Jump to content

Sony a350 vs Canon 500D vs Nikon D90


Astral@ngel
 Share

Recommended Posts

Jak w temacie, które lustro brać do astrofoto?

Z tego co udało mi się sprawdzić ,canon ma opcję wykonywania zdjec zdalnie poprzez zarządzanie z poziomu komputera softem eos utility. Czy ktoś to używa do astrofoto? czy jest użyteczne?

Zastanawiam się czy opcja nagrywania video w modelu 500D sprawdzi się w astrofoto jeśli tryb movie jest tylko na autofocusie?

Co do soniacza ,to przekonała mnie jedynie niska cena oraz wbudowana w korpus stabilizacja co jest jednoznaczne z niskimi kosztami szkieł.

Przechodząc do Nikona , czy ten aparat ma podobną funkcję jak canon-y typu remote live view via usb?

Link to comment
Share on other sites

Patrzysz na aparaty do astrofoto od złej strony.

Canon ma najmniejsze szumy przy długoczasowych ekspozycjach, prawdopodobnie będziesz mógł go zmodyfikować (starsze modele można bez problemu), dodatkowo pliki RAW, które są konieczne w astrofoto jedynie w Canonie są prawdziwymi RAW-ami.

Nikon ma dużo większe szumy, a dodatkowo ma strasznie podgrzewaną przez elektronikę matrycę, co daje efekt zaświetlenia narożników, a pliki RAW nie są "czystymi" plikami, ingeruje w nie soft aparatu, co nie pomaga w astrofoto.

Sony ma tragiczne szumy i z tego co mi się wydaje (pewny na 100% nie jestem) ma taki sam problem z plikami RAW jak Nikon.

Czyli odpowiedź jest prosta: do astrofoto DS-ów zostaje Canon.

Pozdrawiam :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Fakt Astral@ngel od złej strony podchodzisz do kupowania aparatu do astrofotografi i w ogóle, widać że niezbyt sie na tym znasz ;) 

 

Ale co do "porównania" Piotrka toż to szafowania dogmatami świętej wiary jakiejś sekty fotografików :P, ostatnio właśnie zagłębiam się w porównania apartu bo chce za swą skromne fundusze kupić jak najwięcej i nie moge się zgodzić z takim podejściem. Co do ingerencji Nikona w RAW to ludzie się kłucą i kłucą, ale fakt faktem pozostaje że Nikon ma po prostu szumy o innym charakterze jak Canon, zobacz porównania zdjęć. Z tych porównań też nie zauważyłem aby Nikon miał jakoś zatrważająco dużo większe szumy od Canona. Co do Sony no cóż ta firma postawiła na zupełnie inny teren na rynku i nic dziwnego że wypada blado w porównaniu z dwoma potentatami. 

 

Ale reasumując wszystko : 

Czyli odpowiedź jest prosta: do astrofoto DS-ów zostaje Canon.
A jak chcesz wiedzieć dlaczego to czytaj czytaj czytaj recenzje np: dpreview ;) 

 

P.S. Nikon ma ładniejsze szumy moim zdaniem :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

P.S. Nikon ma ładniejsze szumy moim zdaniem :P

Bo to szumy odszumione softem. :D

 

Teraz już poważniej.

Trzeba przyznać, że Nikon zrobił duży postęp jeśli chodzi o szumy .

Te szumy to był koronny argument Canoniarzy przeciw Nikonowi do tego dochodził jeszcze ordynarny algorytm odszumiania, nieporadnie ukryty przed użytkownikiem. Skutkowało to tym, że szumy były bardziej widoczne na fotkach na 400 ISO niż na 800 :rolleyes: , po prostu pow 400 włączało się automatycznie odszumianie.

W Nikonie D90 jest naprawdę dobrze, albo matryca jest tak dobra , albo algorytm odszumiania. Tego nie wiem ale szumy są na fotach testowych na bardzo dobrym poziomie. Mówię o zdjęciach normalnych, jak to wyjdzie w astro nie wiem. Soft odszumiający (jeśli jest) może zjadać słabe gwiazdki identyfikując je jako szum.

Generalnie jeśli myślisz o astro to radzę nie eksperymentować tylko iść w Canona.

Poza astro też wybrałbym Canona bez namysłu.

Zakup body to nie jest zakup tylko "aparatu" , to jest wejście w system. W systemie od body są ważniejsze elementy , a Canon to bez wątpienia najmocniejszy system na rynku.

Zresztą to co piszę było wałkowane na forum setki razy.

O PlayStation się nie wypowiem bo rozmawiamy o poważnym sprzęcie :D

Link to comment
Share on other sites

Z tego co udało mi się sprawdzić ,canon ma opcję wykonywania zdjec zdalnie poprzez zarządzanie z poziomu komputera softem eos utility. Czy ktoś to używa do astrofoto? czy jest użyteczne?

 

Z tego co wiem zdalnie możesz mieć migawkę tylko do 30s. Bulb nie jest obsługiwany zdalnie (chyba, że 500 jest tutaj wyjątkiem), więc do astro raczej się nie przyda.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem zdalnie możesz mieć migawkę tylko do 30s. Bulb nie jest obsługiwany zdalnie (chyba, że 500 jest tutaj wyjątkiem), więc do astro raczej się nie przyda.

da się, da :) 1000d obsługiwany, to i 500 d da rade. piękna sprawa

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=27902&st=0&p=354698&fromsearch=1entry354698

Link to comment
Share on other sites

Mała errata ;)

Nikon d90 ma matryce CMOS, a nie CCD która strasznie jest podatna na podgrzewanie, czyli jeden (poważny) problem mniej :szczerbaty:

 

Pewnie dlatego tak nieźle wychodzą testy D90.

A Canon ma CMOS-y nawet w 300D :helo: który można mieć już za 600-700 zł :D

to jest opcja TheBest do astrofoto DSLR-em moim skromnym zdaniem

 

Ps.

Jak na załączonym obrazku

Andromeda z 300D Promila

Edited by jacapa
Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem zdalnie możesz mieć migawkę tylko do 30s. Bulb nie jest obsługiwany zdalnie (chyba, że 500 jest tutaj wyjątkiem), więc do astro raczej się nie przyda.

Jesteś niestety w błędzie...jakbyś miał do czynienia z Canonem 450D, 1000D, 40D i nowszymi modelami to byś koledze błędnie nie doradzał.

 

Tak osobiście to w tej chwili nie wyobrażam sobie obecnie innego podejścia do astro-focenia Canonem niż poprzez USB.

USB daje o wiele większe możliwości co widać przy współpracy z najnowszym Maximem który potrafi nawet fokusować Ci obiektywem i pomierzyć FWHM gwiazd jeśli jest to obiektyw "elektronicznie" współpracujący z tym Canonem. 2-ga sprawa - poprzez USB możesz w czasie rzeczywistym ściągać zarejestrowane obrazy i pozwolić programowi na robienie darków, flatów itp itd.

I do tego pewnie cała inna masa ciekawych funkcji których ja nie byłem w stanie dojrzeć.

 

Ja niestety nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc o więcej szczegółów popytać należy starych wyjadaczy na forum ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.