Skocz do zawartości

SUDETY


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem od kiedy, ale na Chełmcu postawiono nową wieżę telekomunikacyjną

Ciekawe, czy to dodatkowy obiekt, czy zastąpi on któryś z obecnych - na Chełmcu stoi obecnie wieża Emitela, z której nadaje radio i tv, oraz taki kratownicowy maszt na tej ruinie, z którego nadaje kilka lokalnych stacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na polanie która w Geoportalu widnieje pod nazwą Beskidek.

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=533349.8367221617,196559.8821301855,534688.1179721617,197247.3821301855&variant=KATASTER

 

W tle majaczyły jakieś bardzo odległe górki, po powrocie do domu okazuje się, że to była Biskupia Kopa 160km

 

Standardowo nie miałem przy sobie aparatu, wiec podsyłam ogólny widok z telefonu.

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[OT]

TC_ ma rację, nie było wogóle widoczności, w każdym kierunku mleko. Najdalej co złapałem to EL Rybnik, Szarlota, Żory i chyba jakąś kopalnię... albo Czewionka albo Knurów (ale to po wywołaniu RAWa będę wiedział), a byliśmy z Romkiem 'ORJ' na górze Loucka po czeskiej stronie, niedaleka Stożka. Więc Rafale, jak ty byś widział Biskupią to my powinniśmy widzieć Jesenik...

[EOT]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Byłem tydzień temu na Kralovej Holi, niestety widoczność nie była nawet zadowalająca - choć chmury były ułożone dość ciekawe. Ciężkie, deszczowe chmury były do wysokości ok. 1700-1800mnpm, ale niestety powyżej była następna warstwa chmur.

20110731DSC_0082.jpg 20110731DSC_0097.jpg

Rano, jak już wyjeżdżałem na chwilę pojawił się fajny widoczek:

20110731DSC_00135.jpg

Odwiedziłem też najwyższą budowlę na Słowacji - maszt na Dubniku, nie wiedziałem że ma on aż 319m wysokości!

20110731DSC_0150.jpg

Ciekawostka z zamku w Starej Lubovni - na baszcie przy każdym okienku podpisane jest, jaki szczyt widać :D

20110731DSC_0004.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od kilku dni jest u mnie sezon polowań na Śnieżkę na tle zachodzącego słońca. Do tej pory niebo było przeważnie zachmurzone co przekreślało taką obserwację <_< ...aż do wczoraj. Wydawało się że warunki są odpowiednie(bezchmurne niebo, widzialność około 80-100 km). Pojechałem więc w okolice Prudnika. Rozłożyłem się ze sprzętem na zboczu Kobylicy (395 m n.p.m.)...okazało się że w tle za Śnieżką są burzowe chmury gdzieś nad terytorium Niemiec :(

Jedyne ciekawe zdjęcie tego dnia:

Chmury 17.08.2011.jpg

 

Trochę się zawiodłem, ale mimo to dziś pojechałem ponownie. Tym razem na szczyt Zajęcza Kopa (369 m m.n.p.m). Warunki były już znacznie gorsze, ale za to udało się złapać Śnieżkę :astronom:

 

Nagrałem film. Powietrze mocno nagrzane i obraz strasznie falował. Wrzucę jak się przekonwertuje...

 

Na razie wrzucam takie zdjęcia:

 

stat..JPG

Sniezka na ekranie D90.JPG

Sniezka 18.08.2011...JPG

stat2..JPG

Edytowane przez Robert J
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po wakacjach i gratuluję tym wszystkim, którzy pomimo letniej pory ustrzelili widoki z niezwykłych odległości.

Teraz trochę więcej z wypadu na Ślężę, bo wczoraj wieczorem oczy same mi się zamykały. Wyjazd z Wrocławia o 4 rano przyniósł efekty i już nie miałem siły na więcej. Po pierwsze - ciekawa prawidłowość - juz trzeci rok z rzędu (a wcześniej nie zwracałem na to uwagi) około 20 sierpnia robią się przyzwoite warunki obserwacyjne. Prawdopodobnie jest to przypadkowa korelacja, ale za rok znowu będę czekał ;).

Wczesny wyjazd okazał się chybionym pomysłem, bo poranek był do niczego. Już chciałem wracać, gdy między 10 a 11 zaczęło poprawiać się od zachodu i między 13 a 14 już wszędzie było dobrze. Zobaczyłem wreszcie Górę Świętej Anny ze Ślęży na własne oczy, choć tym razem nie był to widok powalający na kolana ;). Cały czas bardzo słabo było widać Góry Opawskie, Jesioniki i Śnieżnik, tak więc dodatkowe wyrazy uznania dla tych, którzy złapali takie ładne zachody Słońca. Ja około 16 dałem spokój, bo widok na Karkonosze jakby się pogarszał, a Słońce zachodziłoby i tak w nieciekawym miejscu.

Teraz kilka wczorajszych zdjęć. Najpierw Sky Tower i stadion + most rędziński. Prawie każdy, kto wchodził na wieżę widokową, zadawał pytanie - a gdzie jest Sky Tower? Czy widac Sky Tower? O rany. Niecałe 30 km, budynek stoi jak wielki, ciemny słup. Skąd ta fascynacja?

Dalej Ostrzyca na Pogórzu Kaczawskim, Góry Izerskie i jeszcze raz Góra Świętej Anny, tym razem w fałszywych barwach. Fajnie byłoby tak ją zobaczyć bez kombinowania :).

skytower.jpg

stadion.jpg

Ostrzyca.jpg

Izerskie.jpg

GSA-falszb.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj faktycznie warunki poprawiały się z godziny na godzinę. Ja byłem na Maratonie mtb w G. Sowich i trochę żałowałem, że nie miałem ze sobą sprzętu ;)

Wieczorem świetnie było widać Karkonosze ode mnie, więc pojechaliśmy ze znajomymi na wschód słońca na Pradziada. Nie wiem co się stało z warunkami, ale o świcie już nic nie było widać :(

 

Pradziad_night.jpg

Pradziad wschód.jpg

DSC_3952.jpg

 

Inwersja na wysokości ~1300 m. Czuć już zbliżającą się jesień.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, te nocne zdjęcia są zupełnie odjechane, Twoja wieża na Pradziadzie mogła by zagrać w filmie - pamiętam, że statek kosmiczny w E.T. był utrzymany właśnie w takim stylu :).

Swoją drogą, jak ty to wszystko wytrzymujesz? W dzień, jak piszesz, byłeś na maratonie, więc powinieneś być wyjechany do spodu, a parę godzin później, w środku nocy, wsiadasz na rower i doginasz na Pradziada - zupełnie niepojęte.

A z warunkami stało się to, co dzieje się chyba zawsze, gdy napływa powietrze z kierunków południowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, te nocne zdjęcia są zupełnie odjechane, Twoja wieża na Pradziadzie mogła by zagrać w filmie - pamiętam, że statek kosmiczny w E.T. był utrzymany właśnie w takim stylu :).

Swoją drogą, jak ty to wszystko wytrzymujesz? W dzień, jak piszesz, byłeś na maratonie, więc powinieneś być wyjechany do spodu, a parę godzin później, w środku nocy, wsiadasz na rower i doginasz na Pradziada - zupełnie niepojęte.

A z warunkami stało się to, co dzieje się chyba zawsze, gdy napływa powietrze z kierunków południowych.

Już kilka razy w tym roku planowałem wschód słońca na Pradziadzie. Za każdym razem padał deszcz, a napięty grafik wyścigowy nie pozostawia zbyt wiele wolnych terminów. Bielawa nie jest daleko ode mnie, więc po zaliczeniu dwa razy Wielkiej Sowy i odebraniu nagrody za podium szybko do domu.

Gdy koledzy sobie smacznie spali w holu restauracji, ja biegałem z aparatem przez całą noc po szczycie.

 

Więcej zdjęć z wczorajszego poranka w galerii

 

I jak widać jakoś sobie daję rady...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ostatnimi czasy zainteresowałem się tematem dalekich obserwacji.

Trochę poczytałem o tym, co mógłbym ewentualnie zobaczyć ze swojego miejsca zamieszkania. Czyżby z południa Wielkopolski naprawdę można było dojrzeć Śnieżkę? Nie chce mi się wierzyć... Pewnie potrzeba warunków widoczności jakie zdarzają się raz na kilka lat... Tu gdzie mieszkam, warunki topograficzne są dość dobre (jak na tę część Polski, oczywiście), bo to skraj Wału Trzebnickiego (konkretnie Wzgórza Ostrzeszowskie) i są tu pagórki o wys. ok. 280m, np. wzgórze Bałczyna. Chcę zasadzić się na bełchatowską elektrownię (możliwe? 100km) i może Sky Tower (również ok. 100km odległości). Odległość do Sudetów to jakieś 150 km. Synta 200/1200 z lustrzanką się nada czy za duża ogniskowa?

A może ktoś byłby tak miły i wygenerował mi w Kashmirze widok na Sudety ze wspomnianego wzgórza? Niestety ten program to dla mnie czarna magia.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia podaje 51°23′59″N 17°55′55″E

Google Earth, dokładnie wyśrodkowane 51.397064 N , 17.926015 E.

 

Z tej miejscówki Śnieżki nie zobaczysz. By złapać Śnieżkę ze swojej okolicy musiałbyś udać się około 4 km na południe. Pomiędzy Ignacowem, a Parzynowem jest wzniesienie skąd roztacza się ładna panorama.

 

51°22'3.90"N/ 17°52'48.27"E

odległość do Śnieżki 166,7 km, do Pradziada 150 km

 

s.jpg

 

Najlepiej użyć tego narzędzia http://www.udeuschle.de/

 

Mi wyszło coś takiego Link

 

A i należy wziąć poprawkę na przeszkody na drodze światła np. drzewa

Edytowane przez Robert J
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulacja Udeuschle - link - najdalszy dostępny obiekt to Pradziad - 156km, poza tym Wielka Sowa na 128,3km

Panorama Jeseniku wygląda całkiem nieźle:

Przechwytywanie.JPG

 

Przy użyciu Kashmira sprawdziłem Bełchatów i SkyTowera. Z kominami elektrowni powinno się udać, jednakże na wrocławskiego kolosa nie ma szans - potrzeba około 10m przewyższenia aby dostrzec dach budynku.

b1.JPG b2.JPG

 

Z Heya nie skorzystamy bo chwilowo nie dział ale to Ci powinno wystarczyć.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki!

Robert, wzniesienie o którym piszesz to pewnie Kobyla Góra (284m n.p.m), najwyższy punkt Wielkopolski. Dawno tam nie byłem ale wydaje mi się że widok na południe jest zalesiony :(

vrg, rozumiem że żeby zobaczyć Sky Tower też muszę udać się na południe, na to wzgórze, które "przeszkadza"? No nic, to teraz tylko czekać na warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrg, rozumiem że żeby zobaczyć Sky Tower też muszę udać się na południe, na to wzgórze, które "przeszkadza"? No nic, to teraz tylko czekać na warunki.

Tak dokładnie, no albo zaopatrzyć się w 10 metrową drabinę ;)

Górka przeszkadzająca w obserwacji wg Kaszki to Salomonowe Górki 266m npm 51.386379,17.876294

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=417952.078125,389501.0546875,425658.328125,393632.3046875&variant=RASTER

Są zarośnięte więc można spróbować ze wzniesienia obok 254m npm.

 

Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, to jest wszystko tak blisko mnie że rowerem dojade w kilkanaście minut ;)

Mógłbym tez zdobyć pozwolenie na wejście na taras widokowy na wieży ciśnień w centrum Ostrzeszowa (30m ponad ziemią) ale nie wiem czy jest sens, już raczej pojeżdżę po tych pagórkach i posprawdzam gdzie jest dobry horyzont na S i SW.

A jak z dodatkowym osprzętem? mam lustrzankę i obiektywy 50, 85, 135mm, mogę pozyczyć jakieś dłuższe, chyba powinno wystarczyć? Nie widzi mi się brać Synty 1200mm na plecy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, to jest wszystko tak blisko mnie że rowerem dojade w kilkanaście minut ;)

Mógłbym tez zdobyć pozwolenie na wejście na taras widokowy na wieży ciśnień w centrum Ostrzeszowa (30m ponad ziemią) ale nie wiem czy jest sens, już raczej pojeżdżę po tych pagórkach i posprawdzam gdzie jest dobry horyzont na S i SW.

A jak z dodatkowym osprzętem? mam lustrzankę i obiektywy 50, 85, 135mm, mogę pozyczyć jakieś dłuższe, chyba powinno wystarczyć? Nie widzi mi się brać Synty 1200mm na plecy :P

Na zdjęciach satelitarnych widać, że Kobyla G. jest faktycznie zalesiona. Ja wykonywałem symulację z południowego zbocza tak jakby obserwator znajdował się poniżej poziomu lasu ;)

 

Co do optyki to myślę, że jakieś 300 mm w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się! Widziałem Jeseniki! Wzgórze obok Kobylej Góry. Już miałem odchodzić kiedy zobaczyłem majaczące na horyzoncie wzniesienie. Myślałem, że to Ślęża, ale okazało się, że widziałem wtedy Pradziada. Musiałem mocno przykontrastować, widoczność nie była zbyt dobra ale wrócę na tą miejscówkę. Widzę Biskupią Kopę, dalej Pradziada, Keprnik, Szerak.

Do Pradziada 150km. Szkoda że zrobiłem tylko to jedno zdjęcie, ale jak tylko poprawią się warunki- jadę znowu :)

Daję też symulację z Udeuschle.

IMG_5391.jpg

jeseniki.jpg

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.