Skocz do zawartości

SUDETY


Rekomendowane odpowiedzi

Udało się! Widziałem Jeseniki! Wzgórze obok Kobylej Góry. Już miałem odchodzić kiedy zobaczyłem majaczące na horyzoncie wzniesienie. Myślałem, że to Ślęża, ale okazało się, że widziałem wtedy Pradziada. Musiałem mocno przykontrastować, widoczność nie była zbyt dobra ale wrócę na tą miejscówkę. Widzę Biskupią Kopę, dalej Pradziada, Keprnik, Szerak.

Do Pradziada 150km. Szkoda że zrobiłem tylko to jedno zdjęcie, ale jak tylko poprawią się warunki- jadę znowu :)

Daję też symulację z Udeuschle.

 

Ależ Wy tam macie dziś warunki, jak patrzę na widzialność w wunderground.com to aż mnie "ślag" trafia, że się to wszystko zatrzymało i Śląsk albo Małopolska nie chce puścić dalej na wschód!

 

I nie obcinaj kolorowego paska z odległościami przy symulacji bo nie wiadomo co jak daleko ;)

 

Edycja: korekta pisowni

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj już nie ma takich dobrych, wczoraj był kryształ, ale niestety miałem inne zajęcia i dopiero dzisiaj mogłem pojechać. Myślę że o zachodzie Słońca, przy arktycznym powietrzu i z dużym kontrastem niebo-góry można to będzie sfotografować o wiele lepiej.

Okej, będe pamiętał aby nie ucinać :)TUTAJ jest cała symulacja. Spróbuję następnym razem zrobić czymś dłuższym cały horyzont na zachód od Jeseników, zobaczymy, może będzie Ślęża, ale kurczę, zalesione strasznie tam jest...

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;) no tak. Oprócz tego, może znajdę gdzieś miejscówkę na Ślężę. Bardzo bym chciał zobaczyć też Śnieżkę ale wszędzie zalesione...

Przy okazji, doświadczyłem czegoś ciekawego.. Człowiek by jeździł nie wiadomo gdzie, patrzył nie wiadomo na co, nie wiedząc nawet, jakie piękne są te (niby) tak znajome okoliczne pagórki. Dzięki DO mam okazję spojrzeć na to wszystko nieco z innej perspektywy, i to jest fajne. ;)

BTW. Darek z teamu DO obrobił dla mnie to zdjęcie, teraz lepiej widać szczyty.

IMG_5391zoom.jpg

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, doświadczyłem czegoś ciekawego.. Człowiek by jeździł nie wiadomo gdzie, patrzył nie wiadomo na co, nie wiedząc nawet, jakie piękne są te (niby) tak znajome okoliczne pagórki. Dzięki DO mam okazję spojrzeć na to wszystko nieco z innej perspektywy, i to jest fajne. ;)

I to jest cała esencja motta Dalekich Obserwacji - Poszerzamy horyzonty. Bo poszerzać można znajomość obiektów dalekich ale i tych bliskich, dzięki którym, te odległe nagle stają się dostrzegalne :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat, moje najszczersze gratulacje! Prawie dokładnie rok temu zrobiłem ze stacji benzynowej w Słupi pod Bralinem zdjęcie grzbietu Jesioników, z Pradziadem schowanym za kominem. Tak się złożyło, że dzisiaj znowu wracałem tamtędy do domu i ze smutkiem stwierdziłem, że punkt widokowy powoli zarasta. Korony drzew rosnących na południe od tej stacji są wyższe i gęstsze. "Wyeksplorowałem" tylko kupki gruzu obok, pozwalające wyjrzeć ponad pole kukurydzy i z najbardziej wysuniętej na zachód było widać gołym okiem Keprnik z przyległościami (patrz zdjęcie).

Tymczasem Twoja miejscówka jest o wiele lepsza, bo nie dość, że leży kilka kilometrów dalej na północ, to jeszcze nic nie psuje z niej widoku!

Dobrze byłoby, gdybyś jeszcze tam wrócił, bo dzisiejsze warunki zaskakiwały. Widziałem całkiem przyzwoicie odległe o 130-140 km Jesioniki, a Ślęży, do której ze Słupi jest "tylko" 90 km - nie. Wyszła dopiero, gdy byłem na obwodnicy Wrocławia, co ciekawe - razem ze Śnieżką. Jedna i druga wyglądały w zasadzie tak samo (w sensie wyraźności, kontrastu), pomimo dużej różnicy odległości. Zupełnie jakby strefy przejrzystego powietrza były poprzedzielane mętną zupą.

Slupia-Keprnik.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Oczywiście, wrócę tam jeszcze, może po przejściu jakiegoś frontu z krystalicznie czystym, arktycznym powietrzem? Byłem tam jeszcze raz, dziś wieczorem, i zrobiłem zdjęcie (wtedy Keprnik ledwo już majaczył) i z czystej ciekawości bardzo mocno podciągnąłem kontrast- widać Śnieżnik, ale nie uważam tego za obserwację bo nie widziałem na własne oczy. Zamieszczam zdjęcie, tylko jako ciekawostkę. Keprnik po lewej, Śnieżnik zaznaczony strzałką.

Zauważyłem dokładnie to samo co Ty, Krzysiek- bardzo dziwne warunki były dzisiaj.

IMG_5410.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Krawat! Dopiero co się zainteresowałeś Dalekimi Obserwacjami i już masz takie osiągnięcie. Jak tylko zobaczyłem Twoje zdjęcie to od razu podskoczyłem na pobliską górkę(GSA) :lol:

Mam jeszcze taką małą prośbę...nie oszczędzaj tak bardzo pamięci w aparacie ;) Ja na Górze Świętej Anny zapełniłem 4 GB :szczerbaty:

 

Jesioniki bardzo dobrze widoczne, G. Sowie przyzwoicie. Ślęża pokazała się po zachodzie słońca. No i udało się także złapać dwa szczyty w Górach Stołowych :)

 

Pradziad

DSC_4902.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat, widzisz po ostatnim swoim zdjęciu, że potencjał punktu obserwacyjnego nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Jeżeli na prawo od Śnieżnika jest jeszcze otwarta przestrzeń, to kto wie - może Śnieżka czeka. Co do powietrza, to nie sugeruj się jego "arktycznością", bo powietrze arktyczne często jest pochodzenia kontynentalnego, a co za tym idzie, mocno zapylone. Górki koło Sycowa są raczej za niskie, by liczyć na zimowe inwersje, więc zostaje napływ powietrza polarno-morskiego znad północnego Atlantyku. W zasadzie takie warunki były wczoraj i prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez kilka dni, ale najlepsze zdarzają się wiosną i jesienią, np. ostatnie 10-11 kwietnia, a wcześniej bodajże 15 listopada.

Robert, ile u ciebie zajmuje jedno zdjęcie?

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, niestety, jak już pisałem, troszkę bardziej na prawo i już horyzont jest zalesiony. Obawiam się, że z tego punktu Karkonoszy nie zobaczę. No chyba ze znajdę jakąś inną miejscówkę, w co trochę wątpię. Ale i tak jestem zadowolony, bo tematem się zająłem parę dni temu a tu proszę- już takie zdjęcie, nie spodziewałem się że to NAPRAWDĘ tak widać :P Oczywiście, można by zrobić zdjęcie, jak Jeseniki oświetla wschodzące słońce a u nas jest jeszcze przed wschodem, ale to zostawiam na później :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat, heywhatsthat.com ciągle nie działa, ale zrobiłem panoramę ze Śnieżki na udeuschle i tych górek między Sycowem a Ostrzeszowem widać całkiem sporo, więc może znajdzie się jednak jakaś miejscówka w przeciwnym kierunku. BTW, Gdy jedzie się od strony Kępna, na jednym ze wzgórz - nie wiem dokładnie, na którym, bo przy prowadzeniu samochodu trudno cały czas gapić się w bok - widać dużą wieżę (obserwacyjną?) - ciekawe,czy jest jakoś dostępna.

Miejscówką na Ślężę jest choćby wspomniana wcześniej stacja benzynowa w Słupi pod Bralinem - tutaj są moje zeszłoroczne zdjęcia.

Robert, czyli potrafisz ustrzelić tak z 500 zdjęć na jednym PO - nic dziwnego, że potem jest z czego wybierać. Mnie wystarczy 512 MB - na karcie 4 GB lekko bym zmieścił 3000 zdjęć;). Ale rzeczywiście, miejsca nie ma co oszczędzać, bo potem się okazuje np, że część jest nieostra.

kobyla.png

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień na obserwacjach. Wróciłem na miejscówkę i postanowiłem wyczerpać ją do cna. Wziąłem lornetę, i rzeczywiście, zauważyłem majaczące szczyty dalej na zachód.

 

Warunki były jednak koszmarne, bałem się, że na zdjęciach nic nie wyjdzie, dlatego po powrocie do domu i kilkunastu minutach obróbki łagodnej, ale tak, żeby było widać, gdy zdałem sobie sprawę, że nic z tego, postąpiłem dość drastycznie i podciągnąłem bardzo mocno kontrast- teraz widać szczyty.

Opisałem zgodnie z symulacjami, nie jestem tylko pewien co do górek między Śnieżnikiem i Bruskiem.

 

I to by było na tyle z tej miejscówki- wszedłem dzisiaj na najwyższy możliwy punkt, dalej na prawo od Jawornika- drzewa, drzewa...nic nie widać. A do Ślęży i Śnieżki jeszcze kawał na zachód...

 

Będę szukał innego miejsca :)

 

Krzysiek, tam jest dużo wież. Np. na samej Kobylej Górze oprócz Krzyża Milenijnego jest przekaźnik GSM, dość duży, ale ogrodzony i strzeżony przed psy. A o punktach obserwacyjnych jako takich w okolicy nie słyszałem.

pano.jpg

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poproszę o pomoc w identyfikacji szczytów, które pojawiły się z mojego miejsca oberwacyjnego w Zielonej Górze: 51.929561,15.519803.

Wcześniej, z tego miejsca robiłem zdjęcia i nawet przy rewelacyjnej widoczności 14.11.2010 r. nic więcej się nie pokazało, a chodzi mi o stronę lewą od Czoła w kierunku elektorwni wiatrowej. Zdjęcia z 14.11.2010 r. są tutaj razem z opisem szczytów:

http://www.dalekieob...acje.eu/?p=9998

Na tych zdjęciach nic nie widać w stronę od wiatraków, aż do początku pasma górskiego - Czoła.

Natomiast 29.08.2011 r. zrobiłem rano zdjęcia z tego samego miejsca w Zielonej Górze i mimo słabszych warunków pojawiły się, o dziwo, nowe góry - zaznaczyłem to na 2 fotkach poniżej znakami zapytania.

Ponieważ nie działa Hey, a Udeuschle z tego miejsca nie pokazuje żadnych gór, proszę o pomoc w identyfikacji co to za pasmo. Wydaje mi się, że może to Rudawy Janowickie, a może coś bliżej, może Góry Kaczawskie. Ciekawe jest to, że z symulacji wynika, że nic tam nie powinno się pojawić.

G1.JPG

G2.jpg

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie działa Hey, a Udeuschle z tego miejsca nie pokazuje żadnych gór, proszę o pomoc w identyfikacji co to za pasmo. Wydaje mi się, że może to Rudawy Janowickie, a może coś bliżej, może Góry Kaczawskie. Ciekawe jest to, że z symulacji wynika, że nic tam nie powinno się pojawić.

Przybliżając symulację pojawiają się w tym miejscu Kaczawskie:

http://www.udeuschle...eenheight%3A900

 

Robiłeś te zdjęcia z ziemi czy z jakiegoś budynku ? Zadziwiająco wysokie te górki wyszły na zdjęciu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, górki wyglądają okazale. Symulacja vrg została zrobiona bodajże z wysokości 20 m powyżej poziomu gruntu (?), a i tak Góry Kaczawskie zdają się być dużo niższe, niż na zdjęciu.

Zaryzykowałbym hipotezę, że wyszły Rudawy Janowickie, bo rano nad Kotliną Jeleniogórską utworzyła się inwersja i "pomogła" spojrzeć za horyzont. Niestety, w Jeleniej Górze nie sondują atmosfery :(. W każdym razie temperatura w mieście rano była mniej więcej taka, jak na Śnieżce, więc kto wie.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są góry Kaczawskie. Porównajcie to zdjęcie z tym: http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=45348 wykonanym przez Pawła 2 lata temu ( reszta na pierwszej stronie wątku "Sudety"), co prawda miejscówka trochę inna (Gaworzyce), ale kierunek z grubsza ten sam. Zawiniło prawdopodobnie częste na mapach googlowych (na których to bazuje program udeuschle.de) zaniżanie wysokości wierzchołków w stosunku do rzeczywistych wartości (sam tego kiedyś doświadczyłem, gdy pokazało mi się na zdjęciu pasmo, które wg. HWT za skarby nie wychodziło na symulacji - wystarczyło wtedy "podnieść" o 30 metrów szczyt, z którego robiłem fotki i wszystko zaczęło zgadzać się z rzeczwistością).

Aczkolwiek lokalna inwersja w okolicach JG na pewno też była tu pomocna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, jak zwykle przywiozłeś coś ładnego ;). Brawo. Czy słabszy Śnieżnik to efekt ustawień aparatu, czy faktycznie był taki przydymiony? Jeśli był, to znaczy że mętne powietrze stało nad samymi górami, a nie na północ od nich, a granica musiała się dłuższy czas utrzymywać gdzieś na Górami Złotymi. Na zdjęciach kol. Krawata zresztą też Śnieżnik jest znacznie mniej wyraźny od Jesioników, a ja nie widziałem go wcale.

BTW, wrzuciłem na moją stronę opracowane zdjęcia ze Słupi. Część już była tutaj, ale nie wszystkie.

Luki, VRG - może warto byłoby podnieść obserwatora na tyle wysoko, żeby pokazały się też Rudawy Janowickie i na podstawie kształtu grzbietu wyeliminować lub uprawdopodobnić hipotezę o podniesieniu ich obrazu.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Luki, VRG - może warto byłoby podnieść obserwatora na tyle wysoko, żeby pokazały się też Rudawy Janowickie i na podstawie kształtu grzbietu wyeliminować lub uprawdopodobnić hipotezę o podniesieniu ich obrazu.

Krzysiek - sprawdziłem, jak sugerowałeś co to jest dokładnie i okazuje się, że jednak Kaczawskie. Tu zresztą jest symulacja na udeuschle.de: http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/panqueryfull.aspx?mode=newstandard&data=lon%3A15.520861%24%24%24lat%3A51.929722%24%24%24alt%3Aauto%24%24%24altcam%3A100%24%24%24hialt%3Afalse%24%24%24resolution%3A200%24%24%24azimut%3A180%24%24%24sweep%3A60%24%24%24leftbound%3A166.1%24%24%24rightbound%3A172.1%24%24%24split%3A60%24%24%24splitnr%3A1%24%24%24tilt%3A-0.2258333333333331%24%24%24tiltsplit%3Afalse%24%24%24elexagg%3A1.2%24%24%24range%3A300%24%24%24colorcoding%3Afalse%24%24%24colorcodinglimit%3A139%24%24%24title%3AZugspitze%20%5BTelescope%5D%24%24%24description%3A%24%24%24email%3A%24%24%24language%3Aen%24%24%24screenwidth%3A1024%24%24%24screenheight%3A740 , tyle, że podniesiona o 100 metrów (to oczywiście za dużo, bo w tym przypadku pojawia się np. Grodziec, którego oczywiście nie ma na zdjęciu, aczkolwiek widać, tak jak pisałem wcześniej, że winne są chyba mapy googlowe, które troszeczkę zaniżają wysokości wierzchołków, które w efekcie nie pojawiają się na symulacji no i prawdopodobnie lokalna inwersja też była pomocna). Co do Rudaw - na lewo od Okola powinien pojawić się Skalnik - najwyraźniej nie ma go jednak na zdjęciu - chyba warunki widocznościowe już na taką obserwację nie pozwoliły. W załączniku umiejscowiłem szczyty z symulacji na zdjęciu.

G. Kaczawskie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, Luki - sprawa załatwiona. Skoro to Kaczawskie, to jednak nie inwrsja, tylko - jak piszesz - zaniżone szczyty. Troche szkoda ;).

Krawat - zrobiłem opis do Twojego zdjęcia, bo na symulacji z udeuschle nie ma wielu szczytów. Rewelacyjne miejsce, pomimo zasłoniętych Karkonoszy.

Kobyla-Jesioniki-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, jak zwykle przywiozłeś coś ładnego ;). Brawo. Czy słabszy Śnieżnik to efekt ustawień aparatu, czy faktycznie był taki przydymiony? Jeśli był, to znaczy że mętne powietrze stało nad samymi górami, a nie na północ od nich, a granica musiała się dłuższy czas utrzymywać gdzieś na Górami Złotymi. Na zdjęciach kol. Krawata zresztą też Śnieżnik jest znacznie mniej wyraźny od Jesioników, a ja nie widziałem go wcale.

 

Faktycznie w kierunku Masywu Śnieżnika powietrze było jakieś takie mętne. Dla przykładu Góry Sowie było widać znacznie lepiej mimo iż są 20 km dalej, a może to zasługa zachodzącego słońca?

Podobnie z warunkami było w przeciwnym kierunku tj. na Beskidy. Babia znacznie gorzej widoczna niż np. Mała Fatra.

Krawat - zrobiłem opis do Twojego zdjęcia, bo na symulacji z udeuschle nie ma wielu szczytów. Rewelacyjne miejsce, pomimo zasłoniętych Karkonoszy.

Może jeszcze w tym roku uda się skompletować dane dotyczące szczytów na terytorium Czech oraz Słowacji. O ile Czechy są niemal gotowe to Słowacja na razie jest w 30%. Następnie prześle się dane do Ulricha :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.