Skocz do zawartości

Mars 2009/2010


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

W wizualu dzisiaj na ranem wyraźnie dostrzegałem lód na biegunach. Świecił na jasno biało. Czy to złudzenie, bo na twoim zdjęciu nie ma wyraźnie jaśniejszych biegunów? Celowo wyciąłeś czy tak się zarejestrowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wizualu dzisiaj na ranem wyraźnie dostrzegałem lód na biegunach. Świecił na jasno biało. Czy to złudzenie, bo na twoim zdjęciu nie ma wyraźnie jaśniejszych biegunów? Celowo wyciąłeś czy tak się zarejestrowało?

 

Dokładnie tak się zarejestrowało, tzn. wygląda to tak:

Jak się dobrze przyjrzeć to na umownym "południu" widać jaśniejszą smugę (prawa stronka kadru).

W kamerce (na poglądzie avika przy dużej jasności obrazu) też było to widać ale ja mocno ścinam

gain przy nagrywaniu ponieważ wychodzą przepalone totalnie obszary i co ciekawe wcale nie w obszarach biegunowych

tylko Mars świeci najmocniej przy filtrze IRpass w obszarach położonych po przeciwnej stronie terminatora.

Być może specyfika wąskiej przepuszczalności filtra wpływa na takie oddawanie obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna obróbka bardziej wykonana w celu zorientowania się czy nie tworzę jakiś artefaktów przy

stackowaniu. Tragedii raczej nie ma drobne różnice są widoczne ale w "większych skalach" :) jest

raczej ok.

Oczywiście kolorek to moja radosna twórczość (załączam użytą maskę pieczołowicie wykonaną kredkami świecowymi ;)

Warstwy w PS łączone w trybie nakładania wyłącznie koloru (opacity 100%, fill 35%) i trochę redukcja samym

rozdziałem składników RGB.

 

Różnica w obrocie planety (fotka poprzednia i załączana) wynosi dokładnie 35 minut.

 

Ufff na razie Marsa mam serdecznie dosyć :)

 

Pozdrawiam.

falsecolormask.jpg

mars 27112009falsecolorA.jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z dobrego seeingu pstryknąłem kilka zdjęć Marsa kompaktem. Sprzęt: Synta 8"+ LV6mm+Barlow Soligor 2x. Aparat:Kodak C613. Oczywiście zdjęcia nie są tak piekne jak pozostałe w tym wątku, ale i tak byłem w szoku, że takie szczegóły udało się moim badziewnym kompaktem zarejestrować :lol: .

 

mars3122009.jpg

 

mars31220092.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 grudnia, pod koniec sesji z księżycem, Mars przekroczył poziom barierki od balkonu, więc podjąłem próbę...

 

Na usprawiedliwienie powiem, że był tylko ok. 20st. nad horyzontem i seeing marny... ale w tym roku to naprawdę maksymalnie trudny obiekt, chociażby przez rozmiar... Przydałby się większy barlow ;) W świetle tego co sam zarejestrowałem, tym większy szacunek dla Łysego i Astrokosmo, bo skąd oni biorą ten detal to ja nie wiem ;)

 

kolor: moon&skyglow

luminancja: pomarańczowy baadera

resize 2x

Synta 8" dob + platforma LJ + Soligor 2x + SPC900NC

 

mars_.png

 

jak pokazuje obrazek, z ogniskową 2400mm to sobie z Marsem można... ;D

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z dobrego seeingu pstryknąłem kilka zdjęć Marsa kompaktem. Sprzęt: Synta 8"+ LV6mm+Barlow Soligor 2x. Aparat:Kodak C613. Oczywiście zdjęcia nie są tak piekne jak pozostałe w tym wątku, ale i tak byłem w szoku, że takie szczegóły udało się moim badziewnym kompaktem zarejestrować :lol: .

 

No musze przyznac ze calkiem niezle, gratulacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 grudnia, pod koniec sesji z księżycem, Mars przekroczył poziom barierki od balkonu, więc podjąłem próbę...

 

Na usprawiedliwienie powiem, że był tylko ok. 20st. nad horyzontem i seeing marny... ale w tym roku to naprawdę maksymalnie trudny obiekt, chociażby przez rozmiar... Przydałby się większy barlow ;) W świetle tego co sam zarejestrowałem, tym większy szacunek dla Łysego i Astrokosmo, bo skąd oni biorą ten detal to ja nie wiem ;)

 

kolor: moon&skyglow

luminancja: pomarańczowy baadera

resize 2x

Synta 8" dob + platforma LJ + Soligor 2x + SPC900NC

 

mars_.png

 

jak pokazuje obrazek, z ogniskową 2400mm to sobie z Marsem można... ;D

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

To prawda 20* to mało jak na Marsa , ja czekam aż podniesie się na 50* , wówczas wpływ atmosfery jest dużo mniejszy , co wcale nie gwarantuje dobrego seeingu jedynie jeden z elementów składającyvh się na końcową fotkę jest w miarę ok , druga sprawa to seeing , jeżeli patrząc wizualnie na Marsa z ogniskową 6m i okularkiem 32mm (powiększenie 187,5) widzę jakikolwiek detal oprócz czapy polarnej , wiem że Registax dokona reszty i będzie ok.

Kręcę filimiki po 5 minut , więc Registax ma z czego wybierać :D , nawet jak znajdzie 500 dobrych klatek z kilku tysięcy.

Ważną sprawą jest też dobre ustawienie ostrości , nie wiem jak platforma sobie poradzi z taką ogniskową ale w moim CG5-GT po ustawieniu polarnej według P.F. stoi w środku pola widzenie przez długi czas , ma to spore znaczenie dla Registaxa który nie lubi zbytnio skakać po ekranie-lepiej znosi lekkie kiwania na boki niż skakanie po ekranie :blink: - czy ja się nie powtarzam :Boink: , wracając do ogniskowej myślę że z Barlowem 5x Synta da radę ale z lepszą kamerką bo dla Philipsa może być już trochę za ciemno, w mojej DBK można delikatnie tak sterować parametrami aby obiekt był dobrze widoczny na ekranie , nie za ciemny i nie za jasny. Wiadomo im dłuższa ogniskowa tym ciemniej a kamerki lubią dostawać dużo światła na CCD , przy w miarę jasnej planecie jaką jest Mars może to wystarczyć ale i tak pobije nas większe lustro Andrzeja dając z tą samą ogniskową dużo jaśniejszy obiekt-można wowczas zmniejszyć czas i uzyskać lepsze pojedyncze klatki co w sumie da lepsiejszą fotkę.

Jak widać lekko nie jest ale trzeba polować i próbować , ja potrafię siedzieć przy laptopie 5 godzin i czekać na dobry moment , i powiem szczerze że wcale się nie nudzę , a ile w tym czasie można zobaczyć meteorków :rolleyes:

 

Jeszcze jedna kwestia, zauważyłem że przy dłuższych ogniskowych kolory planet są bardziej naturalne , w przypadku mojego telpiku to 6m to minimum , poniżej tej ogniskowej planety wpadają w odcienie czerwonego :angry: .

 

Synta nie jest taka ciężka i mam zamiar pociągnąć ją na moim montażu z Barlowem 5x , oczywiście jak kolega Procjon się zgodzi (czytaj właściciel) .

Inna sprawa to motofocus , można nim delikatnie bez trzęsienia tubą dostrajać ostrość , ręcznie to trochę trudne.

Potem to już tylko trzeba być mistrzem obróbki i wszystko staje się proste.

 

W tym Roku jeżeli ktoś pobije Andrzeja (Łysy) to będzie sukces , bo już widac po jego fotkach że będzie masakra, może Matt , no chyba że Oberon wytoczy swoją armatę to wtedy czapki z głów :Salut:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie widać dwie lodowe czapy. :banan:

Brawo!

 

Dużo daje użycie filtra Ir-Pass , więcej szczegółów rejestruje się wówczas na filmie , można wówczas skleić czarno białe zdjęcie z kolorowym i uzyskać kolor oraz detal .

 

Ja walczę z kamerką żeby dała mi białe czapy polarne zamiast żółtych może w kocu się uda :rolleyes:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka Marsa za pomocą 12" teleskopu Meade ACF za 30 000 PLN i DMK 21:

http://zh-cn.astronomycamerasblog.com/wp-content/uploads-extra/Mars-120509-0634ut-LRGB-9L_kleiner.jpg

Jakoś nie poraża ;) I bez wydania fortuny można robić fajne fotki. Kwestia bycia w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie w odpowiednim układzie barycznym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka Marsa za pomocą 12" teleskopu Meade ACF za 30 000 PLN i DMK 21:

http://zh-cn.astronomycamerasblog.com/wp-content/uploads-extra/Mars-120509-0634ut-LRGB-9L_kleiner.jpg

Jakoś nie poraża ;) I bez wydania fortuny można robić fajne fotki. Kwestia bycia w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie w odpowiednim układzie barycznym :D

 

Pocieszyłeś mnie :notworthy: , dzięki , może coś mi się jeszcze uda - zobaczymy pozdr Yoda (dla wtajmniczonych :D )

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Powoli brak mi cierpliwosci i musialem dzisiaj cokolwiek nagrac, chociaz seeing byl istnym wodospadem. Ale narzekac po ostatnich

tygodniach nie wypada, tylko glowe przed bezchmurnym niebem z pokora chylic i wdziecznosc na kolanach pokazywac...:angry:

Moze byc tylko lepiej.

 

Mars z dzisiejszego poranka, ten jasny punkcik to w rzeczywistosci 26-km gigant.

 

MarsLRGB0001.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiowaty, Astrokosmo i Ade: dzieki za Wasze komentarze!

 

Tak, ten punkcik to Olympus Mons i byl najlepiej widoczny przez niebieski filtr. Problemy mialem z "ringami", Mars wygladal troszke jak cebula i pozostalosci tego jeszcze widac.

Sprzet byl jak zawsze moj C11 i DMK31, L(IR)RGB.

 

@Astrokosmo: Takie zolte czapy lodowe sa mi znane jeszcze z czasow ToU-Cam. Sprobuj taka obrobke:

 

-ustaw punkt wartosci farby w miejscu, ktore powinno byc twoim zdaniem biale (w tym wypadku czapa Marsa)

-w okienku "Info" mozesz teraz odczytac poszczegolne wartosci RGB

-popraw krzywe w pojedynczych kanalach, tak zeby mialy te sama wartosc

-po dolaczeniu luminancji ewentualnie powtorz proces

 

Ta obrobka funkcjonuje najczesciej tak dobrze, ze kolorow wlasciwie nie potzeba juz dopasowywac. A biale (lub szare) miejsce na planecie znajdze sie prawie zawsze. Na Saturnie pierscienie, na Jowiszu jasne strefy, itd.

 

Pozwolilem sobie w ten sposob Twoje zdjecie na szybko poprawic. Roznica niewielka, ale jest.

 

5ac0749efebe8c8a.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Powoli brak mi cierpliwosci i musialem dzisiaj cokolwiek nagrac, chociaz seeing byl istnym wodospadem. Ale narzekac po ostatnich

tygodniach nie wypada, tylko glowe przed bezchmurnym niebem z pokora chylic i wdziecznosc na kolanach pokazywac...:angry:

Moze byc tylko lepiej.

 

Mars z dzisiejszego poranka, ten jasny punkcik to w rzeczywistosci 26-km gigant.

 

MarsLRGB0001.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

Ładna fotka Maćku dopiero dziś tu zajrzałem, bardzo naturalna. U nas chmurzyska totalne i leje deszcz...

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:huh: Ps.cyt...-ustaw punkt wartosci farby w miejscu, ktore powinno byc twoim zdaniem biale (w tym wypadku czapa Marsa)

-w okienku "Info" mozesz teraz odczytac poszczegolne wartosci RGB

-popraw krzywe w pojedynczych kanalach, tak zeby mialy te sama wartosc

-po dolaczeniu luminancji ewentualnie powtorz proces

 

o jakim programie piszesz :huh:

Mars.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wrzucić mojego pierwszego Marsa (sobota/niedziela).

Niestety stack tylko z 320 klatek, zrobione próbnie - potem cztery filmy po ok 2500 klatek wywaliłem (shift+delete) przez nieuwagę/głupotę i mimo usiłowań nie udało mi się ich odzyskać.

Zestaw: Taurus 16' na platformie, barlow x2, IR-cut, Canon 7d.

Resize x2.

mars1_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.