Skocz do zawartości

Województwo Świętokrzyskie


Rekomendowane odpowiedzi

Ordnung muss sein!

 

Postanowiłem, że założę temat z obserwacjami ze Świętokrzyskiego, żeby zdjęcia nie ginęły w gąszczu innych.

 

Zdjęcia nocne, będące nawiązaniem do tego oraz tego zdjęcia.

 

Na panoramie jeden ze szczytów podpisałem jako "Jaworzyna krynicka" symulacje pokazały że jest widoczny z Buska.

Nocne zdjęcie:

dsc0079e.th.jpg

Widać dość słabe czerwone oświetlenie. Przekaźnik na Jaworzynie jest niewysoki i ma trochę ponad 40m wysokości. Elektrownie wiatrowe też można wykluczyć, wiatraki są oświetlone w zupełnie inny sposób

 

Góra Św. Marcina (tutaj wieża wystaje ledwo ponad las) i te dwa jasno oświetlone obiekty - na pewno są one bliżej, może w okolicach np. Żabna stoją jakieś maszty Centertela. Wykluczam kominy zakładów azotowych.

dsc0082c.th.jpg

 

I jakiś nowy obiekt! - czubek masztu wystający nieznacznie poza pasmo wzgórz, które jest na tyle wysokie, że ponad nim nie widać żadnych dalszych wzniesień. Kierunek mniej więcej odpowiada na... Suchą Górę k. Krosna(jest tam betonowa wieża niemal identyczna jak ta na Św. Krzyżu) ale oświetlenie wyszło tutaj bardzo jasne. Jasniejsze od Chorągwicy(nowe, lepsze zdjęcie): dsc0083tfw.th.jpg

Ale z drugiej strony wszystkie inne "możliwe oświetlone" obiekty w tym kierunku leżą niżej (poniżej 400mnpm) i nie są wysokie (maszty GSM)

Z drugiej strony leżąca 112km od Buska Przechyba też wychodzi tak jasno na zdjęciach:

 

Przechyba (niżej obok przemiennik na górze Chełm)

http://img25.imageshack.us/img25/372/przechyba.jpg

 

Zagadkowy obiekt:

dsc0077i.th.jpg

Współrzędne robienia zdjęć (oprócz Przechyby)

 

N: 50.467284°

E: 20.735377°

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co prawda nie z Woj. Świętokrzyskiego, ale bezsprzecznie na. Oto fotka, która nie daje mi spać, wykonana przez Zbyszka wczoraj z Biskupic k/Częstochowy. Najwyższa wyraźna góra w pierwszym planie to wzniesienie ok. 315 m npm koło miejscowości Świdno, u podnóżna którego znajduje się Wola Świdzińska. Tego jestem pewien od momentu, kiedy na fotce na szczycie zauważyłem BTSa, którego widać też na GE. Przedmiotem zapytania jest odległa górka na prawo od wspomnianej, której nie zaznaczałem, bo wiadomo o którą chodzi. Pytanie rzecz jasna co to jest? Czekam na propozycje z uzasadnieniem :) Zdjęcie wykonywane było blisko miejsca, gdzie na googlowych mapach widnieje punkt z podpisem Biskupice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie z Woj. Świętokrzyskiego, ale bezsprzecznie na. Oto fotka, która nie daje mi spać, wykonana przez Zbyszka wczoraj z Biskupic k/Częstochowy. Najwyższa wyraźna góra w pierwszym planie to wzniesienie ok. 315 m npm koło miejscowości Świdno, u podnóżna którego znajduje się Wola Świdzińska.Pytanie rzecz jasna co to jest? Czekam na propozycje z uzasadnieniem :) Zdjęcie wykonywane było blisko miejsca, gdzie na googlowych mapach widnieje punkt z podpisem Biskupice.

 

Wygląda mi to na Pasmo Oblęgorskie, a konkretnie na Górę Siniewską (449 m). Gdyby nie to wzgórze po lewo, to widoczna byłaby pewnie także G.Perzowa (436m). Pasuje kierunek. Odległość - 86 km imponująca, jeśli to ten obiekt, o którym piszę.

 

Apropo's ciekawe miejsce w tych Biskupicach, skoro wg symulacji widoczna jest Babia czy Skrzyczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalszych propozycji co do identyfikacji górki ze Zbyszkowego zdjęcia nie ma, więc może rozwinę temat. Otóż Sieniawska i Perzowa to były moje dwie pierwsze faworytki, ale one teoretycznie znajdują się dużo dalej na prawo od tej wysokiej góry na pierwszym planie. Poza tym skoro to Sieniawska, to gdzie Perzowa? Ją też powinno być widać na prawo od centalnej góry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalszych propozycji co do identyfikacji górki ze Zbyszkowego zdjęcia nie ma, więc może rozwinę temat. Otóż Sieniawska i Perzowa to były moje dwie pierwsze faworytki, ale one teoretycznie znajdują się dużo dalej na prawo od tej wysokiej góry na pierwszym planie. Poza tym skoro to Sieniawska, to gdzie Perzowa? Ją też powinno być widać na prawo od centalnej góry...

 

Ja jednak podtrzymam swoją wersję :-) Przyjmując, że zdjęcie zrobione zostało mniej więcej z punktu o wsp.50.70583°N ,,19.28667° E w ok.Biskupic oraz że to nawyższe widoczne wzniesienie to g.k m.Świdno, to pasowałoby to na G.Siniewską (449m). W panoramy w hey-u wynika,że z Pasma Oblęgorskiego to właśnie Siniewska (jako jedyna z trzech) jest widoczna (65 stopni, 86 km). Natomiast Perzowa (najbardziej położona na zachód) jest minimalnie zasłonięta - właśnie przez "opadające" na prawo wzgórze w ok.Świdna. Nie widać też Baraniej (tej wysuniętej na wschód), gdyż też lekko jest zasłonięta i znajduje się ciut dalej.

 

Nie wiem, mogę się mylić. Dobrze by było gdyby była jakaś szersza panorama.

 

Przy okazji :

 

Barania i Siniewska z Góry Sławno

Perzowa z Góry Sławno - 50km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek, dzięki bardzo! :)

 

@KowalTM - zerknij tutaj. To symulacja odległości kątowych między poszczególnymi górkami ze zdjęcia, tak jak nakładają się ona na ostatnim tle. Na niebiesko "G. Świdno", na czerwono Perzowa, na żółto Sieniawska. Teraz zerknij na zdjęcie. Jak widzisz Sieniawska to nie może być za skarby świata i co ciekawsze wydaje się to też za blisko jak na Perzową. Stąd moje wątpliwości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatr nie było widać, bo akurat były zasłonięte chmurą. - potem poprawiła się jescze widocznośc i lepiej było widać fragment Tatr Bielskich, ale wierzchołki Tatr Wysokich się nie pokazały.

Chmury nadciągajace od Zachodu uniemożliwiły też uchwycenie Babiej Góry i części Beskidu Wyspowego. Akurat panorama kończy się w tym miejscu, gdzie dochodziły chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie do kolegi twmichal. Czy kolega ma alias mk1984 na Panoramio ?? Bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć żebyś chwalił się na forum np Babia Góra i RTCN Chorągwica z Buska lub szerszym kadrem Tatr z Buska Zdroju lub jeszcze innymi ciekawymi fotami gór, bo opisaną Panorama Tatr z Osiedla Sikorskiego w Busku-Zdroju znamy z tej strony u góry, hmm... :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegi twmichal. Czy kolega ma alias mk1984 na Panoramio ?? Bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć żebyś chwalił się na forum np Babia Góra i RTCN Chorągwica z Buska lub szerszym kadrem Tatr z Buska Zdroju lub jeszcze innymi ciekawymi fotami gór, bo opisaną Panorama Tatr z Osiedla Sikorskiego w Busku-Zdroju znamy z tej strony u góry, hmm... :)

 

 

Tak jest, to ja :)

 

Babia Góra na pewno była na DO.

Jako twmichal jestem też na Gigapan.

 

A Choragwica chwaliłem się wiele razy, oraz widokiem na Przechybę.

Widok z Buska na chorągwice jest też w dziale "Do industrialu", robiony już nowym obiektywem 500mm.

http://img441.imageshack.us/i/dsc0005az.jpg/

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Z kategorii "odgrzewane" - zdjęcie z Góry Zamkowej w Chęcinach, a właściwie z 10-metrowej wieży zamkowej (razem daje to nam 353 m.n.p.m), w kierunku północno-zachodnim. Widoczne są Wzgórza Przedborskie z Buczyną i Kozłową oraz wieżą SLR w Dobromierzu. Jednak to nie wszystko - zaznaczyłem górkę, która widoczna jest w tle, nieco słabiej , więc dużo dalej za Przedborskimi. Mam swój typ. Jak myślicie, co to może być?

Widoczność 6/10.

Przedborskie z Chęcin.pan.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta górka to może być Góra Chełmno niedaleko Radomska (ok.320m.), odległość ok. 48km

Za to obok tego wzniesienia k. Woli Świdzińskiej widać coś wysokiego.

I nie wiem co to jest.

-kierunek na Bełchatów jest inny - na pewno nie jest to komin w Bełchatowie. Bełchatów i Góra Kamieńsk są zasłonięte przez Górę Chełmno.

-słup energetyczny?

-jakiś komin we Włoszczowej? Ale robi wrażenie zbyt wysokiego.

-któryś z masztów koło Radomska. Amelin albo Stobiecko - ale one też nie są wysokie, poza tym to są kratownicowe wieże znacznie szersze u podstawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta górka to może być Góra Chełmno niedaleko Radomska (ok.320m.), odległość ok. 48km

Za to obok tego wzniesienia k. Woli Świdzińskiej widać coś wysokiego.

I nie wiem co to jest.

 

Też wydaje mi się, że to Góra Chełmo, "dach województwa łódzkiego" k.Radomska, oddalona o 58 km (nie 48) od Chęcin.

Co do tego wysokiego obiektu może to być jakiś maszt sieci komórkowej.

Do Radomska trochę za daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wydaje mi się, że to Góra Chełmo, "dach województwa łódzkiego" k.Radomska, oddalona o 58 km (nie 48) od Chęcin.

Co do tego wysokiego obiektu może to być jakiś maszt sieci komórkowej.

Do Radomska trochę za daleko.

To na 100% Chełmo, póżniej wrzucę symulacje na GM. Co do wysokiego obiektu już nie pomogę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten obiekt to na pewno BTS - kilka postów wyżej o nim napisano :D

 

Najwyższa wyraźna góra w pierwszym planie to wzniesienie ok. 315 m npm koło miejscowości Świdno, u podnóżna którego znajduje się Wola Świdzińska. Tego jestem pewien od momentu, kiedy na fotce na szczycie zauważyłem BTSa, którego widać też na GE

 

Zrobiłem też dokładny opis co widać i co można obserwować ze Świętokrzyskiego:

Świętokrzyskie.pdf

Świętokrzyskie.pdf

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zagadkowy obiekt:

dsc0077i.th.jpg

Współrzędne robienia zdjęć (oprócz Przechyby)

 

Witaj!

 

Może to nadajnik radiowy w Lichwinie ?

Często tam robiliśmy obserwacje astro - warto zaglądnąć w wątek tarnowski ;)

Andrzej ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Też wydaje mi się, że to Góra Chełmo, "dach województwa łódzkiego" k.Radomska, oddalona o 58 km (nie 48) od Chęcin.

Co do tego wysokiego obiektu może to być jakiś maszt sieci komórkowej.

Do Radomska trochę za daleko.

 

Trochę już po czasie :), ale Tomku dachem woj. łódzkiego (jeśli oczywiście masz na myśli najwyższe wzniesienie) jest Fajna Ryba-ona i Kozłowa leżą w łódzkim

to tak na marginesie

pozdrawiam :)

tu jeszcze mam górke w Woli Świdzińskiej widzianą z Buczyny k/Dobromierza. Ten wysoki obiekt to pewnie jakis maszt telefonii kom widoczny na moim zdjęciu centralnie za szczytem górki

P5070034.JPG

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wspaniale opisana panorama Kielc i okolicznych szczytów, źródło - Wikipedia.

 

Nie mogę się doczekać lepszej widoczności, tym razem marzy mi się zamek w Chęcinach z Buska. Choć nie jest to jakoś wybitnie daleko, to jednak taka obserwacja byłaby bardzo ciekawa.

http://www.heywhatsthat.com/?view=UNQ93H12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.