Skocz do zawartości

Synta po upadku


Andrev01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dzisiaj stała się tragedia... Przenosząc teleskop w częściach (dobson i tubus), kiedy niosłem dobsona a tubus leżał na wersalce - spadł na podłogę; stoczył się z wersalki... Wstępnie oszacowałem co się stało i całe szczęście oba lustra są całe. Skolimowałem lustro główne (było 'przesunięte, tzn. znaczniki się nie pokrywały) ale nie jestem pewien co z LW. Sprawdziłem na szybko jaki daje obraz - na SP 25 jest chyba ok, na SP 10 troszkę ciężko ustawić ostrość i lekko zamazany obraz - nie wiem, nie zwróciłem uwagi, czy tak ma być? Jak jeszcze mogę sprawdzić, czy z Syntą wszystko w porządku? Ile kosztowałyby ewentualne lekkie naprawy w serwisie? Poradźcie coś, bo o mało zawału nie dostałem i jestem załamany.

 

PS. Jak ma wyglądać poprawnie widok przez wyciąg na LW? Porównam z moim czy jest ok.

Jeśli zły dział, przepraszam i proszę o przeniesienie.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Edytowane przez Andrev01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Spokojnie!!!

2. Jeśli lustra są całe, to możesz już odetchnąć i spokojnie oglądnąć tubę czy się nie wgieła lub wykrzywiła.

3. Spokojnie oglądnij wyciąg okularowy, czy pracuje jak wcześniej, czy nie ma luzów lub jakiś przesunięć.

4. Jeśli masz wątpliwości, poczekaj na pomoc ludzi którzy mają dobsy i większą praktykę.

5. Nie sprawdzaj czasem w panice ostrości obrazów przez okno ;)

Powodzenia i się nie martw, lustra całe więc nic się groźnego nie stało :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się :)

Ja kiedyś wybrałem się z Syntą 8" na krótką obserwację na teren ogródków działkowych. Była noc. Też sprzęt rozstawiałem w częściach. Przez głupotę w czasie szukania równej powierzchni pod dobsona, tubę zostawiłem postawioną na sztorc (!!). Stała niczym komin, wylotem w stronę zenitu. Usłyszałem za sobą tylko bum! Synta, jak długa, przewróciła się na ziemię z impetem.

Miałem serce w przełyku i karciłem się za głupotę. Na szczęście tylko rozkolimowało się mocno LW. Skolimowałem ją potem i wszystko było ok.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

JA mam pytanko! Jestem początkującym obserwatorem nieba i Zakupiłem teleskop Teleskop Spinor Optics (Synta) N-130/900 EQ-2? Chciał bym sie dowiedzieć czy nadaje sie wmiare do ogladania planet i wiekszosci mgławic i galaktyk! Prowadzilem juz obserwacje Jowisza ktorey jednego dnia byl salbo widoczny a drugiego lepiej. Czy ma na to wpływ pogoda? Chcialbym sie jak najwiecej dowiedziec o tym co on potrafi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA mam pytanko! Jestem początkującym obserwatorem nieba i Zakupiłem teleskop Teleskop Spinor Optics (Synta) N-130/900 EQ-2? Chciał bym sie dowiedzieć czy nadaje sie wmiare do ogladania planet i wiekszosci mgławic i galaktyk! Prowadzilem juz obserwacje Jowisza ktorey jednego dnia byl salbo widoczny a drugiego lepiej. Czy ma na to wpływ pogoda? Chcialbym sie jak najwiecej dowiedziec o tym co on potrafi?

 

Odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz w odpowiednich działach i tam też, możesz zadawać pytania, ale NA TEMAT.

Przeczytaj posty powyżej i zastanów się - w jakim stopniu Twój pasuje do tematu? :blink:

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.