Skocz do zawartości

SUDETY


Rekomendowane odpowiedzi

Koniec czerwca i początek lipca 2018 roku obfitowały w dni sprzyjające dalekim obserwacjom. Poniżej przesyłam kilka zdjęć które wykonałem z moich punktów obserwacyjnych nieopodal Ślęży.

Jesioniki widziane z Przemiłowa z 30.06.2018. Tu najdalszy dystans do Vysoke Hole - 95km

Śnieżka widziana z miejscowości Tąpadła z 30.06.2018. Dystans do Śnieżki 69km,do Studnicni Hora 71km. 

 

Śnieżka z 07.07.2018 na długo po zachodzie słońca. Tego popołudnia i  wieczora wykonałem również zdjęcia Wysokiego Jesionika i Masywu Śnieżnika,kiedyś opublikuję. 2109978377_DSC_0873DO.thumb.JPG.f96b86d208994d9fee2ec4723f479ddc.JPG1932451508_DSC_0880DO.thumb.JPG.7ad0709a8396e016b55e9670cf6b7d15.JPG606999355_DSC_0952DO.thumb.JPG.a937534087723ab072d8f92175121b24.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ależ po niedzieli sypnęło obserwacjami! Mnie przed południem zaskoczył widok z miejscowości Skałka, koło Wrocławia (dolina Bystrzycy). Do Śnieżki jest stamtąd wprawdzie tylko 85 km, ale te śniegi... Po południu udało się jeszcze zahaczyć o Konary, leżące na południowym skraju Wzgórz Wińskich i znane bardziej z pierwszej w historii cukrowni "buraczanej", niż z panoramy Sudetów. Symulacja pokazuje nawet Mały Śnieżnik (>130 km), ale w rzeczywistości jest schowany za drzewami. Na razie tyle - muszę opracować materiał, zanim wrzucę coś więcej.

Sniezka-ze-Skalki-0.jpg

 

 

Sniezka-ze-Skalki-1.jpg

Karkonosze-z-Konar.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jedno miejsce, ten sam czas, te same aparaty, dwóch różnych autorów. Czyli sesja z Borowej w wykonaniu dwóch dalekich obserwatorów:

 

Relacja na 500-mm.blogspot.com

 

https://500-mm.blogspot.com/2019/05/borowa.html

 

Relacja na refraktor.pl

 

http://www.refraktor.pl/2019/05/jedna-borowa-dwie-wizje.html

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@twmichal Na zdjęciu ze Szrenicy po lewej jest spalarnia odpadów w Großräschen (138,5 km), dalej wiatraki pomiędzy Göllnitz a Saadow (148,5 km) i na tle Słońca wiatraki na północ od Großräschen (do 142 km). Ten malutki dzyndzelek na środku Słońca trudno namierzyć bez mapy/bazy danych obiektów wysokościowych (mapa przeszkód lotniczych?). Kierunek można wyznaczyć, znając dokładnie miejsce, skąd zostało zrobione zdjęcie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, łukaszw napisał:

@twmichal Na zdjęciu ze Szrenicy po lewej jest spalarnia odpadów w Großräschen (138,5 km), dalej wiatraki pomiędzy Göllnitz a Saadow (148,5 km) i na tle Słońca wiatraki na północ od Großräschen (do 142 km). Ten malutki dzyndzelek na środku Słońca trudno namierzyć bez mapy/bazy danych obiektów wysokościowych (mapa przeszkód lotniczych?). Kierunek można wyznaczyć, znając dokładnie miejsce, skąd zostało zrobione zdjęcie.

Współrzędne zdjęcia to:  50.7921333 N, 15.5133389 E

Dokładny czas: 21:12:47.

 

Możliwe że ten mały obiekt na tle Słońca to akurat łopata wirnika jakieś dalszej elektrowni wiatrowej - po lewej stronie tarczy słonecznej są widoczne 2 podobne obiekty. Reszta, w tym wieża i piasta znajdują się już poniżej linii horyzontu.

Szczerze mówiąc - myślałem że te wiatraki są bliżej, mniej jak 100km od miejsca obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia energetyczna jest dalej i chyba nie powinna być widoczna. Na powiększonym zdjęciu po prawej stronie na tle Słońca pomiędzy wiatrakami są 2 takie obiekty blisko obok siebie. Dalej widzę jeszcze 2, w tym jeden jakby ustawiony skośnie do horyzontu.

Odstępy pomiędzy słupami powinny być mniej więcej równe, a tutaj są nieregularne.

Wszystko jednak możliwe, bez znajomości wysokości wiatraków nie można na 100% stwierdzić czy to one.

Edytowane przez łukaszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzisiejszy Chełmiec, bo nie wiem czy wiecie że wieża widokowa jest czynna. Jawor (30 km), Legnica (47) i Lubin (68-69 km)

804880854_IMG_1262-Kopia.thumb.JPG.2215e87108d88a2ab6ae1d477b133bf6.JPG

Wrocław-do Sky Tower 67 km

1845369155_IMG_1261-Kopia.thumb.JPG.e7e13c52288e91c94821563200d68701.JPG

Elektrownia Opole-118 km!

566336796_IMG_1263-Kopia.thumb.JPG.70e5e0b8b67e2e4dc3710bfdcae17740.JPG

I ciekawostka na koniec-na siłę pod strzałką widać jakąś chmurkę, ale powiedzmy że to jest do poprawy przez kogoś w jeszcze lepszych warunkach. W każdym razie w tym miejscu (na prawo od Wzgórz Strzelińskich) należy szukać odległej o 141 kilometrów Góry Świętej Anny!

1774457299_IMG_1257-Kopia.thumb.JPG.1e419a921bd3ba19299e61226cf8bd38.JPG

Edytowane przez Paweł W.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2019 o 23:15, Paweł W. napisał:

Dzisiejszy Chełmiec, bo nie wiem czy wiecie że wieża widokowa jest czynna.

[...]

I ciekawostka na koniec-na siłę pod strzałką widać jakąś chmurkę, ale powiedzmy że to jest do poprawy przez kogoś w jeszcze lepszych warunkach. W każdym razie w tym miejscu (na prawo od Wzgórz Strzelińskich) należy szukać odległej o 141 kilometrów Góry Świętej Anny!

Coś jest na rzeczy, chociaż z tego zdjęcia nie da się wyciągnąć wiążącej odpowiedzi, czy GSA jest widoczna. Jeśli się nie mylę, to wieża na Chełmcu jest "załogowa", co oznacza, że dnia świtaka się na niej nie urządzi, a szkoda - bo wtedy spokojnie dałoby się rozstrzygnąć sprawę. W niedzielę, czyli nazajutrz, zrobiłem sobie taki na Kalenicy, w Górach Sowich. Elektrownia Opole, Góra Świętej Anny, odbicie światła Słońca w oknie czeskiego obserwatorium na Śnieżce - wszystko fajnie. Tylko inwersji zabrakło, żeby Klimczok i Babia Góra się pojawiły ;-). Niestety, w tamtym kierunku widać było tylko wzgórza, odległe o 70-80 km.

 

Dzierzoniow.jpg

wschod_Slonca.jpg

GSA.jpg

elektrownia_Opole.jpg

Sniezka-odbicie.jpg

kierunek-Beskidy.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tucznik napisał:

Kolejny raz Karkonosze z Wielkopolski, tym razem okolice Wolsztyna:

https://500-mm.blogspot.com/2019/10/swietno-koo-wolsztyna.html

Aż mi się nie chce wierzyć....ale chyba jesdnak rzeczywiście łapiesz Sudety.

Tak z ciekawości - lekko po lewej powinieneś złapać Ślężę, jest dużo bliżej i widac ją już ze znaczych odległości jadąc samochodem, powinna być w Twojego punktu obserwacyjnego najlepiej wyciągnięta z tła...spróbujesz?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale nie można ujrzeć Ślęży z tego punktu obserwacyjnego. Ślęża jest położona o ok. 10 km bliżej, a punkt z którego prowadzono obserwacje jest położony dość nisko. Nawet zwiększona refrakcja też tu nie pomoże. Natomiast miło się czyta, jak DO wywołuje zdumienie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2019 o 09:46, wampum napisał:

Aż mi się nie chce wierzyć....ale chyba jesdnak rzeczywiście łapiesz Sudety.

Tak z ciekawości - lekko po lewej powinieneś złapać Ślężę, jest dużo bliżej i widac ją już ze znaczych odległości jadąc samochodem, powinna być w Twojego punktu obserwacyjnego najlepiej wyciągnięta z tła...spróbujesz?.

Ślęży z tej miejscówki nie widać. Ona ma jedynie 718 m n.p.m a Śnieżka 1603, której widać jedynie szczyt (jakieś 300 m piramidki). Faktem jest, że z niektórych wież przeciwpożarowych w tym rejonie Ślęża jest możliwa do zobaczenia, ale z obiektów ogólnodostępnych już nie. Generalnie Ślęża z Wielkopolski to rarytas. Ujęcia Ślęży z innych miejsc w Wielkopolsce:

https://500-mm.blogspot.com/2017/05/supia-pod-bralinem.html

https://500-mm.blogspot.com/2015/12/stogniewice-koo-kepna.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
21 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

Obserwacja zrobiona przysłowiowym rzutem na taśmę! Na Śnieżniku warunki o świcie już siadły, po wspaniałym wieczorze poprzedniego dnia.

Widziałem zdjęcia na DO, że w czwartek były najlepsze warunki.

Keprnik, zbliżenie na Tatry przed wschodem Słońca:

IMG_8896s.thumb.jpg.0ad36415cad23b5e8a3504c109a1d74a.jpg
Chwilę po wschodzie Słońca widoczność znacznie się pogorszyła (Tatry jeszcze widać):

IMG_8923wyc.thumb.JPG.6e434b41427e3db083e72dc581c79af1.JPG

Jakąś godzinę później najwyższe partie Wysokiego Jesionika były już w chmurach.

 

Noworoczne Karkonosze ze Śnieżką z Pradziada, odległość ok. 130 km:

IMG_8805bs.thumb.jpg.a8ea11b0f9a46d3899fd6e92f4609ac9.jpg

Miały być Tatry, ale cały horyzont pełny był chmur, chociaż wschód Słońca bardzo ładny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracaliśmy dzisiaj, z żoną, z liczenia ptaków na stawach za Wołowem, a tu nagle widać góry, i to jak! Tak prezentowała się Śnieżka z przyległościami, z okolic miejscowości Głoska - niedaleko Brzegu Dolnego, tylko po drugiej (lewej) stronie Odry. To tylko około 90 km, więc mogę pozazdrościć kolegom z Podkarpacia - patrz dzisiejszy materiał w odpowiednim wątku. Intryguje mnie natomiast coś innego - czy nie było powtórki z 2 stycznia? U nas wspaniale, a na Szumawie - jeszcze lepiej (http://webcam.sumava.eu).

Sniezka.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.