Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chełm odpada Hey nic nie pokazuje i Pradziada zasłania Jaroszowicka Góra, a Uklejna jak już wcześniej pisałem jest zalesiona.

Koledzy. Mówimy o teorii, w praktyce chcecie szukać Pradziada po linii przechodzącej przez najbardziej syficzne rejony Śląska. Jak sobie przypomnę Pradziada z Olkusza, robionego przy typowej widoczności 10/10 ze Śląska, to już gwarantuję, że to nie będzie łatwa przeprawa... Ale zachęcam! :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koledzy. Mówimy o teorii, w praktyce chcecie szukać Pradziada po linii przechodzącej przez najbardziej syficzne rejony Śląska. Jak sobie przypomnę Pradziada z Olkusza, robionego przy typowej widoczności 10/10 ze Śląska, to już gwarantuję, że to nie będzie łatwa przeprawa... Ale zachęcam! :P

W praktyce będzie to i tak łatwiejsze niż Babia Góra z Dobromierza. :P:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A z dachu ?! :D

Niestety, z dachu też nie widać za bardzo.

Byłem na dachu obserwatorium w 2006r i okoliczne drzewa są wyższe, no chyba że je wycięli - nowego obserwatorium nie miałem okazji oglądać "na żywo"

Zdjęcia robione jeszcze kompaktem Minolty.

Obserwatorium w 2006

PICT0127.JPG

Tatry z dachu obserwatorium

PICT0135.JPG

Babia spod schroniska na Kudłaczach:

PICT0151.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na portalu Twojapogoda.pl pojawiły się piękne zdjęcia z Karkonoszy z marca. Ja Sudetów kompletnie nie znam ale kilka zdjęć jest szczególnie interesujących.

http://www.twojapogo.../galeria136.htm

szczególnie polecam uwadze te fotki:

http://www.twojapogo...ia/126/124b.jpg

http://www.twojapogo...ia/126/131b.jpg

http://www.twojapogo...ia/126/132b.jpg

a najbardziej to:

http://www.twojapogo...ia/126/153b.jpg

I nie mówcie mi że tam nic nie ma ... :uhm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

na portalu Twojapogoda.pl pojawiły się piękne zdjęcia z Karkonoszy z marca. Ja Sudetów kompletnie nie znam ale kilka zdjęć jest szczególnie interesujących.

a najbardziej to:

I nie mówcie mi że tam nic nie ma ... :uhm:

Owszem są - chmury na ostatnim planie.

Jak widzę zdjęcia były robione z okolic tkz. "Spalonej Strażnicy" a więc w kierunku na N, gdzie najbliższe góry znajdują się dopiero w Skandynawii...

Edytowane przez luki_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

http://www.twojapogo.../galeria136.htm

szczególnie polecam uwadze te fotki:

http://www.twojapogo...ia/126/124b.jpg

http://www.twojapogo...ia/126/131b.jpg

http://www.twojapogo...ia/126/132b.jpg

a najbardziej to:

I nie mówcie mi że tam nic nie ma ... uhm.gif

To są obłoczki - zalążki chmur typu Cumulus - tworzące się na górnej granicy warstwy podinwersyjnej. Odległość rzędu 20 - 30 km. W dalszym etapie utworzyło się znich coś takiego:

http://www.twojapogoda.pl/galeria/126/5b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koledzy,

W załączniku fotka robiona ze Śnieżki w kierunku południowo-zachodnim, na lewo od Lucni hory. Autor ten sam, co Rudaw ze Śnieżki, fota robiona tego samego dnia. Pytanie - co znajduje się na ostatnim planie?

DSC_3612_sh_zoom_600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koledzy,

W załączniku fotka robiona ze Śnieżki w kierunku południowo-zachodnim, na lewo od Lucni hory. Autor ten sam, co Rudaw ze Śnieżki, fota robiona tego samego dnia. Pytanie - co znajduje się na ostatnim planie?

DSC_3612_sh_zoom_600.jpg

Wreszcie zdjęcie w tamtym kierunku, na którym jest coś więcej niż chmury inwersyjne. Sam kierunek jest interesujący, tzn. w stronę Szumawy :). Bez mapy jednak ani rusz, może być coś na Wyżynie Środkowoczeskiej - teren osiąga tam 700 m. Muszę zabrać to zdjęcie do domu, bo w 8-bitowym kolorze można przeoczyć ważne szczegóły. Kluczowe jest zidentyfikowanie tego eleganckiego stożka na bliższym planie - wiesz już, co to jest?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kluczowe jest zidentyfikowanie tego eleganckiego stożka na bliższym planie - wiesz już, co to jest?

Otóż to. Niestety nie wiem, na GE nie widzę nic o tym kształcie w kierunku podanym przez Autora. Sądząc po wyglądzie i porównująć do fotki Szumawy, będzie on w odległości odpowiadającej Jestedowi ze Śnieżki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Otóż to. Niestety nie wiem, na GE nie widzę nic o tym kształcie w kierunku podanym przez Autora. Sądząc po wyglądzie i porównująć do fotki Szumawy, będzie on w odległości odpowiadającej Jestedowi ze Śnieżki.

Jeśli masz czas, to sprawdź górę Tabor (ok 700 mnpm, 50.509551 N ,15.366697 E). Ja musze lecieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli masz czas, to sprawdź górę Tabor (ok 700 mnpm, 50.509551 N ,15.366697 E). Ja musze lecieć.

Nie pasuje, Tabor jest za płaski, przy czym ma z prawej strony towarzysza podobnego kształtem do górki na zdjęciu (też z prawej). Ale to na bank nie ta góra.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A na pewno to jest ze Śnieżki, bo jak na razie to nic mi tu nie pasuje? Przeszukuję jeszcze Panoramio ale efekty też są mizerne (choć znalazłem ciekawe dalekie inwersyjne fotki)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Benji, raczej nie bo on jest płaski

2001_12_034_Kr_pohled_na_Kozakov_od_Jestrabi_b_s.jpg

To musi być bardziej na zachód od Jestedu bo tam są takie piramidki. Ten stożek to może być Ronov albo Vlhoste.

Edytowane przez merti

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Benji, raczej nie bo on jest płaski

2001_12_034_Kr_pohled_na_Kozakov_od_Jestrabi_b_s.jpg

To musi być bardziej na zachód od Jestedu bo tam są takie piramidki. Ten stożek to może być Ronov albo Vlhoste.

Chyba tak, bo ten "bliski" grzbiet nie wygląda na Studnicni horę. Podejrzewam, że nastąpiła pomyłka i jest to Kotel, a obszar na dalszym planie widać ze Śnieżki na prawo od Jestedu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Merti ma rację, to jest bardziej na zachód od Jestedu. ok.jpg

To co wystaje na horyzoncie ciężko rozróżnić więc nie podejmę się opisu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Brawo Robert! Po swojej analizie potwierdzam ten opis. Na pierwszyrzuk oka pomyslałem, że to Milesovka, a gdyby tak było, to górki w tle byłyby już bardzo blisko Klinovca!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Brawo Robert! Po swojej analizie potwierdzam ten opis. Na pierwszyrzuk oka pomyslałem, że to Milesovka, a gdyby tak było, to górki w tle byłyby już bardzo blisko Klinovca!

Wnoszę o wrzucenie tego zdjęcia na DO, jeśli nie jako samodzielnej pozycji, to w charakterze uzupełnienia niedawnych "Rudaw ze Śnieżki".Sam widok na Góry Łużyckie (Klicz i okolice) ze Śnieżki jest niepospolity. Dobrze byłoby jeszcze sprawdzić, co jest na lewo od Decinskiego Śnieżnika (a coś na pewno jest) - może to już jakiś szczyt Rudaw? Niestety, wszystko tam jest strasznie płaskie i bez symulacji chyba się nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To co wystaje na horyzoncie ciężko rozróżnić więc nie podejmę się opisu ;)

Ta góra w tle na lewo od Śnieżnika to wzniesienie, na którym znajduje się Naklerov (125 km). Kształty pasują bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wnoszę o wrzucenie tego zdjęcia na DO, jeśli nie jako samodzielnej pozycji, to w charakterze uzupełnienia niedawnych "Rudaw ze Śnieżki".Sam widok na Góry Łużyckie (Klicz i okolice) ze Śnieżki jest niepospolity. Dobrze byłoby jeszcze sprawdzić, co jest na lewo od Decinskiego Śnieżnika (a coś na pewno jest) - może to już jakiś szczyt Rudaw? Niestety, wszystko tam jest strasznie płaskie i bez symulacji chyba się nie obejdzie.

Może niektórych z Was drodzy koledzy zdziwię (sam się zdziwiwłem solidnie), ale okazuje się, że oba zdjęcia można ze sobą prawie doskonale połączyć! Doszedłem do tego tworząc symulacje mające na celu rozpoznanie co jest na lewo od Děčínskeho Sněžníka i ukazał mi się Geisingsberg. Oto co wyszło z połączenia:

rudawypano.th.jpg

A to symulacja:

rudawysim.th.jpg

Ocenę, czy coś widać jeszcze na "nowym" zdjęciu pozostawiam Wam, jedyne co możemy widzieć to góra Klinge nad Altenbergiem, ale nie jestem do końca przekonany.

Edytowane przez Fryta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też zrobiłem symulację ;) Wychodzi mi to samo tzn. "górka najbardziej na lewo" to Klinge.

DSC_3612_sh_zoom_600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podobne ujęcie z nieco bliższej Szrenicy

DSC00740.jpg

Edytowane przez wicio

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jak, Mateusz?

Zmienić na DO tytuł na "Rudawy i Góry Łużyckie z Karkonoszy", dorzucić ostatnie zdjęcie ze Śnieżki, Wicia ze Szrenicy i którąś z symulacji, i będzie piękna, obszerna, jednolita tematycznie pozycja - naturalnie po konsultacji z Autorami. Oczywiście to tylko sugestia, nie jestem tam redaktorem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jak, Mateusz?

Zmienić na DO tytuł na "Rudawy i Góry Łużyckie z Karkonoszy", dorzucić ostatnie zdjęcie ze Śnieżki, Wicia ze Szrenicy i którąś z symulacji, i będzie piękna, obszerna, jednolita tematycznie pozycja - naturalnie po konsultacji z Autorami. Oczywiście to tylko sugestia, nie jestem tam redaktorem.

Pewnie, jak tylko będę miał możliwość, to dodam. Ciągle jeszcze liczę na to, że Autor przez przypadek zrobił zdjęcie bardziej na lewo... Tego dnia Fichtelberg był tam na 150%.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koledzy (i może też koleżanki?)

Dostałem parę tygodni temu do interpretacji zdjęcie, zrobione ze Śnieżnika, późnym popołudniem 27 grudnia zeszłego roku.

Na początku ucieszyłem się, że wreszcie komuś wyszła taka ładna Wyżyna Czesko-Morawska, ale zacząłem obliczać rozchodzenie się światła i nic nie pasowało, zupełnie jakby cała Wyżyna była schowana pod chmurami. Pomiar temperatury wziąłem z najbliższego Prostejova, ale z południa. Sprawdziłem jednak "okoliczne" punkty sondowania (Praga, Wiedeń, Kuemmersbrueck), w których tu i tam są dostępne także dane z godziny 18 i żadna nie informuje o jakiejś nadzwyczajnej inwersji.

Można by na tym skończyć, ale chciałbym poprosić o opinię innych obserwatorów. Rzućcie, proszę, okiem na to zdjęcie i napiszcie, co myślicie. Może się mylę.

W owalu zakreślonym przez Autora nad Suchym Vrchem jest coś, co raczej nie jest alpejskim szczytem (>300 km), ale mogłoby być obłokiem kondensacyjnym, tak lubianym w naszych kręgach ;) . Zatem pytanie do znawców czeskiego industrialu - czy w okolicach Jihlavy jest może jakaś duża elektrownia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi