsztyna. Nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego widać
Zamek Dunajec, obok tamę-elektrownię.  Przystań statków Halny i Dunajec oświetlona jest jasną lampą,
na prawo od przystani widać plażę w Niedzicy. Wysokie góry nad Niedzicą to słowackie Tatry,
a w nich Baranie Rogi, Łomnicki Szczyt, Lodowy Szczyt i Gerlach. Nad górami centrum Drogi Mlecznej
z kilkunastoma satelitami geostacjonarnymi.

67590657_2282000jpg.thumb.jpg.bdc0b4f1dae9f2ec049eb6066afd9541.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/30/2022 at 6:42 PM, PawlU81 said:

Macie Dobry i szybki patent na ustawienie ostrości ? Maska bahtinowa sprawdza się w obiektywach np:18-55 mm ?

 

Zdjęcie: X-T1 18-55mm, 36x20s 

 

 

Sam ostatnio próbowałem użyć maski na 18-55 i rzeczywiście - nie widać tego 'wzorca' z maski, ale można z maską ustawić ostrość by gwiazdy były jak najmniejsze, zrobić próbne zdjęcie z maską, przybliżyć i zobaczyć, czy jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Znalazłem na dysku poskładaną już panoramę z mojej ulubionej miejscówki niedaleko Krzczonowa. Kilka pionowych kadrów złożone w panoramę o szerokości pola około 180 stopni. To była późna pora jednej z jesiennych nocy - Orion był już w całości nad horyzontem razem z zimową częścią Drogi Mlecznej.

Tej nocy fociłem mgławice refleksyjne w gromadzie Plejady.

To była na prawdę piękna nocka ;)

 

_DSC1014-NEF_DxO_PRIME - _DSC1020-NEF_DxO_PRIME-2.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2022 o 19:22, Tomek_Wlkp napisał(a):

Zdjęcie wykonane zwykłym aparatem bez żadnego sprzętu astro.

 

-aparat zamocowałem na zwykłym statywie fotograficznym, bez prowadzenia za ruchem nieba,

-zdjęcie wykonałem w centrum Poznania, pod mocno zaświetlonym niebem,

 

Jak u licha w mieście na jasnym niebie trafiłeś w obiekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że kometa w zenicie i w aparacie brak odchylanego ekranu a pesel nie pozwala na gimnastykę, wzięło na klasyka początkujących czyli M42.

 

Próba pierwsza.


Zdjęcie w mieście (balkon) na statywie. Canon 1000D niemodyfikowany ISO800, Pentacon (wersja do Pentaxa) M42 135/2.8 na 2,8,  190x1s + po 20 darki, flaty i biasy. DSS + Gimp.

Nie chciałem przymykać obiektywu, bo szkoda mi było światła przy naświetlaniu po 1s. Okazało się, że obiektyw zniekształca mocno gwiazdki od góry kadru. Następnym razem przymknę go do 5,6 i zobaczymy (wrzucam też jedną z pełnych klatek). Kadr dziwny, ale okazało się, że widać nawet "Płomień", dlatego go nie wycinałem. (Na nie wszystkich monitorach go widać.) Po DSS zdjęcie było totalnie monochromatycznie i musiałem mooocno jechać z nasyceniem, co znowu zwiększyło szum, a później wycinać aberracje przy jasnych gwiazdach u góry.

 

Gniot:

m42_forum1.jpg.865fd96bf666c518952647b4fc0a8bbf.jpg

 

m42_forum2.thumb.jpg.1288904a62dae26d0b3a8cd9f92b3f1e.jpg

Edytowane przez amatorastro
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.