Skocz do zawartości

Mars 2009/2010


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

nie mam zdjęcia ale dzisiejszej nocy /od około północy/ udało mi się także pooglądać Marsa /pierwszy raz/. Muszę pobiec do DO po dobrego barlowa - nie wiedziałem, że Mars będzie taki mały /w domu miałem tylko NLV7 i LVW8/. Kilka tygodni nie dotykałem teleskopu - patrzę wczoraj na niebo a tutaj już mamy oriona i udało się z ir-pass popatrzeć także na wielką mgławicę w orionie. Co prawda to mak 102 i nie pozwolił na wiele - ale byłem zdziwiony, że ją widać razem z mgiełką. Niestety horse head i inne mgławice w okolicy ngc2244, 2264 i emki widoczne były raczej po ich gwiazdach bez żadnych dodatkowych szczegółów. Poczekam na pogodę i podjadę na wieś, gdzie odpalę syntę. Mam nadzieję, że pogoda pozwoli już na cieszenie się niebem - czego nie można było powiedzieć w ostatnich tygodniach.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle u mnie poprawki...

Przebrane klatki z dwóch avików i dość żdmudna obróbka.

Wrzucam dla porównania symulator z Calskyego, niestety albo ja generuje przy obróbce

artefakty albo Calsky zamieszcza trochę "poglądowe" animacje, generalnie wynik jest podobny

ale...nic więcej :):)

Obawiam się że jeszcze trzeba będzie się pomęczyć z Marsem - rejestrują się zaledwie zarysy struktur, zero szczegółów.

Może trafi się znośny seeing.

mars31102009A copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Andrzeju aż miło popatrzeć na twojego Marsa :rolleyes: .

 

Ja wczoraj wytaszczyłem kompa na podwórko , czekałem całą noc na dobre warunki ale się nie doczekałem , ledwo było widać tarczkę coś tam nakręciłem ale nie wiem czy się nada żeby pokazać , chyba że była tam burza piaskowa to wtedy można pokazać :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle u mnie poprawki...

Przebrane klatki z dwóch avików i dość żdmudna obróbka.

Wrzucam dla porównania symulator z Calskyego, niestety albo ja generuje przy obróbce

artefakty albo Calsky zamieszcza trochę "poglądowe" animacje, generalnie wynik jest podobny

ale...nic więcej :):)

Obawiam się że jeszcze trzeba będzie się pomęczyć z Marsem - rejestrują się zaledwie zarysy struktur, zero szczegółów.

Może trafi się znośny seeing.

Twoje zdjęcie jest doskonałe, Mars co jakiś czas wygląda "troszkę inaczej", przecież zachodzą tam zmiany sezonowe, burze itp.

Gratuluję, naprawdę świetne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak wspomniałem wcześniej miałem ostatnio bardzo slaby seeing , ale nie rezygnowałem i rejestrowałem Marsa w różnych ogniskowych : 12 , 6 i 0.17m (szukacz 7x50).

 

399f9b2e5e5fa234.jpg

 

Na filmie z szukacza rejestrowały mi się różne przelatujące obiekty , tak jak ten pokazany poniżej.

 

92755325d3b022ec.jpg

 

Zaznaczony w kółku , przelatuje sobie z dołu nad Marsem , aby zobaczyć go na filmie należy rozciągnąć film na cały ekran .

Przelot zaczyna się mniej więcej w połowie filmiku, a powyższe zdjęcie jest podpowiedzią i wskazówką na co zwrócić uwagę w filmie.

 

Ciekawe co się zarejestrowało :rolleyes:

 

A oto film http://www.youtube.com/watch?v=OWEaPOVKtPI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w wizualu Synty-10", polecasz barlowa na Marsa. Ja puki co lukam orto7mm przy 171x.A mam f-4,7.

Myślę, że z uwagi na nadchodzące dobre warunki podczas opozycji, warto dysponować powerem ~250x.

IMHO Dobry barlow jest ...dobry! :szczerbaty:

Możliwe, że trzeba będzie jeszcze przyciemnić obraz. Polecam filtr pomarańczowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 240x z Hyperiona 5mm.Ten hyperion zakończony jest wykręcanym Barlowam.Dokładam pierścien 14mm i mam 300x ,pierścień 28mm i mam 375x. Albo oba pierścienie na raz i mam 460x.To na max ogniskowa prawie 2x.Chyba tak?

 

Mam 240x z Hyperiona 5mm.Ten hyperion zakończony jest wykręcanym Barlowam.Dokładam pierścien 14mm i mam 300x ,pierścień 28mm i mam 375x. Albo oba pierścienie na raz i mam 460x.To na max ogniskowa prawie 2x.Chyba tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

To i ja wstawię swojego marsika z ostatniej nocy.

Niestety BW, webcam odmówił współpracy i chyba będę musiał rozejrzeć się

za nową kamerką do zgrywania koloru.

Zaledwie 405 klatek ale seeing był całkiem znośny. Zdjątko z godziny 0.35

Barlow x 2.5, IR-pass, lumenera skynyx (12bit), registax, tiff w fitswork+PS.

mars21112009 copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to była singlowa klatka ale klatek takiej jakości było może około 20 reszta nie

wygląda już tak dobrze :)

Co do koloru: nie ma czym nagrywać webcam się rozsypał a z filtrami nie chcę sobie zawracać głowy.

 

Cieszę się że Wam się podoba marsik w zasadzie po tych kilku fotkach mogę napisać że trzeba czatować przy

telpie kilka godzin żeby uzyskać przyzwoity materiał. Nawet jeśli noc jest seeingowo kiepska zawsze trafiają się jakieś

przebłyski spokojniejszej atmosfery wystarczy na kilka minut "wstrzelić" się w taki seeing i to wystarcza.

Polecam też program fitswork (free) naprawdę sporo zmienia szczególnie dużo można wyciągnąć z formatu TIFF.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.