Skocz do zawartości

Powrót z biwaku harcerskiego


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że temat może mało trafny, a nasz obóz wędrowny nie wyszedł z powodu z byt małej ilości osób to zorganizowano biwak. Oczywiście "zero lunet, statywów, worków z cementem bądź laptopów". No cóż, opowiem moje visual-astro.

13.08.2009

Obserwowałem meteoryty, określiłem kilka rodzajów:

-szybkie i bardzo jasne z pozostawionymi chmurami za sobą

-szybkie i jasne

-średnio szybkie i jasne

-powolne i blade

-widziane jedynie kątem oka, blade ale i szybkie

-powolne, blade meteory

-meteoryt jasny, punktowy (Flash z nieba, czyli meteoryt leciał w moją stroną)

Oczywiście zaobserwowałem M31 i liczne satelity! Zero flar Iridium, za to zaobserwowałem dziwną, średnio szybką satelitę, która "pulsowała lecąc". Sprostowując, znikała i pojawiała się jakiś kawałek dalej na niebie.

14.08.2009

Tej nocy również prowadziłem obserwacje meteorytów, niestety tym razem zobaczyłem nieliczne cieniutkie smugi o słabym świetle. Tej nocy obserwowałem również M31 i M13 gołym okiem. Podziwiałem również Drogę Mleczną i zastanawiałem się dlaczego rozdwaja się przy Łabędziu. Z powodu problemów z żołądkiem wstałem w nocy i poszedłem się przewietrzyć. Ku mojemu zaskoczeniu księżyc był już wysoko, nieopodal M45, a poniżej wstawał Orion. Było już widać jego miecz, niestety M42 nie zaobserwowałem.

15.08.2009

Ta noc była bardzo uboga zarówno jak i w satelity tak samo jak i w meteory. Nie wspomną już o obiektach DS, zaobserwowałem jednak wschodzące M45. Co do meteorów to jeden był dosyć jasny około 23/24 na północnym wschodzie i tyle. :/

 

Jak widać obserwacje nie były może cudowne, ale jednak obserwować może każdy i wystarczą dobre warunki i dobry wzrok.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że temat może mało trafny, a nasz obóz wędrowny nie wyszedł z powodu z byt małej ilości osób to zorganizowano biwak. Oczywiście "zero lunet, statywów, worków z cementem bądź laptopów". No cóż, opowiem moje visual-astro.

13.08.2009

Obserwowałem meteoryty, określiłem kilka rodzajów:

-szybkie i bardzo jasne z pozostawionymi chmurami za sobą

(...)

 

Meteory widziałeś... meteoryty to takie kamienie co z nieba spadają. Meteory kończą swój żywot zazwyczaj na wysokościach 90-80 km.

 

W Słowniczku meteorowym masz wyjaśnione więcej.

 

Poza tym ciekawa obserwacja :) Zachęcam do przejrzenia wątku w dziale "Meteory i meteoryty" na temat Projektu Perseidy 2009.

 

Pozdrawiam,

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.