Skocz do zawartości

Sony a350 vs Canon 500D vs Nikon D90


Astral@ngel

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, które lustro brać do astrofoto?

Z tego co udało mi się sprawdzić ,canon ma opcję wykonywania zdjec zdalnie poprzez zarządzanie z poziomu komputera softem eos utility. Czy ktoś to używa do astrofoto? czy jest użyteczne?

Zastanawiam się czy opcja nagrywania video w modelu 500D sprawdzi się w astrofoto jeśli tryb movie jest tylko na autofocusie?

Co do soniacza ,to przekonała mnie jedynie niska cena oraz wbudowana w korpus stabilizacja co jest jednoznaczne z niskimi kosztami szkieł.

Przechodząc do Nikona , czy ten aparat ma podobną funkcję jak canon-y typu remote live view via usb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzysz na aparaty do astrofoto od złej strony.

Canon ma najmniejsze szumy przy długoczasowych ekspozycjach, prawdopodobnie będziesz mógł go zmodyfikować (starsze modele można bez problemu), dodatkowo pliki RAW, które są konieczne w astrofoto jedynie w Canonie są prawdziwymi RAW-ami.

Nikon ma dużo większe szumy, a dodatkowo ma strasznie podgrzewaną przez elektronikę matrycę, co daje efekt zaświetlenia narożników, a pliki RAW nie są "czystymi" plikami, ingeruje w nie soft aparatu, co nie pomaga w astrofoto.

Sony ma tragiczne szumy i z tego co mi się wydaje (pewny na 100% nie jestem) ma taki sam problem z plikami RAW jak Nikon.

Czyli odpowiedź jest prosta: do astrofoto DS-ów zostaje Canon.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt Astral@ngel od złej strony podchodzisz do kupowania aparatu do astrofotografi i w ogóle, widać że niezbyt sie na tym znasz ;) 

 

Ale co do "porównania" Piotrka toż to szafowania dogmatami świętej wiary jakiejś sekty fotografików :P, ostatnio właśnie zagłębiam się w porównania apartu bo chce za swą skromne fundusze kupić jak najwięcej i nie moge się zgodzić z takim podejściem. Co do ingerencji Nikona w RAW to ludzie się kłucą i kłucą, ale fakt faktem pozostaje że Nikon ma po prostu szumy o innym charakterze jak Canon, zobacz porównania zdjęć. Z tych porównań też nie zauważyłem aby Nikon miał jakoś zatrważająco dużo większe szumy od Canona. Co do Sony no cóż ta firma postawiła na zupełnie inny teren na rynku i nic dziwnego że wypada blado w porównaniu z dwoma potentatami. 

 

Ale reasumując wszystko : 

Czyli odpowiedź jest prosta: do astrofoto DS-ów zostaje Canon.
A jak chcesz wiedzieć dlaczego to czytaj czytaj czytaj recenzje np: dpreview ;) 

 

P.S. Nikon ma ładniejsze szumy moim zdaniem :P

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Nikon ma ładniejsze szumy moim zdaniem :P

Bo to szumy odszumione softem. :D

 

Teraz już poważniej.

Trzeba przyznać, że Nikon zrobił duży postęp jeśli chodzi o szumy .

Te szumy to był koronny argument Canoniarzy przeciw Nikonowi do tego dochodził jeszcze ordynarny algorytm odszumiania, nieporadnie ukryty przed użytkownikiem. Skutkowało to tym, że szumy były bardziej widoczne na fotkach na 400 ISO niż na 800 :rolleyes: , po prostu pow 400 włączało się automatycznie odszumianie.

W Nikonie D90 jest naprawdę dobrze, albo matryca jest tak dobra , albo algorytm odszumiania. Tego nie wiem ale szumy są na fotach testowych na bardzo dobrym poziomie. Mówię o zdjęciach normalnych, jak to wyjdzie w astro nie wiem. Soft odszumiający (jeśli jest) może zjadać słabe gwiazdki identyfikując je jako szum.

Generalnie jeśli myślisz o astro to radzę nie eksperymentować tylko iść w Canona.

Poza astro też wybrałbym Canona bez namysłu.

Zakup body to nie jest zakup tylko "aparatu" , to jest wejście w system. W systemie od body są ważniejsze elementy , a Canon to bez wątpienia najmocniejszy system na rynku.

Zresztą to co piszę było wałkowane na forum setki razy.

O PlayStation się nie wypowiem bo rozmawiamy o poważnym sprzęcie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udało mi się sprawdzić ,canon ma opcję wykonywania zdjec zdalnie poprzez zarządzanie z poziomu komputera softem eos utility. Czy ktoś to używa do astrofoto? czy jest użyteczne?

 

Z tego co wiem zdalnie możesz mieć migawkę tylko do 30s. Bulb nie jest obsługiwany zdalnie (chyba, że 500 jest tutaj wyjątkiem), więc do astro raczej się nie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem zdalnie możesz mieć migawkę tylko do 30s. Bulb nie jest obsługiwany zdalnie (chyba, że 500 jest tutaj wyjątkiem), więc do astro raczej się nie przyda.

da się, da :) 1000d obsługiwany, to i 500 d da rade. piękna sprawa

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=27902&st=0&p=354698&fromsearch=1entry354698

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała errata ;)

Nikon d90 ma matryce CMOS, a nie CCD która strasznie jest podatna na podgrzewanie, czyli jeden (poważny) problem mniej :szczerbaty:

 

Pewnie dlatego tak nieźle wychodzą testy D90.

A Canon ma CMOS-y nawet w 300D :helo: który można mieć już za 600-700 zł :D

to jest opcja TheBest do astrofoto DSLR-em moim skromnym zdaniem

 

Ps.

Jak na załączonym obrazku

Andromeda z 300D Promila

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da się, da :) 1000d obsługiwany, to i 500 d da rade. piękna sprawa

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=27902&st=0&p=354698&fromsearch=1entry354698

 

Sorry, zwracam honor - wygląda na to, że nowe canony to obsługują.

Po kiego dziada ja ten staroć jeszcze trzymam :szczerbaty:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem zdalnie możesz mieć migawkę tylko do 30s. Bulb nie jest obsługiwany zdalnie (chyba, że 500 jest tutaj wyjątkiem), więc do astro raczej się nie przyda.

Jesteś niestety w błędzie...jakbyś miał do czynienia z Canonem 450D, 1000D, 40D i nowszymi modelami to byś koledze błędnie nie doradzał.

 

Tak osobiście to w tej chwili nie wyobrażam sobie obecnie innego podejścia do astro-focenia Canonem niż poprzez USB.

USB daje o wiele większe możliwości co widać przy współpracy z najnowszym Maximem który potrafi nawet fokusować Ci obiektywem i pomierzyć FWHM gwiazd jeśli jest to obiektyw "elektronicznie" współpracujący z tym Canonem. 2-ga sprawa - poprzez USB możesz w czasie rzeczywistym ściągać zarejestrowane obrazy i pozwolić programowi na robienie darków, flatów itp itd.

I do tego pewnie cała inna masa ciekawych funkcji których ja nie byłem w stanie dojrzeć.

 

Ja niestety nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc o więcej szczegółów popytać należy starych wyjadaczy na forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.