Skocz do zawartości

Województwo Świętokrzyskie


Rekomendowane odpowiedzi

Koeljna miejscówka w Świętokrzyskim, która daje ogromne możliwości dalekich obserwacji.

To chyba najwyższe wzniesienie w województwie poza Górami Świętokrzyskimi, max. wynosi 350mnpm.

Mowa o Grodzisku w Stradowie

 

Miałem okazję być na nim dzisiaj i zrobiło na mnie niemałe wrażenie. Widoczność niestety była mierna a potem musiałem uciekać przed burzą.

 

Zdjęcie: (panoramka ok. 300')

grodzisko_małe.jpg

 

Symulacja w Hey pokazuje że góry widać od Skrzycznego po Beskid Niski włącznie.

Widać także Jurę K-Cz, Wzgórza Przedborskie, Zamek w Chęcinach i Góry Świętokrzyskie oraz Kraków (może nawet Kopiec Piłsudskiego, ale Hey tego nie pokazuje, bo to sztuczne wzniesienie)

 

Wrażenie robi też liczba stacji radiowych, która tam odbiera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak jak zapowiadałem wcześniej - zapodaje dzisiejsze zdjęcia ze Świętokrzyskiego, gdzie widocznosć była dzisiaj rewelacyjna - a dzień skończył się Tatrami.

Wybrałem się jednak w okolice Buska, żeby zobaczyć tego, czego nie widać z miasta.

 

Okolice wioski Smogorzów: (współrzędne: 50.460271°N, 50.460271°E)

Elektrownia Połaniec (ok. 36km)

DSC_0045.jpg

(po lewej stronie kadru albo daleki słup, albo Elektrownia w Stalowej Woli - kierunek pasuje)

Podlasek k. Stopnicy (droga nr 73) (współrzędne: 50.441520 N, 20.903647° E)

Święty Krzyż (48km)

DSC_0052.jpg

 

Zagaje Kikowskie, wzgórze na W od wioski >300mnpm, (współrzędne: 50.418386° N, 20.863588° E)

Panorama Beskidów. Widać też Babią, ale jedynie fragment stoku bo jest schowana w chmurach.

zagaje_kikowskie.jpg

 

Oryginalna panorama: (51841x1829)

http://www.wrzuc.to/57xPmFg.wt

 

później wrzucę link do RAWów.

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolejne świetne miejsce do obserwacji w Swiętokrzyskim.

 

Prastare grodzisko w Stradowie (powiat Kazimierza Wielka, Gmina Czarnocin)

 

-Widok na Beskid Żywiecki (Pasmo Policy, Babia, Pilsko i Romanka), widoczne też kominy w Krakowie.

stradów1.jpg

Opis:

stradów1_opis.jpg

Beskid Sądecki i Beskid Niski. Na panoramie powinny być widoczne takie szczyty jak Lackowa i Magura Małastowska. Azymut - od ok 125' do 175' (tu poprosiłbym o symulację):

>KLIK<

Lackowa?

lackowa.jpg

Niestety tego dnia widoczność nie była aż tak dobra i góry widać bez szczegółów. Jest to jednak znakomity punkt widokowy, mam nadzieję że uda mi się zrobić stamtąd Tatry.

Ogólnie to zrobiłem prawie 300zdjęć. RAWy ważą 2,25GB (jakby ktoś potrzebował :D) Azymut - od 120' do 230'

 

Współrzędne:

50.377131° N, 20.480691° E

wys. ok 320mnpm

 

EDIT - Góra, która podpisałem jako Lackowa to Chełm Grybowski (780mnpm)

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przegląd pasm Gór Świętokrzyskich widzianych z Buska-Zdroju (z zachodu na wschód)

-Pasmo Chęcińskie i Zelejowskie

pasmo-chęcińskie-i-zelejowskie_600.jpg

-Pasmo bolechowickie i zgórskie

pasmo-bolechowickie-i-zgórskie_600.jpg

-Pasmo Posłowickie (część W)

pasmo_posłowickie---W_600.jpg

-Pasmo Posłowickie (część E)

pasmo-posłowickie---E_600.jpg

-Pasmo Dymińskie (z tyłu komin EC Kielce)

telegraf_600.jpg

-Pasmo Masłowskie

pasmo_małowskie_600.jpg

-Pasmo Klonowskie

pasmo-klonowskie_600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś, pewnie większość z Was żyje zlotem na G. św. Doroty:)

Ja tak "lajtowo" przejeżdżałem przez Biskupice, ale nic ciekawego na południe nie było widać, więc wskoczyłem na Mały Giewont (Biakło) k/Olsztyna. Górki Przedborskie dość wyraźnie no i na prawo od nich widać było dość słabo dwa wzniesienia. Według Heya na czerwono widać w tamtym kierunku tylko górę w Woli Świdzińskiej i chyba G. Siniewską (86 km). Zastanawia mnie też to, że Chełmo i hałdę Kamieńsk widzialem jak na dłoni, a w Heyu ich nie widać?

http://www.heywhatsthat.com/?view=MFKLM7N9

P8080215.JPG

P8080220.JPG

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie. Dwie ciekawe fotki od Kolegi Gargula, wykonane z Liwocza na G. Świętokrzyskie. Na zdjęciu widoczne całe pasmo Łysogór, a ponoć w lornetce dało się zobaczyć nawet maszt na Św. Krzyżu (122 km). Nie publikuję tego, bo jakość b. słaba, ale wartość poznawcza ogromna.

 

swietokrzyskie_z_liwocza.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tym razem chciałbym zaprezentować niezbyt daleką obserwację bo tylko około 35-kilometrową: widok zamku w Chęcinach (po lewej stronie między pagórkami) z Kakonina pod Łysicą (N50 52 12 E20 56 06) oraz Górę Telegraf po prawej.

Pozdrawiam

Grzesiek

post-18664-079659800 1282479837_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś, pewnie większość z Was żyje zlotem na G. św. Doroty:)

Ja tak "lajtowo" przejeżdżałem przez Biskupice, ale nic ciekawego na południe nie było widać, więc wskoczyłem na Mały Giewont (Biakło) k/Olsztyna. Górki Przedborskie dość wyraźnie no i na prawo od nich widać było dość słabo dwa wzniesienia. Według Heya na czerwono widać w tamtym kierunku tylko górę w Woli Świdzińskiej i chyba G. Siniewską (86 km). Zastanawia mnie też to, że Chełmo i hałdę Kamieńsk widzialem jak na dłoni, a w Heyu ich nie widać?

http://www.heywhatst.../?view=MFKLM7N9

 

Rafał, a mógłbyś załączyć te zdjęcia w bardziej horyzontalnej orientacji? Nieciekawie się identyfikuje takie krzywajdy :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, a mógłbyś załączyć te zdjęcia w bardziej horyzontalnej orientacji? Nieciekawie się identyfikuje takie krzywajdy :szczerbaty:

 

mam jakieś w "prostszej" :) wersji ale mniej na nich widać, tzn są jaśniejsze. w Heyu (który załączyłem wyżej), widać właśnie te dwie górki.

P8080202.JPG

P8080203.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koeljna miejscówka w Świętokrzyskim, która daje ogromne możliwości dalekich obserwacji.

To chyba najwyższe wzniesienie w województwie poza Górami Świętokrzyskimi, max. wynosi 350mnpm.

Mowa o Grodzisku w Stradowie

 

 

Pisałem o tym grodzisku w październiku 2009. Tu jest link do postu Grodzisko Stradów

Tam znajdziesz zdjęcie zrobione przeze mnie przy dosyć dobrej pogodzie, ale słabym kompaktem i do tego pod słońce. Z tego grodziska wg symulacji (znajdziesz ją w następnym poście) widać Tatry.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o zaporę na rzece Świślinie koło Kolnej Górki. Oto szerszy kontekst na którym widać Chełmową Górę z wycinkiem pierwszej fotki (zrobionej przez MTO-500)

 

Ps. Wiem że w tym kierunku mogą być Zakłady Azotowe w Puławach.

IMG_6646x.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do znawców z kieleckiego. Wczoraj zrobiłem poniższą fotkę ze Św. Krzyża (galerii)w kierunku na zalew na Świślinie. Na horyzoncie widać jakąś budowlę. Co to jest i jak daleko się znajduje?

Lemarc. To na bank są zakłady azotowe w Puławach. Porównaj.

 

90 km! Brawo. MTO to jednak kawał dobrego sprzętu do DO, tylko teraz już widzę, że nawet do naszych naziemnych obserwacji za ciemny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie że się zgadza. No to mój nowy rekord. :banan:

 

MTO-500 ma jasność 5,6 gdyby co. Do wizuala następnym razem wezmę SKY MASTERA 25/100, albo refraktor 100/500, bo chcę mieć pewność co fotografuję.

Kurcze, Sky Master 25x100 to był najlepszy sprzęt optyczny, jaki kiedykolwiek miałem. Aż mi się łezka w oku zakręciła, że go sprzedałem... :( W każdej pogodzie, przy każdych warunkach oświetleniowych, nawet na oddalonym o 160 km Pradziadzie! Jak ktoś szuka dużego, wizualnego działa do DO - to z pełną odpowiedzialnością polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję.

Z ciekawości poszukam tych zakładów azotowych na swoich zdjęciach, bo robiłem też zdjęcia na 500mm w tamtym kierunku.

 

Gigapanoramy Gór Świętokrzyskich z najwyższego wzniesienia w Busku-Zdroju

 

001gbw.jpg

002fju.jpg

 

Początkowo miała to być jedna panorama, plus jeszcze trochę szczegłów u dołu. Ale zaczęło tak lać, że dałem sobie spokój.

Pierwsza panorama - od okolic Małogoszczy do Łysicy.

Druga - od Łysicy do okolic Opatowa

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję.

Z ciekawości poszukam tych zakładów azotowych na swoich zdjęciach, bo robiłem też zdjęcia na 500mm w tamtym kierunku.

 

Gigapanoramy Gór Świętokrzyskich z najwyższego wzniesienia w Busku-Zdroju

 

Początkowo miała to być jedna panorama, plus jeszcze trochę szczegłów u dołu. Ale zaczęło tak lać, że dałem sobie spokój.

Pierwsza panorama - od okolic Małogoszczy do Łysicy.

Druga - od Łysicy do okolic Opatowa

Ładne masz Michale widoki z tego Buska :) I kawał obiektywu, ech...

 

PS. Usuń sobie te dwie kreski z matrycy, bo już na panoramce Wzgórz Przedborskich mnie całkowicie zmyliły i myślałem, że to dymy z Bełchatowa, co mi ni w ząb nie pasowało z mapą :)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jedna kreska. Faktycznie - trzeba będzie dać matrycę do przeczyszczenia, ale u mnie nikt się tym nie zajmuje. W Krakowie jest bardzo fajny zakład, który robi to za 80zł (w cenie jest także czyszczenie obiektywów i zewnętrznej obudowy). A gruszką nie zawsze da się wszystko usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jedna kreska. Faktycznie - trzeba będzie dać matrycę do przeczyszczenia, ale u mnie nikt się tym nie zajmuje. W Krakowie jest bardzo fajny zakład, który robi to za 80zł (w cenie jest także czyszczenie obiektywów i zewnętrznej obudowy). A gruszką nie zawsze da się wszystko usunąć.

Astrokrak może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Usuń sobie te dwie kreski z matrycy, bo już na panoramce Wzgórz Przedborskich mnie całkowicie zmyliły i myślałem, że to dymy z Bełchatowa, co mi ni w ząb nie pasowało z mapą :)

 

To już wiesz Mateo, dlaczego nie mogłem patrzeć jak chodzisz z otwartym body. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokrak może?

 

Nie - taki mały zakład na ul. Czapskich.

Poza tym nie tylko otwarte body może być przyczyną zabrudzenia matrycy. Obiektywy ze zmienną ogniskową podczas kręcenia pokrętłem zasysają powietrze i wydmuchują je z tyłu.

 

A tak się ten obiektyw prezentuje:

DSC00235.JPG

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poza tym nie tylko otwarte body może być przyczyną zabrudzenia matrycy. Obiektywy ze zmienną ogniskową podczas kręcenia pokrętłem zasysają powietrze i wydmuchują je z tyłu.

 

Ależ Michale to oczywista oczywistość. :) Ja się odniosłem do konkretnej sytuacji.

 

 

 

 

 

A obiektyw fajny, wygląda na poręczny. Ostry jest?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.