Skocz do zawartości

Województwo Świętokrzyskie


Rekomendowane odpowiedzi

Mam kolejne pytanie do rozszyfrowania. Fotki przedstawiają widok z galerii widokowej na Łysej Górze w kieleckiem. Pierwsza fotka to widok ogólny z szerokim kontekstem, na tle którego zaznaczyłem obszar widoczny w zbliżeniu na drugiej fotce. Widać na niej zaznaczony komin za horyzontem, a poniżej zabudowę Starachowic. Kierunek jest z grubsza na Warszawę której oczywiście nie widać, ale doczytałem w spisie przeszkód lotniczych że na prawobrzeżnej Warszawie jest ciepłownia z kominem o wysokości 299m. Teoretycznie może być widoczny z odległości ok. 150km. Potrzeba precyzyjnej analizy dla potwierdzenia czy to jest ten właśnie obiekt.

IMG_6651b.JPG

IMG_6698b.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie do rozszyfrowania. Fotki przedstawiają widok z galerii widokowej na Łysej Górze w kieleckiem. Pierwsza fotka to widok ogólny z szerokim kontekstem, na tle którego zaznaczyłem obszar widoczny w zbliżeniu na drugiej fotce. Widać na niej zaznaczony komin za horyzontem, a poniżej zabudowę Starachowic. Kierunek jest z grubsza na Warszawę której oczywiście nie widać, ale doczytałem w spisie przeszkód lotniczych że na prawobrzeżnej Warszawie jest ciepłownia z kominem o wysokości 299m. Teoretycznie może być widoczny z odległości ok. 150km. Potrzeba precyzyjnej analizy dla potwierdzenia czy to jest ten właśnie obiekt.

 

Pasuje na EC Kawęczyn, ale symulacja w heyu z tego komina nie pokazuje Łysogór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obiekt to chyba jest komin CM Południe w Radomiu - kierunek by się zgadzał.

A ze Św. Krzyża teoretycznie można zobaczyć maszt w Raszynie (123mnpm+355m). W samej Warszawie, żeby można było oglądać Góry Świętokrzyskie, potrzebny byłby obiekt o wysokości ponad 400m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie iż było kiedyś podobne zdjęcie na DO z lekko błędnym opisem: http://www.dalekieob...acje.eu/?p=5620

 

Symulka z Łysej Góry:

Clipboard01.jpg Clipboard02.jpg

 

Jak widać zagadka wciąż pozostaje nierozwiązana gdyż nic nie pasuje do obiektu na zdjęciu. Z tym że najprawdopodobniej jest to jeszcze jakiś inny obiekt którego po prostu nie mam na liście w Kashmirze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasugerowałem że to komin, ale może to być maszt telefonii komórkowej i trzeba to będzie sprawdzić w geoportalu. Może on być gdzieś na zachód od Radomia, bo dwa kominy w tym mieście o wys.120 i 150m. są bardziej na prawo, co sprawdziłem na pozostałych fotkach z tej serii. Dziwne jest tylko że ta konstrukcja ma wyraźny cień z prawego boku, czego po ażurowych konstrukcjach masztów nie należy się spodziewać.

P.s. Na poniższej fotce widać jeden z kominów Radomia z prawej strony, drugi jest poza zdjęciem jeszcze bardziej na wschód.

panorama-z-ł.g2.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Miałem okazję być dzisiaj ponownie w kieleckiem na Łysej Górze, ale warunki rewelacyjne nie były, gorsze nawet niż podczas sierpniowego pobytu, ale zaliczyłem za to wygodniejsze wejście od zachodu po asfalcie. Jednym z celów jaki udało mi się dostrzec i sfocić był zamek w Janowcu nad Wisłą (odl.-79km) którego wyłuskanie nie powiodło mi się wcześniej z uwagi na brak oświetlenia słonecznego. Na fotce z MTO-500 widać południową śianę murów ze skrajnymi basztami. Na prawo od zamku można też dostrzec skarpę wapienną w postaci poziomej smugi, to stary kamieniołom z którego wydobywano materiał na budowę zamku i miasteczka. Wypatrzyłem jeszcze komin na północno wsch. skaraju Radomia, oraz kominy elektrowni Kozienice (jeśli się nie mylę) ale na zdjęciu wyszły słabo i muszę to dokładnie zweryfikować. Ostatecznie przekonałem się że do odległości powyżej 50km. nie należy używać półśrodków w postaci lornetki 10x50, tylko tachać ze sobą bino 25x100.

zamek-w-janowcu.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać ciekawostkę jaką usłyszałem dzisiaj z ust bileterki u wejscia na galerię widokową. Podobno w pobliskich Psarach gdzie znajduje się ośrodek satelitarny mają budować maszt przekaźnikowy który ma zastąpić wieżę na Łysej Górze, a sama wieżę udostępnić jako atrakcję turystyczną do podziwiania panoramy. To byłaby dobra wiadomość jeśli padnie oficjalna informacja od czynników lokalnych. Wieża ma dwa okalające ją tarasy w dolnej części które są dostatecznie wysoko umiejscowione ponad lasem i praktycznie nie byłoby potrzeby wjeżdżać na sam szczyt, ale gdyby nawet, to jeszcze lepiej. Pożyjemy, zobaczymy.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ta legenda jeszcze nie umarła? :D

Z tego co wiem pojawiła się w szczycie sezonu ogórkowego, w związku ze sporem o grunt na którym stoi maszt na Św. Krzyżu. Na różnych forach pojawiały się niesamowite teorie. A to że pazerny Kościół upomina się o grunty, France Telecom tnie koszty, a nawet że to wina Ruskich - bo na maszcie coś jest i to im się nie podoba.

Na chwilę obecną wiadomo, że maszt będzie dalej tam stał i nie zmieni swojej funkcji.

Zresztą to chyba najlepsza lokalizacja nadawcza w Polsce.

A taras widokowy rzeczywiście przydałby się na Św. Krzyżu - wystarczyłoby nawet wejśc do najwyższych pomieszczeń w muzeum, tak żeby znaleźć się ponad drzewami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upewniłem się co do fotki elektrowni Kozienice i mimo zamgleń na horyzoncie udało się wycisnąc zarysy czterech kominów o wysokościach jakie wpisałem nad każdym z nich. Bariery 100 kilometrów nie przekroczyłem, dystans wynosi mniej więcej podobnie co do puławskich Z.A. czyli nieco ponad 90km.

IMG_7672bc.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać ciekawostkę jaką usłyszałem dzisiaj z ust bileterki u wejscia na galerię widokową. Podobno w pobliskich Psarach gdzie znajduje się ośrodek satelitarny mają budować maszt przekaźnikowy który ma zastąpić wieżę na Łysej Górze, a sama wieżę udostępnić jako atrakcję turystyczną do podziwiania panoramy. To byłaby dobra wiadomość jeśli padnie oficjalna informacja od czynników lokalnych. Wieża ma dwa okalające ją tarasy w dolnej części które są dostatecznie wysoko umiejscowione ponad lasem i praktycznie nie byłoby potrzeby wjeżdżać na sam szczyt, ale gdyby nawet, to jeszcze lepiej. Pożyjemy, zobaczymy.

 

Hmm... Zważywszy na to, że Centrum Usług Satelitarnych w Psarach od kwietnia już nie istnieje (i to nie jest żadna tajemnica :) ) to kto wie co tam TP Emitel zechce wybudować... Tak więc bileterka słyszała jakieś dzwony tylko nie wiedziała skąd :-DD

A co do wieży widokowej to w ubiegłym roku wędrując szlakiem przez Góry Świętokrzyskie byłem m.in. na Górze Klonówce, na której jest mini wieża widokowa. Według symulacji na HWT widać z niej również Tatry, a dostęp jest nieporównanie łatwiejszy niż do muzeum na Łysej Górze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Opisałem kilka punktów obserwacyjnych w Świętokrzyskim. Zachęcam wszystkich do oglądania południowego horyzontu, zwłaszcza że niektóre miejsca mogą zaoferować epickie widoki.

Punkty można dostać do listy na stronie DO.

 

1)Bronia k. Buska-Zdroju (50.472961°N, 20.760708°E). Jest to stok wzgórza o wysokości 303mnpm, ale jest ono zalesione. Skrajem lasu, na wysokości 290mnpm przebiega zielony szlak pieszy, od niedawna także szlak rowerowy.

|SYMULACJA 200mm|

 

2)Wzgórze przy drodze 73 w Pacanowie (tego od Koziołka-Matołka). Wzgórze ma wysokość około 200mnpm i oferuje naprawdę fantastyczny widok. Z poziomu drogi także widać Tatry - tydzień temu widać było bardzo wyraźnie. Współrzędne: 50.411457°N, 21.020644°E

|SYMULACJA 50mm||SYMULACJA 200mm|

 

3)Występa, pow. Skarżyski. Wzgórze o wysokości 439mnpm z wieżą przekaźnikową, bardzo blisko drogi nr. 7. Chyba najdalsze miejsce w Górach Świętokrzyskich skąd widać Tatry. Współrzędne: 50.982497°N, 20.746661°E

50mm 500mm

 

Inne miejca, skąd można zobaczyć Tatry:

1)Staszów - ul. KEN. Ciekawy jestem jak Tatry widzą mieszkańcy okolicznych bloków :D

2)Klimontów - pow. sandomierski - tuż przy skręcie z drogi nr. 9 oraz na stacji beznynowej tuż przed Klimontowem

3)Gliniany Las, pow. konecki. Jedyne miejsce blisko Końskich skąd widać Tatry:

50mm 500mm współrzędne: 51.022759°N, 20.409511°E ok. 330mnpm

4)Jędrzejów, ul. Piastowska - zakręt koło torów kolejowych

5)Piaskowcowe wzgórza w pow. staszowskim - okolice miejscowości Czajków, Smerdyna, Wiązownica. Tatry widać mniej więcej od wysokości 200mnpm. Nie wszędzie można się dostać, bo działa tam sporo kopalni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

3)Gliniany Las, pow. konecki. Jedyne miejsce blisko Końskich skąd widać Tatry:

50mm 500mm współrzędne: 51.022759°N, 20.409511°E ok. 330mnpm

 

Gliniany Las jest to powiat kielecki, gmina Mniów.

 

Czy mógłby ktoś sprawdzić czy z tego miejsca: (50,970535 20,457487) mogłyby być widoczne Tatry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Czy ktoś pomoże mi rozszyfrować co to za szczyt w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej,zdjęcie słabej jakości,ale może coś się da z tym zrobić.Tu są współrzędne miejsca z którego robiłem zdjęcie 50°55'42.19''N 20°03'59.27''E

 

Zdjęcie-0055 przeróbka.jpg

 

Trzeba je pomniejszyć to będzie lepszej jakości

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.