Skocz do zawartości

Mars 2009/2010


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki chlopaki za mile slowa. U nas tez sie chmurzyska zaciekle trzymaja, dzisiaj widac przynajmniej od czasu do czasu slonko.

 

@Astrokosmo: Pisalem konkretnie o Photoshopie, ale w sumie mozesz to kazdym programem dysponujacym diagramem krzywych poprawic.

Mam nadzieje, ze nie bierzesz mi tej "poprawki" za zle, daj znac jesli mam fotke z postu skasowac...

 

Pozdr.,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warpal , czy ja dobrze czytam Taurus 16" :blink: , chlopie i to na platformie , taką armatą z Barlowem 3-5x i kamerką mógł byś zrobić cudownego Marsa , jest u waści kamerka jakowaś i chęci :D

 

Dobrze, dobrze.

Barlow x3 pojawi się wkrótce.

Do kamerki się przymierzałem ale przeważyła opcja Canon EOS 7d i mój webcam służy do skajpowania. Ma swoje zalety:

- live view (niepotrzebny laptop do ustawiania ostrości, choć można)

- kręcenie filmów w rozdzielczości 1920x108 (można wyciągnąć pełne klatki BMP)

Ale oczywiście też ograniczenia jakim jest na pewno brak możliwości użycia filtrów typu IR-pass (modyfikacja nie wchodzi raczej w rachubę) więc pewnie na cudownego Marsa/Saturna/Jowisza szanse są dość średnie (żeby nie powiedzieć małe).

Chęci natomiast są i pewnie będę Was katował swą radosną twórczością.

I jeszcze może w ramach ciekawostki - stack 6 klatek RAW, resize 80%, efekt chyba podobny jak przedstawiłem powyżej,

m3_8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki chlopaki za mile slowa. U nas tez sie chmurzyska zaciekle trzymaja, dzisiaj widac przynajmniej od czasu do czasu slonko.

 

@Astrokosmo: Pisalem konkretnie o Photoshopie, ale w sumie mozesz to kazdym programem dysponujacym diagramem krzywych poprawic.

Mam nadzieje, ze nie bierzesz mi tej "poprawki" za zle, daj znac jesli mam fotke z postu skasowac...

 

Pozdr.,

Maciek

Maćku niech cię ręka boska broni usuwać :stop: , zapodaj mi lepiej maila na PW to wyślę ci tifa , może uda ci się coś lepiej wyciągnąć z tej fotki bo ja to cienki bolek jestem w foto-chłopie :Beer: .

 

cf0802857eab739b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warpal ,6 klatek to już dużo , a udało by się twoim sprzętem zrobić filmik i wyciągnąć z tysiąc , wtedy było by już cool.

 

Miałem 4 filmiki po ok 2500 klatek i je skasowałem. Następnym razem może będzie lepiej i może nawet cool :D

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz gratulacje fotka jest naprawdę dobra!!! :Salut:

Widać że technicznie zdjęcia są na coraz lepszym poziomie.

 

Jeśli myślisz o wyciągnięciu na maksa tzw. szczegółi to wydaje mi się że powinieneś nakładać warstwę koloru wyjątkowo delikatnie i bazować na materiale z luminacji (czyli na czystym materiale z filtrem IR-pass).

W tej chwili mam czasami wrażenie że kolor zamazuje ci trochę szczegóły które w wynikowych fotkach z IR-pass są widoczne niemal perfekcyjnie.

W PS można to zrobić łatwo po prostu tworząc sobie dwie warstwy - IR pass (i ją obrabiać graficznie filtrami i doprowadzać

do stanu idealnego zdjęcia bw) a potem dopiero nakładać kolor.

Procedura wygląda tak:

1.Obrabiamy w PS zdjęcie czarno białe czyli zestackowany materiał z avika z IR-pass

2.Zapisujemy to zdjęcie jako oddzielny layer.

3.Otwieramy i obrabiamy zdjęcia RGB lub z trybu LRBG (lepiej czysty RGB).

4.W zakładce Layers w PS mamy wtedy 2 warstwy - bw i kolor, nakładamy sam kolor

WYŁĄCZNIE w trybie Color (okienko z wyborem jest najczęście ustawione w trybie normal

czyli łączenia wszystkich elementów a nam zależy wyłącznie na kolorze, nie chcemy popsuć

zdjęcia tylko je "pokolorować").

5.Suwakami opacity i fill ustawiamy zakres takiego kolorowania.

6.Używając np klawiszy CTRL + E łączymi warstwy w jedno zdjęcie.

 

Ja mam wrażenie że łączysz w Registax dane LRGB wybierając ten tryb a potem obrabiasz wynik.

Lepiej uzyskać z filmu dwie fotki: bw + kolor i skoncentrować się na bw (IR-pass) jako materiale do szczegółowej

obróbki. Zamierzam tę metodę wypróbować w fotkach d-sowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju dzięki za info , PS nie stety nie mam więc go nie używam , mam tylko darmowy Photo Filtre.

 

To zdjęcie było wykonane bez użycia filtra Ir-Pass , jedynie z filtrem Ir-Cut , bo moja kamerka nie ma tego filtra zamontowanego fabrycznie , a po jego wkręceniu kamerka zachowuje się jak zwykła kamerka kolorowa.

 

Oczywiście twoja metoda jest najlepsza i myślę że trzeba bedzie zmienić styl obróbki.

 

Mars tej nocy był tak piękny a seeing tak dobry że nie wiedziałem co robić patrzeć wizualnie czy focić.

 

Bardzo żałuję że padł mi telefon bo chciałem zadzwonić do ciebie i wielu znajomych żeby podnieść alarm , seeing bowiem był momentami nawet 8/10 :astronomer2: .

 

Zależało mi żeby pokazać jakie fajne zdjęcie wyszło ze zwykłej kamerki z ogniskową 6m , jeżeli chodzi o obróbkę to do tego celu użyłem tylko Registaxa - dasz wiarę :blink: , materiał miał ok 9000 klatek z czego wybrałem tylko 8000 i zestackowałem :rolleyes: , gdybym miał taką rurkę jak twoja albo Oberona śmiem twierdzić że zrobił bym fotkę w tych warunkach godną APOD-a , ale i tak się cieszę że coś tam wyszło.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Skończyłem sesję zmarźnięty na kość ale raczej było warto. Fotka stanowi stack 819 klatek (Registax, Fitswork, PS).

Dawno nie trafił mi się taki seeing myślę że kilkadziesiąt klatek w aviku było idealnych tzn. dla seeingu wynoszącego

10/10. Kolor dograłem nowym Toucamem (840-ka) ale niestety kamerka kamerka trochę gorzej pracuje niż poprzedni egzemplarz.

mars05012010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale ziiiiimmmmnnnno!

 

Eeee , tam zimno , Andrzeju ja kęciłem ostatnio przy -23* 4 godziny na dworku :D .

 

Ja swoje wypociny jeszcze obrabiam , ale dobry seeing przegapiłem , zanim się zorientowałem co sie dzieje już się pogorszyło , a potem się pochmurzyło , no ale coś tam mam.

 

Ps. zapomniał bym dodać : a fotka cool :Salut:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaje... fota!

Ciekawi mnie zastosowana ogniskowa. Wygląda na to, że powiększałeś też programowo?

Kolor wyszedł bardzo ładnie.

 

 

Hej.

Ogniskowa wynosi nominalnie 8400 ale mam też odsunięty nieco barlow od czipa w kamerce efekt jest

powiedzmy dla ogniskowej około 10m. Resampling oczywiście zastosowałem około 200%, ale i tak byłem

zaskoczony samą wielkością Marsa - przez miesiąc planetka bardzo "urosła".

Dzięki wszystkim za miłe słowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nie no poprostu szok. Zdjecia masz masakrujące.

Tak czytałem twoje informację. Czy do Meade LPI można zastosowac ta metodę IP Pass jako B&W a potem dodac kolor. Mógłbym pożyczyć taki filtr na weekend. Wiadomo że Marsa Makiem 127 i barlowem 2x ( 3 metry) ale czy warto spróbować?

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nie no poprostu szok. Zdjecia masz masakrujące.

Tak czytałem twoje informację. Czy do Meade LPI można zastosowac ta metodę IP Pass jako B&W a potem dodac kolor. Mógłbym pożyczyć taki filtr na weekend. Wiadomo że Marsa Makiem 127 i barlowem 2x ( 3 metry) ale czy warto spróbować?

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

 

Ja stosowałem IR-pass wczesniej ze zwykłą webcamerką. Efekt jest porażający ale szkiełko ma jedną wadę: znacznie

zmiejsza ilość światła jest ciemne. Więc albo trzeba nagrywać klatki z małą prędkoscią albo stosować

mniejsze powery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.