Skocz do zawartości

SUDETY


Rekomendowane odpowiedzi

maras78 o której zrobiłeś Śnieżkę z ZG? Byłem na "swoim"punkcie widokowym ok. 14 i niestety było duże zamglenie. Już znalazłem w exifie - 10.21

 

To było przed południem tak jak sprawdziłeś 10:21 od zachodu panorama była właśnie zamglona i przesuwało się na wschód. I do końca dnia już nic nie było widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze uzupełnienia ze Śnieżnika - obłok nad opolską elektrownią, Borówkowa w Górach Złotych i grupa Suchego vrchu, czyli południowy kraniec Gór Orlickich. Do szczytów jest niedaleko (dwadzieścia parę kilometrów), za to na lewo od Bukovej hory czają się kolejne obłoki kondensacyjne, gdzieś nad Czechami. Być może są nad elektrowniami, które kiedyś opisywał Luki, ale nie mam żadnych współrzędnych industrialu, tak że trudno mi sprawdzić. Tymi obłokami nieźle obrodziło, jeszcze 2 będą na panoramie Gór Orlickich. Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam na danie główne ze Śnieżnika (choć ktoś może uznać, że po przeszło dwóch tygodniach jest już nieświeże, a ponadto może być ciężkostrawne z powodu rozmiarów - 23520x1328 ;) - panoramę od Gór Orlickich po Rudawy Janowickie, obejmującą też Góry Bystrzyckie, Stołowe i Karkonosze. Ponieważ Cerna Studnice w Górach Izerskich nie pokazała się nad chmurami inwersyjnymi, najdalszym widocznym szczytem jest karkonoski Kotel (111 km).

Po lewej stronie widać całą serię obłoków kondensacyjnych gdzieś nad Czechami - z początku sądziłem, że są dwa, ale na samej krawędzi siedzi jeszcze trzeci! Ten najbardziej z prawej strony, ze względu na kształt, mógłby stać się zalążkiem legendy o widoku czubka Matterhornu ze Śnieżnika ;).

Teraz czas na zrobienie opisów.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam na danie główne ze Śnieżnika (choć ktoś może uznać, że po przeszło dwóch tygodniach jest już nieświeże, a ponadto może być ciężkostrawne z powodu rozmiarów - 23520x1328 ;) -

Teraz czas na zrobienie opisów.

 

Warunki miałeś rewelacyjne, super.

 

P.S. Po usunięciu niebieskiego

http://img443.imageshack.us/img443/9735/orlickierudawyj600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki były świetne, tylko inwersja trochę za wysoko. Pisałem jakiś czas temu, kierunki karpacki i alpejski były puste, ale i tak jestem zadowolony, bo w zeszłym roku zimą zawsze miałem na Śnieżniku katastrofalną pogodę.

Dzięki za zwrócenie uwagi na niebieski, usunięcie tego rozproszonego światła bardzo poprawia odległe góry. Ta panorama nieźle daje w kość mojemu komputerowi, a kończyłem ją dzisiaj rano przed wyjściem do pracy u nie o wszystkim pomyślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek >> przyznam bez bicia że takie fotorelacje w postaci pojedynczych zdjęć mnie nudzą ale ta ostatnia panorama, szczególnie w kolorach zaproponowanych przez Rafała jest na prawdę piękna, kawał dobrej roboty :Salut: No i Matterhor jak żywy ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ciepłe uwagi ;). Rafał, czy twoja wersja to tylko manipulacje krzywymi, czy coś jeszcze, np. balans kolorów? Bo przyznaję, że tak ładnie nie potrafię zrobić, choć może to z braku cierpliwości - jak pisałem, panorama wyciska siódme poty z mojej maszyny i przesunięcie punktu na krzywej skutkuje kilkuminutowym mieleniem dyskiem. Ciągle miałem zielonkawe lub czerwonawe niebo, a Rudawy Janowickie słabiej wyciągnięte. Muszę sprawdzić, czy gdzieś nie mam jakichś pamięci do włożenia - na razie mam 192 MB i DOTĄD na wszystko starczyło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek - ta panorama to najlepszej jakości zdjęcie zrobione ze Śnieżnika, jakie widziałem!

Ciekawe, czy któryś z tych obłoków kondensacyjnych to nie są przypadkiem "wyziewy" z kominów el. atomowej w Dukovanach na Morawach (tej pomiędzy Brnem a Morawskimi Budziejowicami)?

Jeśli ta panorama pomimo swej jakości nie dostanie się na DO, to - Krzysiek, daj znać - będziemy interweniować aż u najwyższych władz tej strony :D !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek - ta panorama to najlepszej jakości zdjęcie zrobione ze Śnieżnika, jakie widziałem!

Ciekawe, czy któryś z tych obłoków kondensacyjnych to nie są przypadkiem "wyziewy" z kominów el. atomowej w Dukovanach na Morawach (tej pomiędzy Brnem a Morawskimi Budziejowicami)?

Jeśli ta panorama pomimo swej jakości nie dostanie się na DO, to - Krzysiek, daj znać - będziemy interweniować aż u najwyższych władz tej strony :D !

Dzięki za dobre słowo. To nie jest jedno zdjęcie, tylko jakieś 25 ;). Początkowo złożyłem w całość 32 zdjęcia aż do Gór Sowich, ale niewystarczająco skorygowałem składowe pod kątem wyginania horyzontu i zdecydowałem na końcu przeciąć ją na dwie części, a tę drugą trochę obrócić. Zresztą, gdybym tego nie zrobił, to całą panoramę mógłbym wczytać tylko do gimpa, bo używany przeze mnie do oglądania zdjęć xzgv ma ograniczenie do 32767 pikseli. Przy jej obróbce końcowej chyba bym osiwiał...

Obłoki kondensacyjne na Morawach są raczej na panoramie grupy Suchego Vrchu. Te obok Gór Orlickich były widoczne w kierunku zachodnim, z niewielkim odchyleniem na południe (na prawo od Małego Śnieżnika).

Co do wystąpienia z petycją do zespołu DO, to najpierw zrobię opisy, a potem się zobaczy.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obłoki kondensacyjne na Morawach są raczej na panoramie grupy Suchego Vrchu.

Uuu, to by się zgadzało - dwa słupy pary z dwóch ( po cztery kominy) zespołów kominowych elektrowni.

Co do zdjęcia, hmmm, zdaję sobie sprawę, że panorama ta to kompilacja kilkudziesięciu fotek, nie chciałem po prostu powtarzać się w zwrocie typu "panorama to ... panorama" :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luki, nic nie szkodzi. Po prostu dostałem do ręki pretekst, żeby się powywnętrzać na temat trudów składania panoramy ;).

To był poranek obłoków kondensacyjnych. Dwa już zidentyfikował Robert, jeden - EL Opole - sam od razu wiedziałem, teraz rzuciłeś cień podejrzenia na Dukovany (za co dziękuję, dodałem już do opisu na stronie). Prawdopodobnie widziałem czubek jeszcze jednego za Mokrym hrbetem. Na początku nawet myślałem, że to jakaś góra, ale bestia najpierw trochę urosła, potem podzieliła się na 3 mniejsze, potem zanikła, potem znowu urosła i znowu zanikła. Wprawdzie efekt ten było widać tuż nad inwersją, więc możliwe były ciekawe zjawiska optyczne, ale dynamika ich zmian była za duża, poza tym ten kierunek, w którym gór już nie ma. Tak sobie myślę, czy to nie był nasz stary znajomy z Bohunic, który robił kiedyś za Alpy.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, skoro jesteś taki dobry w te elektrownie, to czy mógłbym Cię poprosić o wycięcie fragmentu z obłokami kondensacyjnymi i opisanie go? Gdybyś się zgodził, ale nie chciał mordować się z takim kolosem, to mogę sam wyciąć i wystawić do pobrania. Sam skupiam się na górach, a ze współrzędnych industrialu mam tylko elektrownię w Krakowie, bo potrzebowałem kiedyś jej kominów jako punktów odniesienia. Wczoraj też zorientowałem się, że widać Lysą, gdy zacząłem zajmować się opisem.

Na dzisiaj przygotowałem opis mniejszej panoramy - Gór Kamiennych i Sowich, a ta duża powinna być do poniedziałku.

Miłośnicy masztów, jeśli się uprą, mogą na oryginale za szczytem Jeleńca wypatrzyć czubek RTCN Chełmiec, ale niestety, nie wyszedł wyraźnie.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam link do opisanej panoramy "Obłoki kondensacyjne" .

Znalazłem jeszcze jeden szczyt, który jest dalej niż Lysa Hora :) Tak się składa, że wierzchołek widoczny nie posiada żadnej nazwy, a sprawdzałem wszystkie mapy online oraz te papierowe ze swoich zbiorów. Współrzędne 50°44'57.06"N, 15°22'59.91"E. Jest to szczyt pomiędzy Kapradnikiem 910 m, a Bila Skala 964 m. Odległość 120 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam link do opisanej panoramy "Obłoki kondensacyjne" .

Znalazłem jeszcze jeden szczyt, który jest dalej niż Lysa Hora :) Tak się składa, że wierzchołek widoczny nie posiada żadnej nazwy, a sprawdzałem wszystkie mapy online oraz te papierowe ze swoich zbiorów. Współrzędne 50°44'57.06"N, 15°22'59.91"E. Jest to szczyt pomiędzy Kapradnikiem 910 m, a Bila Skala 964 m. Odległość 120 km.

Też go wyczaiłeś... A jest ledwo widoczny, zainteresowałem się nim dopiero wtedy, gdy wyszedł mi w obliczeniach. Inwersja była jeszcze młoda, no i ze 120 km słabo było widać odleglejsze obiekty. Jest to w każdym razie wschodnia kulminacja Kapradnika, o wysokości 950 m; szczyt 910 nazywa się Maly Kapradnik (według czeskiej mapy Gór Izerskich w skali 1:25000) i leży ciut dalej na północny wschód. Z kolei Stredni vrch w Górach Orlickich u mnie nazywa się Homole (wg drukowanej mapy), ale funkcjonują obie nazwy. W ogóle odwaliłeś poważną robotę, bo widziałem Twój opis całości - chyba, że traktujesz to w kategoriach rozrywki. Znalazłeś jeszcze jeden obłok kondensacyjny przed Karkonoszami, a ja się zastanawiałem, co to za góra. Dzięki.

U mnie sprawa troszkę się przeciąga. Po pierwsze, nakładanie opisu bezlitośnie obnaża błędy składania. Okazało się, że tak bardzo nie chciałem wyginać horyzontu, że aż "złamałem" panoramę w przeciwnym kierunku z prawej strony Karkonoszy, gdzie nachodziły na siebie tylko wąskie pasy dwóch składowych zdjęć. Na szczęście jeszcze nie skasowałem XCFa, tak że już naniosłem poprawki. Po drugie, niestety, zdechły mi obie dyskietki, na których miałem poprawioną panoramę, tak że wrzucę dopiero jutro :(. No co, facet w moim wieku ma prawo używać dyskietek!

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odchlewiłem panoramę ze Śnieżnika na Góry Orlickie, Karkonosze i Góry Kamienne, w miarę możliwości, z artefaktów powstających po kilkakrotnym obracaniu zdjęcia i jest gotowa, razem z opisem, na mojej stronie WWW. Do redakcji DO: koledzy, gdybyście się zdecydowali na publikację tej panoramy, to bierzcie proszę stamtąd, bo nie będę takich wielkich plików wysyłac pocztą. Poza tym do poniedziałku i tak nie ma mnie w sieci. Opis zrobiliśmy wspólnie z Robertem J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z pięknej pogody w czasie urlopu w Masywie Śnieżnika, wybrałem się na kilka przechadzek w okolicy Czarnej Góry. Z północno-zachodniego zbocza (jakieś 1080m n.p.m.) mogłem podziwiać panoramę Karkonoszy i szczyty Szczelińców oraz chyba Skalniaka:

 

 

 

Nieco z drugiej strony (widok mniej więcej na wschód) widziałem coś takiego, ale nie udało mi się ustalić co to za szczyt i pasmo:

 

 

 

Na koniec obłok kondensacyjny? (ze szczytu Czarnej Góry, mniej więcej w kierunki Iglicznej i dalej w linii):

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.