Skocz do zawartości

SUDETY


Rekomendowane odpowiedzi

@rosim: wskazany szczyt to w rzeczy samej Wielka Sowa, natomiast na prawo od niej zza Rudaw Janowickich wystają nieco bliższe szczyty Gór Kamiennych, aż do miejsca, w którym zasłania je Wysoki Grzbiet Gór Izerskich.

Krzysiek_S, dziękuję za informację. Wg moich obliczeń do Wielkiej Sowy jest ok. 90km.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Wielkiej Sowy 88 km, do Waligóry 74km. Szkoda, że nie poszedłeś (a może jednak?) na sąsiedni Smrk, który po pierwsze jest troszkę wyższy, a po drugie - Czesi postawili na nim wieżę widokową. W taki dzień na pewno były świetne Góry Łużyckie i Średniogórze Czeskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem mało czasu, a poza tym, to najbardziej żałuję, że w tamtą stronę zdjęcia robiłem tamronem 17-50, a w stronę północną canonem 55-250IS :(

No, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem o stronie i forum dalekich obserwacji:)

Teraz przeglądam swoje starsze zdjęcia i wyszukuję różnych ciekawostek.

Zdjęcie zrobione 24.08.2010 r.

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po pierwsze chciałem powitać wszystkich miłośników dalekich obserwacji! Sam przeglądam stronę i forum od jakiegoś czasu i mocno zainteresowałem się tą tematyką. Ostatnimi czasy nie miałem zbyt wielu okazji na podziwianie dalekich obiektów ale poszukałem w moim archiwum i znalazłem zdjęcie ze Śnieżnika z zeszłego roku. Widoczność była wtedy dobra (choć bez fajerwerków) ale Śnieżkę można było dostrzec gołym okiem. Teraz zrobiłem symulację na heywhatsthat i podpisałem jeszcze co nie co. Pozdrawiam ;)kopiaopisdsc01288.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło, miło! :)

Skąd robiłeś zdjęcia?

Zdjęcie robiłem z tej ogólnie pojętej równi na szczycie, choć Śnieżkę dało się zobaczyć już w pół drogi między schroniskiem pod Śnieżnikiem a jego szczytem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego miasta, Wrocławia (PO Wzgórze Gajowe na SE miasta). Bez większego problemu powinienem objąć widok od Pradziada po Śnieżkę, jednakże od kiedy na poważnie zacząłem się zastanawiać co widać na horyzoncie albo nie współgra pogoda albo czas. Drugim problemem jest brak porządnego aparatu (lustrzanki nie mam, tylko kompakta którym to robiłem zdjęcie z poprzedniej strony) ale na ok. 100 km powinno starczyć, dalej z Wrocławia raczej nic nie ujrzę ;) Ponadto czasem wyjazdy w góry, w tym roku choćby przeszedłem najwyższe szczyty Małej Fatry ale pogoda nie dopisywała (liczne burze, nawet Tatr nie ujrzałem). Ogólnie mam nadzieję że uda mi się jeszcze czasem zrobić zdjęcie które można tu wrzucić bez wstydu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że same Tatry w weekend więc pozostało mi bronić honoru Seudetów ;) Wczoraj widoczność była bardzo dobra, dziś jednak mnie powaliła. Co prawda jest tu ledwo ponad 100 km ale i tak jestem zadowolony.

Biskupia Kopa - 95 km (z wczoraj, bo dziś nie była widoczna ku mojemu zaskoczeniu)

dsc09930l.jpg

Pradziad - 111 km

dsc00055k.jpg

Keprnik i Szerak - 100 i 98 km

dsc00058ss.jpg

Śnieżnik - 98 km

dsc00061nh.jpg

Śnieżka - 103 km

dsc00079pg.jpg

Zachodzące Słońce nieopodal Chełmca - 67 km

dsc00096ip.jpg

Śnieżka i grzbiet Karkonoszy po zachodzie

dsc00154x.jpg

Ogólny widok po zachodzie Słońca (Ślęża oraz widoczne Chełmiec i Śnieżka)

dsc00174v.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Niedawno natknąłem się na stronę Dalekie Obserwacje i muszę powiedzieć, że niektóre widoki zupełnie mnie zatkały.

Jednocześnie mam do forumowiczów nurtujące mnie pytanie, dotyczące obserwcji, jakie są możliwe z Wrocławia (pomijam dosyć oczywiste widoki Karkonoszy, które nie są rzadkością), a konkretnie:

- czy jest choćby teoretyczna możliwość zobaczenia Tatr (zakładam, że zapewne niestety nie, choćby z faktu że to ok. 300 km), czy też, pomijając fakt widoczności, są one po prostu załonięte. Pisząc z Wrocławia mam na myśli jakiś punkt widokowy, wyniesiony ok 200 m.n p.m. (wkrótce ok 320 m.n p.m. po wybudowaniu Sky Tower), ewentualnie np. Wzgórza Trzebnickie, Ślężę.

- czy możliwe w teorii jest dojrzenie Tatr ze Śnieżki?

O ile kojarzę ze zdjęć przeglądanych na stronie, to Tatry z tego kierunku zostały "złapane" najdalej z Góry św. Anny i Pradziada.

Zakładając, że Tatry z Wrocławia / okolic są zapewne niedostępne, to co teoretycznie najdalej w kierunku S-E możnaby dojrzeć (Góra św. Anny, Jeseniki, Beskidy?).

 

Z góry byłbym wdzięczny za próbę rozstrzygnięcia tej kwestii

 

Pozdrawiam wszystkich, gratulując niesamowitych zdjęć

Ramiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramiel - witamy na forum. Niestety, odpowiedź na pytania o Tatry jest negatywna. Ich wierzchołki są po prostu za nisko pod horyzontem, przez co są osiągalne tylko z Biskupiej Kopy i Jesioników, które z kolei skutecznie blokują widok z leżących dalej na zachód wysokich sudeckich szczytów, np. ze Śnieżnika.

Z samego Wrocławia można zobaczyć tylko Sudety, ale za to niemal w całej ich krasie, od Jesioników po Karkonosze (nie jestem pewny, jak jest z Biskupią Kopą i Górami Izerskimi).

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ramiel !

Krzysiek już właściwie udzielił Ci wyczerpującej odpowiedzi, więc ja od siebie tylko dodam, że robiłem już kiedyś na forum (niestety nie pamiętam, w którym wątku) symulację, jak wysoka musiała by być wieża widokowa, z której można by było dostrzec z Wrocławia Beskidy i Tatry. Otóż z tego, co pamiętam, wyszło mi, że pierwsze wierzchołki beskidzkie (Lysa Hora i coś tam jeszcze) pokazały by się z obiektu wysokiego na 600 m, natomiast pierwsze "wierchy" - bodajże Bystra w Tatrach Zachodnich teoretycznie wyłoniły by się w przypadku 1200-metrowej wieży.

Co do Biskupiej Kopy, o której wspominał Krzysiek, to jak najbardziej - może być widoczna (co zresztą potwierdza panorama Wrocławia z tejże, np. by Robert J ostatnio opublikowana na forum); także widoczny może być niewielki fragment głównego pasma g. Izerskich (Wysoka Kopa). Tu zresztą masz symulację w programie Hey Whats That: http://www.heywhatsthat.com/?view=COJ855M8 - wystarczy kliknąć opcję Visibility Cloak i na mapie obszar widzialności podświetli się na czerwono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na początek roku - Śnieżka ze Śnieżnika, sfotografowana rankiem 29 grudnia.

Szkoda, że nie mogłem zostać dzień dłużej, bo inwersja w czwartek była ze 100 m niżej i coś mogło się pokazać na kierunku karpackim, a w środę było widać tylko Sudety i liczne obłoki kondensacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wrzucę dwa zdjęcia od siebie, robione zwykłą, kompaktową cyfrówką Olympusa.

 

1 - Jesenik i Kepernik, robiłem ze swojego balkonu, w Opolu na ZWM jakoś w maju 2010:

 

29798115114268520342100.th.jpg

 

2 - Śnieżka i sąsiednie szczyty, oraz bliżej choćby Góry Kaczawskie, robiłem pod koniec czerwca 2010 w Lubinie, gdzie mieszkam na stałe

 

d41d8784f1539ecfb867ee5.th.jpg

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez g1aav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji sprzyjającej pogody, wybrałem się dziś na mój PO we Wrocławiu. Ogólnie jestem pozytywnie zadowolony, widok na zachód dość kiepski choć Śnieżka czasem przebijała, za to na południe bardzo dobrze :) Jako ciekawostkę dodam że przy robieniu zdjęć czasem padał deszcz co chyba rzadko spotykane w DO ;)

Grupa Śnieżnika

dsc00778h.jpg

Keprnik, Serak

dsc00772f.jpg

Pradziad

dsc00782x.jpg

Góry Opawskie

dsc00786l.jpg

I z kronikarskiego obowiązku Ślęża i część Gór Sowich

dsc00717kr.jpg

W rzeczywistości wyglądało to lepiej a zdjęcia to efekt pracy kompakta z powiększeniem 10cio krotnym, więc tylko tyle ;)

Edytowane przez Petr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem wreszcie składać to i owo z 29 grudnia - Tutaj wrzucam obrobione zdjęcia. Na razie jest panorama Karkonoszy, zrobiona zaraz po wschodzie Słońca, Wielka Sowa i jakieś obłoki kondensacyjne, widoczne na lewo od Jesioników (Rybnik?) i Śnieżka, poskładana techniką stackowania z 5 zoomów cyfrowych. Po Karkonoszach widać, że nad inwersją wciąż musiało być sporo wilgoci w powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jest panorama Karkonoszy, zrobiona zaraz po wschodzie Słońca, Wielka Sowa i jakieś obłoki kondensacyjne, widoczne na lewo od Jesioników (Rybnik?) ...

Tak to El. Rybnik, konkretnie ten obłok po prawej. Z kolei ten po lewej stronie to Łaziska Górne. Nieźle bo to już 143 km ....

 

Tu zdjęcie z Pradziada, tylko że obłoki zamieniły się stronami ;)

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.